You are on page 1of 17

6 клас

Тема. Як стати розвиненою людиною.


Мета. На основі вивчення теми характеризувати зміст
понять « розвинена людина», «дозвілля», «хобі».
Пояснювати, завдяки чому людина може стати розвиненою;
висловлювати власну думку про те,чому дозвілля має бути
змістовним і цікавим; обґрунтувати необхідність правильної
організації вільного часу; наводити приклади занять-хобі й
визначити, як вони сприяють розвитку людини.
Обладнання: підручник, папір, маркери, роздавальний і
наочний матеріал, схема «Розвиток людини».
Основні поняття й терміні: розвинена людина, дозвілля,
хобі.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Вступна частина.
1.Мотивація навчальної діяльності.
2.Предствлення теми уроку та мети.
ІІІ. Основна частина.
1.Що означає бути розвиненою людиною.
2. Які заняття розвивають людину.
3. Як зробити дозвілля змістовним і цікавим.
ІУ. Заключна частина.
1.Підбиття підсумків.
2. Оцінювання результатів уроку.
У. Домашнє завдання.

Хід уроку.
І.Перевірка домашнього завдання.

На минулому уроці ми обговорили про те, яку роль


відіграють емоції та почуття в житті людини.
1). Що ж таке емоції ? (Емоції – прояв людиною свого
ставлення до світу й людей. Переживання людини під
впливом зовнішніх і внутрішніх подразників. Емоції
визначають, як людина сприймає навколишній світ).
2) . Яку роль відіграють емоції в житті людини? (Роль
внутрішніх регуляторів поведінки. Вони впливають на
вчинки людей, роблять життя людей цікавим).
3). Що таке почуття? (Емоції, викликані конкретними
душевними переживаннями. Емоції, які супроводжують
оцінку певних суспільних явищ, вияв хвилювання, душевного
натхнення).
4). На які види вчені поділяють почуття? (Інтелектуальні
(пізнавальні), естетичні й моральні (етичні)).
5). Наведіть приклади інтелектуальних та естетичних
почуттів. (Інтелектуальні: допитливість, подиву, сумніву,
здивування, пошуку…
Естетичні: насолода, гармонійності, краси, захоплення).

6). Що ми розуміємо під моральними почуттями? (Моральні


почуття – такі порухи людської душі, які не дозволяють
людині бути байдужою до нещасть інших людей, країни,
примушують її шукати можливість допомогти, поліпшити
життя людей довкола, всього суспільства, здійснювати
відповідні вчинки.
Моральні почуття формуються в процесі виховання
людини. У основі лежить знання норм поведінки, вимог
моралі. Вони характеризують певне ставлення людини до
людей, що оточують, регулюють поведінку людини,
визначають її вчинки. До таких почуттів належать:
співчуття, совість, сором, щирість, милосердя…До цього
виду почуттів належать почуття товариськості, дружби,
каяття, обов’язку…).
Перевірка домашнього завдання в спеціальному
зошиті з теми «Яку роль відіграють емоції та почуття в
житті людини». (Взаємоперевірка).
ІІ. Вступна частина.
1.Мотивація навчальної діяльності.
Епіграфом до нашого уроку я підібрала висловлювання:
«Єдине щастя бути щасливим –
усвідомлювати, що щастя у твоїх рука»
(Ж.Ж,Руссо, французький філософ)
Як ви думаєте, яку людину вважають розвиненою?. На
дошці подане таке визначення: «Розвинена людина – та, яка
в результаті розвитку своїх якостей « стала кращою,
досконалішою, розумово й духовно вищою, досягла
високого рівня в чому-небудь». Чи згодні ви з таким
визначенням?
Використовуючи метод «мозкового штурму»,
пропоную скласти словесний портрет розвиненої людини.

Поки людина вчиться, вона здатна до саморозвитку.


Як тільки вона зупиняється, припиняється й її розвиток.
Тому бути розвиненою людиною означає постійно
прагнути чомусь навчитися, щось зрозуміти, більш
повно розкрити свої творчі інтелектуальні та фізичні
можливості.

2. Представлення теми й мети уроку.


Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як можна стати
розвиненою людиною, будемо вчитись характеризувати
зміст понять «розвинена людина», «дозвілля», «хобі»,
пояснювати, завдяки чому людина може стати розвиненою;
будемо висловлювати власні думки про те, чому дозвілля
має бути змістовним і цікавим, познайомимось із
захопленнями ваших однокласників й визначимо, як вони
сприяють розвитку людини.

ІІІ Основна частина.


1. Що означає бути розвиненою людиною.
Людина – це закрита книга, навіть для себе самої.
Тому ми постійно повинні розкривати свій внутрішній
світ. І навіть пізнаючи його все життя, розумієш,
наскільки він безмежний. Такий же безмежний, як і
всесвіт, що нас оточує.

