You are on page 1of 9

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 118

Српски језик и књижевност


Предмет: Разред: 1.

Наставна тема/област: Књижевност


Наставна јединица: Франческо Петрарка: Канцонијер (одабрани сонети)
Тип часа: Обрада
Упознавање ученика са стваралаштвом Франческа Петрарке кроз тумачење репрезентативних
Циљ часа:
песама из Канцонијера
Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да:
на крају часа: ‒ се упозна са биографијом Франческа Петрарке и његовом љубави према Лаури;
‒ се упозна са структуром и тематиком Канцонијера;
‒ уочава и анализира доминатне мотиве и теме у сонетима одабраним за анализу;
‒ групише сонете по сродној тематици;
‒ уочава и тумачи симболику и уметничку улогу светлости у описивању Лаурине лепоте;
‒ запажа и анализира противречна осећања лирског субјекта исказана у песмама;
‒ тумачи отуђеност лирског субјекта;
‒ уочава узвишене просторе сусрета мисли лирског субјекта и вољене жене;
‒ запажа појединости у тексту, доводи их у везу и припрема се за дуже излагање;
‒ открива стваралачке поступке, њихову уметничку улогу и значење у тексту;
‒ тумачи целовите песничке збирке;
‒ уочава и анализира пролазност и несталност физичке лепоте и истиче духовне вредности
поводом лика Лауре;
‒ развија интересовање за љубавну поезију Франческа Петрарке;
‒ изводи закључке о љубави као врхунском осећању које животу даје смисао и лепоту, али
које нас доводи и у стање очаја и патње;
‒ кроз разговор исказује самостално и критичко мишљење;
‒ уметничке утиске поткрепљује примерима из текста;
‒ развија радозналост за упознавањем других дела епохе хуманизма и ренесансе;
‒ снажи навику повезивања знања из књижевности, уметности и историје;
‒ анализира узрочно-последичне везе између историјских и друштвених околности и
њиховог утицаја на развој уметности;
‒ развија аналитичко мишљење.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, истраживачки задаци, рад на тексту
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставна средства: Читанка, школске свеске, табла
Међупредметне
Естетичка компетенција, комуникација, компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно
Историја, Историја уметности
повезивање:
Канцонијер, Лаура, сонет, Амор, разочараност, песничка збирка, љубав, песнички циклус, канцона,
Кључни појмови:
секстина, балада, мадригал, петраркизам, лирски топоси
МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:


Уводни део часа  Упознаје ученике са са биографијом  Усвајају знања о Франческу Петрарки
(10 минута) Франческа Петрарке и значајем као о једном од најзначајнијих
његовог дела за књижевност италијанских песника.
хуманизма и ренасансе.  Изводе закључке о томе да Петраркино
 Упућује ученике на чињеницу да стваралаштво први пут у књижевности
Петраркино стваралаштво први пут у хуманизма испољава конкретно одвајање
књижевности хуманизма испољава латинског и народног језика.
конкретно одвајање латинског и  Упознају се са чињеницом да је Петрарка
народног језика. доста писао на латинском, али је све
 Упознаје ученике са околношћу да је песме о неузвраћеној љубави према госпи
Петрарка доста писао на латинском, Лаури написао на народном језику.
али је све песме о неузвраћеној љубави  На основу читања избора из Канцонијера
према госпи Лаури написао на (домаћи задатак) изводе закључке о томе
народном језику. да је тоскански језик Петраркине књиге
 Упознаје ученике са тим да је песама показао изражајне могућности и
тоскански језик Петраркине књиге лепоту народног језика, којим је на
песама показао изражајне могућности оригиналан начин дочарано племенито
и лепоту народног језика, којим је на осећање љубави.
 Упознају се са значајним чињеницама из
биографије Петрарке:
преломни догађај у животу песника
Франческа Петрарке био је сусрет са
Лауром у цркви Свете Кларе у Авињону,
оригиналан начин дочарано племенито 6. Априла 1327. године. Тог тренутка
осећање љубави. започиње песникова љубав према Лаури,
 Упознаје ученике са значајним која је трајала све до његове смрти.
чињеницама из биографије Петрарке о Судбина је хтела да на исти дан када ју је
сусрету са Лауром и неоствареној први пут и угледао, 1348. године, Лаура
љубави према њој. умре. Своју неостварену љубав према
 Мотивише ученике да изведу закључке Лаури песник ће овековечити у збирци
о композицији Канцонијера. љубавних песама – Канцонијер, која је
 Мотивише ученике да уоче и добила назив према италијанској речи
анализирају чињеницу да се овом canzoniere, што значи песмарица.
збирком поезије Петрарка уместо  Упознају се са композицијом
религиозних, филозофских и Канцонијера који је подељен на два дела
теолошких тема средњег века, окренуо чији су наслови: „За живота мадоне
љубавној поезији и хуманистичком Лауре” и „По смрти мадоне Лауре”;
виђењу света.  Изводе закључке о томе да се овом
 Прати презентацијом уводно збирком поезије Петрарка уместо
предавање: религиозних, филозофских и теолошких
https://www.haikudeck.com/untitled-hd- тема средњег века, окренуо љубавној
presentation-nC0Mm2i63F#slide10 поезији и хуманистичком виђењу
света.
 Прате кратку презентацију:
https://www.haikudeck.com/untitled-hd-
presentation-nC0Mm2i63F#slide10

