You are on page 1of 1

ŠKOLA:JU OŠ „Skender Kulenović“ Zenica

Školska godina:2020/2021. Broj: 113.i 114 .


PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Nastavni predmet: Bosanski jezik i književnost Razred: IV 2


Nastavna jedinica: Gramatika:Subjekat
Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu, f) diskusija,
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi, j) ______________
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli, f) CD player,
g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija, k) sveske.radni list
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni, e)
Cilj sata:.: znati odrediti glavne dijelove rečenice I znati ih razlikovati
Zadaci nastavnog sata:
a)Obrazovni:upoznavanje novog sadržaja;uočavanje subjekta ,znati pojam i njegovu ulogu u rečenici
b)Funkcionalni:formiranje I razvoj intelektualnih,senzornih, izražajnih, vizuelno-perceptivnih sposobnosti I
pažnje, razvoj govora I pravilne artikulacije glasova, razvoj misaonih operacija I jezičkog stvaralaštva,
sposobnosti snalaženja u prostoru, razvoj vještina pisanja.
c)Odgojni:razvoj ljubavi prema bosanskom jeziku I književnosti, razvoj interesa za izučavanje novih sadržaja,
razvoj navika pravilnog I tačnog pisanja slova .
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
1. UVODNI DIO SATA:U uvodnom dijelu časa slijedi motivaciona priprema bazirana oponašanju neke
kretnje-pantomimom: Svaki učenik će raditi neku kretnju,na tekst pjesme:Ovako se …
Ovako se kapa skida,lijepo piše,lijepo sjedi…
Sastavi rečenicu o sebi!(svaki učenik sastavi I zapiše svoju rečenicu)
Amina čita. Na koje pitanje tražimo vršioca radnje ?
Ko nešto radi? Po vrsti riječi ,šta je riječ Amina?(imenica)
NAJAVA CILJA SATA: Danas proširujemo znanje o rečenici .
Učimo kakvu ulogu ima imenica u rečenici. .

Zapisujem naslov: Gramatika : Glavni dijelovi rečenice- subjekat


2. GLAVNI DIO SATA:U glavnom dijelu časa prelazim na realizaciju sadržaja nastavne jedinice
1.Napiši rečenicu o sebi!
Sara skače Koja riječ pokazuje vršioca radnje ? Sara
Sara skače. Šta je Sara u rečenici?
____
Na koje pitanje tražimo subjekat? Ko nešto radi?
Subjekat je dio rečenice koji pokazuje da neko vrši radnju. Po vrsti riječi to je najčešće imenica.
Subjekat podvlačimo s jednom crtom.
2.Dopuni rečenice subjektima I podvuci ih.
_______ šeta ._______ pjeva. ________ trči.
Mama šeta . Ptica pjeva . Dječak trči.
_____ _____ ______
Pregled i analiza napisanih rečenica
3.ZAVRŠNI DIO SATA: Šta smo naučili?
Rad u udžbeniku -uočavanje subjekta u rečenicama i podvlačenje s jednom crtom.
Domaći rad:Napisati 10 rečenica i podvući subjekat u rečenicama.

Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: Krkalić Alma

Obrazac OŠ3c

You might also like