You are on page 1of 11

School TIPOLO ELEMENTARY SCHOOL Grade Level 1

Teacher ROWENA P. ARANCO Learning Area Araling Panlipunan


Time & Dates Quarter 3rd

I. LAYUNIN
A. Pamanatayan ng Naiisa-isa ang mga alituntunin sa paaralan
Pangnilalaman
Napahahalagahan ang pagtupad sa mga alituntunin ng
B. Pamantanyang Pagganap
paaralan
1. Natutukoy ang mga alituntunin sa paaralan.
AP1PAA-111e-9
C. Mga Kasanayan sa 2. Masunod at maisabuhay ang mga tungkulin sa paaralan.
Pagkatuto 3. Maipakita ang pagmamalasakit sa paaralan sa
pamamagitan sa pagsunid sa mga alituntunin nito.

II. NILALAMAN Mga Alituntunin sa Paaralan, Aking Susundin


Mga Alituntunin sa Paaralan
A. Paksa
Subject Integration: ICT, Music , Art , AP, English
III. KAGAMITANG
PANTURO
A. Sanggunian
1. Mga pahina sa Gabay ng K to 12 Curriculum Guide 2016 p. 26, Araling Panlipunan pp. 54-56
Guro
2. Mga pahina sa Araling Panlipunan 1 – pp. 167-173
Kagamitang Pang-Mag-aaral
3. Mga pahina sa Teksbuk Araling Panlipunan PILIPINAS 1 pp. 156-161
4. Karagdagang Kagamitan
mula sa portal ng Learning Mga Alintuntunin sa Paaralan, Aking Susundin
Code
Internet- https://www.youtube.com/watch?v=D1zf1mnFK_4 , google image
B. Iba pang Kagamitang Slides, laptop, netbook, bond paper, marker, chalk and green
panturo board, pictures, speaker, graphic organizer ng mga alituntunin

IV. PAMAMARAAN Gawain ng guro Gawain ng mag-aaral


ICT INTEGRATION
Let the learners choose and use
the laptop mouse to select their
answer.
Magpapakita ang guro ng mga
larawan, tukuyin kong ito ba ay
kasama sa mga taong bumubuo
A. Balik-aral sa sa paaralan. Piliin ang
Nakaraang Aralin at/ o masayang mukha kong ito’y
pagsisimula ng bagong kasama, malungkot naman na
aralin mukha kong ito’y hindi.
B. Paghahabi sa Layunin ng Music and English Integration:
Aralin -Malipayon nga nanganta ang
mga bata sa kanta.
Ipapakanta sa mga mag-aaral ang
awiting “School Song”

Akong basahon ang naka suwat


sa hulagway og inigkahuman Pwedeng sagot:
kitang tanan dayon. 1. Magsul-ob ug insaktong
uniporme.
2. Oo mam.
C. Pag-uugnay ng mga 3. Pagpahibalo kana sa mga
halimbawa sa bagong estudyante nga kinahanglan
aralin. magsul-ob kami og insaktong
uniforme.

Mga pangutana:
1. Naka basa na bam o ani sa
gawas sa atung eskwelahan?
2. Unsay buot ipasabot niini?
Magkakaroon ng “Photo-Suri”

Ipakita ang mga hulagway.


1. Adunay mga bata nga
nagsinumbagay.
D. Pagtalakay ng bagong
konsepto at paglalahad ng
2. Adunay bata nga
bagong kasanayan #1
nagpataka og labay sa iyang
putos sa ice cream.

3. Ang mga bata wala


naminaw sa ilang maistra.

4. Dili.

Mga Pangutana:
1. Unsay inyong nakita sa mga
hulagway?
2. Maayo ba ang mga kini?
Magpakita og lain nga mga
hulagway: 1. Ang mga bata naglingkod
og tarong og naminaw sa
ilang maistra.

2. Nagdungan og basa ang


mga bata.

3. Gilabay nila ang ilang mga


basura sa insaktong
basurahan.

E. Pagtalakay ng bagong
4. Oo.
konsepto at paglalahad
ng bagong kasanayan #2

Mga Pangutana:

1. Unsay inyong nakita sa mga


hulagway?

2. Maayo ba ang mga kini?

ICT INTEGRATION
Let the learners choose and use
the laptop mouse to select their
answer.  1. Molinya sa flag
Basahon sa mgatutudlo. Pilia ang ceremony.
nalipay nga nawong ( ) kon ang  2. Isul-ob ang
nahisulat nga lagda gipatuman sa hustong
imong eskuylahan. Pilia ang uniporme.
naguol nga nawong () kon wala.  3. Dili mangaway.
F. Paglinang sa
  1. Molinya sa flag  4. Moadto sa
Kabihasaan
ceremony. eskuylahan og
(Tungo sa Formative
2. Isul-ob ang hustong sayo.
Assessment)
uniporme.
3. Dili mangaway.  5. Maghilom sulod
4. Alas 8 maabot sa sa library.
eskuylahan..

