Professional Documents
Culture Documents
Український модернізм
Український модернізм
10 клас література
Мета: ознайомити учнів з особливостями літературного процесу кінця ХІХ – початку ХХ століття,
протягом уроку окреслити основні ознаки українського модернізму, його напрями, жанри, назвати
представників; звернути увагу на поетику модерних творів; навчити учнів розрізняти за ознаками течії
модернізму – імпресіонізм, неоромантизм, символізм; розвивати мислення учнів, увагу, пам'ять, аналітичні
здібності, поширювати й уточнювати словниковий запас; виховувати естетичні смаки любов до літератури,
повагу до визначних діячів національної культури.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
СЛАЙД
Вітаю вас. Тема нашого уроку звучить так: «Літературний процес кінця ХІХ – початку ХХ
століття. Український модернізм». Сьогодні ми починаємо вивчення нового етапу в розвитку
української літератури. У ході уроку розглянемо особливості основних напрямків модернізму, з якими
працюватимемо протягом ІІ семестру, у ході цієї роботи ви маєте навчитися розрізняти ці течії,
запам’ятати основних представників, особливості творчого стилю модерністів.
Цей матеріал стане вам у пригоді протягом вивчення курсу літератури 10 й 11 класу, а також у
процесі підготовки до ЗНО.
Бесіда (2 хв.)
Який творчий метод був панівним у літературі 70-90-х років ХІХ століття? Які теми переважали в
літературі цього періоду? Назвіть основних представників. Назвіть типових персонажів. Хто з
представників літератури 70-90-х років визнаний як новатор? Хто з митців цього періоду відступив від
реалізму й удався до інших способів змалювання дійсності? Які твори Іван Франка репрезентують його
як модерніста?
Модернізм –
Ознаки модернізму: …
Основні жанри модернізму: …
Основні течії модернізму: …
СЛАЙД
СЛАЙД
Поміркуйте, чому модерністи на відміну від реалістів віддають перевагу малій прозі, навіть
безфабульним творам.
СЛАЙД
СЛАЙД
До вашої уваги на слайді картина Клода Моне «Імпресія. Схід сонця», що й дала назву мистецькій течії
– імпресіонізму.
СЛАЙД
На наступному слайді вміщено додаткову інформацію про імпресіонізм. Скажіть, які ознаки не були
представлені в підручнику. Запишіть їх.
СЛАЙД
Джерела: французький живопис (Клод Моне, Огюст Ренуар, Поль Сезанн, Едгар Дега та ін.).
Представники: М. Коцюбинський.
СЛАЙД
Текст спроектовано на слайд і роздруковано (додаток № 2). Учитель виразно читає уривок на фоні
музики І. Стравінського.
“ А я дивлюся на небо. Воно сьогодні тихе, синє, глибоке і так щедро спливає униз, що маю певність: се
воно наливає море блакиттю. Звідки йде тиша – з мене, чи входить у мене? Не знаю. Дрімають скелі, і
чорні сідала піній застигли в тиші. Здається – ми всі розпустилися в ній. Тягне так само опуститися на
каміння і пити так само сонце, як і вони, так само купати зір свій у небі…”
(М. Коцюбинський “На острові”)
Зачитайте промовисті художні деталі, зорові, слухові, звукові образи, розкрийте смислове
навантаження кожного образного вислову.
На слайді вміщено додаткову інформацію про неоромантизм. Скажіть, які ознаки не були
представлені в підручнику. Запишіть їх.
СЛАЙД
Пригадайте, хто з вивчених письменників, представників літератури 70 – 90-х р.р. ХІХ ст. на певному
етапі своєї творчості репрезентував себе як неоромантик.
Пропоную вам фрагмент поеми Франка «Мойсей». Доведіть, що цей твір представляє неоромантизм
у творчому доробку Франка.
СЛАЙД
СЛАЙД
Зверніть увагу на слайд. Зіставте дібраний вами матеріал та запропоновану додаткову інформацію.
Скажіть, які ознаки не були представлені в підручнику. Запишіть їх.
СЛАЙД
Текст спроектовано на слайд і роздруковано (додаток № 2). Учитель виразно читає уривок.
“ Дівчата…їли хліб на печі, і дивитися на них було страшно і жаль. Бог знає, як ті дрібонькі кісточки
держалися вкупі? Лише четверо чорних очей, що були живі і що мали вагу… Здавалося, що ті очі
важили би так, як олово, а решта тіла, якби не очі, то полетіла б з вітром, як пір’я. Та й тепер, як
вони їли сухий хліб, то здавалося, що ті кістки в лиці потріскають…” (В. Стефаник“Новина”)
Зачитайте промовисті художні деталі, назвіть ужиті художні засоби, визначте їх роль у розкритті
авторського задуму.
СЛАЙД
Зверніть увагу на слайд. Тут ви знайдете додаткову інформацію. Скажіть, які ознаки не були
представлені в підручнику. Запишіть їх.
Ознаки: культ краси, прагнення дослідити незбагненну суть життєвих явищ життя;
милозвучність поетичного слова, головний художній засіб – символ.
Представники: Олександр Олесь, Микола Вороний, літ. угрупування “Молода Муза” (Михайло
Яцків, Степан Чарнецький, Василь Пачовський, Богдан Лепкий, Петро Карманський та ін.)
СЛАЙД
Ознайомитися з доробком символіста пропоную на прикладі романсу Олександра Олеся «Чари ночі»
у виконанні Ніни Матвієнко. (Додаток № 3)
СЛАЙД
Кілька слів про творчий доробок Олександра Олеся та романс. Поезія є взірцем інтимної лірики, стала
народною піснею-романсом. Твору властивий віталістичний пафос твору – життєствердження, оптимізм,
здатність до дїї.
“Кохання для Олеся – головна сила життя, виражена вже в біологічному розквіті природи. Ціле
людське життя в його обіймах, в очаруванні його красою перетворюється в єдиний мент, який треба
вичерпати до кінця”. (Орест Зілинський)
Перегляньте відеосюжет і назвіть ознаки символічного письма, які властиві романсу. Для полегшення
сприйняття перед вами роздрукований текс т поезії.
Назвіть образи-символи, афористичні вислови, які передають віталістичний пафос поезії, поясніть,
який смисл автор вкладає в ці рядки.
ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОСЮЖЕТУ
1. Рефлексія
Перевірка якості виконання роботи. (На слайді стрілки поєднують назву течії модернізму та її ознаки).
Наприкінці вчитель перевіряє якість виконання, пропонуючи підвести руки тих, хто правильно встановив
відповідність, хто припустився однієї, двох, трьох помилок, не впорався із завданням.
Сьогодні ми тільки привідкрили для себе таємниці українського модернізму, творчого доробку
митців, які репрезентували українську літературу на європейському рівні. Попереду ознайомлення з
біографіями, текстуальне вивчення творів українських модерністів. Матеріал сьогоднішнього уроку, поза
сумнівом, стане в пригоді під час вивчення їх доробку.
3. Оцінювання (1 хв.)
VІІ Домашнє завдання (1 хв.)
СЛАЙД