You are on page 1of 14

Republika ng Pilipinas

Kagawaran ng Edukasyon
Rehiyon VI-Kanlurang Visayas
Sangay ng Syudad ng Escalante

I. LAYUNIN:
The learners …

A. PAMANTAYANG demonstrates knowledge and skills in listening and


PANGNILALAMAN communicating about familiar topics, uses basic vocabulary,
d(Content Standard) reads and writes independently in meaningful contexts,
appreciates his/her culture.

B. PAMANTAYAN SA The learners …


PAGGANAP
(Performance Standard) Identify action words in oral and written exercises.

C. KASANAYAN SA Identify action words in oral and written exercises


PAGKATUTO CODE: MT1GA-III-i-2.2.1
(Learning Competencies)

II. PAKSANG ARALIN: “PUNGLIHOK”

III. KAGAMITANG PANTURO


1. Mga Pahina sa Gabay ng Guro K-12 MELC
2. Kagamitang Pang mag-aaral SLM, Mother Tongue- Quarter 3, Week 5
3. Karagdagang Kagamitan mula multimedia, manila paper, aktibiti kard, mga larawan,
sa Portal ng Learning Resources plaskard, projector at laptop.
4. Pagpapahalaga MATINABANGON
5. Stratehiya Explicit Teaching (I do, We do, You do) Direktang pagtuturo,
Differentiated Instruction/Activity (D.I), Two-Track Method
6. Integrasyon ICT, EsP, English, MAPEH (MUSIC) (P.E) (HEALTH)
MASUSING BANGHAY – ARALIN SA MOTHER TONGUE 1

GAWAIN NG MAG-
IV. PAMAMARAAN GAWAIN NG GURO PUNA
AARAL
A. PANIMULANG  Opening Prayer
GAWAIN  Greetings
 Checking of Attendance

B. PANLINANG NA (Balik-Aral)
GAWAIN
 Karon mga bata, usa kita
1. BALIK-ARAL muadto sa atong bag-ong
leksyon, balikan usa nato
kadali ang atong leksyon atong
mi-aging semana.

 Ligad semana atong


gihisgutan ang pungway o
“adjective” sa english

 Nahinumduman ba gihapon
ninyo ang atong leksyon
kabahin sa pungway o
adjective mga bata?  Oo ma’am

 Maayo! O sige karon atong


sulayan og tubag kining
buluhaton.

 Okay! Very good! O sige,


pamati kamo kay akong
pagabasahon ang direksyon:  Yes, ma’am

Direksyon: Butangi og check (/) ang blangko


kun ang gipahayag nga panghitabo
nakaapekto sa pagtuon. Butangi og (X) kun
dili.

____1. Saba kayo ang mga gatrabaho sa


kalsada atubang sa eskwelahan.

____2. Gadula og tubig-tubig ang mga bata


sa likod sa kwarto ni Mrs. Torres nga
nagklase pa.

____3. Kusog ang music sa Baranggay Hall


nga anaa sa likod sa eskwelahan.

____4. Adunay nagdula sa basketball court


atubangan sa eskwelahan.

____5. Hilom kayo ang simbahan duol sa


akong eskwelahan.

 Okay, kinsa man ang


nakakuhag perfect score?

 Wow! Pagkabansay gayod


ninyo mga bata.. nagpasabot
kana nga nasabtan gayod  Mutubag ang mga
ninyo ang leksyon nato atong tinun-an.
mi-aging semana.
2. PAGGANYAK

 Nakaila ba kamo nila mga


bata?

 Nakit-an na ba na sila ninyo


katong anaa pa kamo sa
Kindergarten?

 Kinsa mana sila mga bata?

 Tama! adunay magtutudlo,


prinsipal, magtutungha,  Eskwelahan ma’am
laybraryan, nars, tindera sa
kantina, gwardya, ug
dyanitor.

 Asa kahang lugara nato kini


sila kanunay nga makit-an
mga bata?

 Wow! Very good, kanunay


nato ni sila makit-an sa sulod
sa eskwelahan.

(I DO)

Integrasy
on sa
Matimatik
a
(Numerac
3. PAGLALAHAD  Opo ma’am y)

 Muhatag og
nagkalain-lain nga
tubag ang mga
bata.

 Sa eskwelahan adunay mga


nagkalain-laing tawo nga
galangkob sama sa prinsipal,
mga magtutudlo, mga
estudyante, nars, laybraryan,
tigdumala sa kantina, gwardya  Sa eskwelahan
ug dyanitor. ma’am.

