You are on page 1of 9

В.

Шекспір «Ромео і Джульєтта»

ТЕМА: «Нет повести печальнее на свете, чем повесть о Ромео и Джульетте?»

Мета: розкрити пафос п'єси, що прославляє вірність в любові,


непереможність щирого почуття, високу гуманність.

Обладнання: буктрейлер «Ромео і Джульєтта», мультимедійна дошка,


презентація з завданнями, фото Шекспіра.

Завдання уроку :

навчальні: познайомити з трагедією «Ромео і Джульєтта», розкрити


основний конфлікт трагедії Шекспіра.

розвивальні: удосконалювати критичне мислення учнів, розвивати навички


аналізу драматичних творів.

виховні: прищеплювати любов до зарубіжної літератури, виховувати високі


духовно-моральні цінності через поняття істинного призначення слів :
вірність, любов, гуманність.

Тип уроку : урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Мотиваційний етап.

Слово учителя: оголошення теми уроку. Запис в зошиті. Постановка мети і


завдань.

- Сьогодні ми поговоримо з вами про творчість В. Шекспіра, а саме про його


трагедію «Ромео і Джульєтта»(короткий зміст був обговорений на
попередньому уроці). Про життя та творчий шлях автора ми вже
ознайомились минулого заняття, тому сьогоднішній урок ми присвячуємо
темі та проблематиці кохання очами Шекспіра.
Епіграф: Любовь – слепая, говорят

Но и без глаз дорогу к цели видит.

В. Шекспір

1. Робота з епіграфом.

Учитель.

 Як ви розумієте слова В. Шекспіра?


 Чи погоджуєтеся ви з його словами?

2. Створення проблемної ситуації.

Учитель. Створюючи свій твір, Шекспір намагався торкнутися проблем,


поширених майже у кожній сім’ї та суспільстві. Наше завдання дізнатися,
які саме проблеми висвітлені у творі «Ромео і Джульєтта». Отже, які на вашу
думку порушено проблеми у творі? Як ви можете їх охарактеризувати?

 Батьки й діти (розуміння – нерозуміння)


 Родина й суспільство
 Проблема кохання та щастя
 Проблеми першого кохання

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Учитель пропонує учням переглянути буктрейлер. Після чого


проводить коротку бусіду.

- Чому твір «Ромео і Джульєтта» Шекспіра є трагедією?

(Трагедія - драматичний твір, що зображує напружену боротьбу, особисту


або громадську катастрофу, що зазвичай закінчується загибеллю героя)

-Що таке пролог?


(Пролог- вступна частина літературного твору)

- Чому трагедія Шекспіра розпочинається з прологу?

- Що ми дізнаємося з прологу?

- Яке враження справила на вас трагедія «Ромео і Джульєтта? Про що


змусила замислитися?

2. Гра «Впізнай героя» (за цитатною характеристикою учні здогадуються


про якого героя твору йде мова, та йде обговорення яку рису характеру
притаманну герою можна відзначти з даної цитати)

"Поводиться він ввічливо й шляхетно. Сказати правду, вся Верона славить


Його за честь, за виховання добре". (Ромео)

"Раніш, ніж встигне зрадити це серце


І другому воно себе віддасть,
Я знищу їх обох: і руку, й серце!
Нехай твій (брата Лоренцо) досвід і твої літа
Мені порадять, а як ні - дивись!
Між мною і моїм великим горем
Я посередником візьму кинджал". (Джульєтта)

"Коли танок закінчать вже, саму


За ніжну ручку я її візьму,
І щастя неземне тоді відчую...
Чи ж я коли любив? Чи ще люблю я?
О ні! Зрікайтеся, брехливі очі!
Не знали ви краси до цеї ночі!" (Ромео)

"Якщо любов твоя до мене щира


І хочеш ти зі мною взяти шлюб,
То взавтра сповісти мене про це,
І я пришлю по відповідь когось,
Де і коли ти хочеш повінчатись;
Тобі до ніг складу я свою долю -
З володарем піду хоч на край світу!" (Джульєтта)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель.

- Що означає для вас кохання? Які асоціації викликає це слово?

1. Інтерактивна вправа « Асоціативне коло».

КОХАННЯ

Учитель. Який висновок можна зробити , поглянувши на ваші асоціації?

( Дуже важливо, щоб почуття були справжніми та щирими, ніхто не


повинен вмішуватись в особисте життя закоханих, а батьки повинні
поважати вибір своїх дітей. Тільки тоді стосунки будуть міцними та
справжніми, а закохана пара щасливою).

Слово учителя : - Безсмертна трагедія - «Ромео і Джульєтта». Тема любові -


вічна, майже завжди трагічна тема в зарубіжній літературі. У Древній Греції з
усією силою генія її зафіксував Еврипід («Федра»). Ту ж силу пристрастей
показав Данте.

Шекспір зіштовхнув чисту, природну і безмежну любов «мудре безумство» з


невлаштованістю світу :

Хто порушує цей світ?

Хто оскверняє меч свій кров'ю ближніх?

Не слухають! Ей, ей, ви, люди!

Звіри! Ви гасите вогонь злочинної злості

Потоком пурпурним з жил своїх.

Вічна ворожнеча пристрастей, амбіцій, і, як наслідок, смерть, потоки крові.


Постараємося розібратися, чому гинуть Ромео і Джульєтта?

Робота над трагедією.

