You are on page 1of 23

Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Lënda: Aftësim teknologjik Shkalla: III Klasa: 6-të

Tema 2.1: Pajisjet elektroshtëpiake familjare

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës:


 Shpjegon kuptimin e konceptit pajisje elektroshtëpiake;
 Dallon lloje të ndryshme të pajisjeve sipas përdorimit dhe shërbimit; Fjalët kyçe:
 Liston veçoritë e përdorimit të tyre sipas tipeve; Instrument, kilovat/orë, specialis, mikser
 Krahason tipe të ndryshme sipas parametrave harxhimin të energjisë në 24 Pult, filtër ajri, decibel, parametra
orë;
 Analizon disa nga funksionet bazë të tyre.

Burimet / mjetet / materialet: Lidhjet me fushat kurrikulare / Lidhjet


Foto elektroshtëpiake të ndryshme (internet, google), Fletë A4 (skeda), dërrasa e me fushat e tjera ose me temat
zezë, shkumës, libri Aftësim teknologjik 6-të, fletore pune, faqe interneti me ndërkurrikulare:
elektroshtëpiake etj. Fusha Matematika

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve / FAZAT

STRATEGJITË VEPRIMTARITË E ORGANIZIMI I


FAZAT E STRUKTURËS KOHA
MËSIMORE NXËNËSIT NXËNËSIT

- Parashikimi nga temat. Paraqitja e ideve të


PARASHIKIMI Punë me të gjithë
- Brainstorming (stuhi parashikuara 10 min
(nxitja për të nxënë) klasën.
mendimesh) Diskutim

NDËRTIMI I NJOHURIVE Ndërtim i shprehive Punë në grupe


- VLD
(përpunimi i përmbajtjes) studimore Punë me gjithë 25 min
- Diagrana e Venit
Shkëmbim informacioni klasën

- Mendo - krijo dyshe-


Punë individuale
PËRFORCIMI diskuto
Te nxënët bashkëpunues Punë në dyshe
(konsolidimi i të nxënit) - Ndërtimi i pyetjeve (loja 10 min
Përmbledhje e strukturuar Punë me gjithë
e pyetësorit)
klasën
- Diskutim

Struktura e mësimit: P N P

N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes

PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta


Mësuesi prezanton temën, rezultatet e të nxënit dhe veprimtaritë.
Aktivizon nxënësit në një diskutim mbi pajisjet elektroshtëpiake që përdorin
në shtëpitë e tyre dhe i fton t’i shkruajnë në fletore, letra të vogla “paper stick”
dhe ti ngjisin në tabelë,letër karton ose me shkumës në tabelën e zezë
me nxënësit për të shtuar tipe të tjera elektroshtëpiake.

NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta


Në këtë fazë mësuesja fillon të sqarojë kuptimin e konceptit “elektroshtëpiake” përse quhen kështu.
I informon për sasinë e kë/orë ose ditë (24 orë) harxhojnë.
Ndan sipas përdorimit të tyrë në mjediset shtëpiake në kategori pajisjet dhe vetë nxënësit e bëjnë këtë bashkë me mësuesen në
tabelë, fletore etj.
Si klasifikohen, ndahen ato?

Pajisje ngrohëse-ftohëse:
a. Ngrohëse: ajërngrohëse, reflektori, kondicioneri, ngrohëse uji
b. Ftohëse: frigoriferi, kondicioneri, ventilator (për ambjentin)
c. Larëse: larësja/ tharësja e rrobave, larësja enëve.
d. Gatimi: soba, mikrovala, thekësja e bukës, mikseri i brumit, frutave.

Pajisje të shërbimit familjar:


a. Shërbime personale, hekuri, tharësja flokëve
b. Shërbimi shtëpiak, fshesë me korent
c. Shërbim informacioni (televizori, kompjuteri), argëtuese, (magnetofoni)

PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta

Mendo - krijo dyshe - diskuto / Ndërtimi i pyetjeve / loja e pyetësorit /


Nxënësit vëzhgohen gjatë bashkëpunimit në ripërsëritjen e shqyrtimit të pajisjeve elektroshtëpiake që përdoren në ambjentet
familjave dhe funksionin që ato kryejnë.
Nxënësit veçojnë ato lloj pajisjesh që përdorin ato vetë në shtëpitë e tyre ose në prani të të rriturve.
Zhvillimi i lojës së pyetësorit: Nxënësit nëpërmjet njohurive të marra, mendojnë për dy minuta në heshtje, skicojnë pyetësorin.
(punë individuale).
Në grupe dyshe bashkojnë idetë mbi pajisjet elektroshtëpiake që njohin ose përdorin, nxjerrin konkluzionet, i diskutojnë pyetjet
dhe japin përgjigje të qarta. Formojnë pyetje të reja. Drejtojnë pyetjet njëri-tjetrit dhe grupeve të tjera. Vetëvleresohen brenda
grupit apo vlerësojnë grupet e tjerë nga diskutimet.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve që u aktivizuan në orën e mësimit në përcaktimin e kategorive të pajisjeve dhe përdorimit të
tyre në ambjentet shtëpiake.
Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve,
diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët /
vlerësim nga mësuesi).

Detyra dhe punë e pavarur: Pyetje dhe detyra / pika 3, 4. Për realizimin e detyrës së shtëpisë mund të përdoret nga nxënësit
formati i rekomanduar në fletore pune. Nxënësit nxiten të punojnë në fletore pune, në mënyrë të pavarur edhe me ushtrimet e tjera
të rekomanduara në temën 1.1. Nxënësit nxiten të marrin pjesë në shtëpi në veprimtari për përdorimin e elektroshtëpiakeve.
Ju kërkohet nxënësve që në vazhdimësi të kenë manuale përdorimi të pajisjeve që kanë në përdorim në
shtëpitë e tyre ose të përdorin në internet faqe me marka të njohura të prodhimit të tyre si psh:
(http://www.beko.com/).
Lënda: Aftësim
Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Shkalla: III Klasa: 6-të
teknologjik
Tema 2.2: Pajisjet elektroshtëpiake të shërbimit familjar – (Vazhdim)

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës:


 Shpjegon kuptimin e konceptit pajisje elektroshtëpiake;
 Dallon lloje të ndryshme të pajisjeve sipas përdorimit dhe
Fjalët kyçe
shërbimit;
Tv, Hi-Fi, fshesë korenti, tharëse
 Liston veçoritë e përdorimit të tyre sipas tipeve;
flokësh, filter ajri, zhurmë
 Krahason tipe të ndryshme sipas parametrave harxhimin të
energjisë në 24 orë;
 Analizon disa nga funksionet bazë të tyre.

