You are on page 1of 7

Світова література

Тема : Проблема морального вибору вчинку ( В. Шекспір “ Гамлет “ )

Мета : простежити еволюцію головного героя, розвивати навички аналізу


літературного образу; вміння висловлювати свою думку щодо твору;
виховувати моральні якості учнів.

Тип уроку:поглиблена робота над образом

Обладнання : тексти, малюнки, картки

Хід уроку

Звихнувся час...
О доле моя зла!
Чому його направить мушу я ?
Шекспір “ Гамлет “

- Що є людина?
- Чого варте її життя ?
- Що таке смерть ?
- Чи можна знищити зло ?

● Варто боротися за справедливість, а чи слід змиритися з обставинами і


скоритися долі ?

Учитель . Саме на ці запитання Гамлет намагається знайти відповідь.


У п’єсі Шекспіра порушено чимало проблем. Деякі з них сьогодні
спробуємо розв’язати.

■ Бесіда за питанням
Трагедія помсти. Найпопулярніший жанр за часів Шекспіра. Чи можна
стверджувати, що і “ Гамлет “певною мірою теж є трагедією помсти?

■ Запис до зошитів

“ Тема помсти – одна із суттєвих у трагедії “ Гамлет “.

■ З’ясування проблематики, теми, пафосу твору

- Про які “вічні” теми йдеться у творі Шекспіра?


( Людина, кохання, смерть )
- Які проблеми порушуються у трагедії ? ( морально – етичні,
загальнолюдські, філософські)
- Три персонажі прагнуть помститися за батька. Хто саме ? ( Гамлет,
Лаерт, Фортінбрас )
- Хто жадає помсти ? ( Гамлет, Лаерт )
- Завдяки кому п’єса набуває дещо інших ознак, ніж трагедія помсти?
( Гамлету.Адже він інтелектуал, мисляча людина)
- Якого пафосу сповнений твір ?( драматичного, трагічного )
■ Асоціативна вправа

- Уявіть, що перед вами мольберт, фарби, пензлі. ( В кольоровій гамі вам


потрібно намалювати загальне враження від прочитаного. Які кольори ви
використовуватимете? ( чорний, сірий )
А тепер до цього кольору додайте відтінок, який би характеризував
Гамлета .( білий, червоний)

■ Робота з текстом І дії, 2 сцена.

Учитель: Тронна зала Ельсінорського палацу, пишнота, краса, дорогі


яскраві сукні, виблискують коштовні прикраси. Повсюди веселощі: весілля
Клавдія і Гертруди.
 Поява сумного Гамлета.
- Чому створюється контрастна обстановка ? ( Принц
продовжує перебувати в траурі за померлим батьком.)
- Який стан душі героя ? Що він відчуває ? ( Відчай ,
скорботу, тугу, ревнощі, самотність.)
- Але ж життя триває. Король помер – хай живе новий король!
Такий закон життя. Хто нагадує Гамлету, що знову потрібно
повернутися до життя? ( Король і королева. )

■ Робота з текстом. Зачитування відповідних цитат.

- А чому сумує герой ?Чи тільки втрата батька спричиняє такий стан?
( Ні, скорбота, сум – це тільки гра. )
- Що ще бентежить Гамлета ? Аргументуйте цитатами з тексту.
( Квапливе весілля матері. Батько любив свою дружину, коли шлюб
монархів був лише політичною угодою. Кожна жінка могла лише мріяти
про таке кохання.)
- Гамлет вважає, що його мати грішниця. Чому він так думає ? ( Вона
несе на собі моральний і християнський гріх – кровозмішення. )
- Гамлет на межі самогубства. Але за законами християнства – великий
гріх. Саме це і зупиняє Гамлета. ( Підтвердити цитатою .)
- Гамлет у розпачі, охоплений бездіяльністю. Коли виникає проблема, яке
потребує розв’язання, дії ? ( після розмови з привидом )
- Чому душа батька не може заспокоїтися ? ( Привид : “ Помститися за
його нелюдське вбивство... “)
- Який наказ дає батько–привид ?

