You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

,,Вук
Караџић“
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред:
Тутин,
VII-3
Наставница: Емина Пепић Датум одржавања: 26.9.2023.
Наставна тема: Језик

Наставна јединица: Грађење и основна значења глаголских облика: императив


Тип часа: Oбрада

Циљ часа: Стицање знања о грађењу, значењу и употреби императива.



На крају часа ученик ће бити у стању да: разликује
Очекивани исходи глаголске начине и неличне глаголске облике и употреби их
на крају часа: у складу са нормом; разликује императив од осталих
глаголских облика и употребљава га у складу са нормом.
Монолошка, дијалошка, демонстративна; метод хеуристичког
Наставне методе:
истраживања
Граматика, дигитална граматика, рачунар, пројектор, звучници,
Наставна средства:
платно
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару
Међупредметне
Kомуникација, компетенција за учење, дигитална компетенција
компетенције:
Међупредметно
Информатика и рачунарство
повезивање:
Кључни појмови: Језик, глаголски начин, императив

ТОК ЧАСА
Планиране активности наставнице: Планиране активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Мотивација за рад у виду игре (пантомима)
– Извлачи папир са
Припремила сам неколико папира са исписаним описаном ситуацијом и
примерима ситуација у којима ученици треба пантомимом представља
употребити неку забрану, наредбу, молбу или савет. осталима;
Објашњавам ученицима игровну активност –
пантомиму, поређа папир и стара се о несметаној – Погађа, записује пример;
реализацији игре (Прилог 1).
– Записује наслов лекције у
Кратко упутство за спровођење игре свеску.

На папирићима су исписане ситуације. Ученици


излазе, извлаче ситуацију коју потом представљају
пантомимом. Ко погоди, дати глагол/реченицу
запише, а потом се извлачи нови папир и игра се
наставља.
Најава наставне јединице

Истичем циљ часа и најављујем наставну јединицу.


Записујем наслов на табли (Императив), а ученици
га преписују у свеске.

Главни део часа

Упућујем ученике на граматику и садржаје у њој – Прати упутства


(Граматика 7, стр. 23, 24). наставника;
Сугеришем им да прате инструкције у уџбенику,
решавају задатке и тако усвајају основна знања о – проучава илустрације и
императиву као глаголском начину, о његовом фотографије;
значењу и начину грађења.
Затим указујем на разлику између глаголских – одговара на питања;
времена и начина омогућавајући ученицима да сами
закључе зашто императив није време него глаголски – слуша одговоре других
начин. ученика;
То чиним подстицајним питањима:
- У ком времену се дешавају радње означене
глаголским облицима? – прави разлику између
- Како зовемо глаголске облике којима се времена и глаголских
означава став лица према некој радњи? начина;
Такође, подстицајним питањем упућујем ученике да
закључе шта је императив. – закључује појам
- Шта се изриче у следећим подвученим императива;
глаголима из Граматике?
Записујем на табли појам императива. – закључује грађење
Императив је прост и личан глаголски облик којим императива;
се изриче заповест, молба, забрана или жеља да се
нека радња изврши. – износи своје запажање;
Затим дајем ученицима да одраде 2. задатак у
Граматици и постепено их наводим да закључе која – анализира и закључује;
лица императив има, тј. зашто нема облике за сва
лица. – записује у свеску
Записујем на табли грађење императива. најважније делове
Императив се гради тако што се од 3. лица множине обрађеног садржаја.
презента одбије наставак, а затим се на тако добијену
основу додају двојаки наставци: – самостално решава
- Ако се 3. лице множине презента завршава задатке;
на -ју или -је, додају се наставци :
1.лице једнине / 1.лице множине -мо – чита своје одговоре;
2.лице једнице -ј 2.лице множине -јте
3.лице једнине / 3.лице множине / – анализира и упоређује са
одговорима других
Нпр: 1. / 1.верујмо ученика.
2. веруј 2.верујте
3. / 3. /
- у свим другим случајевима додају се ови
наставци:
1.лице једнице / 1.лице множине -имо
2.лице једнине -и 2. лице множине -ите
3.лице једнине / 3. лице множине /
Нпр: 1. / 1. носимо
2. носи 2. носите
3. / 3. /
- Императив има само облике за 2. лице једнине и 1.
и 2. лице множине. - закључују да
- За прво лице једнине нема облика, јер сами себи не императив само има 2.
можемо наређивати, нити можемо себе молити, лице једнине и 1. и
саветовати и сл. 2.лице множине;
- Ни 3. лице једнине , ни 3. лице множине немају
посебне облике , јер с не може наређивати некоме ко - уочавају разлику
није присутан. између презента и
императива;
Питањима наводим ученике на уочавање разлике
између презента и императива (одељак Пажња). - прате упутства за рад;
- На основу чега закључујете да су неки
примери у презенту, а неки у императиву? - одрађују по групама
задату вежбу.
- Задатак за самостални рад:

Дајем инструкције за вежбу у којој ученици треба да


направе листу императива које воле и не воле да чују
у школи, код куће, на тренингу, у друштву (Прилог
2).
Усмеравам ученике како би успешно завршили
задатак. Коментаришем ученичке примере. Записује.

Завршни део часа (10 минута)

На одабраном инсерту из филма ,,Лајање на звезде“ – Слуша инструкције;


ученици треба да препознају и забележе облике
императива. – гледа инсерт из филма;
Говорим им да је истоимени филм снимљен по
роману Милована Витезовића и да је то вечни – решава задатак, чита своје
императив младости. одговоре;
Увежбавање императива на примерима из Радне
свеске 7 (стр. 15–17). – прати инструкције за
домаћи задатак.
Домаћи задатак
Уочити и забележити неколико императива које
чујете у рекламама.
Изглед табле

Императив

– Прост и личан глаголски облик.


– Глаголски начин.
– Означава наредбе, молбе, савете и забране.
– Нема сва лица (има 2. л. једнине и 1. и 2. л. множине).
– Гради се тако што се од 3. лица множине презента одбије наставак, а затим се
додају двојаки наставци:
– Ако се 3. лице множине завршава на -ЈУ или -ЈЕ:
1.л. јд. / 1.л.мн. -ЈМО
2.л.јд. -Ј 2.л.мн. -ЈТЕ
3.л.јд. / 3.л.мн. /
- У свим другим случајевима додају се ови наставци:
1.лице једнице / 1.лице множине -ИМО
2.лице једнине -И 2. лице множине -ИТЕ
3.лице једнине / 3. лице множине /
ПРИЛОГ 1

САВЕТ ЗА УЧЕЊЕ.
НАРЕДБА ДА СЕ НЕ КАСНИ.
ЗАБРАНА ОСТАЈАЊА ДО КАСНО.
МОЛБА ЗА ОДЛАГАЊЕ КОНТРОЛНОГ ЗАДАТКА.

ПРИЛОГ 2

СИТУАЦИЈЕ Листа три императива Листа три императива


које волим да чујем које не волим да чујем

У школи
Код куће
На тренингу
У друштву

You might also like