5. Maghilom sulod sa
library.
DIFFERENTIATED INSTRUCTIONS
Pupils will be grouped into 3 Unang Grupo
groups. Each group are expected
to cooperate actively in their given Pilia, guntinga og ipapilit ang
task. patakaran nga mohaom sa
Each group are also expected to gihisgutan.
present their work and say
something about it.
1.
Unang Grupo

Pilia, guntinga og ipapilit ang


patakaran nga mohaom sa
gihisgutan. Magdungan og basa

1.

2.

Ilabay ang basura sa insaktong


2. basurahan.

G. Paglalapat ng aralin
sa pang-araw-araw na
buha y
3.

3.
Linya og tarung

Dili manguha sa mga bulak

Ilabay ang basura sa insaktong


basurahan.

Linya og tarung

Magdungan og basa
Ikaduhang Grupo

Pagpili og usa ka patakaran sa


eskuylahan nga imong permi Arts Integration
gisunod. Drawinga ninyo kini sa
cartolina og isulti sa atubangan
kon nganung importante kini.

Ikatulong Grupo

Pagpili og duha ka patakaran sa


eskuylahan nga imong permi
gisunod. Dramatization
Idrama kini sa atubangan og
ipakita nganung importanteng
sundon kini.

Pangutana:
Tubag:
1. Kinahanglan ba nga adunay
patakaran nga ipatuman ang 1. Oo, kinahanglan.
eskuylahan?
H. Paglalahat ng Aralin
2. Nganu man? 2. Kay aron hapsay ang
eskuylahan.
3. Unsa kahay mahitabo kon ang
tanan mosunod sa mga 3. Malinawon og layo sa
patakaran? gubot ang eskuylahan.

Isulat sa linya ang N kon Isulat sa linya ang N kon


nagpakita kini og pagsunod sa nagpakita kini og pagsunod
patakaran sa eskuylahan. Isulat sa sa patakaran sa eskuylahan.
linya ang W kon wala. Isulat sa linya ang W kon
wala.
____1. Pag linya og tarung sa
canteen. N_ 1. Pag linya og tarung
sa canteen.
____ 2. Nagtabi ang mga bata.
_W 2. Nagtabi ang mga bata.

I. Pagtataya ng Aralin ____ 3. Nihatag sa maayong


katahuran ang mga _N 3. Nihatag sa maayong
estudyante sa ilang katahuran ang mga
maistra. estudyante sa ilang
maistra.
____ 4. Nagsinumbagay ang mga
estudyante. W_ 4. Nagsinumbagay ang
mga estudyante.
____ 5. Pasado alas 8 sa buntag
na naabot si Ren sa W 5. Pasado alas 8 sa
eskwelahan. buntag na naabot si
Ren sa eskwelahan.
Enrichment:
Pakig esturya sa imong ginikanan
kabahin sa imong nakat-unan sa
J. Karagdagang Gawain para
eskwelahan nga mga patakaran.
sa takdang-aralin
Pangutan-a sila kon unsay pay lain
at remediation
nga posibleng patakaran nga
angayan nimong sundon.

V. TALA
VI. PAGNINILAY

A. Bilang ng mag-aaral na
nakakuha ng 80% sa
pagtataya.
B. Bilang ng mag-aaral na
ngangailangan ng iba
pang gawain para sa
remediation

C. Nakatulong ba ang
remedial? Bilang ng mag-
aaral na nakaunawa sa
aralin.

D. Bilang ng mga mag-


aaral na magpapatuloy
sa remediation?
E. Alin sa mga
istratehiyang pagtuturo
ang nakatulong ng
lubos? Paano ito
nakatulong?
F. Anong suliranin ang
aking naranasan na
nasolusyunan sa
tulong ng aking
punongguro?
G. Anong kagamitang
panturo ang aking
nadibuho na nais kong
ibahagi sa mga kapwa
ko guro?
Dili manguha sa mga bulak.
Ilabay ang basura
sa insaktong
basurahan.

Magdungan og basa

Linya og tarung
Isulat sa linya ang N kon nagpakita kini og pagsunod sa patakaran
sa eskuylahan. Isulat sa linya ang W kon wala.

____1. Pag linya og tarung sa canteen.

____ 2. Nagtabi ang mga bata.

____ 3. Nihatag sa maayong katahuran ang mga estudyante sa


ilang maistra.

____ 4. Nagsinumbagay ang mga estudyante.

____ 5. Pasado alas 8 sa buntag na naabot si Ren sa eskwelahan.

Isulat sa linya ang N kon nagpakita kini og pagsunod sa patakaran


sa eskuylahan. Isulat sa linya ang W kon wala.

____1. Pag linya og tarung sa canteen.

____ 2. Nagtabi ang mga bata.

____ 3. Nihatag sa maayong katahuran ang mga estudyante sa


ilang maistra.

____ 4. Nagsinumbagay ang mga estudyante.

____ 5. Pasado alas 8 sa buntag na naabot si Ren sa eskwelahan.

You might also like