You are on page 1of 6

DETAILED LESSON School: Tominjao Elementary School Grade Level: 1

PLAN
Teacher: Mrs. Arlene D. Catamco Learning Araling
Area: Panlipunan
Teaching April 17, 2023 Quarter: 3
Dates/Time:

I. MGA LAYUNIN (OBJECTIVE)


A. Pagkahuman niini nga leksyon, gilauman ang mga tinun-an
nga:
1. maila ang mga tao nga namumuo sa usa ka
eskuylahan. (Principal, Magtutudlo, Mga tinun-an,
Doktor, Nars, Dyanitor ug Gwardiya);
2. mahulagway ang mga nagkalain-lain nga katungdaan
sa namumuo ng usa ka eskuylahan; ug
3. Mapakita ang importansya ng mga tawo na namumuo
sa usa ka eskuylahan.
II. NILALAMAN(CONTENT)
Mahulagway ang mga nagkalain-lain nga katungdanan nga
gihawiran sa mga namumuo sa usa ka eskuylahan.
AP1 PAA-IIIb-4.2
III. KAGAMITANG
PANTURO
(LEARNING RESOURCES)
IV. Sanggunian K-to-12 MELCs
Araling Panlipunan SLM/SLAS
Integration: Edukasyon sa Pagpapakatao and Mathematics
Pedagogical Approaches: Content Based Instruction
Learner Centered
V. Mga Kagamitan PowerPoint presentations
Pictures
Activity sheets
Worksheets

VI. PAMAMARAAN GAWAIN NG MGA


(PROCEDURE)
GAWAIN NG GURO
MAG-AARAL
ANOTASYON

VII. Panimulang Mga A.Pagsugod nga Pag-ampo KRA 2 LEARNING


ENVIRONMENT AND
Gawain
b.Pagbinatiay DIVERSITY OF LEARNERS
INDICATOR 5: Managed
c.Pagtsek ng Attendance learner behavior
d. Pag-ugnat sa lawas constructively by applying
positive and non-violent
e. Mga Balaod sa Klasrum discipline to ensure learning-
focused environments.
(PPST 2.6.2)

VIII. Pagbabalik-aral QUIZ GAME SHOW KRA 1 CONTENT


Basaha ang pahayag ug ilha ang (Tubagon ng mga KNOWLEDGE AND
PEDAGOGY
matag hulagway kung asa kini nga bata.) INDICATOR 1: Applied
dapit sa eskuylahan. knowledge of content
within and across
1. Kini nga dapit sa eskuylahan curriculum teaching
areas (PPST 1.1.2)
magpalit ka ng mga pagkaon
mo kung “recess time”.
A. Canteen
B. Classroom
C. E-classroom
D. Clinic
2. Gusto ni Rolan magbasa og
libro. Asang nga dapit sa
eskuylahan siya moadto?
A. Playground
B. Clinic
C. Library
D. E-classroom
3. Tungod sa abay dagan ni Nina
nadam-ag siya ug nasamadan
iyahang paa, unsa nga lugara
kun dapit sa eskuylahan siya
moadto?
A. Playground
B. Clinic
C. Covered Court
D. Classroom
4. Gusto usa magdula ni Rico
tagad gihulat niya iyang sundo.
Asa nga dapit sa eskuylahan
siya moadto?
A. Playground
B. E-Classroom
C. Covered Court
D. Classroom
5. Lugar kun diin ang mga tinun-
an gitudloan pag-ayo ni Gng.
Legaspo sa unang ang-ang
matag adlaw.
A. Library
B. Clinic
C. Covered Court
D. Classroom

Wow! Maayo mga bata kay


nakahibalo namo kun unsa ang mga
nagkalain-lain nga lugar nga inyong
adtoon kun duna moy mga tuyo.

IX. Paganyak Ang magtutudlo magpakita og hulagway. KRA 1 CONTENT


KNOWLEDGE AND
PEDAGOGY
INDICATOR 1: Applied
knowledge of content
within and across
curriculum teaching areas
(PPST 1.1.2)

1. Unsa ang nakita ninyo sa hulagway?


2. Naminaw ba ang tanan bata?Pila
(Tubagon ng mga
kabuok ang naminaw ug wala
bata .)
naminaw base sa hulagway? INDICATOR 2: Used a
3. Unsay buhaton mo kung nagtudlo o range of teaching
nag-klase ang inyong magtutudlo? strategies that enhance
learner achievement in
4. Gapakita ba ang tanang estudyante o
literacy and numeracy
tinun-an og pagrespeto ug pagsunod skills. (PPST 1.4.2)
sa balaod sa klasrum?
5. Sa unsa pa na paagi nimo maipakita
ang pagrespeto ug pagsunod sa
INDICATOR 3: Applied a
balaod sa klasrum? range of teaching
6. Kinsa man ang namuno sa inyong strategies to develop
critical and creative
klasrum?
thinking, as well as other
higher-order thinking
Husto ka! Ang magtutudlo ang namuno sa skills. (PPST 1.5.2)
sulod sa klasrum sama nako. Ako ang
inyong magtutudlo na namuno diri ug ESP Integration:
(Nakapagpapakita ng iba’t
kamo ang akong mga tinun-an na kugihan ibang paraan ng pagiging
kaayo maminaw. Atong palakpakan atong masunurin at magalang tulad
kaugalingon. Mopakpak. ng: pagsunod sa tuntuning
itinakda ng paaralan)

