You are on page 1of 7

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


ім. І. І. МЕЧНИКОВА

Факультет романо-германської філології


Кафедра зарубіжної літератури

ПЛАН-КОНСПЕКТ
УРОКУ ПО ЗАРУБІЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ

з вивчення драматичного твору

на тему: «Нові тенденції у драматургії кінця

XIX–початку XX ст. «Стара» і «нова драма». Зміни в

драматургії кінця

XIX – початку XX ст. Генрік Ібсен. Ляльковий дім»

Виконала
Студентка 32 і групи
Теличко В.А.

Одеса 2022
Тема: Нові тенденції драматургії кінця XIX–початку XX ст. Сучасна трагедія.
Проблема ілюзорності сімейного щастя, боротьба за свободу особистості у
п’єсі Г. Ібсена «Ляльковий дім».

Мета: 1) ознайомити учнів з новими тенденціями драматургії кінця


XIX–початку XX ст,
2) скласти уявлення про докорінну перебудову одного з найдавніших
родів літератури,
3) відкрити творчість творчість Ібсена як драматурга-новатора
світового значення,
4) проаналізувати вплив суспільства на особистість,
5) привернути увагу учнів до базових морально-етичних проблем
сучасного суспільства, сформувати поняття щирого та справедливого
ставлення до особистості, незалежно від віку і статі.

Тип уроку − комбінований

Методичне забезпечення та обладнання:

1) Міляновська Н. Р. М 60 Зарубіжна література : підручник для 9 класу


загальноосвітніх навчальних закладів. — Тернопіль : Астон, 2017. —
304 с.
2) Кадоб’янська Н. М. К13 Зарубіжна література: підруч. для 9 кл.
загальноосвіт. навч. закл. / Н. М. Кадоб’янська, Л. М. Удовиченко. — Х.
: ТОВ «СИЦИЯ», 2017. — 272 с.
3) Волощук Є.В. Зарубіжна література : підруч. для 9-го кл. загальноосвіт.
навч. закл. / Євгенія Волощук, Володимир Звиняцьковський, Оксана
Філенко. – Київ : Генеза, 2017. – 304 с.

ХІД УРОКУ

Ӏ. Організація класу
ӀӀ. Основна частина
1. Перевірка домашнього завдання.
- На минулому уроці ми розглянули біографію Генріка Ібсена. Зараз ми
напишемо невеличкий тест, щоб закріпити отриману інформацію.

Питання до тесту:

1. Генрік Ібсен - це:


а) англійський б) німецький в) шведський г) норвезький письменник
2. В якому році народився Г.Ібсен?
а) 1928 б) 1840 в) 1828 г) 1799

3. Назва його першої п'єси?


а) Катіліна б) Ляльковий дім в) Богатирський курган

4. Жанр перших творів Г.Ібсена?


а) романи б) п’єси в) вірші г) повісті

(Після тесту вчитель викликає учнів по одному і просить прочитати


відповідь. Перед початком перевірки слід попросити учнів запам’ятати
правильні відповіді.)

Короткий переказ основних подій з життя і творчості письменника

2. Повідомлення та засвоєння нових знань.


- Сьогодні ми розглянемо внесок Ібсена в драматургію та ознайомимось
з п’єсою «Ляльковий дім».

У другій половині ХІХ ст. роль драматургії і театру в західноєвропейській


культурі різко змінилася порівняно з попередньою добою.
Суть цих змін полягала в появі нового глядача – міщанина, студента,
гімназиста. Із розваги театр поступово перетворився на школу для дорослих,
де разом з персонажами аудиторія переживала психологічний злам, часом
докорінно змінюючи власні погляди на життя і суспільство. Нові
герої тепер протистояли не одне одному, а ворожій дійсності. Драма на-
була рис соціальних, філософських, психологічних. Театральне мистецтво
збагатилося такою оригінальною художньою формою, як «нова драма».

Основні відмінності між старим і новим театром наведено у таблиці на


сторінці 218 вашого підручника.
Саме Генрік Ібсен став засновником нового погляду на драматургію і
літературу в цілому, заснував жанри аналітичної та соціально-психологічної
п’єс.

Занотуймо нові визначення:

До аналітичних п’єс зазвичай зараховують такі драми Ібсена, як


«Стовпи суспільства» (1877), «Ляльковий дім» (1878), «Примари» (1881),
«Ворог народу» (1882), «Дика качка» (1884), «Росмерсхольм» (1886),
«Жінка моря» (1888), «Гедда Габлер» (1890), «Коли ми, мертві, оживає-
мо» (1899) та інші. Від твору до твору зростала психологічна майстерність
норвезького драматурга. У цьому плані його перші аналітичні п’єси –
«Стовпи суспільства» й «Ляльковий дім» – значно поступаються наступним.
Однак саме вони найбільше уславилися в Європі, зокрема й в Україні. Напри-
клад, «Ляльковий дім» (під назвою «Нора») став для публіки справжнім
потрясінням. Такий ефект був пов’язаний з новизною форми та змісту
ібсенівських п’єс.