Главни део часа  Анализирају изабране песме из


(70 минута)  Уводи ученике у анализу избора из Канцонијера.
Канцонијера.  Образлажу расположења и доживљаје
 Мотивише ученике да образложе лирског субјекта у одабраним сонетима.
расположења и доживљаје лирског  Запажају противречна стања у
субјекта у одабраним сонетима. расположењима и гледиштима лирског
 Упућује оченике да објасне каква субјекта.
противречна стања запажају у  Анализирају чиме су мотивисана често
расположењима и гледиштима супротна осећања лирског субјекта
лирског субјекта. поводом љубави коју осећа.
 Мотивише ученике да објасне чиме су  Изводе закључке о томе да у сваком од
мотивисана често супротна осећања изабраних сонета лирски субјекат говори о
лирског субјекта поводом љубави коју стањима душе, мислима и расположењима
осећа. изазваним својом љубављу према Лаури и
 Мотивише ученике да обрате пажњу на чињеницом да она није пристуна у животу
мотиве и тематику песама. лирског субјекта.
 Упућује ученике да групишу песме са  Изводе закључке о томе да када је у
сродном тематиком (стања љубавног питању романтична љубав, она у лирском
заноса /осећања туге и разочараности). субјекту често изазива сасвим опречна
 Мотивише ученике да обрате пажњу на осећања – занесеност, испуњеност, али и
описе Лауре. утамниченост, отуђеност, жељу за смрћу,
разочараност и сл. Ова опречна осећања
 Подстиче ученике да протумаче
изазвана су, наравно, немогућношћу да се
симболику светлости у дочаравању буде са са вољеном женом, а у каснијим
Лаурине лепоте. песмама и њеном прераном смрћу.
 Мотивише ученике да опишу како  Уочавају мотиве и тематику песама.
изгледају Лаурина коса, очи, одећа и  Групишу песме са сродном тематиком
какви су њени покрети. (сонети у којима су описана стања
 Мотивише ученике да образложе на који љубавног заноса и они у којима се
уочавају осећања туге и разочараности).
начин је Лаура истовремено израз
 Примећују да прва три одабрана сонета (3,
недозвољене жеље, али и разлог 90, 134) описују стање љубавног заноса,
постојања. који лирског субјекта изненада погађа и
 Мотивише ученике да објасне зашто је мења његов живот у потпуности; иако и у
Аморова стрела затекла лирског јунака. тим песмама лирски субјекат на известан
начин пати, у питању је љубавна патња,
 Подстиче ученике да протумаче улогу која је на тренутке слатка, а на тренутке
констраста у 134. сонету и каква значења горка.
сугерише њихова изразитост у том  Већ у 292. сонету примећују промену:
лирски субјекат истиче да се његова
сонету.
цитра, као симбол његове поезије, обрће у
 Мотивише ученике да уоче стихове плач, наговештавајући на тај начин да је
који говоре о отуђености лирског дошло до преокрета у његовој љубави, тј.
субјекта због љубавних јада. да вољене жене више нема.
 Подстиче ученике да образложе зашто  Уочавају да су овом сонету, по тематици,
се истиче да су лепота и љубавна слични и сонети 302. и 311. у којима
осећања непостојана и пролазна. лирски субјект жали због прераног
 Упућује ученике на извођење губитка вољене жене.
закључака о разлозима због којих  Уочавају описе вољене Лауре и
љубавни занос и даље траје за лирског објашњавају како изгледају њена коса,
субјекта. очи, одећа и какви су њени покрети:
 Мотивише ученике да уоче стихове у Лаура је у Петраркиним сонетима,
којима се песничко стваралаштво најчешће окупана светлошћу – сунчеви
доводи у везу са љубавним осећањем и зраци падају на њену златну косу, а
повезују га са хуманистичким светлост гори из њених очију;
схватањима у књижевности. Лаура се најчешће пореди са сунцем
(сунце васељене / би оно што видех);
Лаурина коса се описује као да је од злата,
што је на други начин извор светлости;
када Лаура умре, лирски субјекат истиче
да је остао без оног светла.
