You are on page 1of 1

Mjesečna tema: SAOBRAĆAJ 16.

čas
Sedmična tema : Ja u saobraćaju
Datum realizacije :
Nastavni predmet-MATEMATIKA
Nastavna jedinica-Upoređivanje brojeva do 20
Tip sata-obrada
Oblici rada-frontalni,individualni
Nastavna sredstva i pomagala-tabla,kreda, udžbenik,radna sveska
Nastavne metode-metoda razgovora,metoda demonstracije, rada sa zadacima
Zadaci:
 obrazovni-znati upoređivati brojeve do 20;primijeniti matematička znanja u svakodnevnom
životu;primijeniti matematičke simbole <,>
 funkcionalni-razvijanje pažnje,pamćenja i mišljenja, logičkog razmišljanja i zaključivanja,
predvidjeti tačnost rješenja kroz igru;povezati ranije stečena znanja glasovno obrazlagati način
rješavanja zadatka
 odgojni-marljivost,radne navike, urednost, upornost,kritičnost
Cilj nastave:
 naučiti kako upoređivati brojeve do 20
TOK AKTIVNOSTI

 DNEVNI SASTANAK - Razgovarati o aktuelnostima. Kakvo nam je danas vrijeme, zna li neko koji je
danas dan?Koji će biti sutra, koji je bio juče?Koji je ovo mjesec? Da li su nam svi učenici u školi? Ko nam
nedostaje?
UVODNI DIO ČASA:
Pregled i analiza domaće zadaće.
Upoređivanje brojeva
Izgovaram brojeve od 0 do 20. Ako izgovorim broj koji je manji od 10, učenici čučnu, ako izgovorim broj
veći od 10 učenici ustanu (ili ostanu stajati), a ako izgovorim 10, učenici 10 puta pljesnu rukama. Iz igre
ispada učenik koji je pogriješio. Igra se prekida kad ostane oko polovine učenika iz razreda u igri i ti su
učenici pobjednici.
Najavljujem cilj sata.
GLAVNI DIO ČASA:
Nakon analize motivacionog zadatka u Udžbeniku na 19. strani, učenici naizmjenično izlaze pred tablu i
rješavaju 2. zadatak.
Učenici prepisuju zapis sa table.
Tačno –Netačno
Govorim upoređivanja brojeva do 20. Ako je tvrdnja koju kažem tačna, učenici dižu palac prema gore. Ako
tvrdnja nije tačna, okreću palac prema dolje.
Učenici samostalno rješavaju u Radnoj svesci zadatke na 11. strani. Pratim rad učenika, dajem upute i vršim
korekcije ako je potrebno.
ZAVRŠNI DIO ČASA:
Ponavljamo šta smo naučili na času.
Zadajem domaću zadaću- Udžbenik 19. str./ 3.,4.,5. i 6. zadatak

AMAR- radi na radnom listu u kojem će povezati

Sliku sa početnim glasom, sliku sa rječju, dopuniti


izostavljeno početno slovo ispod slike, povezati
slogove napisane na lijevoj strani sa izmješanim
redoslijedom slogova na desnoj strani.

You might also like