You are on page 1of 11

Тема: «Ми всі різні, але рівні»

Мета: виховувати соціально-компетентну, толерантну особистість; провести


інформаційну та просвітницьку роботу з основ культури гендерної рівності; дослідити
процес з питань забезпечення рівних прав та можливостей для жінок і чоловіків;
ознайомити учнів із державною політикою з утвердження гендерної рівності в Україні;
сприяти формуванню гендерної культури та подоланню усталених стереотипів щодо
ролі та місця жінок та чоловіків у суспільстві.
Завдання: пояснити основні поняття, що стосуються теми гендерної рівності; навчити
аналізувати свої соціальні ролі та визначати себе як особистість, аналізувати
особливості гендерної соціалізації в різні періоди історії; характеризувати державну
політику з утвердження гендерної рівності в Україні.
Форма: виховна година.
Місце проведення: гуманітарний корпус Криворізького державного педагогічного
університету, аудиторія 108.
Обладнання: конспект уроку, дошка, аркуші з різними рисами особистості, бантик
блакитного і рожевого кольору, предмети (ключ від авто, повзунки, дзеркало, відро
для сміття, гаманець, лялька, машинка, молоток. ножиці, голка, нитка, віник).
План виховного заходу:
1. Вступ.
2. Міні-лекція «Стать і ґендер (базові поняття)».
3. Вправа «Чоловік і жінка».
4. Інтерактив «Близнюки».
5. Вікторина «Гендер чи стать»
6. Гра «Ґендерні стереотипи».
7. Підбиття підсумків.
Хід заходу:
1. Вступ.
Ведучий 1. Сьогодні ми спробуємо доторкнутися до одвічної проблеми, яка на
перший погляд здається зовсім простою і водночас дуже складною, але важливою.
Проблемою, яка іноді впливала, змінювала, вирішувала долю людини. Тому що
дійсно як і в житті є нероз'ємні поняття - добро і зло, чорне і біле, день і ніч, які
здається зовсім не сумісні, але вони не можуть існувати одне без одного. Вони
доповнюють, насичують, дають життя одне одному.
Ведучий 2. Так і чоловік і жінка зовсім різні, але разом – вони продовжувачі роду,
вони - закономірність нашого земного буття. Життя показує, що якщо між
чоловіком та жінкою є взаєморозуміння, взаємоповага, немає принижень та
зверхності, тоді ми бачимо прекрасну родину, чудових батьків. Правильна
взаємодія чоловіка й жінки гармонізує внутрішній простір кожного з них, простір
їхньої родини, і, зрештою, суспільства.
Ведучий 1. Саме про це ми будемо сьогодні говорити. Отже, тема нашої виховної
години «Ми всі різні, але рівні» [1].
2. Міні-лекція «Стать і ґендер (базові поняття)»
Ведучий 1: Для того, щоб обговорювати нашу тему нам потрібно зрозуміти такі
базові поняття, як стать і гендер. У дитинстві до дітей по-різному відносяться,
залежно від того чи це дівчинка чи хлопчик. Згадаємо, що ми кажемо хлопчикові:
"Дай здачі, ти ж хлопчик" (тим самим закладаємо агресивну поведінку), "Не плач,
ти ж не дівчинка" (вчимо стримувати емоції). Дівчинці: "Будь охайною, ти ж
дівчинка" (хоча братик, який стоїть поряд із сестричкою, зауваження не отримує).
Ведучий 2: Саме так закладаються різні стандарти поведінки, поступово формуючи
гендерні стереотипні ролі чоловіка і жінки, які у суспільстві вважають вродженими,
властивими лише чоловіку чи жінці. Наприклад, чоловік: мужній, агресивний,
розумний, відважний; жінка: м’яка, емоційна, покірна, слабка.
Ведучий 1: Проте, індивідуальні відмінності між людьми набагато більша, ніж між
статтями. Від народження ми успадкували лише стать та статеву відмінність.
Отже, стать – винятково анатомо-біологічні особливості людей, на основі яких
люди визначаються як чоловіки або жінки. (Різниця: чоловіки не можуть
народжувати дитину і годувати груддю, хоча вони – зачинають).
Ведучий 2: Жінки і чоловіки, як представники біологічного виду «Homo sapiens»
розрізняються за статтю. У цьому разі слова «чоловік» і «жінка» асоціюються з
такими ознаками, як відмінності репродуктивних функцій, будова тіла, анатомічні
та фізіологічні особливості. Для того, щоб вирізняти їхні суто біологічні ознаки,
використовується поняття біологічна стать. Але діти усвідомлюють не тільки свою
біологічну стать.
