You are on page 1of 7

OSNOVNI PODACI

OSNOVNA ŠKOLA:
RAZRED: 7. NAPOMENA:
IME I PREZIME UČITELJA: DATUM:

TEMATSKO PLANIRANJE

NASTAVNA CJELINA: Materijali


NASTAVNA JEDINICA: Mjerenje, ocrtavanje i obrada metala
BROJ SATA: VRIJEME ZA REALIZACIJU 4 sata
T.K. OŠ B 7.1.

Na kraju treće godine učenje i


poučavanja predmeta Tehnička kultura
ODGOJNO OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije
KURIKULUMA PREDMETA učenik primjenjuje znanja i vještine
usvojena iz područja metalurgije pri
izboru i izradi uporabnog predmeta od
metala i drugih materijala.

SPOZNAJNI

Objašnjava postupke mjerenja,


ocrtavanja, obrade metala i vrste veza.

PSIHOMOTORIČKI
RAZRADA ODGOJNO OBRAZOVNIH ISHODA Primjenjuje postupke mjerenja i
ocrtavanja.
Primjenjuje vrste crta.
Primjenjuje pribor za tehničko crtanje.

AFEKTIVNI

Uvažava odgovore i mišljenje drugih


učenika.
Priprema radno mjesto.
Pridržava se mjera zaštite na radu.

VAŽNI POJMOVI
Pomično mjerilo, ravnalo, kutnik, šestar,
točkalo, crtaća igla, ručna obrada
metala, strojna obrada metala, pila za
metal, škare za lim, brušenje, bušenje,
turpijanje
Građanski odgoj i obrazovanje
KORELACIJA MEĐUPREDMETNE TEME A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim
pravima u svakodnevnom životu.

Osobni i socijalni razvoj


B.2.1. Opisuje i uvažava potrebe i
osjećaje drugih.
B.2.2. Razvija komunikacijske
kompetencije.
A.2.4.Razvija radne navike.

Učiti kako učiti


A.2.2. Učenik primjenjuje strategije
učenja i rješava probleme u svim.
područjima učenja uz praćenje i podršku
učitelja.
B.2.4.Na poticaj učitelja, ali i samostalno
učenik samovrednuje proces učenja i
svoje rezultate, te procjenjuje ostvareni
napredak.

MAT OŠ C.5.2. Opisuje i crta /konstruira


geometrijske likove te stvara motive
DRUGI PREDMET koristeći se njima. 

OŠ LK A.5.2. Učenik demonstrira fine


motoričke vještine uporabom i
variranjem različitih likovnih materijala i
postupaka u vlastitome likovnom
izražavanju. 

PRISTUP POUČAVANJU Metoda razgovora, metoda crtanja,


metoda demonstracije

NASTAVNA SREDSTVA Radni listovi, računalo, projektor, tablet,


pribor za tehničko crtanje, alat za
ocrtavanje metala

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA


Zadatak na početku sata:
Učenici će koristiti tablete i listić.
Potrebno je istražiti naziv alata i pribora te povezati sliku
UVODNI DIO s nazivom .

Istraži koji alat i pribor imaš ispred sebe, a zatim ga


imenuj.

Podijeliti učenicima: pomično mjerilo, kutnik, šestar za


lim, malu turpiju, točkalo, crtaću iglu

Prilog 1.
Listić zalijepiti u bilježnicu

Kada su se učenici upoznali s osnovnim alatom za


mjerenje i ocrtavanje po metalu učitelj objašnjava ručnu
i strojnu obrada metala.
GLAVNI DIO
Tako dolaze do obrade metala rezanjem, brušenjem,
bušenjem i turpijanjem.

PREDVJEŽBA
Izrada zvrka

VJEŽBA
Izrada zviždaljke

Ponavljanje
Listić 6.

ZAVRŠNI DIO Vrednovanje

VREDNOVANJE

ZA UČENJE

Kako si se osjećao na današnjem satu?

Daj pet smješku!


(kopirati slike smješka i zalijepiti na zid)
Slike su u prilogu.

KAO UČENJE

Cheeck lista za samovrednovanje


Elementi +/ -
Mjerenje je precizno i točno
Ocrtavanje je precizno i točno
Rezanje je precizno i točno
Bušenje je precizno i točno
Rad je funkcionalan
Zadovoljan sam svojim radom na
današnjem satu

NAUČENOG
Izrada zviždaljke

Bodovi  1  2  3  Bodovi 

Elementi         
Preciznost  2 pozicije  1 pozicija  Sve pozicije   
zacrtavanja   nemaju točne  nema točne   imaju točnemjere
mjere prema mjere prema TD  prema TD 
TD 

Preciznost 2 pozicije  1 pozicija  Sve pozicije   


rezanja  nisu precizno nije precizno su precizno
izrezane  izrezana  izrezane 
   
Obrada bridova 2 pozicije  1 pozicija  Sve pozicije   
nisu uredno nije uredno su uredno
obrađene obrađena obrađene

Sastavljanje Dijelovi nisu Dio dijelova nije Svi djelovi su


spojeni u cjelinu spojen u cjelinu spojeni u cjelinu

Funkcionalnost Uradak treba Uradak je Uradak je u  


uratka  popraviti  djelomično potpunosti
funkcionalan  funkcionalan 

Ukupno         
12-15 odličan
11-14 vrlo dobar
7-10 dobar
4-6 dovoljan

UČENICI S Upućivati kratke i konkretne naloge


POTEŠKOĆAMA Nuditi što više vizualnih sadržaja
Sadržaje ponoviti više puta

DAROVITI Omogućiti kritičko razmišljanje


UČENICI Omogućiti dodatni zadatak

Tehnička
kultura 7
https://www.mozaweb.com/hr/shop.php? Udžbenik za
WEB ADRESA cmd=software_details&type=mozaweb LITERA sedmi razred
DIGITALNIH TURA osnovne škole
MATERIJALA I.Sunko,
K.MikulajOvčari
ć, I.Crnoja

Listić zalijepi u bilježnicu.


Poveži sliku s nazivom alata i pribora i u jednoj rečenici napiši čemu služi.
Crtaća igla Točkalo Kutnik Šilo Škare za lim Pomično Turpija Šestar za
mjerilo lim

Opiši :
CRTAĆA IGLA:

TOČKALO:

KUTNIK:

ŠILO:

ŠKARE ZA LIM:

POMIČNO MJERILO:

TURPIJA:

ŠESTAR ZA LIM:

SAT MI JE BIO ZANIMLJIV UF, MORAM JOŠ VJEŽBATI NIŠTA NE RAZUMIJEM

You might also like