Professional Documents
Culture Documents
Utvrđivanje I Naplata Javnih Prihoda
Utvrđivanje I Naplata Javnih Prihoda
Donja – ispod nje se ne smije ići , jer tad država ne bi mogla normalno
funkcionisati. Od nje se oezbjeđuje novac za finansiranje javnih
potreba.
AKCIZA
6000 l x 0,30 = 1800 KM – lož ulje
5000 l x 0,30 = 1500 KM
5000 l x 0,15 = 750 KM
5000 l x 0,10 = 500 KM
-------------
2750 KM – D2
CARINA
6000 l x 0,70 = 4200 KM – Fv
4200 x 10% = 420 KM – lož ulje
PDV
PDV=Fv+troškovi+carina+akciza
PDV = 4200+500+260+420+1800 = 7180
7180 x 17% = 1220,60 KM – lož ulje
PDV = 4500+550+270+450+2750 = 8520
8520 x 17% = 1448,40 KM – D2
ZADATAK
Preduzeće N izvršilo je nabavku 7 t cementa čija je vrijednost 8000
KM. PDV nije plaćen, tj. ukalkulisan je u cijenu. Obračunati PDV.
SMIT
• Svaki građanin – poreski obveznik, dužan je da plaća porez prema
svojim ekonomskim sposobnostima.
• Svaki porez mora da bude zakonom određen.
• Poreski obveznik, poresku obavezu treba da plaća kad je za njega to
najpovoljnije.
• Poreska administracija treba da bude šzo jeftinija.
VAGNER
• Finansijsko načelo,
• Ekonomsko načelo,
• Socijalno načelo,
• Demografsko načelo.
Treba sagledati poresku moć poreskih obveznika, da li mogu izdvajati
određeni iznos na ime poreza.
Poreski sistem u BiH: indirektni porezi i direktni porezi.
Indirektni porezi
To su porezi države.
1. PDV
2. Akcize
3. Carine
4. Ostale dadžbine
PDV
U BiH je uveden 01.01.2006. godine (do tada je bio osnovni porez na
promet).
Karakteristike PDV: država dolazi do novca.
Uslovi PDV:
• Direktiva EU,
• Prednost PDV u odnosu na predhodni porez na promet. (PDV je
višefazni porez i plaća se u svim fazama),
• Evazija poreza (izbjegavanje plaćanja poreza kod PDV je daleko
manji nego kod osnovnog poreza na promet),
• Administracija (je negativna strana uvođenja PDV, skupa je i
velika).
Osnovni elementi PDV
1. Poreski obveznik – pravna lica, subjekti koji u toku godine
ostvare prihod preko 50000 KM.
2. Poreska osnovica
Osnovica=fakturna vrijednost+troškovi
Kod uvoza pored fakturne vrijednosti uzimaju se i zavisni
troškovi, carina, akciza i množi se sa 17%.
PDV= faktur.vrij.+troškovi+carina+akciza
3. Poreska stopa – 17%
4. Mjesto oporezivanja
Ciljevi PDV
5. Fiskalni (prikupljanje novca),
6. Stimulacija preduzeća na izvoz robe (da bi se obezbjedio suficit,
jer ako se više uvozi imaćemo deficit – viši troškovi od prihoda).
Akcize
Akcize su indirektni porezi, regulisani zakonom na nivou države.
• Nafta, benzin, lož ulje,
• Kafa,
• Alkohol i alkoholna pića,
• Bezalkoholna pića i određeni sokovi (pivo, vino),
• Cigarete.
Carine
Carine su dadžbine koje svaka zemlja preduzima radi ostvarenja
dva CILJA:
1. Fiskalni cilj (prikupljanje dovoljne količine novca),
2. Ekonomski cilj (zaštita domaće proizvodnje).
Od carina se uzima osnovica i na nju se primjenjuje određena stopa,
koja je određena od strane države u carinskoj tarifi.
Osnovica za carinu je granica ( carina se isto plaća i na granici i na
Carinskim zakonom se uzima vrijednost robe, fakturna vrijednost
robe, zavisni troškovi i transportni troškovi.
Dizel benzin
10000 x 0,30 = 3000 KM – akciza
10000 x 0,15 = 1500 KM – putarina
10000 x 0,10 = 1000 KM – auto put
Benzin
5000 x 0,40 = 2000 KM
5000 x 0,15 = 750 KM
5000 x 0,10 = 500 KM
Lož ulje
5000 x 0,30 = 1500 KM
Zadatak
Preduzeće X izvršilo je uvoz 10000 paklica cigareta čija je
maloprodajna cijena 3,70 KM. Izvršiti obračun akciznog poreza.
Ciljevi carine
• fiskalni,
• ekonomski.
Brašno
15000 + 300 = 15300 x 10 % = 1530 KM
Šećer
10000 + 200 = 10200 x 10 % = 1020 KM
1530 + 1020 = 2550 KM
ili
15000 + 10000 + 500 = 25550 x 10 % = 2550 KM
(Fv + zavisni troškovi x 10 % - stopa)
Javni prihodi (JP) – obračunavanje
1. Obračun carine
2. Obračun akcize
3. Obračun PDV
-------------------------------
Ukupni iznos JP
Zadatak
Privatno preduzeće Dekor I.Sarajevo, izvršilo je nabavku 12 t
krompira od preduzeća N iz Rogatice čija je vrijednost 9000 KM.
Ulazni pdv je 226 KM. Cjelokupnu količinu preduzeće je prodalo
preduzeću N za 11000 KM. Obračunati PDV.
Akciza
6000 l x 0,30= 1800 KM / lož ulje
5000 l x 0,30= 1500 KM
5000 l x 0,15=750 KM
5000 l x 0,10=500 KM
-------------
2750 KM / D2
Carina
6000 l x 0,70=4200 KM ; 4200 + 500=4700 KM
4700 x 10%= 470 KM – carina lož ulje
5000 l x 0,90=4500 KM ; 4500 + 550=5050 KM
5050 x 10%= 505 KM – carina D2
PDV
PDV= Fv+ troškovi od granice + akciza + carina
PDV=4700+260+470+1800=7230 KM x 17%= 1229,10 KM / lož ulje
PDV= 5050+270+505+2750=8757 KM x 17%= 1457,75 KM / D2
Zadatak
Preduzeće N izvršilo je nabavku 7 t cementa čija je vrijednost 800
KM. PDV nije plaćen, tj.ukalkulisan je u cijenu. Obračunati PDV.
Fv=10000e x 1,95583=19558,30KM
zav.tr.do granice=300KM
car.stopa 15%
-----------------------------------------------------
19558,30+300=19858,30 KM x 15%= 2978,745 KM – carina
PDV= 19858,30+150+90+2978,745=23077,045 x 17%=3923,10
JP= carina + PDV = 2978,745+3923,10= 6901,845
Zadatak
Izvršen je uvoz polovnog putničkog motornog vozila. Iz ugovora je
vidljivo da je plaćen iznos od 6500 e. Starost vozila iznosi 4 g i 6
mjeseci, odnosno vrijednost vozila na dan carinjena iznosi 52,50%.
Carinska stopa je 15%. Kataloška vrijednost novog vozila je 15000
e. Obračunati JP.