Burimet / mjetet / materialet Lidhjet me fushat kurrikulare /


Libri Aftësim teknologjik 6-të dhe fletore pune, foto pajisjesh, Lidhjet me fushat e tjera ose me
informacion nga faqe interneti të markave të ndryshme të prodhimit temat ndërkurrikulare:
të tyre (mund të kërkoni në google-electrolux, ariston, kenëood etj), Fusha Shoqëria dhe Mjedisi; Fusha
dërrasa e zezë shkumës etj. e Matematikës.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve / FAZAT
FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E ORGANIZIMI I
KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT NXËNËSIT
- Brainstormig
PARASHIKIMI Punë me të gjithë
- Parashikimi nga Lexim, diskutim 10 min
(nxitja për të nxënë) grupin
termat.
Detyra
NDËRTIMI I
- Demonstrim i Shkëmbim Punë individuale
NJOHURIVE
veprimtarisë informacioni Punë me grupe 25 min
(përpunimi i përmbajtjes)
- Veprimtari Ndërtim i shprehive
studimore
Veprimtari
- Veprimtari Diskutim
PËRFORCIMI
- Detyra Te nxënët Punë individuale
(konsolidimi i të nxënit) 10 min
- Loja e pyetsorit bashkëpunues Punë në grupe
- Diskutim Përmbledhje e
strukturuar
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta
 Mësuesi prezanton temën, rezultatet e të nxënit të kompetencave dhe veprimtaritë.
 Nga nxënësit kërkohen të eksplorojnë pajisje të ndryshme që përdor në shtëpi dhe të theksojnë përse
përdoren dhe kujdesin që duhet të kenë.
 Nxënësit dhe mësuesi bëjnë dallimet midis ndryshimeve midis markave të ndryshme që njohin ose përdorin
(elektronike, gjysëm elektronike)
 Brainstorming (Stuhi mendimesh).
 Pyetje dhe diskutime në lidhje me kuptimin e termit “shërbimi familjar”, “Elektronike” etj.
 Mësuesi ndërton në dërrasë një tabelë dhe nxënësit plotësojnë dhe diskutojnë në klasë, mësimin 1.1, Fletore
pune. Nëpërmjet këtij ushtrimi kërkohet ndarja e pajisjeve elektroshtëpiake ngrohëse-ftohëse.
NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta
Faza e parë:
Në këtë etapë mësuesja krijon grupe me nxënësit për të klasifikuar pajisjet elektroshtëpiake të shërbimit
familjar që përdorin në shtëpitë e tyre dhe i orienton t’i shkruajnë në fletore, letra të vogla “paper stick”
dhe ti ngjisin në tabelë,fletë kartoni ose të shkruajnë më shkumës tabelën të zezë.
Diskutojnë me nxënësit për të shtuar tipe të tjera elektroshtëpiake.

Faza e dytë 15 min:


 Në ketë fazë mësuesi bashkë me nxënësit evidenton pse keto pajisje elektroshtëpiake quhen të
shërbimit familjar.
 Një argument: Sepse përdoren për të ndihmuar në lehtësimin e punëve gjatë aktiviteteve të ditës në
familje, në punë, kur jemi me pushime. Çdo ditë duhet të fshijmë që të mbajmë ambjentin shtëpiak të
pastër, të hekurosim rrobat që përdorim, të kalojmë kohën e lire në mënyrë argëtuese.
 Tërheq nxënësit në diskutim mbi llojet e tyre dhe si përdoren. Spjegon veçoritë që kanë secila sipas
markave të ndryshme.

a. Shërbim shtëpiak, fshesa me korent


Të sqarojë funksionin e filtrit dhe rendësinë e pastrimit të tij. Po të shikoni me kujdes fshesat janë të
pajisura me filter ajri që kapin grimcat e imëta, të cilat shkaktojnë alergjitë dhe astmën, nga poleni, pluhuri,
myku dhe parazitët shtëpiakë.
E rendësishmë të njihet nga nxënësi dhe efekti “zhurmë”. Në përmirësimin e cilësisë së fshesës është e
këshillueshme pastrues ajri me nivel zhurme të ulët deri 27 dB (decibel, njësi matëse e zhurmës).
Të drejtojë pyetje nxënësve: Cili është avantazhi i në fshese që punon pa zhurmë. Të nxisë frymën e
diskutitmit për funksionin e fshesave të llojeve të ndryshme me dhe pa kordon.

b. Shërbime personale
Të sqarojë domosdoshmërinë e përdorimit të hekurit hekurosës nëpërmjet bashkëbisedës me nxënësit.
Të evidentojë që Hekuri është pajisje elektroshtëpiake shumë e dobishme në shtëpitë tona. Funksioni që ai
kryen është në dy drejtime, të higjenizojë rrobat dhe t’i përmirësojë paraqitjen estetike të tyrë mbas
procesit të larjes.
Të diskutojë si e përdorin Tharësen dhe kujdesi që duhet treguar. Të informojë që nuk rekomandohet të
përdoret shumë shpesh sepse ajri i ngrohtë mund të demtojë flokët sidomos kur ato janë delikate.
c. Shërbim informacioni, argëtuese, (televizori, kompjuteri, magnetofoni, Dvd, Playsatation)
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
Mendo - krijo dyshe - diskuto / Ndërtimi i pyetjeve / loja e pyetësorit /
Për këtë faze informacioni nxënësit sjellin ka të bëje me përvojën e tyre të kalimit të kohës së lirë në
familjen e tyre. I kërkon çfarë emisione ndjekin nxënësit ose familja e tyre duke evidentuar pajisjet që
shfrytëzojnë.
Të drejtojë pyetje mbi modelet e para që janë përdorur për secilën prej tyre. Si janë përmirësuar parametrat
nga njëri vit në tjetrin si rezultat i zhvillimit të teknologjisë.
Të jape për orën e ardhme një detyrë si: Punë e pavarur. Përgatitjen një materiali me informacione shtesë
(ndihmohen në kërkim dhe nga prindërit) duke shfrytëzuar informacion, foto nga interneti mbi historikun e
krijimit dhe përsosjen e tyre si rezultat i përdorimit të teknologjive të avancuara.
Drejtojnë pyetjet njëri-tjetrit dhe grupeve të tjera. Vetëvleresohen brenda grupit apo vlerësojnë grupet e
tjerë nga diskutimet.
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Detyra dhe punë e pavarur: Nxënësit nxiten të punojnë në fletore pune, në mënyrë të pavarur duke
kërkuar në faqe interneti si www.kenwood.com edhe me ushtrimet e tjera të rekomanduara sipas temave
dhe të marrin pjesë në veprimtari për njohjen e tipeve të ndryshme të pajisjeve elektroshtëpiake.
Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Lënda: Aftësim teknologjik Shkalla: III Klasa: 6-të

