You are on page 1of 7

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL 2022
TINGKATAN 4
BIDANG : Sejarah dan Apresiasi Seni Visual MINGGU : KELAS : 4 EFEKTIF
TAJUK : Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja TARIKH : 27/3/2023 MASA : 1 jam 30 minit
HARI : ISNIN TEMPOH: 11.30am -11.30am
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Persepsi Seni Dalam Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja
Pemahaman terhadap Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja
STANDARD Murid boleh :
PEMBELAJARAN 1.1.1 Menyenaraikan jenis alat kebesaran dan perhiasan Diraja
1.1.2 Menjelaskan fungsi dan peranan alat kebesaran dan perhiasan Diraja
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat :
i. Menjawap dengan tepat 10 soalan objektif
ii. Melengkapkan 10 soalan subjektif
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Set Induksi : Gambar
Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan.
Aktiviti utama :
1. Murid mendengar penerangan guru tentang alat kebesaran dan perhiasan Diraja
2. Murid mencari dan mengumpulkan maklumat serta membuat catatan tentang alat kebesaran dan
perhiasan Diraja melalui buku teks dan buku rujukan yang disediakan oleh guru secara
berkumpulan.
3. Murid membuat soalan objektif dan soalan subjektif
4. Mengadakan sesi perbincangan jawapan (dua hala antara guru dan pelajar)
Penutup :
1. Murid mendengar kesimpulan pembelajaran oleh guru.

IMPAK/REFLEKSI
/ 35 Pelajar berjaya menguasai topik pembelajaran
/ 35 Pelajar sedang menguasai topik pembelajaran.
/35 Pelajar tidak menguasai topik pembelajaran.
/ Aktiviti Pembelajaran ditangguhkan kerana: Sesi akan dibawa pada sesi seterusnya kerana
standard kandungan pelajaran tidak dapat dihabiskan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL 2022
TINGKATAN 4
BIDANG : Sejarah dan Apresiasi Seni Visual MINGGU : KELAS :
TARIKH : MASA :
TAJUK : Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja Click or tap to enter a date.
TEMA : Pengenalan Alat Kebesaran dan HARI : TEMPOH:
Perhiasan diraja
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Eksplorasi Seni dalam Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja
Eksplorasi maklumat daripada pelbagai sumber bagi pengukuhan
terhadap Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja
STANDARD Murid boleh :
PEMBELAJARAN 1.2.1 Mencirikan alat kebesaran dan perhiasan Diraja daripada aspek:
i. Fungsi
ii.Peranan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat :
ii. Memerihalkan fungsi, peranan alat kebesaran dan perhiasan Diraja.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyatakan jenis,fungsi dan peranan alat kebesaran sertas
perhiasan Diraja.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD 21 Bersifat ingin tahu PETA I-THINK Peta pokok
KBAT Menganalisis STRATEGI PAK21 Peta I-Think
STRATEGI PDPC Pendekatan Modular TAHAP PENGUASAAN TP2-TP3
EMK Kreativiti inovasi NILAI MURNI Ketelitian dan ketekunan.
BBB/SUMBER LCD,Buku teks INOVASI -
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN IMPAK
PEMUDAHCARAAN
Set Induksi : Hidden Items
Murid mendengar penerangan guru tentang Pentaksiran : Pembentangan
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan.
Aktiviti utama :
1. Menonton video adat istiadat pertabalan PdPc Hari ini :
Diraja (video pendek)
2. Murid mendengar penerangan guru Memuaskan
tentang alat kebesaran dan perhiasan Tidak Memuaskan
Diraja
3. Murid mencari dan mengumpulkan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
maklumat serta membuat catatan tentang
alat kebesaran dan perhiasan Diraja PEMULIHAN Murid melakukan aktiviti dengan
melalui buku teks dan buku rujukan yang bimbingan guru
disediakan oleh guru secara berkumpulan. PENGUKUHAN Murid diberikan lembaran kerja
4. Murid berkongsi maklumat dalam untuk pemulihan.
kalangan mereka melalui aktiviti match PENGAYAAN Murid diberikan lembaran kerja
untuk pengayaan.
mine.
5. Wakil kumpulan membentangkan hasil REFLEKSI
dapatan kumpulan secara ringkas.
6. Murid menampal hasil catitan pada ____/____ Pelajar berjaya menguasai topik
bahagian sudut mata pelajaran. pembelajaran.
Penutup : ____/____ Pelajar sedang menguasai topik
7. Murid mendengar kesimpulan pembelajaran.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

pembelajaran oleh guru. ____/____ Pelajar tidak menguasai topik


pembelajaran.
Aktiviti Pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL 2022
TINGKATAN 4
BIDANG : Sejarah dan Apresiasi Seni Visual MINGGU : KELAS :
TARIKH : MASA :
TAJUK : Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja Click or tap to enter a date.
TEMA : Pengenalan Alat Kebesaran dan HARI : TEMPOH:
Perhiasan diraja
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Ekspresi Seni dalam Alat Kebesaran danPerhiasan Diraja
Penzahiran idea dan konsep melalui pelbagai sumber dan teknologi
dalam penjanaan tugasan
STANDARD Murid boleh :
PEMBELAJARAN 1.3.1 Menghasilkan model alat kebesaran dan perhiasan Diraja
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat :
iii. Menghasilkan model alat kebesaran dan perhiasan Diraja
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menghasilkan model alat kebesaran melalui bahan guna semula
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD 21 Kerja berpasukan PETA I-THINK -
KBAT Mencipta STRATEGI PAK21 Team Project
STRATEGI PDPC Pendekatan TAHAP PENGUASAAN TP4-TP5
berpusatkan murid
EMK Kreativiti inovasi NILAI MURNI Ketelitian dan ketekunan.
BBB/SUMBER LCD,Buku teks INOVASI -
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN IMPAK
PEMUDAHCARAAN
Set Induksi : Hidden Items
Murid mendengar penerangan guru tentang Pentaksiran : Pembentangan
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan.

