You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN


7.30 – 8.30
41 Isnin 29/11/2021 4 ADELIA Matematik
60 minit

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI

TAJUK 5.0 PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR

TOPIK Tambah dan tolak isi padu cecair

STANDARD KANDUNGAN 5.3 Isi padu cecair

5.3.1 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak isi padu cecair
STANDARD PEMBELAJARAN melibatkan unit milimeter dan liter.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menentukan kewajaran jawapan dan menyelesaikan ayat matematik melibatkan ukuran
OBJEKTIF PEMBELAJARAN dan sukatan.
2. Memperkenalkan unit isi padu cecair sistem ukuran imperial :Gelen(gal), Kuart(qt),
Pain(pt).
Murid berjaya menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan darab
KRITERIA KEJAYAAN
melibatkan milimeter dan liter dengan betul.
Pengenalan:-
1. Murid mengimbas kembali pelajaran tentang operasi bergabung melibatkan isi padu
cecair.
Aktiviti:-
2. Murid meneliti cara penyelesaian ayat matematik melibatkan tambah dan tolak
melibatkan isi padu cecair.
3. Murid diterangkan tentang penggunaan isi padu dalam kehidupan seharian.
4. Murid menjalakan aktiviti simulasi menggunakan cecair dan silinder penyukat untuk
menjelaskan konsep tambah dan tolak isi padu cecair.
5. Murid ditunjukkan demonstrasi oleh guru tentang cara menggunakan silinder
penyukat.
AKTIVITI
6. Murid menjalankan permainan bingo atau kuiz melibatkan isi padu cecair secara
PDPC
berkumpulan. (PAK 21)
7. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan diberi kad soalan
situasi melibatkan tambah dan tolak isi padu cecair yang berbeza.
8. Murid menjalankan aktiviti berkumpulan dengan membina ayat matematik
berdasarkan arahan dalam kad soalan tersebut. (PAK 21)
9. Murid membentangkan hasil tugasan di hadapan kelas. (PBD)
10. Guru membuat perbincangan jawapan dengan murid. (KBAT)
Penutup:-
11. Murid membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.
PDPR
Latihan dari Buku Aktiviti m/s 17 & 18. (Whatsapp)
BBB Buku Teks m/s 188-189.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan.NILAI MURNI Bertanggungjawab

PENTAKSIRAN BILIK Penglibatan dalam kelas.


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)
Secara lisan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : 33/35
___33___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___2___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
9.50 – 10.50
41 Isnin 29/11/2021 4 AZALEA Matematik
60 minit

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI

TAJUK 5.0 PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 – 8.00
41 Selasa 30/11/2021 5 ALAMANDA Pendidikan Jasmani
30 minit

MODUL KECERGASAN : KOMPONEN KECERGASAN

UNIT 10: CERGAS DAN SIHAT

TAJUK JAGA KESIHATAN


3.6 Mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
STANDARD KANDUNGAN 4.6 Mengenal pasti tahap kecergasan fizikal.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal.
3.6.1 Melakukan ujian kecergasan fizikal dengan menggunakan Bateri Ujian Standard Kecergasan Fizikal
Kebangsaan Untuk Murid Sekolah Malaysia (SEGAK).
3.6.2 Merekodkan keputusan ujian SEGAK.
3.6.3 Melakukan aktiviti kecergasan fizikal sebagai tindak susul berdasarkan keputusan ujian SEGAK..
STANDARD PEMBELAJARAN
4.6.1 Membandingkan skor pencapaian diri dengan norma Ujian SEGAK.
4.6.2 Mencadangkan aktiviti kecergasan fizikal sebagai tindak susul berdasarkan keputusan ujian
SEGAK.
5.2.2 Memilih tindakan untuk menyelesaikan masalah berkaitan kecergasan.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
2. Mengenal pasti tahap kecergasan fizikal.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
Pengenalan:
1. Murid diterangkan tentang norma ujian SEGAK.
Aktiviti:
2. Murid diterangkan tentang ujian ini untuk menilai prestasi kecergasan fizikal murid-murid.
3. Murid melakukan aktiviti SEGAK. (PBD)
AKTIVITI
4. Murid melakukan aktivti secara dalam kumpulan. (PAK21)
PDPC Menganalisis
5. Murid memastikan ruang selamat untuk melakukan aktiviti. Nilai Murni

Presentations (Persembahan)- berkumpulan.