Людина все життя вчиться. Чим більшу


зацікавленість життям ми виявляємо, тим більшого
можемо досягти. Як тільки людина починає вважати, що
вона все знає і вчитися їй нічому, починається її
інтелектуальне і моральне падіння.

Із моменту свого народження кожна людина


наділена певною сукупністю фізичних і душевних
якостей, які називаються задатками.
До них, наприклад, належить міцне здоров’я, почуття
ритму, музичний слух, уміння добре розрізняти
кольори. Задатки існують у кожної людини. Задатки
людини є основою її здібностей. Здібність –
індивідуальні особливості людини, які дозволяють їй
успішно займатись певним видом діяльності.
Сукупність задатків людини називають
обдарованістю.

На основі задатків можуть сформуватись


здібності. Це залежить від різних чинників, а саме:
1) своєчасне виявлення задатків: чим раніше, тим
краще;
2) умов, у яких живе людина: чи існують сприятливі
можливості для її розвитку;
3) активного включення людини в той вид діяльності,
де її здібності будуть формуватися й розвиватися
відповідно до наявних задатків;
4) наявності добрих вчителів, які зможуть надати
відповідну допомогу;
5) власних старань людини (пригадайте українське
прислів’я «Під лежачій камінь вода не тече»).
Учені вважають,що не існує людей, які не здібні до
жодного виду діяльності. Просто дехто, на жаль,
опинився в такій ситуації, що не мав можливості або
не бажав розвинути свої здібності. Для завчасного
виявлення рівня обдарованості людини
застосовуються різноманітні тести й випробування.
Людина, яка успішно реалізувала свої задатки і
здібності, може досягти вищого ступеня в певній
сфері діяльності й досягнути рівня розвитку, що
визначають як талановитість або геніальність.

Про талановитість і геніальність говорили:


. «Головна ознака таланту – коли людина знає,
чого вона бажає»
(Я.Капіца, російський учений-фізик ХХ століття )
. «Талант – це здібність робити те, чого вас ніхто
не навчав» (А.Конар, сучасний польський
публіцист)
. «Геній – це один відсоток натхнення і
дев’яносто дев’ять відсотків поту» (Т.Едісон,
американський учений і винахідник ХІХ – ХХ ст.).
Випереджаюче завдання. Повідомлення пр.
Т.Г.Шевченка, В.А. Моцарта. Назвіть талановитих
людей сучасності (Кличко, Ані Лорак…)
Прочитайте самостійно біблійну притчу про
таланти, наведену в підручнику (с. 87).
Дайте відповіді:
1) Чим був незадоволений господар?
2) Чому він покарав третього слугу, незважаючи на
те, що той зберіг його гроші?
3) Що, на вашу думку, означає вираз «зарити талант
у землю»?

Отже, людина повинна стати розвиненою. До


цього маєте прагнути і здійснити свої
прагнення ви, теперішні шестикласники.

Розвинена людина – це людина, що цікавиться життям,


яке її оточує, здатна до самопізнання та саморозвитку,
критично та відповідально ставиться до своїх слів та
вчинків. Розвинена людина надає перевагу духовному
життю, свідомо прагне удосконалення свого «Я».

2. Які заняття розвивають людину.

Кожного дня ми відкриваємо нове віконце у світ


знання й досвіту. Таких віконців безліч. Неможливо їх
всіх відкрити, але яке ж цікаве це заняття!
Вам, імовірно, уже відома притча про китайського
імператора, що на питання однієї жінки, коли вона повинна
почати виховувати свого сина (йому виповнився один рік),
відповів: « Жінко, ти спізнилася на рік”).
Чи згодні ви зі схемою накресленою на дошці. Внесіть,
будь ласка свої доповнення.
перші книги мамина колискова природа
ігри, спілкування з іншими дітьми
посмішки ,
ласкаві слова Виховання, освіта дитини
турбота про тварин
допомога дорослим слова: «добре»,
«погано», «розумник»,
«я тебе люблю»
Вправа «Мікрофон».

Прочитайте записане на дошці висловлювання і скажіть, як


ви його розумієте.
«Тих, хто, життя проживши, від життя не навчиться
розуму, ніякий учитель у світі не навчить нічого» (Абу
Абдаллах Рудакі, перський мислитель і таджицький поет іХ
ст.
Завдання учням.
. Висловіть, будь-ласка, власну думку: чим відрізняються
дві життєві ситуації?
1. Весь вільний час десятилітнього Богдана
присвячений комп’ютерним іграм: стрілялки,
убивства, вибухи, підступ, обман… Читати ніколи,
гуляє рідко, спортом займатись не виходить…
2. Десятилітня Даша пишається «своєю» книжковою
полицею: «Білий пудель» О.Купріна, «Каштанка»
А.Чехова, «Тутта Карлсон і Людвиг ХІУ» Яна
Екхольна, «Діти капітана Гранта»Жуля Верна,
«Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена… Вона із
задоволенням читає ці книжки, любить їх, ділиться
ними із друзями. Даша ходить на гурток танців, із
задоволенням грає надворі з друзями у рухливі
ігри.