Ведучий 1: Спілкуючись одне з одним, спочатку через ігри та іграшки, пізніше у
виборі занять, у розподілі домашніх обов’язків, вони починають набувати свого
власного соціального досвіду. І, виявляється, що у дівчаток і у хлопчиків він
різний: дівчатка частіше починають гратися з ляльками, а хлопчики – з машинками,
в загальних іграх дівчата частіше бувають медсестрами, вчительками, мамами, а
хлопчики – командирами, капітанами, льотчиками.
Ведучий 2: Чому це відбувається? Тому, що від самого народження дівчаткам і
хлопчикам пропонують певні (але різні) правила поведінки, форми вияву відчуттів,
і оточення суворо стежить за тим, щоб вони беззаперечно виконувалися.
Наприклад, коли від образи або болю плаче дівчинка, до неї ставляться із
співчуттям і розумінням. Але, коли рюмсає хлопчик, то йому говорять: «Будь
чоловіком! Терпи! Чоловіки не плачуть».
Ведучий 1: Якщо хлопчик поводиться грубо, на це доволі часто не зважають,
навпаки, можуть і похвалити: «Справжній чоловік!» Але якщо так поводиться
дівчинка, їй тут же зауважать: «Ти ж дівчинка!» У класі може викликати
здивування хлопчик, який любить шити або готувати, або дівчинка, яка піднімає
штангу або займається армреслінгом. Все це говорить про те, що у суспільстві
сформувалася різна оцінка занять дівчаток і хлопчиків, їх доброї й поганої
поведінки. Ці соціальні настанови, культурні канони і є проявами гендеру (від
англійської – gender, що означає рід).
Ведучий 2: Гендер – окреслений набір характеристик у соціокультурному аспекті,
що визначають соціальну поведінку жінок і чоловіків. (визначено в Канадській
Хартії прав і свобод).
Ведучий 1: Гендер - це організована модель соціальних відносин між жінками і
чоловіками, яка не тільки характеризує їх спілкування і взаємодію в сім'ї, а і
визначає їх соціальні відносини в основних інституціях суспільства.
Від самого народження дитина формується не тільки як біологічний індивід, але
одночасно і як соціальна особа. Одним із проявів соціалізації особи дівчаток і
хлопчиків є їх гендерна соціалізація. Тому гендер називають ще «соціальною
статтю».
Ведучий 2: Гендер стосується не тільки чоловіків і жінок, але й відносин між ними.
Ще 100 років тому вченні дискутували, чи можуть жінки вчити математику, і
дійшли висновку, що ні - вища освіта «заважала народжувати». На сьогодні в
Україні більшість з вищою освітою – жінки, вони займаються політикою, бізнесом.
Французька філософиня Сімона де Бовуар говорила: "Жінками не народжуються,
жінками стають".
Ведучий 1: Отже, давайте ознайомимося з такими фактами:
1. Швейцарські вчені провели експеримент. В одному з великих супермаркетів
вони встановили дзеркало, в яке було вмонтовано приховану відеокамеру. Камера
зафіксувала, що протягом дня уважно роздивилися себе у дзеркалі 428 жінок і... 735
чоловіків!
2. У нашій країні середній річний прибуток чоловіків на третину вищий за
прибуток жінок, тобто чоловіки працюють на більш високооплачуваних робочих
місцях.
3. Як правило, коли в родині народжується дитина, у декретну відпустку іде мати.
А відповідно до законодавства України чоловіки також мають право на декретну
відпустку. Факти свідчать, що сьогодні в Україні цим правом скористалися вже 3%
чоловічого населення країни.
4. У сучасному світі стрімко зростає кількість жінок, які сідають за кермо
автомобіля. Якщо 35 років тому в Україні лише 6% жінок мали права водія, то на
сьогодні ця цифра збільшилася майже в п'ять разів.
І взагалі, є жінки, які набагато вправніше, ніж чоловіки, керують автомобілем. До
речі, в аварійні ситуації на дорозі частіше потрапляють водії-чоловіки, тому що
жінки керують автомобілем обережніше. Але статистика свідчить, що серед
професійних водіїв представниць прекрасної статі лише 2%.
До речі, про чоловічі і жіночі професії. Саме на прикладі професійної діяльності
можна легко помітити, як стираються ґендерні відмінності. Сьогодні багато жінок у
бізнесі, політиці, а серед чоловіків багато перукарів, візажистів.
Ведучий 2:
1. Відомо, що шеф-кухарями ресторанів найчастіше працюють чоловіки, а в сім'ї
готує, як правило, жінка.