Tema 2.3: Veprimtari. Klasifikimi i pajisjeve elektroshtëpiake


Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas
temës:
 Shpjegon kuptimin e konceptit pajisje elektroshtëpiake; Fjalët kyçe
Instrument, kilovat/orë, specialis, mikser
 Dallon lloje të ndryshme të pajisjeve sipas përdorimit dhe
Pult, filtër ajri, decibel, parametra, Tv, Hi-Fi,
shërbimit personal, familjar dhe argëtues;
fshesë korenti, tharëse flokësh, filter ajri,
 Klasifikon pajisjet sipas veçoritë e përdorimit të tyre
zhurmë
 Krahason tipe të ndryshme sipas parametrave të
harxhimit të energjisë në 24 orë;
 Analizon disa nga funksionet bazë të tyre.
Burimet/ mjetet/ materialet
Lidhjet me fushat kurrikulare / Lidhjet
Libri Aftësim teknologjik 6-të, fletore pune, faqe interneti tipe
me fushat e tjera ose me temat
të ndryshme pajisjesh elektroshtëpiake (mund të kërkoni në
ndërkurrikulare:
google-ariston, beko, electrolux, philips etj), dërrasa e zezë
Fusha e TIK dhe Teknologjisë.
shkumës etj.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve/ FAZAT
FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E ORGANIZIMI I
KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT NXËNËSIT
- Brainstormig
PARASHIKIMI Punë me të
- Parashikimi nga Lexim, diskutim 10 min
(nxitja për të nxënë) gjithë grupin
termat.
NDËRTIMI I Detyra
- Demonstrim i Punë individuale
NJOHURIVE Shkëmbim përvoje
veprimtarisë Punë me grupe 25 min
(përpunimi i Shkëmbim
- Veprimtari
përmbajtjes) informacioni
Veprimtari
Detyra, Diskutim
PËRFORCIMI - Veprimtari
Te nxënët Punë individuale
(konsolidimi i të nxënit) - Detyra 10 min
bashkëpunues Punë në grupe
- Diskutim
Përmbledhje e
strukturuar
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta

Në këtë fazë mësuesja i ndan nxënësit në grupe dhe përcakton për secilin grup kategorinë e pajisjeve
elektroshtëpiake që do të klasifikojnë.
Zgjedh për secilin grup një drejtues të veprimtarisë që të ndajë detyrat.
Në fletët A4 ose formatet e vizatimit nxënësit fillojnë me vendosjen e fotove ose informacioneve.
NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta
Faza e parë:
Në këtë fazë mësuesi nxit diskutimin midis grupeve të nxënësve për kategorinë e elektroshtëpiakeve që
duhet të prezantojnë. Secili grup diskuton mbi llojet, funksionin dhe avantazhet e përdorimit të tyre në
familje. Rëndësinë që kanë për lehtësimin e punëve në mjediset shtëpiake.
Mësuesi instrukton nxënësit për detyrën.
Nxënësit ndahen në grupe. Ata duhet të përzgjedhin sipas përdorimit llojet e pajisjeve elektroshtëpiake.
Nxënësit udhëzohen t’ i vendosin sipas kategorive që përdoren këto lloj pajisjesh.
Nxënësit duhet të bëjnë dallimet midis tyre.
Faza e dytë:
Prezantimi i detyrave sipas grupeve.
 Gjatë prezantimit të detyrave asgjë nuk është e gabuar, pasi nxënësit eksplorojnë veçori të pajisjeve
elektroshtëpiake. Nëpërmjet materialit në vazhdim ata do të mësojnë cilat janë karakteristikat e tyre dhe si
përdoren ato. Nxënësit nxiten të marrin pjesë në diskutime. Ata i drejtojnë pyetjet njëri-tjetrit /grupeve të
tjera dhe vetëvleresohen brenda grupit apo vlerësojnë grupet e tjerë nga diskutimet.
 Mësuesi duhet të theksojë nëpërmjet pyetjeve, se pavarësisht tipeve të ndryshme të prodhimit funksioni që
ato kryejnë është për ndihmuar ose argëtuar veprimtarinë e njerëzve në jetën e përditshme.
 Nxënësit nxiten të eksplorojnë nëpërmjet fotove ose manualeve të ndryshme tipet dhe llojet e ndryshme të
këtyre pajisjeve që lehtësojnë punën e përditshme dhe krijonë mundësi argëtimi dhe marrje informacioni në
kohë reale.
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
Në këtë etapë drejtuesit e grupeve që zhvilluan veprimtarinë praktike pozojnë aktivitetin që kryen.
Shkruajnë në dërrase shkurtimisht mbi klasifikimin e pajisjeve që kishin për të prezantuar duke dhënë për
secilën një informacion të shkurtër mbi përdorimin, historikun e prodhimit të tyre, përsosjen në ditët e
sotme. Evidentojnë ndikimin që kanë në mjediset e tyre familjare. Nxënësit e vlerësojnë punët e grupeve të
ndryshme dhe informacionin që prezantuan dhe mësuesja i argumenton notën e vlerësimit sipas cilësisë së
veprimtarisë që kryen secili prej tyre.
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Detyra dhe punë e pavarur: D. 1, mësimi 1.3, fletore pune.
Nxënësit nxiten të punojnë në fletore pune, në mënyrë të pavarur edhe me ushtrimet e tjera të
rekomanduara sipas temave dhe të marrin pjesë në veprimtari për shqyrtimin e një game të gjërë pajisjesh
elektroshtëpiake.
Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Lënda: Aftësim teknologjik Shkalla: III Klasa: 6-të