 Aduna ba kamo’y ideya mga


bata kung kinsa ug unsa ang
mga nagkalain-laing
katungdanan sa mga tawo nga
galangkob sa eskwelahan?

 Kun wala kamo nakahibaw


mga bata, Ayaw kamo
pagkabalaka, tungod….

(Pagpapakilala sa araling paksa)

Karon nga ti-on ang atong leksyon nga


pagahisgutan ay kabahin sa ….

 Katungdanan sa Matag Tawo


nga Galangkob sa Usa ka
Eskwelahan.

 Sa sulod sa usa
kaeskwelahan, adunay
nagkalain-laing tawo nga
galangkob niini. matag-usa
kanila adunay nagkalain-laing
katungdanan.
 Ali, usausahon natong
kilalanon ang katungdanan sa
matag tawo nga galangkob sa
usa ka eskwelahan.

 Andam na ba kamo nga maila-


ila sila mga bata?

4. PAGTALAKAY  O sige kay andam na kamo,


NG BAGONG palihog pungko na og tarong ug
KONSEPTO AT mamati sa atong bag-ong
NG BAGONG leksyon karong adlawa.
KASANAYAN

(WE DO)

 Karon mga bata, aduna akoy


hulagway nga ipakita kaninyo,
palihog lantawa maayo ang
unang hulagway:

 -kinsa mana ang atong makit-


an sa hulagway? Kaila ba
kamo nila?

Estudyante

 Tama! Sila ay mga estudyante  Ou ma’am.


o mga tinun-an sa
eskwelahan.
 Unsa kaha ang katungdanan
sa mga estudyante nga sama
ninyo sa eskwelahan?

 TAMA!
 Ang katungdanan sa mga
estudyante nga sama ninyo ay
magtuon mubasa, magsuwat,
muihap, ug uban pa nga may
kalabutan sa pagpalambo sa
inyong kahibalo.

 Bilang usa ka estudyante,


maingon ko na dako pud ang
inyong kalabutan sa usa  Mga estudyante/
kaeskwelahan, tungod kay usa mag-aaral
kamo sa mga iportanting tawo
nga galangkob niini.

Karon lantawa naman ang atong


sunod nga hulagway.

Sila kinsa kaha ni ang atong makita sa


sunod nato nga hulagway?

Magtutudlo
 Mutubag ang mga
bata.

 Wow pagkabansay gayod


ninyo mga bata!

 Sila ay mga Magtutudlo – sila


naman ang gatabang sa mga
estudyante sa eskwelahan
aron makahibalo mubasa,
musuwat, muihap, ug
makahibalo pud og mga
maayong pamatasan.

Prinsipal
 Mutubag ang mga
bata.

 Karon naman palihog Lantawa


ang atong sunod nga
hulagway, kaila ba kamo niya
mga bata?

 Very good! Siya si sir Gilbert


P. Sarmon.

 Unsa kaha ang dakong


katungdanan ni sir Gilbert P.
Sarmon sa eskwelahan mga
bata?

 Tama! Siya ang atong prinsipal


diri sa sulod sa atong
eskwelahan.

 Ang prinsipal mga bata - ang


nangulo sa eskwelahan, siya
pud na ang gahatag sa
katumanan sa mga plano aron
mapalambo ug mapanindot pa
og maayo ang usa ka-
eskwelahan.

 Si sir Gilbert P.
Sarmon ma’am

Laybrarian

 Usa sa mga galangkob sa eskwelahan


ang laybraryan- siya ang gadumala sa
laybrari.  Prinsipal ma’am

 Mutubag ang mga


bata.

 Ang laybraryan pud ang gatabang sa


mga kinahanglanon nga basahon sa
mga tinun-an.

Nars

 Sunod nato nga hulagway naman kay


ang nars.
 Ang nars naman ang gatabang
o gaatiman sa mga tinun-an
kong aduna kini sakit o galain
ang ilang pamatyag.

 Daghan pud sila nahibaw-an


sa mga paunang tambal o first
aid.

Gwardya

 Kinsa kaha ni ang atong dason nga


hulagway?

 Ug asa dapita sa eskwelahan nato


siya kanunay makit-an?

 Korek! Mga bata, siya ay gwardya ug


kanunay nato na siyang makit-an nga
gabantay sa gasulod ug gaguwas sa
eskwelahan.

 Unsa pa kaha ang ubang katungdanan


sa usa ka gwardya sa sulod sa
eskwelahan mga bata?

 Tama! Ang gwardya ang


gabantay sa seguridad sa
tanang tawo sa sulod sa
eskwelahan.