Aktiviti utama : PdPc Hari ini :


1. Bersoal jawab tentang isi pembelajaran
pada kelas sebelumnya. Memuaskan
2. Murid meneka isi kandungan kotak Tidak Memuaskan
misteri yang dibawa oleh guru.
3. Murid meneliti contoh model alat
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
kebesaran dna perhiasan Diraja yang
dihasilkan oleh guru. PEMULIHAN Murid melakukan aktiviti dengan
4. Murid mendengar penerangan arahan bimbingan guru
daripada guru berkenaan ciri-ciri yang PENGUKUHAN Murid diberikan lembaran kerja
diperuntukkan dalam penghasilan model. untuk pemulihan.
5. Murid berbincang untuk membuat PENGAYAAN Murid diberikan lembaran kerja
pemilihan alat kebesaran dan perhiasan untuk pengayaan.
Diraja yang bakal dihasilkan sekaligus REFLEKSI
merancang bahan dan membuat lakaran
perkembangan idea. ____/____ Pelajar berjaya menguasai topik
6. Murid menghasilkan model secara pembelajaran.
berkumpulan. ____/____ Pelajar sedang menguasai topik
7. Murid membentangkan hasil kerja pembelajaran.
kumpulan masing-masing. ____/____ Pelajar tidak menguasai topik
pembelajaran.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Penutup : Aktiviti Pembelajaran ditangguhkan kerana:


8. Murid mendengar kesimpulan
pembelajaran oleh guru.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL 2022
TINGKATAN 4
BIDANG : Sejarah dan Apresiasi Seni Visual MINGGU : KELAS :
TARIKH : MASA :
TAJUK : Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja Click or tap to enter a date.
TEMA : Pengenalan Alat Kebesaran dan HARI : TEMPOH:
Perhiasan diraja
STANDARD KANDUNGAN 1.4 Apresiasi Seni dalam Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja
Penghayatan terhadap model Alat Kebesaran dan Perhiasan Diraja
dengan menggunakan Bahasa Seni Visual dan Pemikiran Seni Visual
STANDARD Murid boleh :
PEMBELAJARAN 1.4.1 Mempamerkan model alat kebesaran dan perhiasan Diraja yang
dihasilkan 1.4.2 Menghayati dan menjelaskan model alat kebesaran dan
perhiasan Diraja sendiri dan rakan dengan menumpukan aspek Bahasa Seni
Visual
1.4.3 Menjelaskan pengalaman sendiri dalam penghasilan model alat
kebesaran dan perhiasan Diraja
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat :
iv. Mempamerkan model alat kebesaran dan perhiasan diraja.
KRITERIA KEJAYAAN i. Murid dapat membentangkan/mempamerkan model alat kebesaran
yang telah dihasilkan.
ii. Murid dapat menceritakan pengalaman semasa proses penghasilan.
iii. Murid dapat menyebut aspek Bahasa Seni Visual semasa
pembentangan
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD 21 Bermaklumat PETA I-THINK -
KBAT Mencipta STRATEGI PAK21 Roam the room
STRATEGI PDPC Pendekatan TAHAP PENGUASAAN TP5-TP6
berpusatkan murid
EMK Kreativiti inovasi NILAI MURNI Ketelitian dan ketekunan.
BBB/SUMBER LCD,Buku teks INOVASI -
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN IMPAK
PEMUDAHCARAAN
Set Induksi : Hidden Items
Murid mendengar penerangan guru tentang Pentaksiran : Pembentangan
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan.

Aktiviti utama : PdPc Hari ini :


1. Bersoal jawab tentang isi pembelajaran
pada kelas sebelumnya. Memuaskan
2. Murid mempamerkan model yang telah Tidak Memuaskan
dihasilkan dengan meletakkan maklumat
selengkapnya.
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

3. Murid bergerak dalam kumpulan untuk


meneliti setiap hasil kerja kumpulan yang PEMULIHAN Murid melakukan aktiviti dengan
lain. Setiap murid dikehendaki untuk bimbingan guru
membuat penilaian model. PENGUKUHAN Murid diberikan lembaran kerja
untuk pemulihan.
4. Murid membentangkan setiap hasil kerja
PENGAYAAN Murid diberikan lembaran kerja
secara terperinci dan menceritakan untuk pengayaan.
pengalaman semasa proses penghasilan.
5. 3 hingga 5 orang murid dipilih untuk REFLEKSI
membuat ulasan tentang model yang
____/____ Pelajar berjaya menguasai topik
dipamerkan.
pembelajaran.
____/____ Pelajar sedang menguasai topik
Penutup :
pembelajaran.
6. Murid mendengar kesimpulan
____/____ Pelajar tidak menguasai topik
pembelajaran oleh guru.
pembelajaran.
Aktiviti Pembelajaran ditangguhkan kerana:

You might also like