You are on page 1of 3

Наставна јединица Ено где лети цвет!

, Феликс Сатен
Тип часа обрада
-рад на анализи књижевно-уметничког текста;
-даљи рад на уочавању дијалога у причи;

-уочавање лепоте дела;

-вежбе у изражавању мишљења;

Циљеви и задаци -богаћење речника.


часа
Облици рада индивидуални, фронтални, рад у пару
Монолошка, дијалошка, метода рада на тексту, метода писаних
Наставне методе радова, илустративна
Наставна средства и
потребан материјал Читанка, свеске ученика, наставни листићи за рад у пару
познаје једноставне књижевно-језичке
форме;                                         1СЈ.1.2.2. 1СЈ.1.2.4. 1СЈ.1.2.5.
Очекивани исходи 1СЈ.1.2.6. 1СЈ.1.2.8. 1СЈ.1.5.3. 1СЈ.2.2.1. 1СЈ.2.2.2. 1СЈ.2.2.5.
Коришћена Стана Смиљковић, Славка Стојановић, Еколошка читанка,
литература „Аурора“, Врање, 2007.
Могући ток часа:
Уводни део часа- _5_ минута
*Мотивација*
-Користећи се речима:мама, лане, лептир, скакавац, ливада и трава и цвет смислити
кратку причу и испричати је одељењу.

*Најава наставне јединице*


-Данас ћемо учити причу „Ено где лети цвет“,Феликс Салтена.

Главни део часа- _35_ минута


*Изражајно читање текста*
-Прочитати текст „Ено где лети цвет“, Феликс Салтена.

*Изражавање доживљаја*
–Шта је у овом делу најјаче привукло твоју пажњу?
-Каква осећања у вама буди ова прича?

*Објашњење непознатих речи*


-красуљак-бела рада, цвет који расте на ливадама;

Колебљив-неодлучан, који се двоуми, оклева;

Комешати се-кретати се у свим правцима, мешати се

*Тумачење текста*
-Тумачењу текста претходи ученичко читање текста у себи.Ученици у пару одговарају на
питања која пажњу ученика усмеравају на ликове,њихово понашање, осећања и мотиве.

*1. ПАР*
 Ко је главни лик у овом тексту?
 Где се он налази?
 У чему је изузетност овог дана за Бамбија?
*2.ПАР*
 Како се Бамби осећао први пут на ливади?
 Да ли ће му се икада у животу то осећање поновити?
 Пронађите у тексту делове који описују његова осећања.
*3.ПАР*
 Шта је Бамби помислио да су лептирови?
 Пронађи у опису лептирова објашњење зашто их он тако дођивљава.
*4.ПАР*
 Како је названа трава у тексту?
 Шта је Бамби помислио угледавши скакавца?
*5.ПАР*
 Пронађите и препишите реченице које су вам се посебно допале у тексту.
 Због чега су вам се баш те реченице допале?
*6 ПАР*
 Пронађите и подвуците реченице у тексту осликавају живот испод Бамбијевих
ногу.
 Да ли сте се икада осетили као Бамби из приче кака сте посетили неку ливаду?
*7 ПАР*
 Шта Бамби мисли да трава може?
 Ко је у ствари тај комадић траве које скаче?
*8 ПАР*
 Шта је Бамби сазнао од скакавца?
 Шта нам говоре о Бамбију његове речи:“Немојте се бојати, ми вам заиста нећемо
ништа учинити“?
*9.ПАР*
 Како бисте описали скакавца?
 Шта Бамбијева мама водећи га кроз ливаду чини за њега?
*10. ПАР*
 Како сте разумели реченицу: „Задивио га је бујан живот који је прштао под
његовим корацима“.
 Каква осећања Бамби изазива у вама?
*Самостални рад ученика*
-Решавати задатке, договарати се у раду и записивати одговоре.

*Презентовање урађеног*
-Један ученик чита питање, а други одговара.Остали ученици слушају и допуњују.

Завршни део часа- _5_ минута


-Илустровати Бамбија.

-разликује врсту књижевног изражавања


-уме да води разговор о тексту на елементарном нивоу и уз
подстицај

-изражава мисли, осећања и ставове на задату тему на једноставан и


јасан начин
Ученици са ПП

You might also like