В Україні здавна велика увага приділялася


розумовому розвитку дітей. Батьки з повагою
ставилися до писемності, шанували книги, школу,
вчителів. І дітей привчали до цього. Відомий
арабський мандрівник ХУІІст. Павло Алеппский,
подорожуючи по України, у своїх дорожніх записках
відзначив: «Усяке місто і містечко в землях козаків
багате на жителів, особливо маленьких дітей. У
кожному місті безліч дітей, всі вміють читати, навіть
сироти».
Вправа «Коло ідей»
«Ми робимо себе самі», - говорили древні. Які ж
заняття «роблять», розвивають, удосконалюють
людину?
Доповніть схему.
заняття спортом
турбота про тварин, про природу допомога
дорослим
музичні уроки Розвиток особистості спілкування
читання малювання
А як розібратися в собі, у своїх здібностях, можливо,
навіть таланті?
Вправа «Мікрофон»
Висловіть своє ставлення до записаного на дошці
висловлювання.
«Коли людина не знає, до якої пристані вона тримає
шлях, для неї жоден вітер не буде попутним» (Сенека,
давньоримський філософ).
Хочу нагадати поради мудрих і досвідчених людей. Я
роздала вам листочки і рекомендую запам’ятати ці поради,
зачитаймо.
Поради мудрих людей:
1. Пізнай себе.
2. Володій собою.
3. Виховуй волю.
4. Вибери гідну мету.
5. Дотримуйся режиму дня, зміцнюй здоров’я.
Робота в малих групах.
Проаналізуйте деякі факти й зробіть самостійні
висновки про те, як пов’язані ці дані з темою уроку.
Один представник від групи оголосить результати
обговорення.
Група 1.
Мудрий чоловік одного разу сказав : «Здатність до
творчості – це вищий дарунок, яким нагородила
природа людину».
Група2.
Шлях багатьох великих людей, письменників,
дослідників, учених, полководців починався змолоду й
навіть у дитинстві. (Пам’ятаєте пораду : «Пізнай
себе»?).
Група 3.
Завдяки унікальній домашній бібліотеці О.Пушкін рано
навчився читати й писати, глибоко відчувати й
цінувати усну народну творчість.
Група 4.
Любов до природи допомогла Ф.І.Тютчеву стати
тонким, глибоким поетом.
Група 5.
Скринька з казками в шкільного приятеля пробудила
інтерес до письменницької праці майбутнього
знаменитого поета О.Кольцова.
Група 6.
Знаменита російська балерина Галина Уланова із семи
років брала участь у балетних виставах, невпинно
трудилася біля станка в репетиційному залі все її життя
було присвячене балету.
Група 7.
Олег Блохін, відомий український спортсмен, з
дитинства мріяв стати видатним футболістом і
впевнено йшов до мети.
Група 8.
Гаррі Каспаров, шахіст, розумна людина, вражав
дорослих спортсменів, здобуваючи перемоги на
турнірах (а Каспарову в той час було 12-14років).
«Ні дні наші, ні життя не можуть бути
шляхетними й святими, якщо ми проводимо їх, нічого не
роблячи. Ніколи не повернещ загубленого часу, ніколи не
виправиш заподіяного зла» ( Дж. Ріскін, учений).
«Прокидаючись вранці, запитай себе: «Що я
повинен зробити?» Увечері, перш ніж заснути : «Що
я зробив?» (Піфагор, учений і філософ).
Аристотель проводив уроки, прогулюючись зі
своїми учнями, вважаючи, що коли тіло розігріте,
думка стає жвавішою.
Фізхвилинка
3.Як зробити дозвілля змістовним і
цікавим.
Вільний від праці час, коли людина відпочиває,
називають дозвіллям. Від самої людини залежить те,
яким буде її дозвілля. Якщо від добре організованого
дозвілля людина не тільки відпочиває а й дізнається
багато нового, то безглуздого й нудного вона
втомиться більше, ніж від праці, і не отримає ніякого
задоволення. Чимало людей, для того, щоб зробити
своє дозвілля змістовним і цікавим, присвячують його
різноманітним хобі. Слово «хобі» має англійське
походження. Так жителі Великої Британії називають
свої захоплення, улюблені заняття, яким присвячують
своє дозвілля.
Анкета «Як я проводжу свій вільний час»
Сьогодні для вас , шановні, учні вашого класу
принесли частинки своїх колекцій, поділяться своїми
захопленнями, розкажуть про свої улюблені заняття.
1.
2.
3.
4.