 Ang gwardya pud ang gatan-


aw kon aduna bay facemask
ug faceshield ang tanan nga
musulod sa eskwelahan.
 Siya pud ang gacheck sa  Mutubag ang mga
temperatura sa mga gasulod bata.
sa atong eskwelahan.

 Pagkabansay gayod ninyo


mga bata.!

dyanitor
 Mutubag ang bata.
 Ang Dyanitor naman ay usa
pud sa mga galangkob sa
eskwelahan. Aduna pud kini
dakong katungod.

 Unsa kaha ang ginahimo sa


usa ka dyanitor sa sulod sa
eskwelahan?

 Tsakto mo! Sila na ang


galimpyo ug gaatiman sa
atong eskwelahan aron
kanunay kining manindot ug
limpyo.

 Mga bata aduna koy


pangutana kaninyo,
Gapasabot ba nga
magpagusto na kamo sa
paghugaw-hugaw sa
eskwelahan tungod aduna nay
dyanitor nga gapanglimpyo ?

 Tama! Wala gapasabot nga


magpagusto na kita sa
paglabaylabay sa atong mga
basura bisag asa,  Mutubag ang mga
 May dyanitor man o wala, bata.
dapat kanunay kitang
mahimong responsibleng mga
tinun-a ug kinahanglan nga
mahimo kitang matinabangon
sa tanang panahon.

[INSERTING VALUING]

 Halimbawa mga bata:


Gihangyo ka sa imong
maestra o maestro nga dili
mag hugaw hugaw sa palibot,
Unsa man ang dapat nimong
buhaton?  Mutubag ang mga
bata

 Very good mutuman. Unsa


man ang tawag sa kinaiya sa
batang gatuman?
 Tan-awon naman nato ang
atong sunod nga hulagway,
 sa asa kahang parte sa  mutubag ang mga
eskwelahan nato kini makita? bata.

 Very good!, makit-an nato kini


sa canteen.  “MATINUMANON”

 Ang mga tindera sa kantina Integrasy


naman mga bata ang on sa
gadumala ug gapreparar sa Musika/
mga masustansyang pagkaon ICT
nga makita ug mapalit nato sa
canteen matag recess.

 Maong importante pud ang


mga katungdanan sa mga
tigdumala sa kantina kay sila
ang gasiguro nga limpyo ug
masustansya ang mga
pagkaon nga atong ginapalit
ug ginakaon sa kantina

 Naa pa bam oy pangutana


mga bata?  Sa canteen mam

 Kon wala na mu adto kita sa


atong group activity.

(YOU DO)
Pangkatang Gawain

 Tungaon ang bata sa tulo para


sa group activity.

 Ibigay ang mga activity card.

 okay mga bata, sa pagubra sa


inyong group activity unsa gani
ang mga dapat ninyong
buhaton?

 Very good dili magbanha,


dapat magtinabangay sa Integrasy
pagubra ug dili magsigi og on sa
dagandangan. EsP

 Ug mupili og usa ka lider,


tagasuwat ug tagareport.

 Okay hatagan ko kamog 5mins


sa pagubra sa inyong group
activity.
UNANG GRUPO 1

Direksyon:

Direksyon: Ipapilit ang mga hulagway ilawom sa


saktong pangalan niini.  Ihatag sa bata ang
mga dapat buhaton
sa pagubra sa
group activity.

IKADUHANG GRUPO

Direksyon: Gamit ang mga letra ihatag ang


pulong nga gipasabot sa matag hulagway.

5. Pagsasagawa
ng Gawain

IKATULONG GRUPO

Direksyon: Basaha ang matag hugpulong ug


ikonekta kini sa hulagway nga gipasabot niini.
Integrasy
on sa
Health/C
OVID-19

Okay kung human namo sa inyong group


activity mga bata, palihog ipapilit na kana diri
sa atubangan.

(REPORTING & Checking of Group


ACTIVITY)
Okay, pamatian nato ang report sa unang
grupo kung gi unsa nila ang ilang group
activity.

Ikaduhang activity

Ikatulong activity

Bansaya gayod ninyo mga bata. Kay tanan


nga grupo nakakuha og perfect score.

 Okay karon mga bata, palihog kuno


lantawa usab ang inyong group
activity. Kinsa man ang makahatag
nako ug ngalan nga naglagkob sa
eskwelahan.
 Mureport ang
Okay, very good! unang grupo
 Ikaduhang grupo
 Ikatulong grupo
 Kinsa man sa mga tawo nga
galangkob sa eskwelahan ang nangulo
sa eskwelahan?

