You are on page 1of 7

Osnovna Nastavni Priroda i društvo

škola: predmet:

Učitelj/ Redni broj 30.


učiteljica: sata:

Razred: 1. Datum:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Udžbenička jedinica: ZIMA I LJUDI

Domena/koncept: B. Promjene i odnosi; A.B.C.D. Istraživački pristup

Ishod: PID OŠ B.1.1. brine se za očuvanje osobnog zdravlja


PID OŠ B.1.2. prepoznaje smjenu godišnjih doba i svoje navike
prilagođava određenome godišnjem dobu – zimi
PID OŠ B.1.2. promatra, prati i bilježi promjene i aktivnosti s
obzirom na smjenu godišnjih doba
PID OŠ A.B.C.D. 1.1. opaža i opisuje svijet oko sebe služeći se
svojim osjetilima
PID OŠ A.B.C.D. 1.1. prepoznaje uzročno-posljedične veze u
neposrednome okružju
PID OŠ A.B.C.D. 1.1. donosi jednostavne zaključke

Razrada ishoda: PID OŠ B.1.1. opisuje vremenske prilike u okolišu i uočava njihovu
povezanost s brigom za očuvanje osobnog zdravlja
PID OŠ B.1.2 opisuje i raspravlja o odijevanju primjerenom
vremenskim prilikama zimi
PID OŠ B.1.2. promatra i opisuje aktivnosti ljudi zimi
PID OŠ A.B.C.D.1.1. uočava i obrazlaže uzročno-posljedične veze
u neposrednome okružju
PID OŠ A.B.C.D.1.1. objašnjava uočeno, iskustveno doživljeno ili
istraženo; pozitivno se odnosi prema okolišu zimi
PID OŠ A.B.C.D.1.1. donosi jednostavne zaključke; primjereno se
odnosi prema potencijalno ugrožavajućim situacijama u svome
okružju
PID OŠ A.B.C.D.1.1. zaključuje i postavlja pitanja povezana s
opaženim aktivnostima ljudi zimi

Međupredmetna osr-C.1.1. Prepoznaje potencijalno ugrožavajuće situacije u svom


tema: okružju i navodi što treba činiti u slučaju opasnosti (čišćenje
snijega zbog poledice).

Međupredmetna Hrvatski jezik: lirska pjesma ili prozni tekst zimske tematike
povezanost:
Tjelesna i zdravstvena kultura: igre kretanja u prirodi
Glazbena kultura: pjevanje pjesme zimske tematike
Likovna kultura: tonovi hladnih boja

Vr Vrednovanje za Odgovaranje na pitanja iz udžbenika.


ed učenje:
Rješavanje radne bilježnice.
no
va Rad na dodatnim digitalnim sadržajima
nje
Vrednovanje kao Učenici/učenice provode samovrednovanje svojeg sudjelovanja u
:
učenje: nastavnom procesu.
Vr
ed Vrednovanje /
no naučenog:
va
nd
no
va
nje
:

Metode učenja i metoda razgovora, metoda crtanja, metoda demonstracije,


poučavanja: didaktičke igre

Nastavna sredstva i udžbenik Istražujemo naš svijet 1, radna bilježnica Istražujemo


pomagala: naš svijet 1, dodatni digitalni sadržaji dostupni na eSferi,
aplikacije, računalo, projektor, tableti

Mjesto izvođenja: učionica

Literatura: udžbenik Istražujemo naš svijet 1, radna bilježnica Istražujemo


naš svijet 1, dodatni digitalni sadržaji dostupni na e-sferi

Tijek nastavnog sata: Dogovor / motivacija / problemska situacija 5 min


Dogovor / motivacija / problemska situacija
Učenici/učenice dobili su zadatak da pronađu u svome
domu jedan zimski odjevni predmet ili fotografiju neke
zimske aktivnosti i ponesu ih sa sobom u učionicu. U
učionici sjedaju u krug. Na podlogu u sredini kruga
stavljaju donesene predmete i fotografije. Opisuju ih i
razvrstavaju u dvije skupine: zimski odjevni predmeti i
zimske aktivnosti.

2. Spoznavanje novih nastavnih sadržaja 20


min
Učenici/učenice se, uz pomoć učitelja/učiteljice,
organiziraju u četiri skupine.
skupina ZIMSKA ODJEĆA I OBUĆA
Svaki učenik/učenica crta po jedan zimski odjevni
predmet ili zimsku obuću prema vlastitom izboru i lijepi
ga na plakat.
skupina ČIŠĆENJE SNIJEGA
Iz skupine različitih ponuđenih fotografija
učenici/učenice izdvajaju fotografije čišćenja snijega
lopatom i ralice koja čisti snijeg s prometnice i lijepe ih
na plakat.
skupina ZAGRIJAVANJE DOMA
Iz skupine različitih ponuđenih fotografija
učenici/učenice izdvajaju fotografije kamina, radijatora,
električne grijalice i plinske peći i lijepe ih na plakat.
skupina ZIMSKE RADOSTI
Iz skupine ponuđenih fotografija koje prikazuju različite
zimske prizore, a među njima i one koje se odnose na
zimske radosti, učenici/učenice izdvajaju samo
fotografije različitih zimskih radosti i lijepe ih na plakat.
Sažimanje/uopćavanje:
Sažimanje/uopćavanje može se provesti prezentacijom
učeničkih plakata i njihovim pričvršćivanjem na
odgovarajuće mjesto na školskoj ploči. Predstavnici
učeničkih skupina objašnjavaju svoj odabir fotografija na
plakatu i usmeno obrazlažu zaključke skupina o
odijevanju u skladu s vremenskim prilikama zimi,
čišćenju snijega, zagrijavanju doma i zimskim radostima.

