Professional Documents
Culture Documents
Ponavljanje - 34
Ponavljanje - 34
Škola: Nastavnik:
Razred: VI Datum: _______________
Nastavni predmet: Islamska vjeronauka
Nastavna tema: Ahlak
Nastavna jedinica: Ponavljanje gradiva
Tip nastavnog sata: Ponavljanje gradiva i ocjenjivanje učenika.
Oblici nastavnog rada: Frontalni, individualni, grupni,
Nastavne metode: Metoda razgovora, metoda pisanih radova,
Nastavna sredstva: Udžbenik – Vjeronauka za VI razred, tabla, kreda, nastavni listići.
Ciljevi nastavnog sata
Duhovni: Sa ponavljanjem prethodni jedinica pokušati otklonuti, negativne postupke i ružna
mišljenja te tako postajemo duhovno zdraviji.
Odgojni: Razvijanje ljubavi prema namazu, sve što je propisano u islamu je korisno..
Obrazovni: Naučiti i trajno zapamtiti suštinu i cilj namaza.
Funkcionalni: Razvoj logičkog mišljenja i zaključivanja, zatim stvaralačke i kreativne mašte,
pamćenja i opažanja.
STRUKTURA ČASA
UVODNI DIO
Eselamu alejkum,
Na samom početku ću učenike usmjeriti na današnji problem, a to je ponavljanje gradiva i
ocjenjivanje učenika. Pošto se radi o gradivu kao što je suština i cilj namaza, ono se ponavlja
onim redom kako je usvojeno, ( mehanički ) uz mogućnost kreativnosti.
GLAVNI DIO
Učenici grupno objašnjavaju suštinu, cilj namaza uz određena pitanja za svaku grupu, gdje će
određeni pojedinci iz svake grupe odgovoriti na svoje pitanje, nakon grupnog oblika dijelim
nastavne listiće tj. individualni oblik. Te na kraju usmeno ponoviti ono što su napisali,
frontalni oblik.
ZAVRŠNI DIO
Slijedi usmeno provjeravanje učenika nako čega slijedi ocjenjivanje, ocjenjivanje bi trebalo
sprovesti zajedno sa čenicima tj. da oni procijene stvarnu i zasluženu ocjenu.
( znamo da se provjeravanje registrira pomoću ocjena i na taj način se pokazuje kakav je
kvalitet znanja, svakako u ocjenu ulazi i cjelokupna aktivnost učenika u toku procesa.)
Ime i prezime_______________________________ Datum________________
DGOVORI NA PITANJA:
OCJENA:_______________
OCJENA:_______________