You are on page 1of 8

Урок № 41

Тема. Глюкоза: будова, властивості, застосування


Мета: сформувати уявлення про вуглеводи на прикладі глюкози; ознайомити зі складом
і  будовою глюкози, її  фізичними і  хімічними властивостями; продовжити роз-
вивати вміння прогнозувати хімічні властивості органічних речовин за  будовою
і відповідних функціональних груп на прикладі глюкози як альдегідоспирту; роз-
глянути поширення глюкози у  природі та визначити її  значення для  організму;
продовжити виховання пізнавальної активності й  самостійності учнів під час
виконання лабораторних дослідів.
Обладнання: таблиці, схеми, довідник, друкований дидактичний матеріал, мультимедійний
проектор; КЗ.
Базові поняття:  вуглеводи, моносахариди, дисахариди, полісахариди, альдегідоспирт, якісна ре-
акція, функціональна група, енергія, бродіння, фотосинтез, поживні речовини.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання:  словесні, пояснювально-ілюстративні  — демонстрація, репродуктивні,
проблемно-пошукові, практичні (виконання вправ, лабораторний дослід), на-
очні, творчі, метод самостійної роботи, інтерактивні.

Хід уроку

I. Організаційний етап
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання


1. Перевіряється наявність в учнів виконаних письмових робіт. Об-
говорюються завдання, які викликали утруднення.
2. Самостійна робота
КЗ: Тестова робота № 5, с. 37–38.

III. Актуалізація опорних знань та мотивація


навчальної діяльності

;; Бесіда
Під час бесіди учні повторюють знання щодо вуглеводів, отримані
на уроках біології.
1. Що ви знаєте про існування вуглеводів у природі та їх біологічне
значення?
2. Чому клас цих речовин дістав таку назву?
3. Які представники вуглеводів вам відомі?
4. На які групи можна поділити вуглеводи за складом і властивос-
тями?

214
;; Розповідь учителя
Про вуглеводи ви чули на  уроках біології та природознавства, по-
чинаючи з  5 класу. Спочатку ви доводили наявність крохмалю в  бульбах
картоплі, потім вивчали, що станеться з вуглеводами в травній системі і яке
значення вони мають в організмі людини, тварин і рослин. Тепер настала
черга вивчити будову вуглеводів, їхні хімічні властивості.
Учитель повідомляє тему уроку та формулює його мету.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Історична довідка про  вуглеводи


;; Повідомлення учнів на  тему «Екскурс в  історію вуглеводів»
2. Поняття про  вуглеводи та їх  класифікація
Вуглеводи дуже поширені в природі. Вони утворюються в зелених рос-
линах у результаті фотосинтезу з  CO2 і  H2O . Вуглеводи відіграють важливу
роль у житті людини, тварин і рослин. Як і жири, вони є джерелом енергії
в  організмі. Одні з  них, наприклад крохмаль, належать до  основних по-
живних речовин. Їжа людини приблизно на 70 % складається з вуглеводів.
З інших (целюлоза) виготовляють тканини, папір, штучне волокно.
Назва «вуглеводи» виникла тому, що  перші вивчені представники
цього класу сполук складалися нібито з  вуглецю (Карбону) і  води: їхній
склад виражався формулою Cn (H2O)m . Пізніше було знайдено вуглеводи,
що не відповідають цій формулі, але безперечно, за іншими ознаками на-
лежать до вуглеводів.
Тому назва цього класу зовсім не виражає його специфічних власти-
востей і залишається в хімії за традицією. Інші назви: сахариди, цукри.
Завдання
Використовуючи знання про вуглеводи, отримані на уроках біології,
складіть схему «Класифікація вуглеводів».

Класифікація вуглеводів

Моносахариди Дисахариди Полісахариди

Гексози Пентози Сахароза Крохмаль


Лактоза Целюлоза
Мальтоза Глікоген

Глюкоза Рибоза
Фруктоза Дезоксирибоза
Галактоза

215
Моносахариди не  гідролізуються, дисахариди утворюють під час
гідролізу дві молекули моносахаридів, полісахариди — високомолекулярні
речовини — утворюють під час гідролізу n молекул моносахаридів.
Залежно від числа атомів Оксигену в молекулі розрізняють тріози,
тетрози, пентози, гексози.