Tema 2.4: Manuale përdorimi


Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas
temës:
 Shpjegon kuptimin e konceptit manual, etiketë;
 Liston lloje të ndryshme të manualeve të përdorimit dhe
shërbimit personal, familjar dhe argëtues;
Fjalët kyçe:
 Evidenton manuale dhe etiketa të pajisjeve sipas veçoritë e
manual, etiketë, fletëpalosje, katalog
pajisjeve elektroshtëpiake;
 Krahason lloje të ndryshme manualesh sipas pajisjeve
elektroshtëpiake;
 Analizon disa nga informacionet që përmbajnë këto manual
për përdorimin e pajisjeve.
Lidhjet me fushat kurrikulare /
Burimet/ mjetet/ materialet:
Lidhjet me fushat e tjera ose me temat
Libri Aftësim teknologjik 6-të, fletore pune, libra manulesh të
ndërkurrikulare:
ndryshme, internet, foto etiketash, katalogë etj.
Fusha e TIK dhe Teknologjisë.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve/ FAZAT
FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E ORGANIZIMI I
KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT NXËNËSIT
- Parashikimi nga
Paraqitja e ideve të
PARASHIKIMI termat Punë me të
parashikuara 10 min
(nxitja për të nxënë) - Brainstorming (stuhi gjithë klasën
Diskutim
mendimesh)
NDËRTIMI I
Ndërtim i shprehive
NJOHURIVE Punë në grupe
- VLD studimore
(përpunimi i Punë me gjithë 25 min
- Diskutim Shkëmbim
përmbajtjes) klasën
informacioni

- Mendo - krijo Punë


Te nxënët
PËRFORCIMI dyshe-diskuto individuale
bashkëpunues
(konsolidimi i të nxënit) - Ndërtimi i pyetjeve Punë në dyshe 10 min
Përmbledhje e
(loja e pyetesorit) Punë me gjithe
strukturuar
- Diskutim klasën.
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta
 Prezantohet tema, rezultatet e të nxënit dhe veprimtaritë duke vlerësuar se sa e rëndësishme është të
përzgjidhen ushqime dhe të ndërtohen menu të shëndetshme.
 Brainstorming (Stuhi mendimesh).
 Mësuesi krijon në dërrasën e zezë një diagramë me fjalët kyçe dhe ju kërkon nxënësve të diskutojnë rreth
kuptimit të fjalëve dhe lidhjes midis tyre. Evidentohet lidhja midis manualit dhe etiketës, roli i tyre në
përdorimin e pajisjeve të ndryshme elektroshtëpiake.

NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta


 Mësuesi Paraprakisht duhet t’i ketë kërkuar ti sjellin
manuale të pajisjeve të ndryshme elektroshtëpiake.
Kjo etapë fillon me ekspozimin dhe njohjen e
manualeve për secilën pajisje. Shpjegimin përse
duhen të lexohen përpara se të përdorim këto pajisje.
Rëndësinë e njohjes së rregullave të përdorimit dhe
pastrimit të tyre.
 I instrukton nxënësit për lexim të shpejtë të materialit
në tekst. Mësuesi pyet nxënësit për kuptimin e fjalës
“manual”, “katolog” dhe “etiketë” dhe shkruan në
dërrasë përgjigjet e nxënësve. Jepet kuptimi i tyre
dhe diskutohen dhe vlerësohen faktorët që duhen
mbajtur parasysh për një ngjedhje të përshtashme të
llojit të pajisjes. Mësuesi thekson rëndësinë e njohjes
së parametrave të tyre.
 Nxënësit kanë mundësi të njihen jo vetëm me manualet dhe etiketat por dhe të kërkojnë ku duhet
nëpërmjet simboleve kujdesin që duhet treguar gjatë funksionimit të pajisjeve të ndryshme. Edukohen
të kenë aftësi për të kërkuar informacion mbi përdorimin, rregullat, kujdesin që duhet treguar me to.
 Në këtë etapë mësusja drejton aktivitetin e leximit dhe interpretimit të manualeve që nxënësit kanë
sjellë në orën e mësimit duke sqaruar skemat, simbolet (si në manualin në figurë) ose duke lexuar
direkt manualin kur ai është shqip.
 Psh. Në manualin e larëses së rrobave të gjejnë udhëzimet si duhet të vendosin rregullatorin e temperatures,
zgjedhjen e programit të larjes, mbushjes me ilaçin e rrobave për paralarje, larje. Si duhet ndarë rrobat para larjes
dhe kujdesit që duhet treguar për të hequr nga rrobat sendet e forta që dëmtojnë pajisjen.
 Kur hekurosim, gatuajmë, thajmë flokët ose fshijmë me fshesë me korent çfarë kujdesi duhet të tregojmë.
 Nxënësit dhe mësuesi vlerësojnë zgjedhjet e duhura për blerjen e një pajisjeje. Nxënësit nxiten të
eksplorojnë dhe përzgjedhin pajisjen që kursen më shumë energji që është ekologjike dhe ka parametra
optimalë sipas buxhetin që disponojmë.
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
 Për të siguruar që nxënësit ti përvetsojnë këtë kompetencë nëpërmjet vëzhgimit, diskutimit me njëri-
tjetrin dhe mësuesen duhet të ndahen në grupe. Secili grup të vëzhgojë manualet dhe të analizojë
informacionin e duhur që ata mendojnë se i ndihmon në përdorimin e këtyre pajisjeve dhe të bëjnë
pyetjes si:
 Çfarë mësova këtë orë? Ku duhet të kërkojnë informacione për të ditur si përdoren pajisjet
elektroshtëpiake. Nxënësit në manualet ose etiketat që kanë në përdorim demostrojnë simbole ose
lexojnë (kur janë shqip) udhëzimet përkatëse. Tregojnë mënyrat e funskionimit sipas skemave që kanë
manualet.
 Mësuesi nxit nxënësit nëpërmjet pyetjeve të diskutojnë, argumentojnë e të japin përgjigje për çështjet e
trajtuara.
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Lënda: Aftësim teknologjik Shkalla: III Klasa: 6-të