 Тумаче симболику светлости у
дочаравању Лаурине лепоте.
 Лирски субјект Лауру често пореди и са
анђелом – она је анђеоског духа, смешка
анђеоског.
 Изводе закључке о томе да је Лаура
истовремено израз недозвољене жеље, али
и разлог постојања, и да у лирском
субјекту изазива опречна осећања; она је
истовремено и предмет љубави и жеље,
која је неостварива – због чега изазива
осећања утамничености, патње,
безвољности; међутим, губитак вољене
Лауре лирски субјект доживљава као
губитак смисла у животу и разлога свог
постојања.
 Објашњавају да је Аморова стрела затекла
лирског јунака јер је био безбрижан, без
сумњи и чио; лирски субјекат истиче да се
није чувао од таквих љубавних осећања,
па је зато био тако лако погођен љубавном
стрелом.
 Тумаче улогу констраста у 134. сонету и
њихова значења:
лирски субјект приказује љубавно стање
које је између живота и смрти, постојања
и непостојања, среће и туге;
такво љубавно осећање је сво саткано од
констраста – мира ми нема, / а нема ни
рата, (...) летим врх неба / земље ми се
хвата, (...) без ока видим, без језика вичем,
/ за помоћ вапим – а жељан сам гроба итд.
 Уочавају стихове који говоре о отуђености
лирског субјекта због љубавних јада.
 Лирски субјект се због осећања љубави
које окупира читав његов живот, осећа као
туђин.
 Истиче да је на само остао по страни од
остатка света, већ да је и сам себи постао
странац – тј. да је странац у својој кожи.
 Образлажу зашто се истиче да су лепота и
љубавна осећања непостојана и пролазна.
 У сонету 302. лирски субјекат описује
уздизање властитих мисли у просторе на
којима се након смрти налази Лаура; она
му говори да га чека, а да оно што је он
волео њен лепи вео, остао је на земљи;
Лаура говори о својој лепоти, коју
метафорично назива мој лепи вео, зато
што је физичка лепота пролазна, она је
привид.
 Изводе закључке о разлозима због којих
љубавни занос и даље траје за лирског
субјекта:
љубав лирског субјекта према Лаури је
продуховљена, а не само физичка, због
тога она наставља да траје дуго након што
се живот саме Лауре окончао.
 Уочавају стихове у којима се песничко
стваралаштво доводи у везу са љубавним
осећањем и повезују га са хуманистичким
схватањима у књижевности:
у 392. сонету, песничко стваралаштво
доводи се директно у везу са љубавним
осећањем; лирски субјект истиче жељу да
се након Лаурине смрти и његова љубавна
песма оконча, а да се цитра у плач
преобрне.

Завршни део часа  Задаје за домаћи ученицима да  Бележе у свеске домаћи задатак.
прочитају о Декамерону Ђ. Бокача, и
(5 минута)
одломке из дела (Читанка, стр. 235).
Начини провере  непосредна комуникација између ученика и наставника
остварености исхода:  активности ученика током рада на часу
 квалитет одговора, оригиналност аргументовања ставова, уважавање гледишта других
ученика и другачијих виђења
 способност примене знања из других области (историја, историја уметности)
 посматрање и бележење ученичких активности током наставе у педагошку свеску
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-
ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом
остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-
ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

„Канцонијер”
Франческо Петрарка

композиција: „За живота мадоне Лауре” и „По смрти мадоне Лауре”


књижевне врсте:
- сонет - најзаступљенија
- канцона, секстина, мадригал и балада
мотиви:
- љубавни занос – сонети 3, 90, 134.
- разочараност, патња, отуђеност – сонети 292, 302, 311.
- лик Лауре:
- изједначава се са светлошћу
- њене очи су извор светлости,
- она је окупана светлошћу и за лирског субјекта светлост је сама
- 134. сонет – контрастна осећања изазвана љубавним јадима – ни живот ни смрт, ни постојање ни непостојање, ни срећа ни јад...

You might also like