Penutup: Bertanggungjawab
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
Penglibatan dalam kelas.
PDPR6
Murid menyalin dan membuat latihan yang diberikan dalam buku tulis.
BBB BT m/s 71

KBAT Menganalisis EMK


Kreativiti dan Inovasi

PAK 21 Brainstorming (Sumbangsaran) NILAI MURNI Kerjasama

Penglibatan dalam kelas.


TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

41 Isnin Matematik
KEHADIRAN : 32/36 60 minit

REFLEKSI / IMPAK SUKATAN


___32___ muridDAN
dapatGEOMETRI
mencapai objektif yang ditetapkan.
___4___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
5.0 PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
8.00 – 8.30
41 Selasa 30/11/2021 4 ADELIA Matematik
30 minit

BIDANG KEMAHIRAN

UNIT 6-8

TAJUK PENTAKSIRAN

STANDARD KANDUNGAN Semua

STANDARD PEMBELAJARAN Semua


Pada akhir PdPC murid akan dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menjawab soalan uji minda yang diberikan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menjawab dan membincangkan jawapan yang betul.
Pengenalan:-
1. Menganalisis
Murid mengimbas pelajaran lalu.
Nilai Murni
Aktiviti:-
Presentations (Persembahan)- berkumpulan. Bertanggungjawab
2. Murid diberikan salinan soalan ‘Uji Minda’ halaman 48, 54 dan 60.
AKTIVITI Penglibatan dalam kelas.
3. 6Murid menjawab soalan dalam tempoh masa yang ditetapkan. (PAK-21) (KBAT)
PDPC 4. Murid membuat perbincangan jawapan. (PBD)
Penutup:-
5. Murid membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
PDPR
Murid menyalin dan membuat latihan yang diberikan dalam buku tulis.
BBB Soalan uji minda

KBAT Menilai EMK


Kreativiti dan Inovasi

PAK 21 Puzzle it Out (Selesaikan) NILAI MURNI Kerjasama

PENTAKSIRAN BILIK Kuiz


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)

KEHADIRAN : 33/35

REFLEKSI / IMPAK ___33___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


__2____ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
8.30 – 9.30
41 Selasa 30/11/2021 4 AZALEA Matematik
60 minit