■ Запис до зошитів:
Привид наказує помститися, але заплямувавши себе і не чіпати матір

Не гидь свій розум, душу не погань.


Улестивши на матір щось; лиши
Тернам, що поросли їй груди, й небу
Карати матір. А тепер прощай!

■ Бесіда на тему “ Життя Гамлета до смерті батька “

 Панувало взаємне кохання


 Кохав прекрасну дівчину Офелію, яка також його любила
 Чимало друзів Гораціо, Лаерт, Розенкранц, Гільденстерн
 Навчався в Віттенберзькому університеті, любив мистецтво. Сам
написав п’єсу.
 Мав на троні змінити батька, правити народом

Несподівано все пішло шкереберть

■ Проблемне запитання

- На чому базується життя людини ? ( На моральних цінностях )


- Чи це так, з’ясуємо провівши психологічне спостереження

( Натягується стрічка, до якої прикріплено картки )


________.__________.________.________.________._________.______._____.

- Розглянемо образ Гамлета крізь призму моральних цінностей після смерті


батька. Чи не зазнали вони змін ?
( Кожна картка обговорюється. На місці знятої картки діти бачать вузол )

С Сім’я
- Батько помер, родина розпалася.
кохання
- Дружина зрадила коханого чоловіка

Офелія - Іграшка в чужих руках, не спроможна захистити свої


почуття, стає знаряддям інтриг проти Гамлета

дружба - Розенкранца і Гільденстерна Клавдій зробив наглядачами


за Гамлетом, за їхньою згодою Лаерт в жадобі помсти
вдається до підлості, Гораціо – єдиний друг

віра в людину
- Де людина - Де людина ? ? Клавдій? Полоній?

христ. мораль
- Де мораль ? У кровозмішному шлюбі ?

Христ. мораль
добро - У кого його шукати ? У братовбивці ?

Справедливість - Данія – тюрма. Все гнилизна в Данській державі .

- Що залишилось після смерті батька ? Вузли ! Це рубці на зраненій душі


Гамлета. Залишилась тільки його гідність.
- Як же йому виконати наказ батька-привида? Не втратити гідності, не
заплямувавши совість, не сплюндрувати душу?

Звертаємось до знака питання на дошці


- Що ж робити Гамлету ? Споритися чи бунтувати ? Помститися чи краще
померти і не бачити всього цього ? Бути чи не бути ?

( На знаку питання пишеться “ Бути чи не бути ? “)


? - у нього немає фундаменту. Він - точка в світі.

Гамлет

Ось тому підсвідомо ви і зобразили Гамлета полярними кольорами щодо


вищого світу данського королівства. Звернемось до монологу Гамлета “ Бути чи
не бути “. Це – лейтмотив усієї п’єси.

■ Теорія літератури

Лейтмотив – деталь, образ або запитання, яке неодноразово


повторюється і проходить через усю п’єсу.

■ Робота з текстом. Аналізується монолог Гамлета “ Бути чи не бути “


Лицемірність світу – “ обплутане тенетами підлоти”.

Учитель. Гамлету важко визначити своє місце в світі, знайти реальні засоби
боротьби. Він страждає від масштабів зла і усвідомлення мізерності
своєї сили. Гамлет – точка в світі, не лише в знаку питання на дошці.
- Чому він відразу не виконує наказ привида помститися ? Чому
зволікає ?
( Гамлет – людина освідчена. Він шукає доказів гибелі батька. Його
охоплює сумнів: чи варто довіряти привидові? Потрібно все
перевірити. Божевілля. Адже лише божевільний може відкрито
звинувачувати. )
Відбулася п’єса “ Пастка”, дізнається правду. Адже чому принц і тут
зволікає і не вбиває Клавдія? ( Помста повинна бути справедливою,
Клавдій молиться, очищає душу від гріхів, у пекло не потрапить.
Претендувати на справедливість може тільки відплата. )
Учитель. А відплата може бути не тільки від людини, а від Бога. Недаремно
Л. Толстой взяв епіграфом до А. Кареніної слова “ Мне отмщение, и
Аз воздам “.