Tema 2.5: Ekskursion. Vizitë në njësi tregtimi të pajisjeve elektroshtëpiake


Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas
temës:
 Shpjegon rolin dhe rëndësinë e përdorimit të llojeve të
Fjalët kyçe
ndryshme të pajisjeve;
manual, etiketë, fletëpalosje, katalog
 Dallon lloje të pajisjeve elektroshtëpiake me parametra të
ndryshëm të punës që kryejnë;
 Evidenton rregullat e sigurisë së punës së pajisjeve.
Burimet / mjetet / materialet Lidhjet me fushat kurrikulare / Lidhjet
Libri Aftësim teknologjik 6-të, fletore pune, dërrasa e zezë me fushat e tjera ose me temat
shkumës, Aparat fotografik, celular, fletë A4, fletore për ndërkurrikulare:
shënime, stilolaps, etj etj. Fusha e TIK dhe Teknologjisë.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve/ FAZAT
FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E ORGANIZIMI I
KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT NXËNËSIT
- Brainstormig
PARASHIKIMI Punë me të gjithë
- Parashikimi nga Lexim, diskutim 10 min
(nxitja për të nxënë) grupin
termat.
Ndërtim i shprehive
NDËRTIMI I praktike.
- Demonstrim i Punë individuale
NJOHURIVE Detyra
veprimtarisë Punë me grupe 25 min
(përpunimi i përmbajtjes) Shkëmbim përvoje
- Veprimtari
Shkëmbim
informacioni
Veprimtari
Diskutim
PËRFORCIMI - Veprimtari
Te nxënët Punë individuale
(konsolidimi i të nxënit) - Detyra 10 min
bashkëpunues Punë në grupe
- Diskutim
Përmbledhje e
strukturuar
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta
NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta
1 Hapi i parë: (5- minuta)
 Kontrolli i frekuentimit,
 Njihen nxënësit me qëllimin dhe objektivat e ekskursionit
 Nxënësit japin mendime dhe sygjerime mbi organizimin dhe pritshmëritë e orës se ekskursionit
 Hartimi i skemës që do të zbatohet për zhvillimin e ekskursionit
2 Hapi i dyte: Nisja
3 Hapi i tretë: Mbërritja
4 Hapi i katërt: Zhvillimi i vizitës studimore
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
Në fletore pune, punohet me ushtrimet e rekomanduara Përmbledhje e mësimit.
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Detyra dhe punë e pavarur: paraqitni në mënyrë skematike çfarë përfituat nga ekskursioni (për orën e
ardhshme të mësimit).
KONKLUZIONET E ORËS SË MËSIMIT:
A u realizuan Rezultatet e të nxënit?.......................?
Sa dhe si u kuptua informacioni i ri?...........................?
Çfarë nuk shkoi mirë?.................................................?
Shënime:............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................
Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Lënda: Aftësim teknologjik Shkalla: III Klasa: 6-të

Tema 2.6: Veprimtari. Leximi i manualeve të përdorimit


Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës:
 Përzgjedh lloje të ndryshme të manualeve të pajisjeve;
 Vlerëson mënyrën e paraqitjes së udhëzime përkatëse për çdo
pajisje që përdoret; Fjalët kyçe:
 Shpjegon simbole të paraqitura në etiketë dhe kujdesin që duhet Manual, etiketë, fletëpalosje,
treguar gjatë përdorimit të pajisjeve; katalog
 Vlerëson zbatimin me korrektësi të rregullave të sigurimit teknik
 Vlerëson rëndësinë e njohjes parametrave dhe rregullave të
funksionimit të evituar rreziqet gjatë përdorimit të pajisjeve.
Lidhjet me fushat kurrikulare /
Burimet / mjetet / materialet: Lidhjet me fushat e tjera ose me
Libri Aftësim teknologjik, fletore pune, dërrasa e zezë shkumës etj. temat ndërkurrikulare:
Fusha e TIK dhe Teknologjisë.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve/ FAZAT
ORGANIZIMI
FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E
I KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT
NXËNËSIT
- Brainstormig
PARASHIKIMI Punë me të
- Parashikimi nga Lexim, diskutim 10 min
(nxitja për të nxënë) gjithë grupin
termat.
Ndërtim i shprehive
praktike.
NDËRTIMI I Detyra
- Demonstrim i Punë
NJOHURIVE Shkëmbim përvoje
veprimtarisë individuale 25 min
(përpunimi i përmbajtjes) Ndërtim i shprehive
- Veprimtari Punë me grupe
studimore
Shkëmbim
informacioni
Veprimtari
Loja e pyetsorit
PËRFORCIMI - Veprimtari Punë
Te nxënët
(konsolidimi i të nxënit) - Detyra individuale 10 min
bashkëpunues
- Diskutim Punë në grupe
Përmbledhje e
strukturuar
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta
 Prezantohet tema, rezultatet e të nxënit, veprimtaritë duke vlerësuar se sa e rëndësishme është të zbatohen
udhezimet e manualeve.
 Brainstorming (Stuhi mendimesh).
 Nxënësit nxiten të kujtojnë simbole, parametra të shënuara ne pajisje të ndryshme dhe mësuesi shënon në
dërrasë. Në fjalët kyçe jepen shpjegime përkatëse për nxënësit në mënyrë që të eksplorojnë sa më shumë
prej tyre.
 Mësuesi nxit nxënësit të krahasojnë dhe të vlerësojnë simbole, rregulla përdorimi të ndryshme të pajisjeve
elektroshtëpiake.
NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta
 Nëpërmjet diskutimeve nxënësit dhe mësuesi vlerësojnë rëndësinë e njohjes dhe zbatimit të
udhëzimeve të manuale.
 Mësuesi instrukton nxënësit për leximin e manualeve të pajisjeve të ndryshme, më pas nxënësit
shkruajnë në dërrasën e zezë disa nga rregullat dhe udhëzimet që duhet të ndjekin në përdorimin e disa
prej tyre duke diskutuar midis tyre përvojat gjatë përdorimit. Mësuesi instrukton nxënësit për leximin e
disa manualeve në fletore pune e më pas nxënësit plotësojnë duke diskutuar informacionin shtesë për
këto pajisje.
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
Mendo - krijo dyshe - diskuto / Ndërtimi i pyetjeve / loja e pyetësorit /
Zhvillimi i lojës së pyetësorit: Nxënësit nëpërmjet njohurive të marra, mendojnë për dy minuta në heshtje,
skicojnë pyetësorin. (punë individuale).
Në grupe dyshe bashkojnë idetë, konkluzionet, i diskutojnë pyetjet dhe japin përgjigje të qarta. Formojnë
pyetje të reja. Drejtojnë pyetjet njëri-tjetrit dhe grupeve të tjera. Vetëvleresohen brenda grupit apo
vlerësojnë grupet e tjerë nga diskutimet
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Detyra dhe punë e pavarur: Nxënësit nxiten të punojnë në fletore pune, në mënyrë të pavarur edhe me
ushtrimet e tjera të rekomanduara sipas temave dhe të marrin pjesë në veprimtari për përgatitjen dhe
shërbimin e ushqimit në familje.
KONKLUZIONET E ORËS SË MËSIMIT:
A u realizuan Rezultatet e të nxënit?.......................?
Sa dhe si u kuptua informacioni i ri?...........................?
Çfarë nuk shkoi mirë?.................................................?
Shënime:............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................
Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Lënda: Aftësim teknologjik Shkalla: III Klasa: 6-të