2. Суто чоловічою є професія шахтаря. І насправді, у світі немає жодної жінки, яка
б працювала в забої. Педагог, до речі, також чоловіча професія. Видатні педагоги –
переважно чоловіки. Однак на сьогодні у школах нашої області працює лише 6%
вчителів-чоловіків, а серед вихователів дитячих садків немає жодного чоловіка.
Гендерні ролі - розподіл праці залежно від статті (професії "чоловічі" і "жіночі").
Домінує негативна суспільна думка, коли чоловік хоче присвятити себе сім’ї, дітям,
в той же час як жінка – роботі.
Коли йдеться про гендер, то це не обмеження прав чоловіків, а створення
можливості для самореалізації і жінки і чоловіка. Біологічний фактор не повинен
визначати долю чоловіка та жінки в Україні [2].
3. Вправа «Чоловік і жінка»
Ведучий 1: Гендер визначає риси характеру та особливості поведінки, які
вважають характерними для чоловіків і жінок у певному суспільстві. Давайте
спробуємо визначити традиційно «жіночі» та «чоловічі» риси особистості.
Ведучий 2: На столі у нас знаходяться аркуші з різними рисами особистості, ви
вибираєте один аркуш, визначаєте, кому на вашу думку ця риса відповідає,
чоловіку чи жінці, і кріпите його на дошці.
(Учні виходять до дошки і кріплять відповідні риси на дошці до зображень жінки та
чоловіка)
Ведучий 1: Чи можуть чоловіки мати характеристики і якості, що традиційно
пов’язуються із жіночими (та навпаки)?
(Роздуми учнів)
Ведучий 2: Так, чоловіки бувають мужніми і турботливими, а жінки ніжними й
енергійними. У цьому немає нічого поганого. Поєднання в одній людині
традиційно чоловічих і жіночих рис робить її повноцінною, дієздатною особою, яка
обирає стиль поведінки залежно від конкретної ситуації, а не обмежується тим, що
відведено її статі.
Ведучий 1: Від самого народження батьки виховують дитину відповідно до її статі.
З цього приводу в усіх країнах існує чимало традицій.
Наведіть приклади, які традиції є у нас.
(Роздуми учнів)
Ведучий 2: Батьки з пелюшок розробляють концепцію «хлопчик або дівчинка»,
купуючи одяг рожевого або блакитного кольору, відповідні іграшки для дівчаток:
лялечки, коляску для лялечки, посуд, і для хлопчиків: машинки, пістолети, літачки.
Далі в школі на уроках праці дівчатка шиють, хлопчики майструють на верстатах.
Інформація, яку ми отримуємо з різних джерел: батьки, викладачі, реклама, диктує
правила, говорить, як правильно поводитися. Ми прагнемо цьому підкорятися і це
наслідувати.
Ведучий 1: А давайте з’ясуємо, чого традиційно очікують від жінок? Яка повинна
бути жінка?
(Роздуми учнів)
Ведучий 2: А чого традиційно очікують від чоловіків? Який повинен бути
чоловік?
(Роздуми учнів) [1]
4. Інтерактив «Близнюки»
Ведучий 1: Зараз ми просимо вас уважно послухати історію, щоб краще
усвідомити різницю між біологічно заданими властивостями особистості та
сформованими культурою якостями жінок і чоловіків.
Ведучий 1: Жили – були король та королева, і не мали вони дітей. Це їх дуже
засмучувало, але вони мали віру, що одного разу таки стануть батьками. І щастя не
оминуло їхньої оселі. Одного прекрасного весняного дня у них народилися чудові
близнюки – дівчинка і хлопчик. Багато друзів зібралося, щоб привітати
новонароджених, але, завітавши до кімнати, розгубилися, бо перед ними лежали
два зовсім однакових згортки, і було незрозуміло – де хлопчик, а де дівчинка. Тоді
на допомогу їм прийшла доглядальниця, яка перев’язала один згорток блакитною
стрічкою і сказала, що – хлопчик (Ведучий 2 кріпить зверху з одного боку дошки
бантик блакитного кольору), а інший – рожевою, це – дівчинка (Ведучий 2 кріпить
зверху з іншого боку дошки бантик рожевого кольору).
Ведучий 2: Давайте і ми привітаємо наших новонароджених. Хто перший, за
принципом добровільності залишить побажання для двох малюків, а я їх буду
записувати у два стовпчика: під рожевим бантиком для дівчинки, а під блакитним –
для хлопчика.
