You are on page 1of 3

Дата

Клас 7
Урок
Тема. Прикладна графіка. Художні прийоми зображення шрифтів.
Створення вітальної листівки з текстом і зображенням.
Мета: Продовжувати знайомство учнів з основами дизайнерського мистецтва. Навчити учнів
практичному використанню елементів прикладної графіки та художніх прийомів зображення
шрифтів. Розвивати просторове мислення, колірне сприйняття. Виховувати естетичний смак,
старанність, акуратність.
Обладнання: ТЗН, роздатковий матеріал.
Оснащення: презентація по темі уроку, демонстраційний матеріал з написання різних видів
шрифтів.
Матеріали та інструменти: альбом, кольорові олівці, простий олівець, лінійка, гумка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка наявності учнів та їх готовності до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань


 Бесіда:
СЛАЙД 1
1. Якого призначення будівля зображена на слайді?
2. Що вам підказало про призначення цієї будівлі?
(напис на будинку)

СЛАЙД 2
3. Перегляньте дану рекламу. Який шрифт обрав дизайнер для неї? Який колір шрифту
реклами?
4. Про що може «розповісти» шрифт, його колір, дизайн?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності


СЛАЙД 3
 Слово вчителя
Дійсно, вулиці міст рясніють рекламними щитами, вивісками магазинів тощо. Проте наш погляд
зупиняється лише тоді, коли ми бачимо те, що привертає нашу увагу, розбурхує нашу свідомість,
зокрема – незвичний або яскравий колір, креативне рішення, оригінальний, цікавий шрифт.

ІУ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку


СЛАЙД 4
 Слово вчителя з демонстрацією різних видів шрифтів
Отже, шрифт, залежно від призначення, не лише прикрашає чи доповнює зображення, але й
створює настрій. Він є основою для всієї поліграфічної продукції, складовою типографіки –
мистецтва добирати шрифт для поліпшення сприймання тексту. Сьогодні ми ознайомимося з
видами шрифтів, дізнаємося про правила побудови шрифтової композиції. Ці знання допоможуть
нам створити власну шрифтову композицію.

У. Вивчення нового матеріалу (робота над темою уроку)


 Розповідь вчителя, що супроводжується презентацією
1. Що таке шрифт?
СЛАЙД 5
Шрифт (від нім. «shcrift» - писати – це графічний малюнок накреслень літер і знаків, складених у
єдину стилістичну та композиційну систему. Зі шрифтом пов'язано виникнення писемності.
2. Як ви вважаєте, чому виникла писемність?
(відповіді учнів)
Писемність виникла через потребу закріпити в пам'яті будь-які події, передавати важливі новини
як засіб навчання та збереження інформації.

3. Форми писемності
СЛАЙД 6
ФОРМИ ПИСЕМНОСТІ

ПІКТОГРАФІЧНЕ ІДЕОГРАФІЧНЕ ЛІТЕРО_ЗВУКОВЕ

Піктографічне (малюнкове) письмо – одна з найбільш ранніх форм писемності – зображення


предметів, подій та ін.. за допомогою спрощених умовних знаків, схем, малюнків. Це письмо у
деяких народів збереглося до новітніх часів.
Письмо ери ранньої державності й виникнення торгівлі – ідеографічне (ієрогліф). Знаки
ідеографічного письма передають окремі слова або навіть поняття.
Літеро-звукове (фонематичне) – це сучасне письмо. Фонеми позначають окремі звуки мовлення
й залежно від вимови можуть змінюватися.

4. Створення шрифтів
СЛАЙД 7
Шрифти створюють художники та гравери згідно:
 з обраним задумом;
 вимогами єдності стилю та графічної композиції;
 конкретними змістовними та художньо-декоративними завданнями.

5. Шрифти характеризуються:
СЛАЙД 8
 гарнітурою: поєднанням різних за кеглем та написом, але однакових за характером
накреслення шрифтів;
 насиченістю: контурний, світлий, напівжирний, жирний;
 шириною: вузький, нормальний, широкий;
 чіткістю, контрастом;
 накресленням: прямий, курсивний;
 зручністю сприймання;
 розміром

Слайд 9
Одним із видатних українських художників, який розробляв шрифти, був Георгій (Юрій) Іванович
Нарбут (1886 – 1920).
Митець народився у Нарбутовці біля Глухова (нині Сумської області), у сім'ї, яка походила зі
старовинного, але обіднілого дворянського роду.
Чудовий знавець українського стародавнього мистецтва й геральдики (наука про герби), Нарбут
створив багато ілюстрацій, безліч гербів. Власний герб він підписав такими словами: «Мазепинець
полку Чернігівського, Глухівської сотні, старшинський син, гербів і емблем живописець».

УІ. Фізкультхвилинка. СЛАЙД 10.


УІІ. Практична робота (самостійна творча робота учнів). СЛАЙД 11
 Слово вчителя
Проте художні шрифти можна створювати за власним бажанням залежно від задуму. Наприклад,
слово «космос» можна написати літерами у формі зірочок, «дощ» - літерами, схожими на
краплинки.
 Як ви написали б слова «кактус», «блискавка», «цукерка»? (відповіді учнів)
СЛАЙД 12
Погляньте на зразки зображень шрифтів на дошці, на екрані. Видно, що до зображення шрифтів є
певні вимоги.

СЛАЙД 13
Основні вимоги до шрифтів:
- Збалансованість
- Пропорційність
- Ритмічність
- Рівновага
- Гармонійність
- Цілісність.

 Слово вчителя
Наше завдання , використовуючи вже відомі вам або нові цікаві , створені вами, шрифти, виконати
листівку до Великодня, яка б містила в собі в зображення, і сам вітальний напис.
СЛАЙД 14
Які вітальні написи та шрифти можемо використати, перегляньте на слайді (! об'ємні шрифти)

СЛАЙД 15
Порядок виготовлення листівки. Дотримання правил безпечної праці.

УІІІ. Підбиття підсумків уроку


- Аналіз та корекція робіт учнів
- Оцінювання завершених робіт

ІХ. Домашнє завдання


- Закінчити роботу по створенню вітальної листівки.
- Взяти: альбом, кольорові олівці, простий олівець, лінійка.

You might also like