Загибель обумовлена двома причинами. Перша об'єктивна - це старовинна


ворожнеча сімей Монтеккі і Капулеті. Цей розбрат засуджують жителі
Верони, ніхто навіть не пам'ятає через що почався розбрат, але обов'язково
знаходяться злі люди, яким приносить задоволення роздути сварки. Друга
причина пов'язана з характером самих закоханих. Вони занадто молоді і
темпераментні: обоє поривчасті, нетерплячі, гарячі, схильні до поспішних
рішень і вчинків, особливо це стосується Ромео.

Дія тому розвивається швидко: буквально за п'ять діб юні герої знайомляться
потайки від своїх батьків, таємно одружуються. Ромео тут же вимушений
бігти з Верони, оскільки убив в сутичці Тибальда, родича Джульєтти, убив,
мстивши за загибель свого друга Меркуціо. Чернець Лоренцо, що допомагає
закоханим, занурює Джульєтту в тимчасове заціпеніння, зовні схоже на
смерть, щоб позбавити її від ненависного шлюбу з дворянином Парисом.
Ромео, не знаючи істини, вбиває себе, а услід за ним кінчає собою і
Джульєтта, що опритомніла в склепі. Над могилами закоханих Монтеккі і
Капулетті примиряються.

Такий короткий сюжет трагедії.

Але ми повинні мати на увазі, що перед нами не реальна історія двох


молодих людей, а цілком умовні поетичні образи героїв, тобто, як у будь-
якому художньому творі, є художня вигадка. Але автор так майстерно
створив твір, що ми їх сприймаємо як живих реальних людей

Отже, давайте звернемося до сторінок безсмертної трагедії «Ромео і


Джульєтта».

1. Звучить музика П. І. Чайковського з увертюри-фантазії «Ромео і


Джульєтта».

2. Бесіда:

- Чому неможливе щастя закоханих?

( Із-за ворожнечі двох сімейств Монтеккі і Капулетті )

- Чи тільки це є причиною неможливості щастя Ромео і Джульєтти?

(Тема року в трагедії )

- Як ви думаєте чи є почуття Ромео і Джульєтти щирими? Що говорить


про це?

( Інтонація, емоції, з якими герої вимовляють слова )

- Ромео і Джульєтта люблять один одного і вирішують повінчатися


таємно. Чому? (2-й акт, 6-а сцена - брат Лоренцо вінчає Ромео і Джульєтту)

Перед вінчанням Джульєтта вимовляє слова, які свідчать про силу любові і
відданості обранцеві.

Створення «інформаційного грона». (учні у парах визначають основні


ідеї трагедії та називають їх, обгрунтовуючи свою думку).
             

IV. Осмислення нових знань

Гра «Вірю» - «Не вірю»


1)Творчість Шекспіра належить перш за все англійському народові (вірю) 
2)Слово «Шекспір» в перекладі з англійської мови означає «той, що потрясає
мечом» (не вірю, списом)
3)Шекспір жив у 12 столітті (не вірю,у 16 столітті)
4) Шекспір відомий як автор 350 сонетів (не вірю, 154)
5)Події трагедії видатного англійського письменника Шекспіра «Ромео І
Джульєтта» відбуваються в Лондоні (не вірю, в Італії, у Вероні та Мантуї)
6) Джульєтта є донькою Монтеккі (не вірю, Капулетті)
7) Ромео було 17 років (вірю)
8) Джульєтті було всього 16 років (ні, 14)
9)Події відбуваються протягом року (ні, протягом 5 днів)
10)Закохані вперше зустрілися на балу у князя Верони (не вірю, на балу у
Капулетті)
11)У Паріса та Джульєтти взаємне кохання (не вірю)
12) Памяткою про кохання Ромео та Джульєтти стануть золоті
              

Кросворд

Питання кросворду: Д
ж
1. Ім’я одного з головних героїв
4 у
трагедії К 5 л
2. Назва міста, в якому відбуваються а П ь 8
3 п а є  7 Ш
події трагедії. 2 М у р т М е
3 і 4. Прізвища ворогуючих родин. 1 В о л і т а к
Р е н е с а н с
5. Родич князя, за якого хотіли о р т т т п
віддати заміж головну героїню. м о е т у і
е н к і я р
6. Ім’я головної героїні трагедії. о а к
7. Назва міста, в якому переховувався і
головний герой трагедії.
8. Автор трагедії

Бесіда

1. Зробіть висновок: як розкривається тема кохання в п’єсі Шекспіра?

2. У чому полягає трагедія кохання Ромео і Джульєтти?

3. Як ви гадаєте, чому в темі уроку йдеться про торжество кохання героїв,


адже вони загинули?

V. Пояснення домашнього завдання

Учитель:
− Отже, сьогодні ми познайомилися з творчістю Вільяма Шекспіра, а зокрема
з трагедією «Ромео і Джульєтта». Яке у вас склалось враження від
прочитаного твору? Що в творі вас найбільше вражає/засмучує? Чи все ви
зрозуміли? Чи все ж у вас залишились запитання які ви хотіли б задати
автору?

− Гадаю що так, тому вашим домашнім завданням буде:

1. Ознайомившись з твором детальніше, оскільки наступного уроку ми


проведемо невеличний тест на знання змісту твору.
2. Поміркувати на які 2-3 запитання стосовно твору ви хотіли б отримати
відповіді і наступного уроку ми їх разом обговоримо.
3. Написати твір на тему ( за вибором):
« Мій улюблений герой»
« Ціна кохання у трагедії Шекспіра «Ромео і Джульєтта»»

              

              

You might also like