You are on page 1of 3

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Име и презиме
Српски језик и
Наставни предмет Разред и одељење
књижевност
Редни број часа 2. Датум

Назив наставне теме Мудрост пре свега

Језичка култура: Читање и писање непознатог


Назив наставне јединице
текста ћирилицом и латиницом
Тип наставног часа утврђивање
Проверавање ученичких вештина и знања у читању и
писању непознатог текста ћирилицом и латиницом.
Подстицање ученика на јасно и гласно читање (изговор
вокала, изговор сугласника р, с, з, ш, ж, ч).
Циљеви часа Усмеравање ученичке пажње на поштовање знакова
интерпункције у читању и поштовање правописних
правила у писању.
Усмеравање ученика на правилно и читко писање слова
оба писма.
Исходи По завршетку часа ученик ће бити у стању да:
– течно и разговетно чита наглас књижевне и
неуметничке текстове;
– пише правилно слова ћирилице и латинице.
Кључни појмови ћирилица, латиница, течно читање
Међупредметне Страни језици (читање текстова)
корелације
Комуникација:
– познаје различитe обликe комуникације и њихове
Опште међупредметне
одлике (усмену и писану, невербалну, телефоном, путем
компетенције
интернета итд.).

Наставне методе монолошка, дијалошка, текстуална


индивидуални
Облици рада

Наставна средства и
помагала Александар
Јерков, Анђелка
Петровић,
Катарина
Колаковић,
Читанка, Српски
језик и
књижевност за
пети разред
основне школе,
Вулкан знање,
Београд,

[Type here]
2023.
свеске ученика
табла
креда/фломастери
ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део
Најављује наставну јединицу и пише наслов на Упознати су са наставном
табли. јединицом, циљевима часа и
Упознаје ученике са циљевима часа. Издваја кључним појмовима. Записују
кључне појмове часа. наслов наставне јединице у
свеске.
Разговара са ученицима о читању и значају и Разговарају са наставником о
одликама читања. Упознаје ученике са врстама важности изражајног, јасног и
читања (изражајно, истраживачко, доживљајно, гласног читања књижевних
читање с разумевањем) и упућује их у одлике текстова.
наведених врста читања. Упућује ученике на Подсећају се ћириличног и
правилно писање слова ћириличног и латиничног латиничног писма (нарочито
писма, обавезно разликовање слова Ћ и Ђ, Ч и Џ писаних слова).
ћириличног писма, тачно писање латиничних слова
Р, С, Ф, Ђ, Џ.
Главни део
Проналазе текст у Читанци и
Бира текст за читање и одређује пасусе текста увежбавају у себи читање
(подсећа ученике шта је то пасус). Даје ученицима траженог пасуса. Читају
неколико минута да увежбају читање. Бележи одређени пасус текста.
утиске о вештини читања сваког ученика.

Задаје да препишу писаним словима латинице један Преписују одређене пасусе


пасус из текста, а други писаним словима писаним словима латинице и
ћирилице. Након прегледања, уочава која слова ћирилице. Исправљају грешке
ученици пишу погрешно. Исправља и пише на које је обележио наставник
табли слова. Бележи у свеску евиденције запажања након прегледања.
о ученичким постигнућима.

Упућује ученике да ће на часовима писати писаним Упућени су да ће на часовима


словима ћирилице, званичним писмо по Уставу РС, писати писаним словима
осим уколико не нагласи другачије на почетку часа. ћирилице.
Записује упутства за разговетно и изражајно читање Записују у свеске правила
текстова, као и за јасно и читко писање. изражајног и разговетног
читања, као и правила читког
писања.
Завршни део
Даје упутства за следећи час на којем ће обнављати Добијају упутства за следећи
грамaтичко градиво из претходних разреда. час. Потребно је да обнове
градиво из граматике
обрађено у претходним
разредима.
Начин провере остварености исхода
[Type here]
Степен усвојености вештине читања.
Успешност читања (изражајност, разговетност, тачност).
Проценат тачности написаних слова обе азбуке.

Самопроцена рада наставника


Да ли ми је одговарајући избор начина провере остварености исхода?
Да ли сам планирао одговарајуће активности ученика?
Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?
– Шта бих променио?
Самопроцена рада ученика

Да ли сам пажљиво пратио инструкције наставника?


да не делимично
Да ли сам водио рачуна о свим чиниоцима рецитовања?
да не делимично
На које начине могу да побољшам своје читање и писање?

Додатна запажања о часу

Изглед табле

Читање и писање непознатог текста ћирилицом и латиницом

Читање је добро ако се:


– свака реч јасно и правилно изговара;
– сваки глас јасно чује;
– поштују интерпункцијски знаци;
– онај који чита, уживи у садржај текста и прилагоди њему свој тон и брзину
читања;
– чита природно и течно, налик свакодневном говору.

Писање је добро:
– ако је свако слово правилно написано;
– ако је оно што је написано читко;
– ако се поштују правописна правила.

[Type here]

You might also like