You are on page 1of 19

JABATAN PENDIDIKAN JASMANI DAN

KESIHATAN INSTITUT PENDIDIKAN GURU


KAMPUS ILMU KHAS

TUGASAN KERJA KURSUS


SEMESTER: 2 (OKTOBER – JANUARI) TAHUN: 1 (2021)

NAMA PELAJAR

KHALIDAH ATHIRAH BINTI CHE DOLI

NO. KAD PENGENALAN ANGKA GILIRAN


9 5 0 8 0 2 0 2 5 1 7 0 2 0 2 1 1 7 2 4 0 0 0 3 9

KUMPULAN/UNIT
D2.5

KOD KURSUS

PJMS2073R

NAMA KURSUS

PEDAGOGI PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN


SEKOLAH RENDAH

NAMA PENSYARAH

ENCIK AWALUDDIN BIN ABDUL RAHIM


MARKAH SEMAKAN TUGASAN KERJA KURSUS

(PJMS2073R)
PEDAGOGI PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
UNTUK SEKOLAH RENDAH

PDPP AMBILAN JUN 2021 (D2.5)


SEMESTER 2 (OKTOBER – JANUARI) TAHUN 1 (2021)

BIL TUGASAN MARKAH

1 TUGASAN 1: KUIZ - (20%)

TUGASAN 2 : PENULISAN 2 RPH (30%)


2

TUGASAN 3 : PENGAJARAN MIKRO (50%)


3

JUMLAH (100%)

WAJARAN KE 100%

Disahkan oleh:

NOOR MARLINA BINTI MOHAMED


NOR PENYELARAS KERJA
KURSUS KURIKULUM PENDIDIKAN
JASMANI DAN PENDIDIKAN
KESIHATAN UNTUK SEKOLAH
RENDAH (PJMS2073R) 2021
JABATAN PENDIDIKAN JASMANI DAN
KESIHATAN INSTITUT PENDIDIKAN GURU
KAMPUS ILMU KHAS

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA PELAJAR : KHALIDAH ATHIRAH BINTI CHE DOLI

ANGKA GILIRAN : 2 0 2 1 1 7 2 4 0 0 0 3 9
NO. KAD PENGENALAN : 9 5 0 8 0 2 0 2 5 1 7 0
KUMPULAN / UNIT : D 2.5
PJMS2073R
KOD DAN NAMA : PEDAGOGI PENDIDIKAN JASMANI DAN
KURSUS PENDIDIKAN KESIHATAN UNTUK SEKOLAH
RENDAH
NAMA PENSYARAH : EN. AWALUDDIN BIN ABDUL RAHIM
TARIKH HANTAR : 18 DISEMBER 2021
TUGASAN : PENULISAN RPH

Pengakuan pelajar menerima maklum balas daripada pensyarah:


Saya mengesahkan bahawa maklum balas yang diberikan oleh pensyarah telah saya rujuk dan
faham.
Catatan (jika ada):

Tandatangan Pelajar: KHALIDAH Tarikh: 18-12-2021


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Minggu : 20

Tarikh : 10 November 2021 (Rabu)

Masa : 8.30-9.00 pagi (30 minit)

Bilangan Murid : 8 orang murid perempuan tahun 2 Delima (1 murid MBK)

MBK : Attention Deficit Hyperactive Disorder (ADHD)

Tema/ Tajuk : Mari bergerak berirama

Kemahiran/ Fokus : Pergerakan berirama

Standard Kandungan : 1.5 Melakukan pelbagai pergerakan


2.4 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dalam pergerakan berirama.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.

Standard Pembelajaran : 1.5.1 Melakukan rangkaian pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor mengikut tempo muzik
yang didengar.
2.4.2 Membuat justifikasi pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor yang sesuai dalam satu
rangkaian pergerakan mengikut tempo.
5.4.3 Bekerjasama dalam kumpulan.

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid pernah melakukan senamrobik di sekolah semasa Hari Sukan Sekolah.
2. Murid memperoleh maklumat pergerakan asas lokomotor dan bukan lokomotor melalui buku teks.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Psikomotor : Melakukan empat jenis pergerakkan lokomotor dan bukan lokomotor dalam
aktiviti persembahan kumpulan dalam masa dua minit.

Kognitif : i) Menjelaskan sekurang-kurangnya 2 contoh pergerakkan lokomotor dan


bukan lokomotor semasa aktiviti persembahan kumpulan.