■ Інтерактивне опитування.

Учитель. Всі ви бачили по телевізору інтелектуальну гру -“ LG Еврика”.


В ній є рубрика “ Точка зору “. Для цього створимо 3 групи ( за рядами
). Уявіть, що я журналіст і беру у вас інтерв’ю. Користуйтеся під час
відповіді опорними словами, що подані на картках і лежать на парті:

На мій погляд...
Я думаю ...
Я переконаний в тому, що...
Мені здається, що...
Я вважаю...
На мою думку...

Умови: 30 секунд на підготовку.


30 секунд на виклад думки.
Вимоги: лаконічність, точність, переконливість, емоційність.

Тема для обговорення : Чи можна виправдати вбивство ?


1 група: з точки зору християнської моралі.
2 група: природного права.
3 група: юридичного закону.

Відповіді:
1. Біблія вчить : “ Не вбий “ ( одна з 10 головних заповідей Божих ).
2. людина може вибирати школу, де навчатись, іти до школи чи під’їхати на
транспорті. Це її вибір. Але життя дається людині один раз і природного
права у іншої людини забрати його не можна., адже вона також живе
природно раз. Природне оправдання вбивства веде до хаосу.
3. Юридична відповідальність, навіть, у стані ефекту.

Вчитель. У нашому герої бореться дві людини. Він людина феодального


Світу, кодекс честі – помста за батька. Але Гамлет гуманіст – він
піднісся над своїм часом. “ Гамлет “ писався в епоху Відродження,
коли найціннішим у всесвіті вважалась людина та її життя.
- Чи може Гамлет скоїти злочин ? ( Нещасна людина. Прагне
помститися, але заперечує вбивство взагалі, а тим паче з помсти. І
минути цієї участі він не може. Гамлет винний у загибелі багатьох
людей.
( Хотів помститися Клавдію вбивство Полонія божевілля та
трагічна загибель Офелії дуель з Лаертом, який не винен у тому,
що його батько шпигун несе відповідальність за смерть
Розенкранца і Гільденстерна, вони були лише слухняними
царедворцями ).
У цій боротьбі він знаходить лише підтвердження Горація. Але
завдання ускладнюється ще йтим, що він бореться не тільки з
Клавдієм, а й усім феодальним світом і його законами.
Гамлет вбиває Клавдія не стільки з помсти, мисляча людина не може
дозволити, щоб державою правив негідник, щоб перемогло зло.

■ Підсумкова бесіда.
- Чи боїться Гамлет смерті ? (Фізичної - ні, духовної – так. Якщо він не
буде протистояти Клавдію, стати таким, як він є.)
- Чому ж Гамлет гине ?
( 1. За християнськими і людськими законами він не має права на
вбивство. За злочин людина несе покарання.
2. Не знаходить підтримки серед оточення. Він одинак, який піднісся
над світом.)
Учитель. Завершити урок хочу віршованими рядками Н. Вінглівськт, яка
Також задумується над питанням, яке вагомим є для Гамлета.
Чого варте людське життя ?

Що є життя ? Єдина мить


Від дня народження
й до смерті.
Життя, як свічечка горить
І скоро вигорить до щенту
Благаю долю, щоб дала
Мені ту свічечку, що більше,
А моя доля, як німа,
Мовчить і палить все сильніше.

До свічки руку протягну


І воском обпалю долоні
Я вже років не поверну,
Доволі мрій, уже доволі.

Життя іде, життя горить.


Настане час його спинити.
Так хочеться людині жить.
Так хочеться завжди горіти.\

Зверніть увагу на останні рядки вірша. Мені здається, що вони саме про Гамлета
– світоча нової епохи.

■ Домашнє завдання. Дібрати цитати до образу Офелії.

You might also like