You are on page 1of 2

Наставни предмет: математика Разред: 3.

Број часа:
Наставна тема: Блок бројева до 1000
Наставна јединица: Наставна јединица: Одузимање једноцифреног броја од троцифреног
Тип часа: утврђивање Облик рада: фронтални, индивидуални
Усвојити алгоритам писменог и усменог одузимања једноцифреног броја са
прелазом од троцифреног са записивањем. Овладати математичком
Циљ часа: терминологијом и усвојити знаке, неопходне за правилно записивање
одговарајућих израза и релација. Развијање перцепције, концентрације и
логичког закључивања. Знања применити у текстуалним задацима.
Усвајање поступка усменог и писменог одузимања природних бројева прве
Образовни задаци:
хиљаде.
Функционални Развијање перцепције. Развијање способности концентрације. Развијање
задаци: способности логичког закључивања.
Корелација: ПиД, Српски језик
Образовни стандарди: МА.1.1.2. МА. 1.1.4. МА.2.1.2. МА. 2.1.3. МА.3.1.2.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи на одузима једноцифрени број од троцифреног броја задатог облика
крају часа решава текстулане задатке
разуме, користи терминологију умењеник, умањилац, разлика...
Наставне методе Дијалошка, текстуална, илустративна, метода писаних радова, игровна
наставни лист – томбола, пластифицирани материјал – задаци за томболу и
Наставна средства задаци на ,,воћу'' припремљени по нивоима. Зелене јабке – основни ниво,
жуте крушке средњи ниво и црвене јабуке напредни ниво.
Међупредметне
Kомуникативна компетенција, компетенција за учење
компетенције

Активности наставника Активности ученика


Уводни део часа
Слуша. Слуша одговоре других ученика.
Учитељ проверава да ли су ученици урадили
Анализира.
домаћи задатак – исправак нетачних задатака из
Одговара на питања.
вежбања с претходног часа.
Износи своје мишљење. Учествује у дискусији.
Учествује у дискусији.
Упоређује. Испавља или означава као тачно
задатаке.
Истицање циља – Данас настављамо да вежбамо одузимање јендноцифреног од троцифреног броја
Пише наслов на таблу. Пишу наслов у свеске.
Питањима подстиче ученике на активност да се Одговарају на питања.
подсете поступка писменог одузимања, Објашњавају поступак рачунања, именује чланове
потписивања Ј испод Ј; Д испод Д... (умањеник, умањилац, разлика)
Главни део часа
Припрема листиће за ,,томболу'' Деле листиће (редар)
Објашњава како ће се решавати задаци и играти Лепе ,,томболе'' у свеску.
игра. Решавају задатке на табли извлачењем листића из
Прати рад ученика на табли и у свесци кутијице / са гомилице објашњавајући поступак
одузимања.
Прате рад другара, исправљају по потреби.
Припрема за наредну активност – дрво са Ученици излазе, ,,беру'' воћку
математичким плодовима. Читају задатак и решавају га на табли
Објашњава како ће радити задатке. Остали у свеске пишу само рачун, без текста
задатка.
Прати рад ученика код табле, исправља у случају
грешака.
Завршни део часа
Подела листића за рад Рад на листићима / може и у пару.
Начини провере остварености исхода
Посматрање ученичког учешћа, закључивања и одговарања на постављена питања.
Анализа повратне информације.
Прилог
Листић за томболу, има 27 различитих Задаци за решавање томболе. (пластифицирано)
листића колико има и ученика.

Задаци на воћу
ОСНОВНИ НИВО СРЕДЊИ НИВО НАПРЕДНИ НИВО
Израчунај разлику бројева 356 и Од збира бројева 460 и 5 одузми Спортски клуб је набавио 600
4. број 8. нових лопти. Кошаркашких и
Умањеник је број 577, а Разлику бројева 566 и 3 увећај за рукометних је било 500,
умањилац је 4. Одреди разлику. број 7. рукометних и одбојкашких је
Од броја 777 одузми највећи У једној књижари цена свеске је било 300. Израчунај колико је
непарни једноцифрени број. 358 дин. У другој књижари лопти било за ове спортове.
Од највећег троцифреног броја свеска је јефтинија за 9 дин. Сања, Тања и Вања сакупљају
одузми најмањи једноцифрени Израчунај цену у другој сличице. Укупно имају 500
број. књижари. сличица. Сања и Вања имају
Соња је висока 1м и 36цм. Њена 300. Сања и Тања имају 400.
сестра Ања је за 8 цм нижа. Израчунај колико сличица има
Израчунај колико је висока свака од њих.
Ања? Помоћу цифара 3,5,7
састави највећи троцифрени и
најмањи једноцифрени број па
израчунај њихову разлику.
У првој продавници има 568 кг
башна. У другој има за 8 кг
више а у трећој за 6 мање него у
другој продавници. Израчунај
колико кг кромпира има у трећој
продавници.
Листић за завршну активност.

You might also like