Afektif : Menunjukkan sikap kerjasama dengan mendengar arahan daripada guru


dan komunikasi dengan baik bersama rakan.
EMK : Kreativti dan Inovasi
Pentaksiran PdP : Persembahan kumpulan
Elemen KBAT : Mengaplikasi
Nilai : Kerjasama dan bertolak ansur
Kemahiran Insaniah : i) Kemahiran komunikasi
ii) Kemahiran kerja kumpulan
BBM : alat pembesar suara (speaker), pendrive (lagu)
Fasa/ Masa Strategi PdP/Aktivti Fokus Pembelajaran Organisasi Catatan

Permulaan: 1. Aktiviti Memanaskan 1. Guru menunjuk cara melakukkan 1.Murid membentukkan


Badan: gerakkan regangan dinamik. kedudukan separa bulatan.
(5 minit )
2.Aktiviti regangan dinamik 2.Guru memastikan murid berada
a. Regangan dilakukan menggunakan semua dalam zon kawasan.
Dinamik anggota badan untuk bergerak
(senamrobik) 2. Guru memastikan murid
mengikut lagu chicken dance.
mengikut perlakuan yang Pergerakan pertama
3.Murid perlu mengikut pergerakan ditunjukkan.
guru.

Link lagu :
https://youtu.be/r3z54SZsLsA

Pergerakan kedua

Petunjuk :
Guru
Murid
Pergerakan ketiga
Pergerakan kempat

- Speaker dan lagu

- Strategik berpusat guru

- Kaedah kinestatik,
interpersonal

- Kemahiran berkominukasi

- Bertolak ansur

Perkembangan: Aktiviti 1 1. Guru menerangkan pergerakan


1. Murid membentukkan Fasa Perkembangan
lokomotor dan bukan lokomotor.
(5 minit ) Pengenalan dan contoh
kedudukan separa bulatan.
pergerakan lokomotor dan - Speaker dan lagu
2. Guru membuat demonstrasi dua
bukan lokomotor 2.Guru meminta murid MBK
jenis pergerakan lokomotor dan
untuk berada dihadapan - Bertolak ansur
diikuti oleh murid iaitu :
 berjalan kehadapan dan Bersama-sama guru.
- Strategi berpusat guru
kebelakang
 berjalan sisi kiri ke kanan - Strategik PdP

i. Kecerdasan pelbagai
3. Guru membuat demonstrasi dua ii. Kontekstual dan ruang
jenis pergerakan bukan lokomotor iii. KP Interpersonal
dan diikuti oleh murid iaitu :
 Mengilas badan kiri ke - Penilaian: Persembahan
kanan
 Mengayun kaki kanan dan
kiri ke depan dan ke
belakang
Petunjuk :

Guru
Murid

Perkembangan: Aktiviti 2 1. Guru membuat demonstrasi - Fasa Perkembangan


pergerakan berirama menggunakan 1. Murid masih dalam kedudukan
(5minit ) Membuat pergerakan pergerakkan lokomotor dan bukan - Speaker dan lagu
separa bulatan.
berirama lokomotor bersama murid dengan
mengikut tempo lagu. 2.Guru meminta murid MBK - Bertolak ansur
untuk berada dihadapan
Link lagu : Bersama-sama guru - Strategi berpusat guru
https://youtu.be/2UcZWXvgMZE
- Strategik PdP
2. Guru membuat pengulangan
pergerakan berirama sebanyak dua i. Kecerdasan pelbagai
kali. ii. Kontekstual dan ruang
iii. KP Interpersonal
3.Murid membuat pergerakan
berirama tanpa bimbingan dari guru.

Petunjuk :
Guru
Murid
Kemuncak: 1.Persembahan kumpulan 1. Murid dibahagikan kepada dua
kumpulan iaitu kumpulan A dan B Fasa Kemuncak
(10 minit ) (Suria got talent) yang terdiri daripada empat ahli
setiap kumpulan.

2. Murid perlu membuat - Speaker dan lagu


persembahan kumpulan
menggunakan 2 pergerakan
EMK: Nilai Murni, Kerjasama
lokomotor dan 2 bukan lokomotor
mengikut kreativiti sendiri.