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU TAJUK
HARI 5.0 PANJANG, JISIM
TARIKH DAN ISI PADU CECAIR
TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8.30 – 9.00
TOPIK Darab dan bahagi isi padu cecair
41 Rabu 1/12/2021 5 ANGGERIK Pendidikan Jasmani
5.3 Isi padu cecair 30 minit
STANDARD KANDUNGAN
MODUL KECERGASAN : KOMPONEN
5.3.2 Menyelesaikan ayatKECERGASAN
matematik operasi bergabung darab dan bahagi isi padu cecair
STANDARD PEMBELAJARAN melibatkan unit milimeter dan liter.
UNIT 10: CERGAS DAN SIHAT
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
TAJUK JAGA KESIHATAN
1. Menentukan kewajaran jawapan dan menyelesaikan ayat matematik melibatkan ukuran
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 3.6 Mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
dan sukatan.
STANDARD KANDUNGAN 4.6 Mengenal pasti tahap kecergasan fizikal.
2. Memperkenalkan unit isi padu cecair sistem ukuran imperial :Gelen(gal), Kuart(qt),
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal.
Pain(pt).
3.6.1 Melakukan ujian kecergasan fizikal dengan menggunakan Bateri Ujian Standard Kecergasan Fizikal
Murid berjaya
Kebangsaan menyelesaikan
Untuk Murid ayat matematik
Sekolah Malaysia (SEGAK). operasi bergabung tambah dan darab
KRITERIA KEJAYAAN
melibatkan
3.6.2 Merekodkan milimeter
keputusandan liter
ujian dengan betul.
SEGAK.
3.6.3 Melakukan aktiviti kecergasan fizikal sebagai tindak susul berdasarkan keputusan ujian SEGAK..
Pengenalan:-
STANDARD PEMBELAJARAN
1.Membandingkan
4.6.1 skor pencapaian
Murid mengimbas kembalidiri dengan norma
pelajaran Ujian
tentang SEGAK.
operasi bergabung melibatkan isi padu
4.6.2 Mencadangkan
cecair. aktiviti kecergasan fizikal sebagai tindak susul berdasarkan keputusan ujian
SEGAK.
Aktiviti:-
5.2.2 Memilih tindakan untuk menyelesaikan masalah berkaitan kecergasan.
2. Murid meneliti cara penyelesaian ayat matematik melibatkan darab dan bahagi
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
melibatkan isi padu cecair.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
3. Murid
2. Mengenal pastiditerangkan tentang
tahap kecergasan penggunaan isi padu dalam kehidupan seharian.
fizikal.
KRITERIA KEJAYAAN 4. berjaya
Murid Murid menjalankan
mengukur simulasi untuk
tahap kecergasan fizikal memantapkan pemahaman murid.
berdasarkan kesihatan.
5. Murid ditunjukkan demonstrasi oleh guru tentang cara menggunakan silinder
Pengenalan:
penyukat. Murid didedahkan pelbagai strategi seperti kaedah pemansuhan untuk
1. Murid diterangkan tentang norma ujian SEGAK.
memudahkan pengiraan.
AKTIVITI Aktiviti:
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz dan teka silang nombor untuk memantapkan
PDPC 2. Murid diterangkan tentang ujian ini
pemahaman murid. (PAK 21)untuk menilai prestasi kecergasan fizikal murid-murid.
3. 7.Murid melakukan
Murid aktiviti SEGAK.
dibahagikan kepada(PBD)
beberapa kumpulan. Setiap kumpulan diberi kad soalan
AKTIVITI
4. Murid situasi melibatkan
melakukan darabdalam
aktivti secara dan bahagi isi padu
kumpulan. cecair yang berbeza.
(PAK21)
PDPC
8.
5. Murid memastikan ruang selamat untuk melakukan aktiviti. membina ayat matematik
Murid menjalankan aktiviti berkumpulan dengan
berdasarkan arahan dalam kad soalan tersebut. (PAK 21)
Penutup:
9. Murid membentangkan hasil tugasan di hadapan kelas. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
10. Guru membuat perbincangan jawapan dengan murid. (KBAT)
PDPR
Penutup:-
Murid
11.menyalin dan membuat
Murid membuat latihan yang
pembetulan diberikan
jawapan dalam buku
dan rumusan tulis. hari ini.
pelajaran
BBB BT m/s
PDPR71 OFFLINE
Latihan dari Buku Aktiviti m/s 19 & 20. (Whatsapp)
KBAT
BBB Menganalisis
Buku Teks m/s 190-191. EMK
Kreativiti dan Inovasi

PAKKBAT
21 Brainstorming (Sumbangsaran)
Menganalisis NILAI
EMKMURNIKerjasama
Nilai Murni
Penglibatan dalam kelas.
PAK 21 (PBS)
TAHAP PENGUASAAN 4 Presentations (Persembahan)-
PENTAKSIRAN BILIK DARJAHberkumpulan.
(PBD) NILAI MURNI Bertanggungjawab