3. Фізичні властивості глюкози


;; Розповідь учителя
Біла кристалічна речовина, солодка на смак, добре розчинна у воді
(латинське «глюкос» означає «солодкий»).
Глюкоза міститься майже в усіх органах рослин: у плодах, корінні,
листі, квітках. Особливо багато її  в соку винограду (звідси і  назва «вино-
градний цукор»), у достиглих плодах, ягодах, меду. У рослинах вуглеводи
становлять до  80  % сухої речовини, в  організмі людини і  тварин до  2  %.
В організмі людини міститься у м’язах і крові (0,1 %). Вона відіграє важ-
ливу роль у фізіологічних процесах, що відбуваються в живих організмах.
Їжа людини на 70 % складається з глюкози.
У рослинах глюкоза утворюється в процесі фотосинтезу (учні само-
стійно записують рівняння хімічної реакції):
6CO2 + 6H2O → C6H12O6 + 6O2

4. Будова молекули глюкози


;; Бесіда
1. Що таке функціональні групи?
2. Які ви знаєте функціональні групи?
3. Які функціональні групи може містити молекула глюкози?
4. Які характерні реакції на спирти, альдегіди, карбонові кислоти?
Cпираючись на основні положення теорії хімічної будови, тобто зна-
ючи властивості хімічних речовин, можна встановити їхню хімічну будову
і, користуючись відповідними реактивами, з’ясуємо наявність функціо-
нальних груп у молекулі глюкози.
;; Демонстрація
Взаємодія глюкози з аргентум(І) оксидом.
;; Лабораторний дослід № 11
«Взаємодія глюкози з купрум (ІІ) гідроксидом»
Запитання
Що об’єднує глюкозу з багатоатомними спиртами й альдегідами?
Учні відповідають на запитання, складають діаграму Вена.

Глюкоза
O
Гліцерол ( −OH)n C Альдегід

216
Висновок. Глюкоза  — альдегід. Глюкоза  — багатоатомний спирт.
Глюкоза — альдегідоспирт.
Завдання
Спробуйте написати структурну формулу глюкози.
CH2—CH—CH—CH—CH—COH
OH OH OH OH OH
Установлено, що в розчині глюкози міститься не тільки її альдегідна
форма, але і молекули циклічної будови.
Установлено, що у третього атома Карбону група -OH розташована
інакше, ніж в інших атомів Карбону. Поширена будова глюкози виглядає
так:
O
1
C
6 CH2OH 6 CH2OH
2 H
5 H—C—OH 5
H O OH 3 H O H
HO—C—H
H H
4 1 4 4 1
OH H H—C—OH OH H
OH H 5 OH OH
2 HO—C—H 2
3 3
6
H OH CH2OH H OH
b a
Перетворення молекули лінійної будови на молекулу циклічної бу-
дови стає зрозумілим, якщо згадати, що атоми Карбону можуть обертатися
навколо δ-зв’язків. Альдегідна група може наблизитися до  гідроксильної
групи п’ятого атома Карбону, оскільки атом Оксигену карбонільної групи
несе на  собі частковий негативний заряд, а  атом Гідрогену гідроксильної
групи — частково позитивний заряд.
Здійснюється своєрідний хімічний процес: відбувається розрив
π-зв’язку карбонільної групи, до  атома Оксигену приєднується атом Гід-
рогену, а  атом Оксигену гідроксильної групи з  атомом Карбону замика-
ють ланцюг. Циклічні форми перебувають у  рівновазі, перетворюючись
на α- і  β-форму. Таким чином, у  водному розчині глюкози містяться три
ізомерні форми (α-глюкоза, альдегідна форма і β-форма). Молекула крис-
талічної глюкози α-форма, при розчиненні у  воді  — відкрита альдегідна
форма, а  потім знову циклічна β-форма. Така ізомерія називається дина-
мічною (таутомерія).
5. Хімічні властивості глюкози
;; Бесіда
1. Які хімічні властивості характерні для альдегідів?
2. Назвіть якісну реакцію на альдегіди.
3. Які хімічні властивості характерні для багатоатомних спиртів?
4. Назвіть якісну реакцію на гліцерол.