3. Guru memberi masa selama 1 - Strategi PdP


minit untuk perbincangan i. Kaedah kinestatik
kumpulan.
ii. interpersonal.
4. Kumpulan A membuat
iii. Kontekstual
persembahan terlebih dahulu,
murid yang menjadi penonton
perlu menilai persembahan murid-
murid dengan memberi markah 1 - KBAT: Mengaplikasi
hingga 5 bintang.

5. Guru juga turut membuat Strategi :


penilaian kepada murid secara
Berpusatkan Murid
kumpulan dengan mencatat
markah di dalam borang
permarkahan (rujuk lampiran 1)
Penilaaian : persembahan
6. Seterusnya, kumpulan B kumpulan
membuat persembahan dan dinilai
oleh rakan-rakan yang lain.

Link lagu :
https://youtu.be/2UcZWXvgMZE
Petunjuk :

Kumpulan A

Kumpulan B

Pentas

Guru
Penutup: 1. Menyejukkan Badan 1. Gerakkan badan ke kiri dan ke kanan 1. Murid kembali dalam - Speaker dan lagu
berulang kali. kedudukan bulatan separa
(5 minit) a) Mengendurkan otot – 2. Goyangkan kaki dan tangan
otot yang telah 3. Senaman regangan anggota EMK: Nilai Murni, Kerjasama
digunakan. bahagian bawah badan serta atas
4. Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus
panjang yang terakhir. - Strategi PdP
i. Kaedah kinestatik
2. Rumusan Pelajaran soalan diajukan oleh guru : ii. interpersonal.

1. Apakah 2 contoh pergerakkan iii. Kontekstual


lokomotor dan bukan lokomotor ?

-Murid menyatakan apa yang dipelajari dan - KBAT: Memahami


menyatakan mengikut pemahaman masing-
masing. Petunjuk :
Strategi :
Guru
3.Latihan pengukuhan -Guru menyediakan latihan pengukuhan Berpusatkan Murid
Murid
berbentuk lembaran kerja kepada murid
sebagai kerja rumah.
Penilaaian : lembaran kerja
https://www.liveworksheets.com/om2041086vx

REFLEKSI/IMPAK
Kehadiran : 8/8

7 /8 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.

1 /8 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.


Lampiran 1

BORANG PERMAKAHAN
“SURIA GOT TALENT”
KUMPULAN ASPEK PENILAIAN JUMLAH
MARKAH
KERJASAMA GAYA KREATIVITI JURI AWAM

25% 25% 25% 25%

KUMPULAN A

KUMPULAN B

TANDATANGAN:_____________________________________________ NAMA PENILAI :_______________________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Minggu : 42

Tarikh : 8/12/2021

Masa : 8.00 – 8.30am

Kelas : 5 delima

Bil Murid : 8 orang murid (1 murid MBK)

Tema/Tajuk : Konflik Dan Stres Dalam Keluarga

Kemahiran/Fokus : -

Standard Kandungan : 3.1 Kemahiran mengurus mental dan emosi dalam kehidupan harian

 Konflik dan stres dalam kalangan ahli keluarga

Standard Pembelajaran : 3.1.1 Mengenal pasti situasi konflik dan stres dalam kalangan ahli keluarga.

3.1.2 Menjelaskan kesan konflik dan stres terhadap keluarga.

3.1.3 Menjana idea cara mengurus konflik dan stres dalam mengekalkan ikatan kekeluargaan.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari tentang konflik pada tahun 4.

Objektif Pembelajaran: : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


1. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 situasi konflik dan stres dalam kalangan ahli keluarga semasa sesi soal jawab.
2. Menjelaskan 3 daripada 5 kesan konflik dan stres terhadap keluarga semasa pembentangan kumpulan.
3. Menunjukkan sikap kerjasama dengan mendengar arahan daripada guru dan komunikasi dengan baik bersama rakan.
EMK : Nilai murni dan kepimpinan
Penilaian/Pentaksiran PdP : Lembaran kerja
Elemen KBAT : Menganalisis
Nilai : Kerjasama, patuh pada arahan guru
Kemahiran Insaniah : Komunikasi
Bahan Bantu Mengajar : Slide show,video, “jamboard”

FASA/MASA STRATEGI PdP/AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI CATATAN