PENTAKSIRAN BILIK Buku Latihan


6
TAHAP PENGUASAAN (TP) KEHADIRAN : 38/40
DARJAH (PBD)
Secara lisan
REFLEKSI / IMPAK __38____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : 31/35
___2___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
___31___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
__4____ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
10.50 – 11.50
41 Selasa 30/11/2021 4 ADELIA Matematik
60 minit

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI

TAJUK 5.0 PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
9.50 – 10.50
41 Rabu 1/12/2021 4 AZALEA Matematik
60 minit

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI

TAJUK 5.0 PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR

TOPIK Tambah dan tolak serta darab dan bahagi isi padu cecair

STANDARD KANDUNGAN 5.3 Isi padu cecair

5.3.1 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak isi padu cecair
melibatkan unit milimeter dan liter.
STANDARD PEMBELAJARAN
5.3.2 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung darab dan bahagi isi padu cecair
melibatkan unit milimeter dan liter.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menentukan kewajaran jawapan dan menyelesaikan ayat matematik melibatkan ukuran
OBJEKTIF PEMBELAJARAN dan sukatan.
2. Memperkenalkan unit isi padu cecair sistem ukuran imperial :Gelen(gal), Kuart(qt),
Pain(pt).
Murid berjaya menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung melibatkan milimeter dan
KRITERIA KEJAYAAN
liter dengan betul.
Pengenalan:-
1. Murid mengimbas kembali pelajaran tentang operasi bergabung melibatkan isi padu
cecair.
Aktiviti:-
2. Murid meneliti cara penyelesaian ayat matematik melibatkan tambah dan tolak serta
darab dan bahagi melibatkan isi padu cecair.
3. Murid diterangkan tentang penggunaan isi padu dalam kehidupan seharian.
4.Menganalisis
Murid ditunjukkan demonstrasi oleh guru tentang cara menggunakan silinder
penyukat dan didedahkan pelbagai strategi seperti kaedahNilai Murni
pemansuhan untuk
memudahkan pengiraan.
AKTIVITI 5.Presentations (Persembahan)- berkumpulan. Bertanggungjawab
Murid menjalankan aktiviti kuiz dan teka silang nombor untuk memantapkan
pemahaman murid. (PAK 21) Buku Latihan
PDPC
6.6 Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan diberi kad soalan
situasi melibatkan tambah dan tolak serta darab dan bahagi isi padu cecair yang
berbeza. Murid membina ayat matematik berdasarkan arahan dalam kad soalan
tersebut. (PAK 21)
7. Murid membentangkan hasil tugasan di hadapan kelas.
8. Murid menjawab soalan dalam masa yang ditetapkan. (PBD)
9. Guru membuat perbincangan jawapan dengan murid. (KBAT)
Penutup:-
10. Murid membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.
PDPR OFFLINE
Latihan dari Buku Aktiviti m/s 21 & 22. (Whatsapp)
BBB Buku Teks m/s 188-191.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan. NILAI MURNI Bertanggungjawab

Buku Latihan
TAHAP PENGUASAAN (TP) 6 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
Secara lisan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : 31/35
__31____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___4___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
7.30 – 8.00
41 Khamis 2/12/2021 4 ADELIA Matematik
30 minit

BIDANG KEMAHIRAN

UNIT 6-8

TAJUK PENTAKSIRAN

STANDARD KANDUNGAN Semua

STANDARD PEMBELAJARAN Semua


Pada akhir PdPC murid akan dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menjawab soalan uji minda yang diberikan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menjawab dan membincangkan jawapan yang betul.
Pengenalan:-
1. Murid mengimbas pelajaran lalu.
Aktiviti:-
2. Murid diberikan salinan soalan ‘Uji Minda’ halaman 48, 54 dan 60.
AKTIVITI 3. Murid menjawab soalan dalam tempoh masa yang ditetapkan. (PAK-21) (KBAT)
PDPC 4. Murid membuat perbincangan jawapan. (PBD)
Penutup:-
5. Murid membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
PDPR
Murid menyalin dan membuat latihan yang diberikan dalam buku tulis.
BBB Soalan uji minda