217
5. Зробіть припущення про хімічні властивості глюкози, виходячи
з того, що вона є альдегідоспиртом.
;; Розповідь учителя
З’ясувавши будову глюкози, можна стверджувати, що для неї харак-
терні хімічні реакції, властиві карбонільній і гідроксильній групам, тобто
властивості як альдегідів, так і багатоатомних спиртів.
I. Як альдегід (рівняння реакцій учні самостійно записують у зоши-
тах, а для перевірки учитель викликає до дошки кількох учнів):
а) окиснюється амоніачним розчином Ag2O (реакція «срібного дзер-
кала»):
CH2OH-(CHOH)4 -COH + Ag2O = CH2OH-(CHOH)4 -COOH + 2Ag;
глюконова кислота
б) окиснюються купрум(ІІ) гідроксидом (свіжодобутим)  — якісна
реакція на глюкозу
CH2OH—(CHOH)4—COH +2Cu(OH)2 →
→ CH2OH—(CHOH)4—COOH + Cu2O + 2H2O
морквяний колір;
в) відновлюється до шестиатомного спирту:
O
кат.
CH2OH—(CHOH)4—C +H2 → CH2OH—(CHOH)4—CH2OH
H глюкол (сорбит)

II. Як багатоатомний спирт (рівняння реакцій учні самостійно за-


писують у  зошитах, а  для перевірки учитель викликає до  дошки кількох
учнів):
а) з купрум(ІІ) гідроксидом утворює алкоголят
CH2OH CH2OH

O O
°
+ Cu(OH)2  →
20 C
+ H2O
OH H OH H
OH гідроксид O
HO міді(II) HO
 (блакитний
осад)
OH O Cu
α-D-глюкоза глюкозид міді(II)
(яскраво-синій розчин);

б) з карбоновими кислотами утворює естери:


C6H7 O (OH)5 + 5CH3COOH  C6H7 O (-O-CO-CH3 )5 + 5H2O .
пентаацетилглюкозза

III. Специфічні властивості (учитель записує рівняння реакцій та


робить відповідні пояснення):
1. Велике значення мають процеси бродіння глюкози, які відбува-
ються під дією органічних каталізаторів-ферментів (вони виробляються
мікроорганізмами):
а) спиртове бродіння (під дією дріжджів):
C6H12O6  2C2H5OH + 2CO2 ;

218
б) молочнокисле бродіння (під дією молочнокислих бактерій):
C6H12O6  2CH3 - CH-COOH ;
ï
OH моло чна кислота
в) маслянокисле бродіння, яке відбувається під дією повітря при
недотриманні технології молочнокислого бродіння:
C6H12O6  C3H7 COOH + 2H2  + 2CO2  .
бутанова кислота

2. Поступове окиснення в організмах із повільним виділенням енергії


(учні самостійно записують рівняння реакції):
C6H12O6 + 6O2  6CO2 + 6H2O + 2920 кДж.

6. Добування глюкози
Запитання
Пригадайте відомі вам способи добування глюкози. (Учні називають
процес фотосинтезу і  самостійно записують рівняння реакції, з  іншими
способами учнів знайомить учитель.)
а) реакція фотосинтезу:
6CO2 + 6H2O  C6H12O6 + 6O2 + Q ;
б) синтез Бутлерова:
6HCOH → C6H12O6;
в) гідроліз крохмалю:
(C6H10O5 )n + nH2O  nC6H12O6 .
7. Значення глюкози для  життєдіяльності організму
;; Робота з  підручником
Учні самостійно працюють з  підручником та роблять висновок
про значення глюкози для життєдіяльності організму.
Висновок. Під час окиснення глюкози в клітинах вивільнюється енер-
гія, необхідна для нормальної життєдіяльності організму людини і тварин
(енергія акумулюється в АТФ + енергія тепла):
6CO3 + 6H2O  C6H12O6 + 6O2 + енергія

в АТФ у тепло

8. Застосування глюкози
;; Повідомлення учнів на  тему «Застосування глюкози»
(бажано з  мультимедійною презентацією)
1. Дуже важливо виключити з  харчування сахарозу (у тому числі
й  у  складі кондитерських виробів), замінивши її  на глюкозу, фруктозу,
мед та кондитерські вироби, виготовлені на їх основі (особливо дітям). Са-
хароза — один з ефективних імунодепресантів. У природі її немає, і вона
міститься тільки у двох штучно виведених людьми рослинах — у цукровій
тростині і в цукровому буряку.

