You are on page 1of 5

РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ

“АНГЕЛ КЪНЧЕВ“

ПЛАН – КОНСПЕКТ

на урок по кормилна практика

Тема:
ЗАПОЗНАВАНЕ С ОРГАНИТЕ НА УПРАВЛЕНИЕ НА
АВТОМОБИЛА

Изготвил:............................
/маг. инж. Бекир Бекир /

Русе, 2022г.
I.Форма –задължителна, обучаваща, индивидуално обучение.

II. Вид на урока – комбиниран.

III. Цел на урока – За формиране на знания навици и умения


при работа с органите за управление на автомобила. Обучаваният
да може да предвижда опастността при дадена ситуация и да може
да прави оценка на опасно и безопасно поведение на пътя.

IV. Задачи – да се запознае с работното си място и органите


за управление.

V. Очаквани резултати
1. Влизане в автомобила и заемане на оптимално работно
положение за кормуване.
2. Регулиране на седалката, огледалото за задно виждане и
страничните в зависимост от височината на обучавания.
3. Поставяне на предпазния колан.
4. Да се придобие усет до каква степен трябва да се натиска
педала на газта и плавното отпускане на педала на съединителя.
5. Системност и последователност на действията.

VI. Методи - обяснение, упражнение, самостоятелна работа.


1. Обяснение – съобразено с възрастовите особеностти на
отделните курсисти,което налага отделният материал да се
преработва по достъпен за тях начин,за да се възприема и усвоява
максимално.Може да се направи демонстрация.
2. Упражнение – това е основната част на урока.Упражнението е
съзнателно повтаряне на дадено действие за придобиване на
навици и умения.
3. Самостоятелна работа – от страна на курсиста под
наблюдението на инструктора.Той следи за правилното изпълнение
на действията и тяхната последователност като напътства курсиста
и коригира неговите грешки.

VII. Похвати - чрез подходящи въпроси се проверяват


знанията на курсиста и дали той може да ги приложи в даден
момент. Също по този начин се проверява и моментното състояние
на курсиста.

VIII. Средства - учебен автомобил и полигон.

IX. Време – общо 50 мин.


5 мин.встъпителен инструктаж и 5 мин. заключителен

X. Ход на урока

1.Уводен инструктаж 4-5 мин.

1.1. Организационна част- поздрав, представям се,


информирам се за здравословното и психическото състояние на
курсистите, използвал ли е някой алкохол през последните 12 часа;
проверявам личната и кормилната карта.

1.2. Встъпителна беседа


Кратко обяснение на:
-символите върху контролните лампи използвани в повечето марки
автомобили
-системите за вентилиране и отопление-бутони и начин на действие
-осветителна и сигнална система-бутони за управление и
индикатори
-системата за почистване и измиване на стъклата
-положение зад кормилното колело така че да не се чувства
напрежение при управление
-скоростен лост педали на газ спирачка и съединител

1.3. Мотивация:
Целта е синхронизиране на действията на обучавания с цел
безопасно управление и оценка на риска.

1.4. Инструктаж
Въпрос: Какво трябва да направите първо след като се приближите
до автомобила ?
Отговор: Водачът е задължен да се огледа и след като е уверен, че
няма опастност от превозни средства, отваря вратата.
Въпрос: След това какво се налага да направим?
Отговор: След това слагаме предпазния колан след като се е качил
в автомобила.
Въпрос: Каква е последователността на действията по нататък?
Под формата на приятелски разговор между инструктора и
обучавания се извършват действията при потегляне като
същевременно преподавателя набляга къде и какви гришки се
правят най много.

1.5. Инструктаж по БД и ТБ / техника на безопасност/


Безопасността на движение зависи от атмосферните условия,
пътната настилка, съобразената скорост. Да нагласим удобно
седалката и огледалата, да поставим колана, да следим
показанията на контролните уреди.

2.Основна част – 40 мин.


По време на основната част следя за безопасното движение и
правилното управление на автомобила. Ако забележа грешки в
техниката на управление на автомобила, ще ги посоча на
обучаемия, като се стремя да не му отвличам вниманието.Целта е
да придобие навици и умения при боравенето с органите за
управление на автомобила.

3.Заключителен инструктаж –(5-6)мин.

3.1.Давам възможност за самоанализ – курсистът сам


анализира работата си, посочва какви трудности среща при
управлението на автомобила.

3.2. Анализ от учителя на работата на курсиста –


Анализирам работоата на курсиста през изминалото упражнение.
Посчвам положителните страни при управлението на автомобила,
допуснатите грешки, причините за тях и начина за отстраняването
им.
3.3. Оценка и мотивировка – Поставям оценка и се
мотивирам. Базовата основа на моята оценка е въз основа на
анализа.

3.4. Попълвам документите в края на часа

3.5. Съобщавам темата за следващия път:


Потегляне на преден ход. Спиране. Ред на действията.

You might also like