Završni dio sata 20


min
Utvrđivanje novih nastavnih sadržaja
Uvježbavanje
Učenici/učenice rješavaju 1.zadatak u radnoj bilježnici
(Zima i ljudi).
Ponavljanje
Učenici/učenice ponavljaju naučeno služeći se dodatnim
digitalnim sadržajima dostupnima na eSferi: rubrika
Ponovimo.
Alternativno - usmeno usustavljivanje usvojenih sadržaja
prema nizu pitanja:
Kakva treba biti zimska odjeća?
Kakva treba biti zimska obuća?
Što bi se moglo dogoditi kada se ne bi prikladno obuli i
odjenuli?
Kako zimske vremenske prilike utječu na život ljudi?
Koje zimske igre i sportove poznaješ?
Što ti najviše voliš raditi zimi?
Vrednovanje
Učenici/učenice u skupinama osmisle 3 pitanja za ostale
skupine. Postavljaju jedni drugima pitanja i odgovaraju
na njih.

Nastavne aktivnosti: Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:

upućuje učenike da na podlogu opisuju donesene predmete i


u sredini kruga stavljaju fotografije
donesene predmete i
razvrstavaju predmete i
fotografije
fotografije u dvije skupine:
potiče učenike na razvrstavanje zimski odjevni predmeti i
donesenih predmeta i zimske aktivnosti
fotografija

raspoređuje učenike u četiri izdvajaju odgovarajuće


skupine i upućuje ih u rad fotografije i opisuju ih u
skupinama i uspoređuju
potiče učenike na logičko
zaključivanje i promišljanje razvrstavaju ih prema
dogovorenim kriterijima
kreiraruju plakate u skupinama
objašnjavaju svoj odabir
fotografija na plakatu
obrazlažu zaključke skupina o
odijevanju u skladu s
vremenskim prilikama zimi,
čišćenju snijega, zagrijavanju
doma i zimskim radostima
raspravljaju o zaključcima

upućuje učenike na aktivnosti u promatraju, uočavaju, opisuju i


paru povezane sa zimom i zaključuju na temelju slikovnog
aktivnostima ljudi iz dodatnih predloška iz e-sfere (e-učionica:
digitalnih sadržaja na e-sferi Zima i ljudi, Ponovimo: Zima i
ljudi)
objašnjava postupke i načine
provođenja aktivnosti

dogovara s učenicima način usustavljuju spoznaje o


rješavanja 1. i 2. zadatka iz odijevanju u skladu s
radne bilježnice stranice 31. i vremenskim prilikama zimi,
32. čišćenju snijega, zagrijavanju
doma i zimskim radostima
potiče učenike na promišljanje i
rješavajući 1. i 2. zadatak u
logičko zaključivanje
radnoj bilježnici
prati rad učenika i svoja
izvješćuju o uratku i procjenjuju
zapažanja o njihovu radu
točnost odgovora
opisno vrednuje

potiče učenike na postavljanje formuliraju pitanja o odijevanju


pitanja unutar skupina i u skladu s vremenskim
učenicima drugih skupina prilikama zimi, čišćenju snijega,
zagrijavanju doma i zimskim
upućuje učenike na
radostima u skupinama
vrednovanje odgovora tijekom
razgovora postavljaju pitanja učenicima
drugih skupina
zaključuju, objašnjavaju i
usmeno odgovaraju na pitanja
vrednuju, dopunjavaju, po
potrebi, preformuliraju i
vrednuju usmene odgovore
ostalih učenika i učenica u
razredu kao i vlastite odgovore

Dodatni zadaci Istraživački zadatak iz radne bilježnice: istražiti koliko učenika voli
(problemski, hladno vrijeme, a potom rezultate tablično prikazati i izvesti
istraživački i sl.) zaključak.

Prilagodbe za učenike ovisno o vrsti teškoće osigurati individualizirani pristup


s teškoćama: učeniku/učenici
prilagoditi nastavne metode i postupke učenikuučenici ovisno o
njegovim/njezinim potrebama i mogućnostima
prilagoditi nastavne materijale potrebama i mogućnostima
učenika

Aktivnosti za rad s osmisliti strip prikaz aktivnosti povezane sa zimskim radostima


darovitim učenicima:

Multimedijski i https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/8130c5db-
interaktivni sadržaji: a38c-4e32-b5df-ba3139a40407/

Projektni zadaci: /

Plan ploče

Plan ploče/umna mapa, slikovni prilog

ZIMSKA ODJEĆA I OBUĆA ČIŠĆENJE SNIJEGA

PLAKAT 1. SKUPINE PLAKAT 2. SKUPINE

ZIMA I LJUDI
ZAGRIJAVANJE DOMA ZIMSKE RADOSTI

PLAKAT 3. SKUPINE PLAKAT 4. SKUPINE

You might also like