Як знайти своє хобі? Якщо, наприклад, ви збираєте


марки тільки тому, що ваші друзі роблять те ж саме, або
граєте у футбол тому, що це звичний спосіб «вбивати» час
ваших товаришів, то ці знання неможна назвати справжнім
хобі. Коли ви знайдете заняття, яке буде не тільки
приносити задоволення і відповідати вашим нахилам,
але й захопить настільки, що ви перестанете помічати
все навкруги, тільки тоді можна буде сказати, що у вас є
справжнє хобі.
Для справжнього захоплення нічого не шкода. Його
неможна ні з ким розділити (крім, звичайно, таких самих
однодумців). Існує декілька правил щодо вибору хобі:
- Вибирайте хобі по душі. Це справа,
яку не треба у когось копіювати. Це ваш
особистий вибір.
- Хобі повинно відповідати як
внутрішнім нахилам, так і зовнішнім
обставинам. Якщо, наприклад, ви бажаєте
завести собаку і вам найбільше до вподоби
собака породи дог, то, по-перше, порадьтеся з
батьками (чи зрадіють вони цій новині), по-
друге, спитайте себе, чи поміститься ваш
сорока кілограмовий друг у вашій маленькій
двокімнатній квартирі.
- Будь-який вибір – це
відповідальний вибір, і вибираючи якесь хобі,
пам’ятайте, що ви берете на себе певні
зобов’язання. Якщо, наприклад, ви вже купили
собаку, то не треба перекладати на когось
іншого ваші обов’язки щодо прогулянки та
годівлі вашого хвостатого вихованця.
- Один з найголовніших принципів
хобі: «Не нашкодь!» Тобто не треба
заважати своїми заняттями ні сусідам, ні
домашнім, ні собі. Так, якщо ваші заняття
музикою заважають сусідам відпочивати,
перенесіть їх на інший час. Якщо ви бачите, що
ваше Хобі впливає на успішність у школі,
займайтеся ним менше часу. Хай не ви будете
залежить від вашого захоплення, а воно буде
вам на користь і в радість.
- Яке б захоплення ви б не вибрали –
розводити акваріумних рибок, будувати моделі
кораблів, дресирувати морських свинок,
куховарити, шити одяг чи в'язати, займатися
туризмом – намагайтеся якнайбільше узнати
про улюблену справу. А для цього не
закривайтеся у собі, а спілкуйтеся зі своїми
однодумцями, зустрічайтеся та
переписуйтеся з ними. Діліться своїм
знанням і своєю радістю!

Щоб зробити дозвілля змістовним і цікавим треба


правильно організовувати свій вільний час.
Для того, щоб дозвілля було дійсно змістовним,
треба заповнювати його активним відпочинком.

Людина, що закохана у свою справу, ніколи не


перестає її робити, навіть відпочиваючи. Треба рости,
розвиватися кожної хвилини. Тільки тоді ви станете і
назавжди залишитесь творчою особистістю. Більше
фантазуйте, не бійтеся експериментувати.
Пам’ятайте, що найбільш геніальні речі народжуються
у молоді роки. Ті яскраві враження, які ви зараз
накопите, потім, у дорослому житті стануть головним
джерелом вашого натхнення.
ІУ. Закріплення вивченого:

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ:

РІВЕНЬ 1
1 Людина вчиться:
А. Все життя
В. Все дитинство
С. Все дитинство та юність
2. Хобі - це:
А. Щоденні справи
В. Улюблені захоплення
С. Цікаві ігри
3. Розвинена людина – це та, що постійно прагне:
А. Відпочивати
В. Грати
С. Вчитися

РІВЕНЬ 2
Вставте пропущені слова:
1. Треба вчитися самому і вчитися виробляти свій власний
________ до будь-якої справи.
2. Людина постійно знаходиться в процесі безперервного
____________.
3. Для того, щоб дозвілля було дійсно змістовним,
треба заповнювати його активним _________
У.Оцінювання. (Самооцінка)

Завершуючи розмову на тему дозвілля й розумного


використання вільного часу, пропоную вам послухати вірш
Л.Рахліса й намалювати до нього ілюстрації.
УІ. Домашнє завдання. П.14 «Як стати розвиненою
людиною»(с.85-92), спец. зошит з.31-12 . Знайти
додатковий матеріал про великих, цікавих особистостей,
яких пам’ятає людство.

You might also like