KBAT Menilai EMK


Kreativiti dan Inovasi

PAK 21 Puzzle it Out (Selesaikan) NILAI MURNI Kerjasama

PENTAKSIRAN BILIK Kuiz


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)

KEHADIRAN : 33/35

REFLEKSI / IMPAK ___33___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


___2___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

8.30 – 9.00
41 Khamis 2/12/2021 5 ALAMANDA Pendidikan Jasmani
30 minit

MODUL KECERGASAN : KOMPONEN KECERGASAN

UNIT 10: CERGAS DAN SIHAT

TAJUK JAGA KESIHATAN


3.6 Mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
STANDARD KANDUNGAN 4.6 Mengenal pasti tahap kecergasan fizikal.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal.
3.6.1 Melakukan ujian kecergasan fizikal dengan menggunakan Bateri Ujian Standard Kecergasan Fizikal
Kebangsaan Untuk Murid Sekolah Malaysia (SEGAK).
3.6.2 Merekodkan keputusan ujian SEGAK.
3.6.3 Melakukan aktiviti kecergasan fizikal sebagai tindak susul berdasarkan keputusan ujian SEGAK..
STANDARD PEMBELAJARAN
4.6.1 Membandingkan skor pencapaian diri dengan norma Ujian SEGAK.
4.6.2 Mencadangkan aktiviti kecergasan fizikal sebagai tindak susul berdasarkan keputusan ujian
SEGAK.
5.2.2 Memilih tindakan untuk menyelesaikan masalah berkaitan kecergasan.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
2. Mengenal pasti tahap kecergasan fizikal.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
Pengenalan:
1. Murid diterangkan tentang norma ujian SEGAK.
Aktiviti:
2. Murid kepentingan ujian untuk menilai prestasi kecergasan fizikal murid-murid.
3. Murid menilai keputusan ujian SEGAK mereka. (PAK21)
AKTIVITI 4. Murid membincangkan tindakan susulan atau cadangan aktiviti yang sesuai untuk mereka. (KBAT)
PDPC 5. Murid berindak untuk meningkatkan prestasi keccergasan mereka. (PBD)
6. Murid memastikan ruang selamat untuk melakukan aktiviti.
Penutup:
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
PDPR
Murid menyalin dan membuat latihan yang diberikan dalam buku tulis.
BBB BT m/s 71

KBAT Menganalisis EMK


Kreativiti dan Inovasi

PAK 21 Read and highlight (baca dan tanda) NILAI MURNI Kerjasama

Penglibatan dalam kelas.


TAHAP PENGUASAAN (PBS) 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

KEHADIRAN : 32/36

REFLEKSI / IMPAK ___32___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


___4___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
10.20 – 10.50
2/12/2021 RANCANGAN
41 Khamis
PENGAJARAN HARIAN
5 ALAMANDA Pendidikan Kesihatan
30 minit
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