Ведучий 1 (після того, як усі учасники / учасниці залишили свої побажання
говорить): У цей час до кімнати зайшла мама новонароджених, подивилася на
малюків, посміхнулася і сказала, що блакитною стрічечкою перев’язана дівчинка, а
рожевою – хлопчик (Ведучий 2 міняє місцями бантики). Друзі вдруге розгубилися і
почали переглядати всі свої побажання. Поглянемо, що вийшло…
Ведучі задають наступні питання:
1. Які риси та якості особистості вважаються традиційно «жіночими», а які
«чоловічими»?
2. Чи можуть чоловіки мати характеристики і якості, що традиційно пов’язуються із
жіночими (та навпаки)?
3. Що це за характеристики / якості?
4. Чи зустрічалися Вам такі чоловіки або жінки?
5. Що ви відчували, коли не знали де хто з немовлят?
6. Яку роль відіграли в нашій історії різнокольорові стрічки, якими були перев’язані
немовлята? (Стереотип) [3]
5. Вікторина «Гендер чи стать»
Ведучий 1: Саме стать визначає, є людина чоловіком чи жінкою.
Ведучий 2: Ми вже багато говорили про стать. Хто може сказати що ж таке стать?
Назвіть головні ознаки статі.
(Відповіді учнів
- біологічні
- зумовлені структурою генів
- властиві лише одній статі
- є універсальними незмінними)
Ведучий 1: Отже, Стать - означає ті анатомо-біологічні особливості людей, на
основі яких люди визначаються як чоловіки або жінки. Статеві ролі мають
універсальний характер. Стать належить людині від народження.
Ведучий 2: Ми не будемо розглядати біологічний аспект подібності або
відмінності жіночої статі від чоловічої, тому що це очевидно.
Розвиток суспільства відбувається по спіралі: кожне покоління проходить один і
той самий шлях біологічного розвитку, але перебуває в різних соціально –
культурних умовах. Але особистість реалізує себе в суспільстві, тобто в процесі
засвоєння знань, норм, цінностей притаманних членам суспільства.
Ведучий 1: Що ж таке «гендер»?
(Роздуми учнів)
Ведучий 2: Гендер - соціальна стать, це риси характеру та особливості поведінки,
які вважають характерними для чоловіків і жінок у певному суспільстві.
Ведучий 2: Як ви думаєте, які основні ознаки гендеру?
(Відповіді учнів
- є культурною традицією;
- можуть змінюватися з часом
- властиві людям різної статі.)
Ведучий 1: Отже, ми пропонуємо вам невелику вікторину.
Ми називаємо факти, подумайте ознакою чого вони є: статі чи гендера?
Стать чи ґендер?
1. У підлітковому віці тембр голосу у хлопців змінюється (ламається), а в дівчат — ні.
(Стать)
2. У чоловіків ростуть борода і вуса, а у жінок — ні. (Стать)
3. У багатьох країнах жінкам платять менше, ніж чоловікам за однакову роботу.
(Гендер)
4. У деяких культурах чоловіки постійно готують їжу, а жінка ремонтують оселі.
(Гендер)
5. Раніше жінки носили тільки спідниці, а тепер часто - штани. (Гендер)
6. Жінки народжують дітей, а чоловіки - ні. (Стать)
7. У Стародавній Греції в школах училися тільки хлопчики, а дівчатка— удома
навчалися рукоділлю і домоводству. ( Гендер)
8. У країнах СНД багато комітетів солдатських матерів, але немає жодного комітету
солдатських батьків. (Гендер) [1]
6. Гра «Ґендерні стереотипи»
Ведучий 1: Ми пропонуємо вам взяти участь у грі-естафеті з предметами. У нас є
два сектори «Жіночий» і «Чоловічий». Вам необхідно дістати з корзини зображення
предмета, якщо ви вважаєте, що цей предмет є суто жіночим, то прямуєте до
«жіночого» сектору, якщо ж ви гадаєте, що цим предметом користуються
переважно чоловіки, він повинен опинитися у «чоловічому» секторі.
(Предмети: ключ від авто, повзунки, дзеркало, відро для сміття, гаманець, лялька,
машинка, молоток. Ножиці, голка нитка, віник).
Ведучий 2: Отже, ми підійшли до поняття гендерних стереотипів.
Що таке на вашу думку «гендерні стереотипи»?
(Роздуми учнів)
(Можливі відповіді учнів:
- Гендерні стереотипи – це загальноприйняті норми і судження, стосовно норм
їх поведінки чоловіків і жінок.
- Стереотип – це часто викривлене уявлення про щось або про когось)
Ведучий 1: Ґендерний стереотип – набір загальноприйнятих норм і суджень, які
стосуються статусу чоловіків і жінок та норм їхньої поведінки.