Matag adlaw malipayon ka nga


motungha kay mahinamon ka nga
mahibalo kon unsa ang bag-ong itudlo (Hilom ug naminaw
kaninyo sa imong magtutudlo sama ang mga bata .)
karon na naminaw mo. Gawas
kanako, kinsa pa man ang nahibal-an
ninyo nga mamumuo sa atong KRA 1 CONTENT
eskuylahan? KNOWLEDGE AND
PEDAGOGY
INDICATOR 1: Applied
knowledge of content
within and across
curriculum teaching areas
(PPST 1.1.2)
(Hilom ug naminaw
ang mga bata .)

Maayo mga bata, karon maminaw mo


pag-ayo sa atong leksyon kay (Hilom ug naminaw
pagkahuman niini adunay group activity
ang mga bata .)
nato.
Kinsa man siya? Unsa ang iyang
katungdanan?
(Tubagon ng mga
bata .)
X. Paglalahad ng Bagong
Aralin

KRA 2 LEARNING
ENVIRONMENT AND
DIVERSITY OF LEARNERS
INDICATOR 6: Used
differentiated,
developmentally
(Tubagon ng mga appropriate learning
Ang lalaki raba ang pwede mahimong experiences to address
bata .)
principal? learners' gender needs.
strengths, interests and
Kinsa usab siya? Ang Katungdanan niya (Tubagon ng mga experiences.
bata .) (PPST 3.1.2)
kay?

(Tubagon ng mga
GAD integration
bata .)
Unsa ang ngalan nila? Ang
katungdanan nila kay?

(Tubagon ng mga
bata .)

Kinsa ang nanghinlo?Ang Katungdanan


niya kay?
(Tubagon ng mga
Unsa ang ngalan nila?Unsa ang iyang bata .)
katungdanan?

(Tubagon ng mga
Kinsa usab siya?Unsa ang iyang bata .)
katungdanan?

Kinsa man ang naa sa hulagway? Unsa (Tubagon ng mga


usab ang iyang katungdanan sa bata .)
eskuylahan?

Karon aduna tay Grupong Buluhaton KRA 2 LEARNING


ENVIRONMENT AND
DIVERSITY OF LEARNERS
INDICATOR 4: Managed
Sa dili pa magsugod ang atong grupong classroom structure to
buluhaton aduna tay balaod na engage learners,
kinahanglan sundon./ individually or in groups,
in meaningful
exploration, discovery
and hands-on activities
within a range of physical
learning environments.
(PPST 2.3.2)

(Grupo nga
Pagtubag sa mga INDICATOR 5: Managed
learner behavior
Buluhaton.) constructively by
applying positive and
non-violent discipline to
ensure learning-focused
environments.
(PPST 2.6.2)

INDICATOR 6: Used
differentiated,
developmentally
appropriate learning
experiences to address
learners' gender needs.
strengths, interests and
experiences.
(PPST 3.1.2)

DRR integration

Karon atong i-tsek ang inyong mga


nagkalain-lain nga tubag.

Mga maayo mga bata! Atong palakpakan


ang atong kaugalingon!

Sa unsa nga paagi nimo maipakita ang


importansya ng mga namumuo sa inyong
eskuylahan?

Mopalakpak.

XI. Paglalahat

KRA 2 LEARNING
ENVIRONMENT AND
DIVERSITY OF LEARNERS
INDICATOR 6: Used
differentiated,
developmentally
appropriate learning
experiences to address
XII. Pagtataya
learners' gender needs.
strengths, interests and
experiences.
(PPST 3.1.2

KRA 2 LEARNING
ENVIRONMENT AND
DIVERSITY OF LEARNERS
XIII. Kasunduan INDICATOR 4: Managed
classroom structure to
engage learners,
individually or in groups,
in meaningful
exploration, discovery
and hands-on activities
within a range of physical
learning environments.
(PPST 2.3.2)

(Tubagon ng mga
bata gamit ang
worsheet.)

XIV. Remarks:

XV. Reflection:

Prepared by: Observed by:

ARLENE D. CATAMCO LUCITA R. MONTEJO


Teacher 1 Master Teacher I

You might also like