Tema 2.7: Kujdesi gjatë përdorimit të pajisjeve elektroshtëpiake


Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës:
 Shpjegon kujdesin e përdorimit të hekurit, tharës së flokëve;
 Analizon disa prej rregullave gjatë përdorimit të rrobalarëses, Fjalët kyçe:
frigoriferit, sobës së gatimit; Hermetike, avari, grila, fryrësi,
 Vlerëson rëndësinë e zbatimti të këtyre rregullave për rezistenca, defekt
mbarëvajtjen e përdorimit të çdo pajisje që përdorin në ambjentet
familjare ose në shkollë.
Lidhjet me fushat kurrikulare /
Burimet / mjetet / materialet: Lidhjet me fushat e tjera ose me
Libri Aftësim teknologjik, fletore pune, dërrasa e zezë shkumës etj. temat ndërkurrikulare:
Fusha e TIK dhe Teknologjisë.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve/ FAZAT
ORGANIZIMI
FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E
I KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT
NXËNËSIT
- Parashikimi nga
Paraqitja e ideve të
PARASHIKIMI termat Punë me të
parashikuara 10 min
(nxitja për të nxënë) - Brainstorming gjithë klasën
Diskutim
(stuhi mendimesh)
NDËRTIMI I Punë në grupe
- VLD Shkëmbim
NJOHURIVE Punë me gjithë 25 min
- Diagrana e Venit informacioni
(përpunimi i përmbajtjes) klasën
- Mendo - krijo dyshe Punë
Te nxënët
PËRFORCIMI diskuto individuale
bashkëpunues
(konsolidimi i të nxënit) - Ndërtimi i pyetjeve Punë në dyshe 10 min
Përmbledhje e
(loja e pyetesorit) Punë me gjithe
strukturuar
- Diskutim klasën
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta
 Mësuesi prezanton temën, rezultatet e të nxënit, veprimtaritë duke vlerësuar rëndësinë e njohjes dhe
zbatimit të rregullave kryesore të pajisjeve elektroshtëpiake.
 Brainstorming (Stuhi mendimesh).
 Mësuesi pyet nxënësi se kush mundëson parandalimi i rreziqeve? Pse është e rëndësishme të njihen
rregullat e përdorimit
 të zbatojmë në praktikë disa nga këto rregulla (për tharësen e flokëve, hekurosjen, thekësen etj)? Çfarë
kuptimi ka fjala sigurim teknik, difekt? Pse është e nevojshme që të ndjekim ketë rregulla gjatë përdorimit
 Mësuesi krijon në dërrasën e zezë një diagramë me fjalët kyçe dhe ju kërkon nxënësve të diskutojnë rreth
kuptimit të fjalëve dhe lidhjes midis tyre.
NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta
 Mësuesi instrukton nxënësit për lexim të shpejtë të materialit ne tekst (p. Individuale), me pas
diskutime ne grupe dyshe (5 min).
 Gjithashtu mësuesi orienton nxënësit të mbajnë shënime për gjërat e paqarta.
 Në bashkëpunim me nxënësit sqarohet kuptimi rregullave të sigurimit teknik dhe shpjegohet nevoja e
domosdoshme që duhet për ti ndjekur këto rregulla para/gjatë përdorimit
 Nxënësit nxiten të vlerësojnë rëndësinë e zbatimit të këtyre rregullave si domosdoshmëri për ruajtjen
jetës dhe sigurimit të jetëgjatësisë së pajisjes.
 Çdo pajisje ka rregulla e saj të sigurimit teknik dhe përdorimit, të cilat duhet të vlerësohen të zbatohen me
rigorozitet. Është shumë e rëndësishme të tregojmë kujdes të vazhdueshëm për zbatimin rigoroz të tyre.
 Nga mësuesi dhe nxënësit diskutohet për kujdesin që tregohet në zbatimin e tyre dhe rëndësinë e
madhe që ka ky zbatim.
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
Në fletore pune, punohet rregullat e pajisjeve të ndryshme gjatë përdorimit Nxënësit nëpërmjet ushtrimeve
ju përgjigjen pyetjeve mbi rregullat e përdorimit dhe zbatimin e kushteve të sigurisë, nxiten të diskutojnë,
të japin shembuj të zbatimit të disa prej tyre sipas grupeve të punës që janë ndarë. Nxënësit vetvlerësohen,
vlerësojnë njëri tjetrin.
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Detyra dhe punë e pavarur: D.5, D.6, mësimi 1.7, fletore pune.
Nxënësit nxiten të punojnë në fletore pune, në mënyrë të pavarur edhe me ushtrimet e tjera të
rekomanduara sipas temave dhe të marrin pjesë në veprimtari për zbatimin e rregullave të përdorimit
KONKLUZIONET E ORËS SË MËSIMIT:
A u realizuan Rezultatet e të nxënit?.......................?
Sa dhe si u kuptua informacioni i ri?...........................?
Çfarë nuk shkoi mirë?.................................................?
Shënime:............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................

Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Lënda: Aftësim teknologjik Shkalla: III Klasa: 6-të

Tema 2.8: Veprimtari. Kujdesi përdorimit të pajisjeve elektroshtëpiake


Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës: Fjalët kyçe:
 Evidenton sipas llojit të pajisjes rregullat e përdorimit dhe Simbol etikete, sigurim teknik,
sigurimit teknik;
 Vlerëson rëndësinë e zbatimit të rregullave gjatë punës së tyre.