Будь – які стереотипи, у тому числі й гендерні, заважають сприймати світ
неупереджено. Давайте спробуємо спростувати найпоширеніші гендерні
стереотипи за допомогою достовірних фактів та обґрунтованих коментарів.
Якщо ви підтверджуєте дане твердження, піднімаєте знак , якщо заперечуєте - .
(Учні витягають із мішечка твердження, зачитують їх та обговорюють.)
- Дівчині не так важливо мати вищу освіту, як хлопцеві.
- Жінки здатні на співчуття, а чоловіки — ні.
- Спорт важливіший для хлопців, аніж для дівчаток.
- Дівчата повинні носити спідниці, а чоловіки — штани.
- Хлопець, який любить готувати, недостатньо мужній.
- Жінці не місце за кермом автомобіля.
- Хлопці повинні бути енергійними і мужніми, а дівчата — скромними і добрими.
- Виховання дітей — тільки жіноча робота.
- Чоловік повинен заробляти більше, ніж жінка.
- Кухня – не місце для чоловіка.
- Політика – лише для чоловіків.
- Вишивання – справа жіноча.
- Футбол – не дівчача гра.
Ведучий 2: Як ви вважаєте, які з цих гендерних стереотипів є застарілими?
(Роздуми учнів).
Ведучий 1: Одним із проявів принципу рівності є рівність прав чоловіків і жінок,
тобто однаковий підхід незалежно від статі, що отримав назву принципу гендерної
рівності [1].
Ведучий 2: Гендерна рівність — рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні
можливості для його реалізації, надання особам обох статей можливості брати
рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства: у здобутті освіти,
виконанні сімейних та соціальних ролей [4].
Ведучий 1: Україна останніми роками значно просунулася у вивченні та
осмисленні гендерної проблематики. Державна політика, на сьогодні, орієнтується
на створення рівних можливостей для жінок і чоловіків, при цьому вона
проводиться з урахуванням міжнародних документів, підписаних Україною.
Серед основних нормативно-правових актів, спрямованих на реалізацію жінками і
чоловіками своїх рівних прав і можливостей, є Конституція України, яка закріпила
рівність прав жінки і чоловіка. Так, відповідно до статті 24 Конституції України
громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Ведучий 2: Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних
з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у
здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї; спеціальними
заходами щодо охорони праці і здоров’я жінок, встановленням пенсійних пільг;
створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством;
правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і
дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним
жінкам і матерям [5].
7. Підбиття підсумків
Ведучий 1: Молодці! Дякуємо за вашу активну участь. Сьогодні ми прийшли до
висновку, що не має значення, до якої статі ви належите, у житті відкриваються
рівні можливості для ваших професійних якостей, для талантів, для вашого
гармонійного розвитку.
Ведучий 2: Гадаю друзі, що сьогоднішнє заняття буде корисним для вас передусім
тим, що ви відтепер по-іншому ставитиметесь до гендерних стереотипів і
зрозумієте, що кожна людина – унікальна особистість, яка має риси характеру не
притаманні іншим. Людина може бути рішучою, сміливою, сором’язливою,
чуйною, емоційною не залежно від того, якої вона статі.
Ведучий 1: Ось і добігла наша зустріч до кінця. Бажаємо вам успіхів. До
побачення!

Список використаних джерел

1. Розробка виховного заходу на тему: "Ми всі різні, але рівні" [Електронний ресурс] -
Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/rozrobka-vihovnogo-zahodu-na-temu-mi-
vsi-rizni-ale-rivni-66516.html
2. Виховна година-тренінг на тему «Рівні права – рівні можливості» [Електронний
ресурс] - Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/vihovna-godina-trening-rivni-
prava-rivni-mozlivosti-61747.html
3. Педагогічна майстерня. Впровадження інноваційних технологій навчання, як засіб
формування та розвитку соціальної компетентності у вихованні гендерної рівності
учнів [Електронний ресурс] - Режим доступу:
https://vseosvita.ua/library/pedagogicna-majsterna-vprovadzenna-innovacijnih-
tehnologij-navcanna-ak-zasib-formuvanna-ta-rozvitku-socialnoi-kompetentnosti-u-
vihovanni-gendernoi-riv-258846.html
4. Про затвердження Методичних рекомендацій щодо включення до колективних
договорів та угод положень, що забезпечують рівні права та можливості жінок і
чоловіків у трудових відносинах [Електронний ресурс] - Режим доступу:
https://www.msp.gov.ua/projects/461/
5. РОЗВИТОК ГЕНДЕРНОГО ЗАКОНОДАВСТВА [Електронний ресурс] - Режим
доступу: https://minjust.gov.ua/m/str_11921

You might also like