KOMPONEN PERTOLONGAN CEMAS 10.50 – 11.50


41 Khamis 2/12/2021 4 AKASIA Matematik
13. ELAKKAN KEMALANGAN 60 minit
UNIT

BIDANG
TAJUK SUKATAN DAN GEOMETRI
UJI MINDA

TAJUK
TOPIK 5.0 PANJANG,
ELAKKAN JISIM DAN ISI PADU CECAIR
KEMALANGAN

TOPIK
STANDARD KANDUNGAN 9.1 Darab dan bahagi isi padu cecair

STANDARD 5.3 Isi padu cecair


KANDUNGAN 9.1.1-9.1.3
STANDARD PEMBELAJARAN
5.3.2 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung darab dan bahagi isi padu cecair
STANDARD PEMBELAJARAN Padamelibatkan
akhir PdPCunit milimeter
murid dan liter.
akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menjawab soalan yang diberikan dalam buku teks.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
KRITERIA KEJAYAAN 1. Menentukan
Murid berjaya menjawab semua
kewajaran soalan dan
jawapan dengan betul.
menyelesaikan ayat matematik melibatkan ukuran
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pengenalan:
dan sukatan.
2. Memperkenalkan unit isi padu cecair sistem ukuran imperial :Gelen(gal), Kuart(qt),
1. Murid mengimbas pelajaran lalu.
Pain(pt).
Aktiviti:-
Murid berjaya menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan darab
KRITERIA KEJAYAAN
2. melibatkan milimeter
Murid melihat soalandan literbuku
dalam dengan
teksbetul.
halaman 105.
Pengenalan:-
3. Murid menjawab soalan yang diberikan dalam buku latihan. (KBAT)
AKTIVITI 1. Murid mengimbas kembali pelajaran tentang operasi bergabung melibatkan isi padu
4. Murid membuat perbincangan jawapan dalam kumpulan. (PAK-21)
cecair.
PDPC
5. Aktiviti:-
Murid menghantar buku latihan untuk penilaian. (PBD)
2.
Penutup:
Murid meneliti cara penyelesaian ayat matematik melibatkan darab dan bahagi
melibatkan isi padu cecair.
6. 3.Murid membuat
Murid kesimpulan
diterangkan tentangtentang pelajaran
penggunaan isi hari
paduini.
dalam kehidupan seharian.
4. Murid menjalankan simulasi untuk memantapkan pemahaman murid.
PDPR
5. menyalin
Murid dan membuat
Murid ditunjukkan latihan yang
demonstrasi diberikan
oleh dalamcara
guru tentang bukumenggunakan
tulis. silinder
BBB/BBM penyukat. Murid didedahkan pelbagai strategi seperti kaedah pemansuhan untuk
BT m/s 105.
memudahkan pengiraan.
AKTIVITI
KBAT Menilai EMK Nilai Murni
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz dan teka silang nombor untuk memantapkan
AKTIVITI PDPC
PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir-murid.
pemahaman Pasang–(PAK
Kongsi)
21) NILAI Hormat Menghormati

5
7.Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan diberi kad soalan
Kuiz
TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
situasi melibatkan darab dan bahagi isi padu cecair yang berbeza.
8. Murid
KEHADIRAN menjalankan aktiviti berkumpulan dengan membina ayat matematik
: 32/36
berdasarkan arahan dalam kad soalan tersebut. (PAK 21)
REFLEKSI / IMPAK 9. Murid
___32___ muridmembentangkan
dapat mencapai hasil tugasan
objektif yang di hadapan kelas. (PBD)
ditetapkan.
10. Guru
___4___ muridmembuat
yang tidakperbincangan jawapan
mencapai objektif dengan
diberi murid. (KBAT)
bimbingan.
Penutup:-
11. Murid membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.
PDPR OFFLINE
Latihan dari Buku Aktiviti m/s 19 & 20. (Whatsapp)
BBB Buku Teks m/s 190-191.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan.NILAI MURNI Bertanggungjawab

PENTAKSIRAN BILIK Buku Latihan


TAHAP PENGUASAAN (TP) 6
DARJAH (PBD)
Secara lisan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : 32/36
___32___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___4___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
12.20 – 12.50
41 Khamis 2/12/2021 5 ANGGERIK Pendidikan Kesihatan
30 minit

KOMPONEN PERTOLONGAN CEMAS

UNIT 13. ELAKKAN KEMALANGAN

TAJUK UJI MINDA

TOPIK ELAKKAN KEMALANGAN

STANDARD KANDUNGAN 9.1

STANDARD PEMBELAJARAN 9.1.1-9.1.3

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menjawab soalan yang diberikan dalam buku teks.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menjawab semua soalan dengan betul.


