You are on page 1of 2

NASTAVNA PRIPREMA

OPŠTI PODACI
NASTAVNIK Nijaz Avdić
PREDMET Elektronika
NASTAVNA OBLAST Poluprovodničke diode
NASTAVNA JEDINICA Utvrđivanje gradiva
ŠKOLA JU Mješovita srednja škola Gračanica
DATUM
RAZRED II14 i II15

METODIČKI PODACI
TIP ČASA Utvrđivanje gradiva
NASTAVNI METODI Frontalni, dijaloški, demonstrativni
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA Tabla, kreda, spužva, udžbenik, literatura

CILJEVI I ZADACI
OBRAZOVNI CILJ Utvrđivanje stečenih znanja o PN spojevima i
njihovoj upotrebi u elektronici.
FUNKCIONALNI CILJ Razvijanje vještine usmene i pismene
komunikacije, stvaranje vedre radne atmosfere,
sticanje radne navike, razvijanje samopouzdanja,
ustrajnosti, odlučnosti, samostalnosti u radu i
pozitivnog stava prema intelektualnom i
istraživačkom stvaralaštvu.
ODGOJNI CILJ Razvijanje radnih navika, praktičnih i
intelektualnih sposobnosti pomoću kreativnog
razmišljanja i zaključivanja.
ARTIKULACIJA ČASA
UVODNI DIO ČASA
U dnevniku evidentirati prisutnost nastavi i upisati novu nastavnu jedinicu. Najaviti lekciju
„Utvrđivanje gradiva“ i ukratko ponoviti šta je rađeno u prethodnih par časova.

GLAVNI DIO ČASA

Prozivati učenike prema određenom redu u dnevniku i postavljati im sljedeća pitanja:

1. Šta je radna prava?


2. Objasniti ulogu radne prave.
3. Nacrtati radnu pravu.
4. Šta je radna tačka?
5. Objasniti ulogu radne tačke?
6. Nacrtati radnu tačku.
7. Kakva je uloga elektrona i šupljina u nepolarisanom PN spoju?
8. Skirati nepolarisan PN spoj.
9. Šta podrazumijevamo pod direktno polarisanim PN spojem?
10. Objasniti direktno polarisan PN spoj na primjeru.
11. Nacrtati strukturu direktno polarisanog PN spoja.
12. Šta podrazumijevamo pod inverzno polarisanim PN spojem?
13. Nacrtati strukturu inverzno polarisanog PN spoja.
14. Objasniti inverzno polarisan PN spoj na primjeru.

ZAVRŠNI DIO ČASA


Učenicima dodijeliti odgovarajuće ocjene shodno prikazanom znanju.
Nakon upisivanja ocjena, najaviti novu nastavnu jedinicu.

You might also like