You are on page 1of 3

Priprema za čas

Škola: SSŠ ,,Spasoje Raspopović”

Predmet: Crnogorski-srpski, hrvatski i bosanski jezik i književnost

Nastavnik: Marina Ganjola

Razred i odeljenje: Prvi razred srednje stručne škole

Nastavna tema: Uvod u proučavanje književnosti

Nastavna jedinica: Sofokle: Antigona, uočavanje strukture dramskog teksta

Cilj časa: Uočavanje etapa u razvoju dramske radnje, tragičke krivice, osobina
dramskih lica, pouka, djelovanja tragedije (katarze).

Zadaci časa: Obrazovni: Uočavanje etapa u razvoju dramske radnje, tragičke krivice,
osobina dramskih lica i pouka u tragediji Antigona. Razmotriti djelovanje tragedije na čitaoca ili
gledaoca (katarza).

Vaspitni : Njegovanje razumnosti i umjerenosti. Izgrađivanje


moralne i plemenite ličnosti.

Pojmovi koje treba usvojiti/ obnoviti: Etape u razvoju dramske radnje, tragička krivica,
katarza.

Struktura časa

Uvodni dio časa:

Sofokle kao pisac tragedija. Dramski sukob i ishod u tragediji Antigona.

Glavni dio časa:

Učenici dobijaju radne listiće za rad u grupi i izlažu svoje odgovore.


Završetak časa:

Etape u razvoju radnje u Antigoni: ekspozicija – razgovor Antigone sa Ismenom o Kreontovoj


naredbi i svojoj odluci; zaplet – saznanje o kršenju zabrane i privođenjenje Antigone,
kulminacija – uprkos razložnim riječima sina, Kreont hoće da kazni Antigonu; peripetija –
Kreont se predomisli, ali kasno; rasplet – stradanje Kreontovih bližnjih.

Tragički junak – Antigona i tragička krivica (mit – Edipovo potomstvo; Antigonina dosljednost).
Kada je i zašto nepokolebljivo hrabra? Kada pokazuje nježnu, žensku stranu? Šta Antigonu čini
uzvišenom? Promisliti da li ona oličava ljude „kakvi bi trebalo da budu“.

Analiza ostalih likova – Kreont kao vladar i kao osoba, Hemon, Tiresija, Ismena i dr. U čemu je
Kreont kao vladar koji brani grad pogriješio? Kako treba donositi državne zakone? Do čega
čovjeka i vladara može dovesti sujeta? Zašto se Kreont predomislio? Zašto Ismena nije heroina?
Zašto ne prihvataju njenu spremnost da preuzme dio Antigonine krivice pred Kreontom? (Ova i
slična pitanja podstaći će učenike na promišljanje i zaključke.)

Upečatljivi stihovi. (Učenici će obrazložiti svoj izbor.)

Pouke djela. Katarza kao djelovanje tragedije „izazivanjem osjećanja ,,sažaljenja i straha“.
Objasniti takvo djelovanje ove tragedije.

Završni dio časa

Antigona i savremeni čitaoci – razmišljanja učenika.

Ukazati na savremena izvođenja ove tragedije na sceni i savremene obrade ove drame.

You might also like