Pengenalan:
1. Murid mengimbas pelajaran lalu.
Aktiviti:-
2. Murid melihat soalan dalam buku teks halaman 105.
3. Murid menjawab soalan yang diberikan dalam buku latihan. (KBAT)
AKTIVITI
4. Murid membuat perbincangan jawapan dalam kumpulan. (PAK-21)
PDPC
5. Murid menghantar buku latihan untuk penilaian. (PBD)
Penutup:
6. Murid membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
PDPR
Murid menyalin dan membuat latihan yang diberikan dalam buku tulis.
BBB/BBM BT m/s 105.
KBAT Menilai EMK Nilai Murni

AKTIVITI PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi) NILAI Hormat Menghormati

TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH Kuiz

KEHADIRAN : 38/40

REFLEKSI / IMPAK ___38___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


___2___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 – 8.00
41 Jumaat 3/12/2021 5 ANGGERIK Pendidikan Jasmani
30 minit

MODUL KECERGASAN : KOMPONEN KECERGASAN

UNIT 10: CERGAS DAN SIHAT

TAJUK JAGA KESIHATAN


3.6 Mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
STANDARD KANDUNGAN 4.6 Mengenal pasti tahap kecergasan fizikal.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal.
3.6.1 Melakukan ujian kecergasan fizikal dengan menggunakan Bateri Ujian Standard Kecergasan Fizikal
Kebangsaan Untuk Murid Sekolah Malaysia (SEGAK).
3.6.2 Merekodkan keputusan ujian SEGAK.
3.6.3 Melakukan aktiviti kecergasan fizikal sebagai tindak susul berdasarkan keputusan ujian SEGAK..
STANDARD PEMBELAJARAN
4.6.1 Membandingkan skor pencapaian diri dengan norma Ujian SEGAK.
4.6.2 Mencadangkan aktiviti kecergasan fizikal sebagai tindak susul berdasarkan keputusan ujian
SEGAK.
5.2.2 Memilih tindakan untuk menyelesaikan masalah berkaitan kecergasan.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
2. Mengenal pasti tahap kecergasan fizikal.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengukur tahap kecergasan fizikal berdasarkan kesihatan.
Pengenalan:
1. Murid diterangkan tentang norma ujian SEGAK.
Aktiviti:
2. Murid kepentingan ujian untuk menilai prestasi kecergasan fizikal murid-murid.
3. Murid menilai keputusan ujian SEGAK mereka. (PAK21)
AKTIVITI 4. Murid membincangkan tindakan susulan atau cadangan aktiviti yang sesuai untuk mereka. (KBAT)
PDPC 5. Murid berindak untuk meningkatkan prestasi keccergasan mereka. (PBD)
6. Murid memastikan ruang selamat untuk melakukan aktiviti.
Penutup:
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
PDPR
Murid menyalin dan membuat latihan yang diberikan dalam buku tulis.
BBB BT m/s 71

KBAT Menganalisis EMK


Kreativiti dan Inovasi

PAK 21 Read and highlight (baca dan tanda) NILAI MURNI Kerjasama

Penglibatan dalam kelas.


TAHAP PENGUASAAN (PBS) 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

KEHADIRAN : 38/40

REFLEKSI / IMPAK __38____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


___2___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
9.00 – 10.20
41 Jumaat 3/12/2021 4 AKASIA Matematik
60 minit