Burimet/ mjetet/ materialet:


Libri Aftësim teknologjik, fletore pune, katalog me pajisje Lidhjet me fushat kurrikulare /
elektroshtëpiake, dërrasa e zezë shkumës, modele të manualeve Lidhjet me fushat e tjera ose me
(internet). Faqe interneti, www.philips.com, prezantime me laptop e temat ndërkurrikulare:
projektor etj. Fusha e TIK dhe Teknologjisë.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve/ FAZAT


FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E ORGANIZIMI I
KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT NXËNËSIT
- Brainstormig
PARASHIKIMI Punë me të gjithë
- Parashikimi nga Lexim, diskutim 10 min
(nxitja për të nxënë) grupin
termat
Ndërtim i shprehive
praktike.
NDËRTIMI I - Demonstrim i
Detyra Punë individuale
NJOHURIVE veprimtarisë 25 min
Shkëmbim përvoje Punë me grupe
(përpunimi i përmbajtjes) - Veprimtari
Shkëmbim
informacioni
Veprimtari
Diskutim
PËRFORCIMI - Veprimtari
Te nxënët Punë individuale
(konsolidimi i të nxënit) - Detyra 10 min
bashkëpunues Punë në grupe
- Diskutim
Përmbledhje e
strukturuar
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta
 Mësuesi/sja ndan nxënësit në 5 grupe dhe i cakton pajisjet elektroshtëpiake për të cilat do të përgatitin
materiale mbi historikun e prodhimit të tyre,
 leximin e manualeve/etiketave të prodhimit,
 kujdesin që duhet të tregojnë gjatë përdorimit.
NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta
 Mësuesja i vendos nxënësit sipas grupeve dhe orienton që të
 Shkëmbejnë informacione të reja dhe eksperienca të përdorimit të këtyre pajisjeve.
 Të referojnë kujdesin që duhet treguar gjatë përdorimit të tyre në ambjentet e shtëpisë.
 Të paraqesin njohjen që ato kanë për simbolet që përdoren në pajisje të ndryshme për të lehtësuar
përdorimin si të larësja e rrobave, mikrovala, hekuri, frigoriferi etj.
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
Në fletore pune, punohet me ushtrimet e rekomanduara.
Nxënësit nëpërmjet ushtrimeve ju përgjigjen pyetjeve mbi materialin e trajtuar, nxiten të diskutojnë, të
japin shembuj të përdorimit të pajisjeve të ndryshme sipas udhëzimeve të manualeve.
Nxënësit vetvlerësohen, vlerësojnë njëri tjetrin.
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Detyra dhe punë e pavarur: Fletore pune.
Nxënësit nxiten të punojnë në fletore pune, në mënyrë të pavarur në faqe interneti të markave të njohura të
prodhimit të pajisjeve sipas temave dhe të marrin pjesë në veprimtari për shqyrtimin dhe interpretimin e
manualeve.
KONKLUZIONET E ORËS SË MËSIMIT:
A u realizuan Rezultatet e të nxënit?.......................?
Sa dhe si u kuptua informacioni i ri?...........................?
Çfarë nuk shkoi mirë?.................................................?
Shënime:............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................

Lënda: Aftësim
Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Shkalla: III Klasa: 6-të
teknologjik
Tema 2.9: Si të përdorim pajisjet elektroshtëpiake
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas
temës:
 shkëmbejnë informacione të reja dhe eksperienca të
përdorimit të këtyre pajisjeve;
Fjalët kyçe
 kujdesin që duhet treguar gjatë përdorimit të tyre në
Rezervuar, mansheta, piastër, kapacitet
ambjentet e shtëpisë;
 Njohjen e simboleve që përdoren në pajisje të ndryshme
për të lehtësuar përdorimin si të larësja e rrobave,
mikrovala, hekuri, frigoriferi etj.
Burimet/ mjetet/ materialet
Lidhjet me fushat kurrikulare /
Libri Aftësim teknologjik, fletore pune, dërrasa e zezë
Lidhjet me fushat e tjera ose me temat
shkumës, prezantime me laptop e projektor të materiale për
ndërkurrikulare:
përdorimin e pajisjeve nga interneti. (Mund të kërkoni në
Fusha e TIK dhe Teknologjisë.
google “How to use a stream iron” etj).
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve/ FAZAT
FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E ORGANIZIMI I
KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT NXËNËSIT
- Brainstormig
PARASHIKIMI Punë me të
- Parashikimi nga Lexim, diskutim 10 min
(nxitja për të nxënë) gjithë grupin
termat.
NDËRTIMI I
- Demonstrim i Shkëmbim përvoje
NJOHURIVE Punë individuale
veprimtarisë Shkëmbim 25 min
(përpunimi i Punë me grupe
- Veprimtari informacioni
përmbajtjes)
Veprimtari
PËRFORCIMI - Veprimtari Te nxënët
Punë individuale
(konsolidimi i të nxënit) - Loja e pyetsorit bashkëpunues 10 min
Punë në grupe
- Diskutim Përmbledhje e
strukturuar
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta
 Mësuesi prezanton temën, rezultatet e të nxënit dhe veprimtaritë që do të realizohen gjatë orës
mësimore.
 Shpërndahen dhe diskutohen manuale përdorimi duke u mbështetur dhe te fletore pune.
 Prezantohet në dërrasën e zezë ose format kartoni me letra ngjitëse dhe diskutohen manuale e ndryshme.
 Nxënësit nëpërmjet ushtrimeve kanë eksploruar shumë manuale, etiketa dhe katalogë;
 Nxënësit diskutojnë parametrat e tyre dhe japin argumenta për pajisjen më të mirë, kujdesin që duhet
treguar gjatë përdorimit.
NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta
 Mësuesi orienton nxënësit drejt përzgjedhjes dhe kujdesit që duhet të tregojnë nxënësit ndaj pajisjeve
elektroshtëpiake.
 Mësuesi udhëzon nxënësit për leximin dhe interpretimin e manualeve dhe etiketave të pajisjeve të
ndryshme në fletore pune.
 Nxënësit sipas tipit të pajisjes në foto duhet të përcaktojnë lehtësisht parametrat, kujdesin që duhet të tregojnë.
 Nxënësit diskutojnë në lidhje me tipet e ndryshme të pajisjeve që kërkojnë përkujdesje, por kanë edhe veçori.
 Ata diskutojnë, shtrojnë pyetje, japin mendime dhe sjellin shembuj në lidhje me ushtrimin. Mësuesi
diskuton dhe mbikqyr nxënësit gjatë zbatimit të detyrës.
 Ky mësim mund të organizohet edhe në forma të tjera të menduara nga mësuesi.
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
Mendo - krijo dyshe - diskuto / Ndërtimi i pyetjeve / loja e pyetësorit /
Zhvillimi i lojës së pyetësorit: Nxënësit nëpërmjet njohurive të marra, mendojnë për dy minuta në heshtje,
skicojnë pyetësorin. (punë individuale).
Në grupe dyshe bashkojnë idetë, konkluzionet, i diskutojnë pyetjet dhe japin përgjigje të qarta. Formojnë
pyetje të reja. Drejtojnë pyetjet njëri-tjetrit dhe grupeve të tjera. Vetëvlerësohen brenda grupit apo
vlerësojnë grupet e tjerë nga diskutimet.
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Detyra dhe punë e pavarur: Fletore pune
Nxënësit nxiten të punojnë në fletore pune, në mënyrë të pavarur edhe me ushtrimet e tjera të
rekomanduara sipas temave dhe të marrin pjesë në veprimtari për kujdesin që duhet të tregojnë për ti
përdorur pajisjet elektroshtëpiake.
KONKLUZIONET E ORËS SË MËSIMIT:
A u realizuan Rezultatet e të nxënit?.......................?
Sa dhe si u kuptua informacioni i ri?...........................?
Çfarë nuk shkoi mirë?.................................................?
Shënime:............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................