Tama! Prinsipal

 Kinsa man sa mga tawo nga


galangkob sa eskwelahan ang adunay
katungdanan sa nga muhatag ug
bulong kung galan ang pamatyag?

Very good Nars.


 Mutubag ang mga
 Importante ba ang matag tawo nga bata
galangkob sa atong eskwelahan?

 Yes! Tama, importante gayod ang mga


galangkob sa eskwelahan sama sa
prinsipal, mga magtutudlo, mga  Prinsipal mam
estudyante, laybraryan, tindera sa
kantina, nars, gwardya ug dyanitor,
tungod matag usa kanila adunay
katungdanan sa eswelahan,
gatinabangay sila aron ipadayon ang
kanindot ug kahapsay sa eskwelahan.
 Nars

 Okay naa paba kamo’y pangutana


mga bata?

 Yes ma’am

Okay kun wala na kamoy pangutana,


Aduna akoy mga pahayag nga basahon
ninyo. Isulti kung kinsa nga tawo nga
galangkob sa eskwelahan ang ginapasabot sa
pahayag.

1. Gipaanindot ni Manong Jun ang


eskwelahan pinaagi sa pagsilhig sa
mga laya nga dahoon nga nangahulog
sa school ground ug gibisbisan pud
niya ang mga tanom sa palibot.

Very good ang tubag kay dyanitor.

2. Si sir Gilbert P. Sarmon ang nagulo sa


6. PAGLALAHAT Teofilo Amante Sr. Elementary School.
 Mutubag ang mga
Tama! Prinsipal. bata.

3. Daghang gitudlo si Maam Claring sa


iyang mga tinun-an sama sa pagihap,
pagbasa, ug pagsuwat.

Tskto! Magtutudlo

4. Gabantay permi sa gate si nong


Mando ug gina tsek niini ang body
temperature ug kung aduna bay
facemask ug faceshield ang mga tawo
nga gasulod sa eskwelahan.
Korek! Gwardya

5. Gina atiman ni Ms. Joycee ang mga


bata nga galain ug pamatyag ug
ginahatagan dayon kini ug entsaktong
tambal.

Direksyon: Basaha ug isulat ang eksaktong


tubag sa inyong papel. Isulat
lamang ang letra.

1. May mga tawong galangkob sa  dyanitor


eskwelahan. Kinsa sa mga tawo ang
may katungdanan sa pagsiguro sa
ensaktong kaalam nga mahatag
ngadto sa mga bata?

A. Dyanitor ug gwardya  Prinsipal


B. Magtutudlo, laybraryan ug prinsipal
C. Nars ug tigdumala sa kantina

2. Kinsa sa mga tawo’ng galangkob sa


eskwelahan ang may katungdanan sa
pagsiguro sa ikaayo’ng lawas ug  Magtutudlo
katawhayan sa mga magtutung?

A. Nars, tigdumala sa kantina ug dyanitor


B. Gwardya ug prinsipal
C. Laybraryan ug magtutudlo

3. Kinahanglan nga masiguro nga luwas


batok sa mga daota’ng tawo ang mga
magtutungha ug uban pa’ng  Gwardya
galangkob sa eskwelahan. Kinsa man
ang may direkta’ng katungdanan niini?

A. Dyanitor ug nars
B. Prinsipal ug mga magtutudlo
C. Gwardya o Security Guard
 Nars
4. Bag-o nga nibalhin sa eskwelahan si
Arnold. Gusto siya’ng mobasa ug
7. PAGLALAPAT manghulam og libro sa laybrari. Kinsa
nga tawo sa eskwelahan ang iya’ng
adtuon?

A. dyanitor B. magtutudlo C. laybraryan

5. Nagdali si Peter og pagsulod sa


eskwelahan. Nasugat-an niya si
Manong Gusting sa may gate sa
eskwelahan ug gipangitaan siya og
I.D. niini. Kinsa kaha si Manong
Gusting?

A. prinsipal B. gwardya C. nar


Direksyon: Tubaga kini nga pangutana, isulat
sa notebook ang imong tubag.

 Nganong importante man ang


katungdanan sa mga magtutudlo sa
eskwelahan?

Tamang sagot:
1. B
2. A
3. C
4. C
5. B

IV. PAGTATAYA

V. Gawaing Bahay
Prepared by:

CORENA A. JUNTANIZA
Checked and Reviewed by:

WENNAROSE A. OCON
School Araling Panlipunan Coordinator

Validated and Approved by:

GILBERT P. SARMON
Principal I

You might also like