You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 1/5/2023 MASA 11:10 AM – 12:40 PM
MINGGU 6 HARI Isnin KELAS TAHUN 5
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Bahagi
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Operasi asas
STANDARD 1.6.4 Menyelesaikan ayat matematik bahagi melibatkan sebarang
PEMBELAJARAN
nombor dalam lingkungan 1 000 000 dengan nombor hingga dua digit,
100 dan 1000.
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
Menyelesaikan lapan ayat matematik bahagi melibatkan sebarang nombor dalam lingkungan 1 000
000 dengan nombor hingga dua digit, 100 dan 1000.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1.Murid menganalisis gambar dan teks di 5. Murid melengkapkan peta bulatan yang
halaman buku. diberikan dan berkongsi dengan rakan.
2. Murid menjalankan perbincangan tentang Chart and Share (Catat dan Kongsi)
pembahagian. 6. Murid akan menunjukkan peta bulatan
3. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 8. mereka kepada guru.
4. Murid digalakkan menggunakan cara 7. Murid menganalisis bahan imbasan untuk
pemansuhan apabila membahagikan lebih memahami. Watch & Listen (Lihat &
sebarang nombor dengan 10, 100 dan 1 Dengar)
000.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 5/5/2023 MASA 8:10 AM – 9:10 PM
MINGGU 6 HARI Jumaat KELAS TAHUN 5
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Bahagi
STANDARD KANDUNGAN 1.6 Operasi asas
STANDARD 1.6.4 Menyelesaikan ayat matematik bahagi melibatkan sebarang
PEMBELAJARAN
nombor dalam lingkungan 1 000 000 dengan nombor hingga dua digit,
100 dan 1000.
OBJEKTIF
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat :
Menyelesaikan tujuh ayat matematik bahagi melibatkan sebarang nombor dalam lingkungan 1 000 000
dengan nombor hingga dua digit, 100 dan 1000.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1. Murid menganalisis gambar dan teks di 5. Murid diberi penegasan tentang nilai baki
halaman buku. mesti kurang daripada pembahagi,
2. Murid menjalankan perbincangan tentang pemansuhan tidak boleh digunakan untuk
pembahagian. pembahagian yang berbaki melibatkan
3. Murid menyelesaikan soalan yang diberikan. sebarang nombor dengan 10, 100 dan 1 000
Examples (Contoh) 6. Murid di minta untuk menggunakan
4. Murid menjawab soalan uji minda dan cuba calculator untuk menyemak jawapan. Teach
ini. Me (Ajarkan Saya)
7. Murid akan melakukan beberapa
pembetulan jika terdapat kesalahan pada
jawapan yang diberikan.
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 6 HARI Ahad KELAS
TEMA Nombor Bulat Dan Operasi
TAJUK Anu dalam Darab
Anu dalam Bahagi
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Penggunaan anu
STANDARD 1.8.1 Menentukan nilai satu anu bagi ayat matematik darab
PEMBELAJARAN
melibatkan satu kali pendaraban dengan hasil darabnya hingga 1 000
000
1.8.2 Menentukan nilai satu anu bagi ayat matematik bahagi
melibatkan sebarang nombor dengan nombor hingga dua digit, 100
dan 1000 dalam lingkungan 1 000 000
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menentukan tiga nilai satu anu bagi ayat
1. Menentukan tiga nilai satu anu bagi ayat matematik darab
matematik darab melibatkan satu kali 2. Menentukan tiga nilai satu anu bagi ayat
pendaraban dengan hasil darabnya hingga matematik bahagi.
1 000 000
2. Menentukan tiga nilai satu anu bagi ayat
matematik bahagi melibatkan sebarang
nombor dengan nombor hingga dua digit,
100 dan 1000 dalam lingkungan 1 000 000
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang anu dalam darab dan bahagi.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan teks di 5. Murid membuat simulasi menggunakan


halaman buku. bahan konkrit untuk mencari nilai anu. Spot
2. Murid menjalankan perbincangan tentang It (Kenali Ia)
anu dalam darab dan bahagi. Round Table 6. Murid lain di minta untuk memberikan
(Meja Bulat) perhatian kepada simulasi di hadapan kelas
3. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 3 7. Murid diberi penerangan tentang cara
untuk mencari anu dalam darab dan bahagi memudahkan kes menggunakan nilai
4. Murid akan bertanya kepada guru jika tidak nombor yang kecil untuk mencari anu.
memahami soalan yang diberi.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang anu dalam darab dan bahagi dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 38-39 Buku Aktivti hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Round Table (Meja Bulat) PAK-21 Spot It (Kenali Ia)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

You might also like