Set Induksi 1. Murid dan guru STRATEGI: Berpusatkan
PERMULAAN 1. “jom nyayi” menyayi lagu Didi and murid
(3-5minit) Friend yang bertajuk
Link : kenapa emak, kenapa? TEKNIK: soal jawab
https://youtu.be/M2UZiOpfwHs bersama-sama.
2. Guru menayangkan BBM: video
klip video berkaitan
2. “video clip” guru konflik dan stress. KEMAHIRAN INSANIAH:
menanyangkan klip 3. Murid menilai video Komunikasi
video Dr Muda. yang telah di tonton.
4. Guru meminta murid EMK: Keusahawanan
G = Guru
Link : memberi pendapat
P = Murid
https://youtu.be/j0GJT6Kxx-g tentang video tersebut. NILAI: Berani, Kerjasama
5. Guru memberi
penjelasan
GAMBAR RAJAH FORMASI
berdasarkan jawapan
KELAS
yang diberi oleh murid
dan mengaitkan
dengan topik
pembelajaran.
Aktiviti 1 1. Guru menyuruh murid GAMBAR RAJAH FORMASI
PERKEMBANGAN membuka buku teks KELAS STRATEGI: Berpusatkan
(10 Minit)  Guru menerangkan muka surat 82 dan 83. guru
tentang konflik kepada 2. Guru membuat
murid. penerangan tentang TEKNIK: Sesi soal jawab
 Murid diminta untuk konflik.
memberi contoh-contoh 3. Guru meminta murid BBM: Buku teks, pemadam
situasi konflik dalam memberi contoh kartun, slide
kehidupan seharian. situasi konflik dan
 Guru menawarkan stress. KEMAHIRAN INSANIAH:
hadiah pemadam kartun 4. Guru memberikan Komunikasi
sekiranya murid berani ganjaran pemadam
memberi pendapat. kartun kepada murid EMK: Keusahawanan
yang menjawab.
NILAI: Berani, patuh pada
arahan guru, kerjasama

Aktiviti 2 1. Guru menerangkan STRATEGI: Berpusatkan


tentang stres. murid
‘’think and share’’ 2. Murid dikehendaki
memikirkan kesan dan TEKNIK: perbincangan
 Murid menyatakan langkah mengatasi dan dalam kumpulan
kesan dan Langkah stres.
mengatasi konflik dan 3. Murid perlu berkongsi BBM: Buku teks
stres. maklumat yang d
bingang bersama KEMAHIRAN INSANIAH:
G = Guru
rakan yang lain. Komunikasi
P = Murid
4. Murid akan diberikan
ganjaran pemadam EMK: Keusahawanan
kartun kerana berani
GAMBAR RAJAH FORMASI
untuk mencuba. NILAI: Berani, patuh pada
KELAS
arahan guru, kerjasama

1. Guru memecahkan
murid ke dalam 4
kumpulan.
Aktiviti 3 (kemuncak) 2. Murid diminta untuk
membuat peta minta
‘’mind map’’ tentang apa yang STRATEGI: Berpusatkan
 Murid akan dipecahkan dipelajari pada hari murid
FASA KEMUNCAK kepada 4 kumpulan. ini.
(10 minit) 3. Murid perlu membuat TEKNIK: perbincangan
peta minta di dalam dalam kumpulan
laman web
“jamboard” yang di BBM: jamboard
beri oleh guru.
G = Guru
4. Murid perlu membuat KEMAHIRAN INSANIAH:
P = Murid
pembentangan. Komunikasi
5. Guru menyemak dan
berbincang bersama EMK: Keusahawanan
GAMBAR RAJAH FORMASI
murid.
KELAS
NILAI: Berani, patuh pada
arahan guru, kerjasama

GAMBAR RAJAH FORMASI STRATEGI: Berpusatkan


PENUTUP Rumusan Pelajaran: 1. Guru membuat KELAS Murid
(3-5 Minit) kesimpulan tentang
 Guru membuat refleksi topik hari ini. TEKNIK: Sesi soal jawab
tentang pelajaran hari 2. Guru melakukan sesi
ini. soal jawab dengan BBM: Buku teks, lembaran
 Guru membuat rumusan murid tentang topik kerja
keseluruhan. hari ini.
 Guru memberi lembaran 3. Murid dikehendaki KEMAHIRAN INSANIAH:
kerja kepada murid untuk menyiapkan Komunikasi
untuk murid siapkan. tugasan yang telah
diberikan. EMK: Keusahawanan

NILAI: Kerjasama

Pentaksiran: Lembaran kerja


REFLEKSI/IMPAK

Kehadiran :
_7/ 8_ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
_1_/8__ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdPditunda kerana _______________________________

You might also like