You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

1. Школа Средња техничка школа Место Сомбор

2. Наставник (име и презиме) Даница Пјевац

3. Модел наставе (изабрати из падајућег менија): Хибридни (комбинација класичне и онлајн наставе)
4. Предмет: Трасологија Разред IV - 3

5. Наставна тема - модул: Класификација трагова


6. Наставна јединица: Трагови кретања возила - трагови заношења (обрада)
Оспособљавање ученика да распознају трагове заношења, као једне од трагова кретања возила, као и
7. Циљ наставне јединице:
упознавање са њиховим значајем у поступку анализе саобраћајних незгода.
Ученик ће бити у стању да:
‒ наведе које су то последице (ситуације) које доводе до заношења возила, тј. до појаве трагова
заношења;
8. Очекивани исходи:
‒ објасни начин настанка трагова заношења и шта је за њих карактеристично;
‒ распознаје трагове заношења;
‒ објасни значај трагова заношења у поступку анализе саобраћајних незгода.
9. Методе рада: Монолошка, дијалошкa, објашњавање, илустративно-демонстративна метода
10. Облици рада: Фронтална настава, индивидуални рад
11. Потребна опрема / Опрема: рачунар и пројектор,
услови / наставна средства / Наставна средства: презентација, текст на папиру преузет са интернета из стручне литературе
софтвер – апликације - алати Софтвер: MicrosoftPowerPoint, апликација YouTube, Moodle платформа
за реализацију часа
12. Детаљан опис начина Током целог часа, користим презентацију ради реализације наставне јединице, унутар које се налазе и
употребе дигиталних видео клипови преузети са YouTube-а. Презентација ће бити постављена на Moodle платформи, као и
образовних материјала / линкови ка видео клиповима на YouTube-u, како би се ученици подсетили и одрадили домаћи задатак.
дигиталних уџбеника / Домаћи задатак треба да се одради у свесци.
апликација и алата*
Планиране активности наставника Планиране активности ученика
13.1. Уводни део часа ‒ најављује наставну јединицу; - читају циљеве и исходе часа;
‒ наводи циљ и исходе часа (презентовани су на - одговарају на питања, коментаришу одговоре
слајду); других.
‒ понавља градиво са претходног часа, постављањем
питања (питања презентована на слајдовима);
‒ коментарише одговоре ученика.
13.2. Средишњи део часа ‒ показује ученицима примере трагова кочења и - гледају слике на слајду, активно учествују у
трагова заношења, а потом покреће разговор о разликама разговору и истичу разлике између трагова на
између ових трагова, поставља питања; основу виђених слика, одговарају на питања ;
‒ покреће разговор кад све може доћи до трагова
заношења, потом на слајду презентације приказује; - учествују у разговору и дају примере кад може
‒ објашњава како настају и шта је карактеристично доћи до трагова заношења, читају са
за трагове заношења, разјашњава нејасноће; презентације могуће примере, слушају
‒ пушта видео-клипове, а након тога покреће образложење како настају трагови заношења и
разговор са ученицима како је дошло до заношења и шта их карактерише, постављају питања у
превртања возила, поставља питања, коментарише, случају нејасноћа;
разјашњава; - гледају видео-клипе, учествују након тога у
‒ објашњава како се трагови заношења могу разговору и одговарају на питања,
распознати, а потом пушта и видео клип настанка трагова коментаришу;
заношења у кривини, разјашњава нејасноће, одговара на
питања;
‒ приказује на слајду пример саобраћајне незгоде и - слушају образложења како распознати
покреће разговор, поставља питања (шта се десило, услед трагове заношења, гледају видео клип,
чега је дошло до трага заношења); разговарају, евентуално постављају питања;
‒ покреће разговор са ученицима у чему се огледа
значај трагова заношења у анализи саобраћајних незгода, - посматрају пример саобраћајне незгоде у којој
а потом и разјашњава и приказује на презентацији. је дошло до заношења, учествују у разговору,
анализирају, одговарају на питања, закључују;
- коментаришу, пажљиво слушају и читају са
слајда значај трагова у анализи саобраћајних
незгода.
13.3. Завршни део часа ‒ организује кратко понављање најважнијих појмова; - понављају најважније појмове одговарањем на
‒ задаје домаћи задатак ученицима да у свеску питања, износе закључке;
одговоре на постављена питања, скицирају трагове - бележе домаћи задатак, постављају питања
заношења и напишу који је криминалистичко - технички уколико има нејасноћа.
значај трагова заношења у поступку анализе саобраћајних
незгода;
 најављује следећу наставну јединицу.
14. Линкови
Линк ка презентацији која прати час и припреми за час (Google Drive):
https://drive.google.com/drive/folders/1dUqFuFGAivFRdvGLn_trILzQrTTM-ZXq?usp=sharing
Линкови ка видео клиповима на YouTube-у: https://www.youtube.com/watch?v=_6nIdrh4XUs,
https://www.youtube.com/watch?v=HoZVrPx6iFc

15. Начини провере  посматрање ученичког учешћа у разговору и њихове мотивације;


остварености исхода  прецизно одговарају на постављена питања и закључују.

16. Остало (нпр. стандарди, Кључни појмови: трагови кретања возила, трагови заношења, значај трагова заношења
кључни појмови, корелација, Корелација: Практична настава, Регулисање и безбедност саобраћаја,
међупредметне компетенције Саобраћајна инфраструктура
и сл.) Међупредметне компетенције: Компетенција за целоживотно учење, Комуникација, Рад са
подацима и информацијама, Решавање проблема, Сарадња, Одговоран однос према околини,
Дигиталне компетенције

You might also like