Свою найвідомішу п’єсу «Ляльковий дім» Генрік Ібсен написав


1879 року, а в грудні цього року її було вперше поставлено на сцені
Королівського театру у Копенгагені. За драмою сім’ї Хельмерів стоїть
реальна історія. Прототипом героїні Нори Хельмер називають
дансько-норвезьку письменницю Лауру Кілер, особисте знайомство якої з
Ібсеном почалося після того, як вона надіслала драматургові написану під
впливом його поеми книжку «Доньки Бранда». Молода письменниця для
лікування свого чоловіка взяла в банку велику позику, оскільки він
відмовився позичати гроші у свого заможного батька. Не змігши
вчасно повернути позику і опинившись у скруті, жінка мало не зважилася на
підробку платіжного векселя. Після одужання коханий чоловік дізнався про
фінансові проблеми дружини. Під тиском оточення він розлучився з нею,
забравши дітей. Лауру ж визнали душевно хворою та аморальною особою і
замкнули у психіатричній лікарні. Згодом чоловік їй “пробачив” і Лаура
повернулась в сім’ю. На жаль ця історія була цілком типовою для тогочасних
реалій. Недарма Ібсен ще в ранніх віршах зобразив норвезьке суспільство як
корабель, у трюмі якого розкладається мертве тіло.

У 1878 р. Генрік Ібсен написав «Нотатки до сучасної трагедії», які вважа-


ються першим начерком до п’єси «Ляльковий дім». От як драматург
формулює основні проблеми своєї «сучасної трагедії»: «Існують два види
моралі, дві совісті: одна для чоловіка й зовсім інша для жінки. Вони не
розуміють одне одного, але жінку в практичному житті оцінюють за
чоловічими законами, начебто вона зовсім і не жінка, а чоловік. Жінка не
може бути сама собою в сучасному суспільстві, що є виключно чоловічим
суспільством, де закони диктують чоловіки й де чоловіки ж обвинувачують і
судять жінок за їхні вчинки на основі своїх власних поглядів».

Сюжет драми «Ляльковий дім» розгортається впродовж трьох днів у вітальні


Хельмерів. Камерність, замкненість простору контрастують
з інтенсивністю розвитку сюжету. Головне у цій п’єсі — внутрішня динаміка.
Перш за все це стосується характеру героїні Нори Хельмер, яка
з «жайворонка» й «білочки» перетворюється на зовсім нову, відмінну від себе
колишньої людину. Образ лялькового дому, який характеризує героїню,
по-різному висвічує динаміку розвитку характерів драми. Основних
персонажів лише п’ятеро: Нора Хельмер, її чоловік Торвальд Хельмер,
подруга Христина Лінне, Нільс Крогстад, знайомий Хельмера й
кредитор Нори, а також доктор Ранк, сусід та друг родини. Усі вони
виявляють власне ставлення до світу «лялькового будинку» — світу
ілюзорного добробуту.

У центрі уваги драматурга образ Нори – і вродливої, і хазяйновитої, і


грайливої жінки. Вона справжня окраса родини і домівки моло-
дого адвоката Торвальда Хельмера. На прикладі долі головної героїні твору
(на перший погляд, цілком щасливої і реалізованої в сімейному житті)
драматург показує безправ’я жінки, її суспільну і родинну неповноцінність.
Усе, чим пишалася і що любила героїня твору, виявилося красивим
самообманом. Однак не лише Нора потерпає від уявлень оточення про
доброчесність. Її чоловік також стає жертвою суспільних забобонів,
виявившись набагато слабшим за свою дружину. Образ Нори подано у
розвитку. На початку драми жінка цілком серйозно вважає, що гідність її
чоловіка постраждає, якщо він дізнається, що вона врятувала йому життя.
Утім, наприкінці твору перед нами постає сильна і зріла особистість: вона не
хоче виконувати роль прикраси в подружньому домі. Не хоче почуватися
винною, що свого часу самостійно прийняла життєво важливе рішення.
Нора залишається вірною своїм уявленням про гуманність і порядність та
покидає світ «лялькового дому», в якому панує «правильна» фальш.
Важливими поняттями для розуміння сутності аналітичної драми є такі
поняття:

3. Фрагмент твору, аналіз, дискусія.


А зараз почитаймо по ролях. (Учитель пропонує учням ролі, після чого вони
читають фрагмент п’єси з підручника. Після прочитаного починається
дискусія.)

Питання для дискусії:

1) Чи згодні ви з рішенням Нори покинути родину? Чому?


2) Які моральні проблеми порушено в п’єсі «Ляльковий дім»?
3) Як у прочитаному вами уривку з п’єси розкривається подвійна мораль
Хельмера?
4) Зверніть увагу на ніжні прізвиська, якими Хельмер називає Нору. Як у
них розкривається його справжнє ставлення до дружини?
5) Знайдіть ремарки, які вказують на переживання головної героїні. Коли,
згідно з цими ремарками, у ній відбувається внутрішній злам?

III. Підсумки уроку

Сьогодні ми розглянули ознайомились з п’єсою Генріка Ібсена «Ляльковий


дім», склали уявлення про докорінну перебудову одного з найдавніших родів
літератури, поміркували над недоліками суспільства, з’ясували як змінювали
погляди людей на сімейне щастя та шлюб. Дякую за участь, з вами було
приємно працювати.

IV. Домашнє завдання

1) Перемалювати в зошит наведену нижче таблицю:


2) Дочитати п’єсу та скласти паспорт твору.
Завдання на додатковий бал:
Поміркувати над подальшим життям Нори і Торвальда та написати
продовження АБО описати власні враження від прочитаного.

V. Оцінювання
За обов’язковий переказ біографії - 10 +1 бал якщо тест без помилок
За активну участь у дискусії (за бажанням) - 12

You might also like