You are on page 1of 3

Priprema nastavnog časa

Predmet: Tehnika i tehnologija


Nastavnik: Dragana Banović
Razred: Peti
Odeljenje: V2
Nastavna tema: Saobraćaj
Nastavna jedinica: Obaveze i odgovornosti učesnika u saobraćaju
Tip nastavnog časa: obrada novog gradiva
Cilj časa: Učenik će imati razvijenu svest o njegovim obavezama i odgovornostima u saobraćaju
Očekivani ishodi na kraju časa: Učenik će biti u stanju da:
- razlikuje bezbedno od nebezbednog ponašanja u saobraćaju
- proveri tehničku ispravnost vozila (bicikla)
- analizira i identifikuje rizično ponašanje pešaka i vozača bicikla
- koristi dostupne telekomunikacione uređaje i servise
Nastavne metode: dijaloška, monološka, demonstrativna
Oblici rada: frontalni
Nastavna sredstva: Računar, udžbenik, projektor, školska tabla

Tok časa

Planirane aktivnosti Planirane aktivnosti učenika


nastavnika
Uvodni deo časa (10 minuta) -kroz nekoliko kratkih pitanja - prepoznaju, imenuju, slušaju,
ponavlja gradivo sa odgovaraju na postavljanja
prethodnog časa, pitanja

Glavni deo časa (25 minuta) - priča o bezbednom i - pažljivo slušaju,


nebezbednom ponašanju u - povezuju ranije stečena
saobraćaju znanja,
- akcenat stavlja na obaveze i - analiziraju situacije sa slika
odgovornosti dece - zaključuju na osnovu
- prikazuje fotografije prikazanog
- pušta isečak crtanog filma
vezanog za gradivo
Završni deo časa (15 minuta) - objašnjava deci pojam mape crtaju i prepisuju sa table,
uma postavljaju pitanja nastavniku,
- na tabli crta mapu uma proveravaju odgovore i
- daje domaći zadatak utvrđuju stepen naučenog
Načini provere ostvarenih učenici su motivisani za diskusiju i rad,
ishoda učenici su usvojili novo gradivo i uspešno ga primenjuju u radu
učenici vrednuju stepen usvojenih znanja
Plan table – mapa uma
Domaći zadatak
Razmisli i napiši sa kojim sve saobraćajnim pravilima i znakovima se susrećeš na putu od kuće
do škole i na koji način odgovorno postupaš u skladu sa njima.

You might also like