219
Сьогодні в усіх країнах спостерігається залежність між виробництвом
сахарози і поширенням карієсу серед населення.
2. У хлібопеченні, оскільки глюкоза покращує умови бродіння, спри-
яє утворенню рівномірної пористості і гарного смаку. Хліб, спечений у печі,
зазвичай довго зберігає свої смакові якості і не черствіє.
3. Оскільки глюкоза легко засвоюється організмом, її використовують
у медичних цілях: як лікувальний засіб при порушеннях роботи серця, під
час шоку. Вона входить до складу кровозамінюючих і протишокових рідин.
4. Глюкоза входить до  складу спеціальних засобів для  підвищення
фізичної витривалості, «припливу бадьорості» для  спецпідрозділів «Бер-
кут», спецназу, оскільки вона спричиняє викид інсуліну в кров, а він має
анаболічну дію. Сприяє відновленню водно-сольового балансу під час тре-
нувань, підвищує витривалість, покращує загальний стан організму.
5. Глюкоза використовується як засіб для детоксикації (наприклад,
відомий історичний факт, що Распутіна не вдалося отруїти ціаністим калі-
єм, оскільки тістечка, у які було додано ціанід калію, були щедро посипані
глюкозою, яка у свою чергу є антидотом ціаніду калію).

V. Узагальнення та систематизація знань


;; Робота в  парах
Загадка-роздум
Лаборант приготувала реактиви і вийшла з кабінету. Тут Трьохатом-
ний спирт, зійшовши з полички, підійшов до столу і забрав свій реактив.
Побачивши це, Глюкоза обурилася: «Що ви робите, навіщо берете чуже,
це  ж мій розпізнавач!» «Дозвольте, дозвольте втрутитися у  вашу супе­
речку»,— промовив Метаналь.— Це ж моя речовина».
Запитання: Хто з них був правий? Про яку речовину вони спереча-
лися? Як вирішити суперечку?
Завдання
1. Напишіть формули всіх речовин, що  беруть участь у  суперечці
(гліцерол, глюкоза, метаналь, купрум(ІІ) гідроксид).
2. Запишіть рівняння можливих реакцій.
На виконання завдання учням дається 5 хвилин. Після відведеного
часу вони презентують свої відповіді та записують рівняння реакцій. Учні
виправляють один одного та вносять доповнення, учитель у  разі необхід-
ності корегує відповіді.
;; Заповнення таблиці «Характеристика хімічних властивостей глюкози» (таблиці
підготовлені вчителем, їх  заздалегідь отримує кожний учень)
Властивості, зумовлені наявністю в молекулі глюкози
Специфічні властивості
глюкози
гідроксильних груп альдегідної групи

1. Як багатоатомний спирт глюкоза 1. Як альдегід реагує Глюкоза здатна піддаватися


реагує з _________ з ______________________ ____________________
з утворенням ____________ (реакція «срібного дзеркала»): а) __________________

220
Закінчення таблиці

Властивості, зумовлені наявністю в молекулі глюкози


Специфічні властивості
глюкози
гідроксильних груп альдегідної групи

2. Реагує з ______________ 2. Окиснюється


б)___________________
_______________________ _______________________
в) __________________
з утворенням ____________ (з утворенням червоного осаду)
(п’ять гідроксильних груп глюкози
вступають у реакцію з кислотними 3. Під дією відновників
групами) ____________ перетворюється Окиснення (дихання)
на ____________________

;; Самостійна робота
Учні отримують завдання і  відповідно до  рівня їх  знань письмово
розв’язують задачу.
Середній рівень. Визначте об’єм (н. у.) карбон(ІV) оксиду, який ви-
ділиться при спиртовому бродінні глюкози масою 225 г.
Достатній рівень. Обчисліть у грамах масу глюкози, що необхідна
для  отримання етанолу шляхом бродіння, якщо відомо, що  отриманий
спирт за нагрівання з концентрованою сульфатною кислотою утворює 10 мл
діетилового етеру з густиною 0, 925 г/мл при 50%-му виході.
Високий рівень. При нагріванні суміші глюкози й метаналю з амоні-
ачним розчином аргентум(І) оксиду виділилось 54 г металу. При спиртовому
бродінні такої самої маси вихідної суміші виділилось 2,24 л газу (н. у.).
Обчисліть відсотковий вміст глюкози у вихідній суміші.

VІ. Домашнє завдання


1. Підручник
В.: § 25, с. 140, впр. 6, 9.
П.: § 28, с. 202—203, впр. 244, 246, 251.

VІІ. Підбиття підсумків уроку


Учитель просить учнів закінчити фразу: «Найцікавішим
на цьому уроці для мене було…»
;; Для допитливих
Деякі жаби в  незвичний спосіб використовують глюкозу. Узимку
можна знайти жаб, які вмерзли в  крижані брили, але після відтавання
земноводні оживають. Чому ж вони не гинуть? Виявляється, з настанням
холодів у крові жаби в 60 разів збільшується кількість глюкози. Це заважає
утворенню всередині організму кришталиків льоду.

221

You might also like