You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Филозофија

Разред Четврти

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 4


Наставна тема Одређење филозофије
Наставна јединица Однос филозофије и осталих области – филозофија и наука
Тип часа Обрада
Циљ часа Упознавање ученика с односном филозофије и науке
Образовни задаци Разумевање и анализа односа филозофије и науке
Функционални Разликовање научног и филозофског истраживања
задаци
Васпитни задаци Подстицање целовитог приступа обазовању
Кључни појмови Позитивизам, методологија, метода, филозофија науке
Образовни исходи  Ученик резимира однос филозофије и науке.
 Ученик уочава сличности и разлике између филозофије и науке.
 Ученик анализира и вреднује утицај филозофије на развој науке.
 Ученик упоређује филозофско и научно истраживање.
Облици рада Фронтални
Наставне методе Монолошка, дијалошка, дискусија
Наставна средства Текст
Место извођења Учионица
наставе
Корелација Природне науке, социологија
Литература и  М. Јеремић, Филозофија – уџбеник за четврти разред гимназије
додатни материјал за и средње стручне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
наставнике  М. Јеремић, Хрестоматија филозофских текстова уз уџбеник
Филозофија за четврти разред гимназије и средње стручне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
Литература и  М. Јеремић, Филозофија – уџбеник за четврти разред гимназије
додатни материјал за и средње стручне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
ученике
Напомене

ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део часа Поставља питања за повезивање Одговарају на питања.
(10 минута) претходних искустава у вези с
односом филозофије и науке.
Главни део часа Предавање о односу филозофије Слушају предавање.
(25 минута) и науке: Постављају питања.
– позитивизам,
– порекло науке,
– разлика научног и филозофског
истраживања,
– општа методологија.
Охрабрује ученике да постављају
питања.
Завршни део часа Налаже ученицима да прочитају Читају текст.
(10 минута) текст из уџбеника „Филозофија и Постављају питања.
наука” (стр. 23–24) и поставе
питања уколико им нешто није
јасно.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Однос филозофије и осталих области – филозофија и наука
Позитивизам (Огист Конт)
– Фазе епистемолошког развоја
1. религијска
2. метафизичка
3. научна
Порекло науке
Разлика научног и филозофског истраживања
Општа методологија
ПРИЛОЗИ
Питања за уводни део часа:

1) Ко је осмислио координатни систем?

2) Ко је био Питагора?

3) Како гласи Талесова теорема? Ко је био Талес?

4) Ко је засновао социологију? Шта је позитивизам?

5) Шта је то Њутн–Лајбницова формула? Ко су Њутн и Лајбниц?

6) Ко је био Карл Маркс? Шта је марксизам?

7) Када су настале науке? Како?

You might also like