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN


BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI
8.30 – 9.00
41 Jumaat
TAJUK 5.0 PANJANG, JISIM
3/12/2021 DAN ISI PADU CECAIR
4 ADELIA Pendidikan Kesihatan
30 minit
TOPIK Tambah dan tolak serta darab dan bahagi isi padu cecair
KOMPONEN PENDIDIKAN
5.3 Isi paduKESIHATAN
cecair REPRODUKTIF DAN SOSIAL (PEERS)
STANDARD KANDUNGAN
UNIT 12:5.3.1
PEMAKANAN SIHAT ayat matematik operasi bergabung
Menyelesaikan 13: BUKAN KUPINTA
tambah dan tolak isi padu cecair
melibatkan unit milimeter dan liter.
STANDARD PEMBELAJARAN
TAJUK 5.3.2 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung darab dan bahagi isi padu cecair
8.0-9.0
melibatkan unit milimeter dan liter.
STANDARD KANDUNGAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
8.1-9.1
1. Menentukan kewajaran jawapan dan menyelesaikan ayat matematik melibatkan ukuran
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 8.1.1-8.1.3, 9.1.1-9.1.3
dan sukatan.
2. Memperkenalkan unit isi padu cecair sistem ukuran imperial :Gelen(gal), Kuart(qt),
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
Pain(pt).
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menjawab soalan menyelesaikan
Murid berjaya uji minda yang diberikan.
ayat matematik operasi bergabung melibatkan milimeter dan
KRITERIA KEJAYAAN
liter dengan betul.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menjawab dan membincangkan jawapan yang betul.
Pengenalan:-
1. Murid mengimbas kembali pelajaran tentang operasi bergabung melibatkan isi padu
Pengenalan:-
1. Murid cecair.
mengimbas pelajaran lalu.
Aktiviti:-
Aktiviti:-
2. Murid meneliti cara penyelesaian ayat matematik melibatkan tambah dan tolak serta
2. Murid darab dan bahagi
diberikan melibatkan
salinan soalan uji isi padu cecair.
minda.
AKTIVITI 3.
3. Murid menjawab soalan dalam tempoh masaisiyang
Murid diterangkan tentang penggunaan padu dalam kehidupan
ditetapkan. (PAK-21)seharian.
(KBAT)
PDPC 4. Murid ditunjukkan demonstrasi oleh guru tentang cara menggunakan silinder
4. Murid membuat perbincangan jawapan. (PBD)
penyukat dan didedahkan pelbagai strategi seperti kaedah pemansuhan untuk
Penutup:-memudahkan pengiraan.
AKTIVITI 5. 5.MuridMurid menjalankan
membuat aktiviti
kesimpulan kuiz dan
tentang teka silang
pelajaran hari nombor
ini. untuk memantapkan
pemahaman murid. (PAK 21)
PDPC PDPR
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan diberi kad soalan
Murid menyalin dan membuat latihan yang diberikan dalam buku tulis.
situasi melibatkan tambah dan tolak serta darab dan bahagi isi padu cecair yang
BBB/BBM Kuiz berbeza. Murid membina ayat matematik berdasarkan arahan dalam kad soalan
Menilai
tersebut. (PAK 21) Nilai Murni
KBAT EMK
7. Murid membentangkan hasil tugasan di hadapan kelas.
AKTIVITI PAK-21 Puzzle it Out (Selesaikan) NILAI Kerjasama
8. Murid menjawab soalan dalam masa yang ditetapkan. (PBD)
TAHAP PENGUASAAN 6 9. Guru BILIK DARJAHjawapan Kuiz
membuat perbincangan
PENTAKSIRAN dengan murid. (KBAT)
Penutup:-
10. Murid
KEHADIRAN : 33/35
membuat pembetulan jawapan dan rumusan pelajaran hari ini.
PDPR OFFLINE
REFLEKSI / IMPAK ___33___
Latihanmurid dapat
dari Buku mencapai
Aktiviti objektif
m/s 21 & 22. yang ditetapkan.
(Whatsapp)
BBB ___2___ murid yang tidak
Buku Teks m/s 188-191. mencapai objektif diberi bimbingan.

KBAT Menganalisis EMK


Nilai Murni

PAK 21 Presentations (Persembahan)- berkumpulan. NILAI MURNI Bertanggungjawab

Buku Latihan
TAHAP PENGUASAAN (TP) 6 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
Secara lisan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : 32/36
____32__ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___4___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
11.20 – 12.20
41 Jumaat 3/12/2021 4 ADELIA Matematik
60 minit

BIDANG SUKATAN DAN GEOMETRI

TAJUK 5.0 PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR

You might also like