You are on page 1of 2

Школа Основна школа „Петар Кочић“

Наставни предмет Српски језик


Разред 8.
Датум реализације
Наставник Борка Боришић

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 30


Наставна тема Синтакса
Наставна јединица Граматика: Раставне реченице
Тип часа Обрада
Циљ часа Упознавање ученика са основним одликама раставних реченица
Образовни задаци  Повезивање раније стечених знања о врстама ријечи и њиховом
повезивању у највише синтаксичке јединице – реченице
Функционални  Оспособљавање ученика за примјењивање раније стечених знања
задаци на новим примјерима
 Подстицање ученика на ријешавање стваралачких задатака
Васпитни задаци  Подстицање ученика на критичко и аналитичко размишљање
 Његовање способности логичког мишљења и памћења
 Његовање сарадње међу ученицима и високог степена
мотивисаности и ангажованости ученика
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка, монолошка, демонстративна
Наставна средства Вербална, Српски језик и култура изражавања, Биљежница стр. 52,
ученички и школски прибор

ТОК ЧАСА

Уводни дио часа  Понављамо научено градиво о независно сложеним реченицама.


(8 минута)  Понављамо врсте независносложених реченица, заустављајући се
на раставним.
 Подстичем ученике на разговор о овим реченицама.
Главни дио часа  Записујемо у школским свескама и на табли:
(30 минута)
Раставне реченице
 Говорим ученицима дефеницију раставних реченица (у овим
реченицама увијек се субјекту приписују двије или више могућих
радњи)
 Напомињем да су лако препознатљиве, јер се јављају са само два
везника: ИЛИ и БИЛО ДА
 Диктирам им да везник ИЛИ може стајати између двије раставне
реченице или на почетку сваке раставне, док везник БИЛО ДА
мора стајати на почетку сваке раставне реченице.
 Наводим примјере за оба везника. Ја их записујем на табли, а
ученици у својим свескама.
 Говорим ученицима да се ове реченице по правилу не одвајају
запетом, једино у случају да се између њих осјећа значење
супротност.
 Наводим примјере и за ово.
 Потом, радимо задатке из Биљежнице на страни 52.
Завршни дио часа  Обнављамо наставну јединицу.
(7 минута)  Говорим ученицима да код куће напишу неколико својих
раставних реченица.
Очекивани исходи Ученик може да:
учења:
 анализира једноставније реченице грађене по основним
моделима
 познаје основне врсте зависних и независних реченица

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Раставне реченице

Вјерујеш ли у његову причу или не вјерујеш?


Или вјерујеш у његову причу или не вјерујеш?

Било да гледам филм, било да слушам музику, ја уживам.

Или иди, или остани.


Или ради, или нам немој сметати.

You might also like