Fusha: Fusha TIK dhe Teknologjisë Lënda: Aftësim teknologjik Shkalla: III Klasa: 6-të

Tema 2.10: Veprimtari. Leximi i etiketave dhe i manualeve të përdorimit


Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës:
 Lexon manualet dhe etiketat e tyre për përdorimin dhe montimin; Fjalët kyçe
 Respekton rregullat gjatë përdorimit; Manual, etiketë, katalog
 Përdor pajisjet duke shmangur rreziqet.
Lidhjet me fushat kurrikulare /
Burimet / mjetet / materialet
Lidhjet me fushat e tjera ose me
Libri Aftësim teknologjik, fletore pune, katalog, manuale, etiketa,
temat ndërkurrikulare:
dërrasa e zezë shkumës, poster, prezantime me laptop e projektor.
Fusha e TIK dhe Teknologjisë.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve/ FAZAT
ORGANIZIMI
FAZAT E STRATEGJITË VEPRIMTARITË E
I KOHA
STRUKTURËS MËSIMORE NXËNËSIT
NXËNËSIT
- Parashikimi nga
Paraqitja e ideve të
PARASHIKIMI termat. Punë me të
parashikuara 10 min
(nxitja për të nxënë) - Brainstorming gjithë grupin
Diskutim
(stuhi mendimesh)
NDËRTIMI I Punë në grupe
- VLD Shkëmbim
NJOHURIVE Punë me gjithë 25 min
- Diagrana e Venit. informacioni
(përpunimi i përmbajtjes) klasën
- Mendo-krijo dyshe- Punë
Te nxënët
PËRFORCIMI diskuto individuale
bashkëpunues
(konsolidimi i të nxënit) - Ndërtimi i pyetjeve Punë në dyshe 10 min
Përmbledhje e
(loja e pyetesorit) Punë me gjithe
strukturuar
- Diskutim klasën
Struktura e mësimit: P N P
N - NDËRTIMI I
P - PARASHIKIMI: P - PËRFORCIMI:
NJOHURIVE:
Përgatitja për të nxënët Konsolidimi i të nxënit
Përpunimi i përmbajtjes
PARASHIKIMI / Përgatitja për të nxënët: 10 minuta
 Mësuesi prezanton temën, rezultatet e të nxënit dhe veprimtaritë që do të realizohen gjatë orës mësimore.
 Kontrolli i detyrës së shtëpisë dhe diskutimi i detyrave.
 Nxënësit kanë mësuar tashmë manuale të ndryshme të pajisjeve elektroshtëpiake.
 Brainstorming (Stuhi mendimesh).
 Mësuesi pyet nxënësit për kuptimin e termave “Manual” dhe “etiketë”? Si lidhen këto terma? Çfarë do të
thotë të lexosh një manuale dhe pse duhet? Pse është e rëndësishme të njihemi paraprakisht me parametrat e
pajisjeve (klasa energjisë, niveli i zhurmë, kosto)?

NDËRTIMI I NJOHURIVE / Përpunimi i përmbajtjes: 25 minuta


 Mësuesi instrukton nxënësit për lexim të shpejtë të materialit në tekst (VLD veprimtari e leximit të
drejtuar) (p. Individuale), më pas diskutime në grupe dyshe (5 min).
 Gjithashtu mësuesi orienton nxënësit të mbajnë shënime për gjërat e paqarta.
 Në bashkëpunim me nxënësit sqarohet rëndësia e manualeve dhe vlerësohet rëndësia e tyre në
zgjedhjen dhe funksionimin e pajisjeve elektroshtëpiake
 Theksohen dhe listohen në dërrasë faktorët që ndikojnë në përzgjedhjen e pajisjeve sipas tipit,
parametrave dhe kostos.
 Analizohen dhe diskutohen elementet që duhet të mbahen parasysh kur duhet të blejmë ose përdorim
pajisje elektroshtëpiake
 Nxënësit dhe mësuesi diskutojnë kujdesin që duhet të kenë gjatë përdorimit sipas udhëzimeve të manualit.
 Nxënësit dhe mësuesi vlerësojnë rëndësinë e kujdesit të përdorimit dhe përzgjedhjes së tyre në
buxhetin familjar.
PËRFORCIMI I NJOHURIVE / Konsolidimi i të nxënit 10 minuta
Nxënësit nëpërmjet ushtrimeve ju përgjigjen pyetjeve mbi materialin e trajtuar, nxiten të diskutojnë, të
japin shembuj, sipas grupeve.
Nxënësit vetvlerësohen, vlerësojnë njëri tjetrin.
Vlerësimi: Me gojë (pyetje diagnostikuese, formuese), detyra. Nxënësit/et do të vëzhgohen për
pjesëmarrjen në përgjigje të pyetjeve, diskutimeve, me njëri – tjetrin dhe mësuesin/en. Njohja e nxënësve
me vlerësimin (vetëvlerësim / vlerësim me pikë nga shokët / vlerësim nga mësuesi).
Detyra dhe punë e pavarur: Nxënësit nxiten të punojnë në fletore pune, në mënyrë të pavarur edhe me
ushtrimet e tjera të rekomanduara sipas temave dhe të marrin pjesë në veprimtari për leximin, shqyrtimin e
manualeve.
KONKLUZIONET E ORËS SË MËSIMIT:
A u realizuan Rezultatet e të nxënit?.......................?
Sa dhe si u kuptua informacioni i ri?...........................?
Çfarë nuk shkoi mirë?.................................................?
Shënime:............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................

You might also like