You are on page 1of 3

ŠKOLA, UČITELJ/ICA

RAZRED 4.
RB. SATA 75. PRIRODA I DRUŠTVO
DATUM

MOTIVACIJSKA TEMA NEŽIVA PRIRODA


ZRAK
NASTAVNA JEDINICA
USVAJANJE NOVIH SADRŽAJA ✘ VJEŽBANJE/PONAVLJANJE PROVJERA

A – ORGANIZIRANOST SVIJETA OKO NAS ✘ B – PROMJENE I ODNOSI


KONCEPTI
C – POJEDINAC I DRUŠTVO ✘ D – ENERGIJA A.B.C.D. – ISTRAŽIVAČKI PRISTUP

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI

PID OŠ B.4.1. Učenik vrednuje važnost odgovornoga odnosa prema sebi, drugima i prirodi.
- odgovorno se ponaša prema biljkama i životinjama u okolišu
- opisuje važnost odgovornoga odnosa prema prirodi radi zaštite živoga svijeta
- procjenjuje utjecaj čovjeka na biljke i životinje te njegovu ulogu u očuvanju ugroženih i zaštićenih vrsta

PID OŠ B.4.2. Učenik analizira i povezuje životne uvjete i raznolikost živih bića na različitim staništima te opisuje cikluse u prirodi.
- istražuje životne uvjete (zrak, tlo, voda, svjetlost, toplina)
- opisuje na primjerima utjecaj životnih uvjeta na organizme
- opisuje životne cikluse u prirodi (na primjeru biljke cvjetnjače) i kruženje vode u prirodi.
- povezuje različitost vremenskih uvjeta s raznolikošću biljnoga i životinjskoga svijeta
- na primjerima opisuje prilagodbe biljaka i životinja na različite uvjete života

PID OŠ D.4.1. Učenik opisuje prijenos, pretvorbu i povezanost energije u životnim ciklusima i ciklusima tvari u prirodi.
- opisuje na primjeru načine prijenosa, pretvorbe i povezanost energije u procesima rasta i razvoja živoga bića, u hranidbenim
odnosima i kruženju vode u prirodi

ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA I SUODNOSI S OSTALIM PREDMETIMA

osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.


uku A.2.1. Uz podršku učitelja ili samostalno traži nove informacije iz različitih izvora i uspješno ih primjenjuje pri rješavanju
problema.
uku A.2.2. Učenik primjenjuje strategije učenja i rješava probleme u svim područjima učenja uz praćenje i podršku učitelja.
uku A.2.4. Učenik razlikuje činjenice od mišljenja i sposoban je usporediti različite ideje.
uku B.2.2. Na poticaj učitelja učenik prati svoje učenje i napredovanje tijekom učenja.
ikt A.2.2. Učenik se samostalno koristi njemu poznatim uređajima i programima.

VREDNOVANJE ZA/KAO UČENJE kviz (mozaBook), povratna informacija, izlazna kartica

VREDNOVANJE NAUČENOGA

UDŽBENIK RADNA BILJEŽNICA

NASTAVNA SREDSTVA 143. 90.

Kocka, papirnate kartice

ISHOD
AKTIVNOST ISHOD I OPIS AKTIVNOSTI
OČEKIVANJE
UVODNI DIO SATA
Igram se i ponavljam ISHOD AKTIVNOSTI:
Učenik ponavlja bacajući kocku.
Učitelj određuje pitanje za svaki broj na kocki. Učenik baca kocku i odgovara PID OŠ B.4.1.
na pitanje pod tim brojem, ako ne zna baca ponovo dok ne odgovori na PID OŠ B.4.2
pitanje koje zna. PID OŠ D.4.1.
BROJ 1 – Koji je sastav zraka? osr B.2.2.
BROJ 2 – Što znaš o strujanju zraka? uku A.2.4.
BROJ 3 – Što je tlak zraka?
BROJ 4. – Što znaš o temperaturi zraka?
BROJ 5 – Opiši povezanost biljaka i životinja disanjem?
BROJ 6 – Kako čovjek iskorištava strujanje zraka?
Najava da će danas ponoviti što su naučili o zraku.
GLAVNI DIO SATA

ISHOD AKTIVNOSTI:
Učenik postavlja pitanje i daje odgovor.
PID OŠ B.4.1.
PID OŠ B.4.2.
Učenici individualno osmišljavaju pitanja i anonimno ih zapišu na kartice.
PID OŠ D.4.1.
Slagalica Učitelj izmiješa kartice s pitanjima i podijeli ih učenicima. Učenik izvlači
osr B.2.2.
pitanje i pokušava odgovoriti na njega. Odgovor zapisuju na poleđini
osr C.2.4.
kartice. Nakon toga provjeravaju točnost odgovora s parom iz klupe.
uku A.2.4.
Pitanja se mogu spremiti u kutiju u kojoj su već pitanja o vodi i dostupna je
uku B.2.2.
svima za ponavljanje.

ISHOD AKTIVNOSTI:
Učenik ponavlja rješavajući kviz. PID OŠ B.4.2.
Učenici rješavaju kviz u udžbeniku, str. 143. ( Zrak – mozaBook) PID OŠ D.4.1.
Ponavljam uku A.2.1
Učitelj učenicima dijeli izlaznu karticu kako bi stekao uvid u usvojenost uku A.2.2.
sadržaja (prilog 1.) i dok učenici rješavaju radnu bilježnicu, učitelj im može ikt A.2.2.
dati povratnu informaciju gdje griješe.

ZAVRŠNI DIO SATA

ISHOD AKTIVNOSTI:
Učenik rješava zadatke u radnoj bilježnici.

Učenik rješava zadatke u radnoj bilježnici, str. 90. PID OŠ B.4.2.


Rješavam i vrednujem Nakon što riješe zadatke učitelj frontalno provjerava odgovore. osr C.2.4
Učenik samovrednuje svoje znanje o zraku ispunjavajući rubrike u radnoj uku B.2.2.
bilježnici, str. 90.
Učitelj razgovara s učenicima o tvrdnjama u rubrici vrednovanja kod kojih su
stavili znak x i objašnjava ili ih usmjerava gdje mogu pronaći odgovor.

DOMAĆA
ZADAĆA

PLAN PLOČE

REFLEKSIJA I
SAMOPROCJENA (Čime sam zadovoljna/zadovoljan? Čime nisam? Što treba unaprijediti?)
UČITELJA
Prilog 1.

IZLAZNA KARTICA

IME I PREZIME: __________________________________

U zraku najviše ima plina koji zovemo kisik. DA NE

Topli zrak se spušta prema dolje, a hladni zrak se diže. DA NE

Zrak je smjesa različitih plinova. DA NE

Biljke iz ugljikovog dioksida stvaraju hranu i proizvode kisik potreban svim živim
bićima.

DA NE

Gibanje (strujanje) zraka nazivamo:

a) barometar b) vjetar c) atmosfera.

You might also like