You are on page 1of 5

Annex 1B to DepEd No. 42, s.

2016

GRADE 1 School TANAWAN ELEMENTARY SCHOOL Learning MTB-MLE 2


DAILY
Area
LESSON
LOG Teacher CHERRY MAE C. CANICULA Grade Level GRADE TWO
Teaching Dates and MARCH 1, 2022 TUESDAY Quarter FIRST QUARTER
Time

I. MGA LAYUNIN Sa katapusan ng talakayan, ang mga mag-aaral ay


inaasahang:
-Natutukoy ang mga kasarian ng pangngalan
-Nakapag-uuri-uri sa mga pangngalan ayon sa kasarian
nito.
-Napahahalagahan ang pagbibigay-galang sa anumang
kasarian, at kahalagahan ng pagtutulungan

II. NILALAMAN (PAKSANG-ARALIN) Mga Kasarian ng Pangngalan


Integrasyon: ESP , Science, Math
III. KAGAMITANG-PANTURO
A. SANGGUNIAN MELC p. 491 MTB-MLE Kagamitan ng Mag-aaral
B. IBA PANG KAGAMITANG PANTURO Mga larawan, plaskard, at kagamitang Biswal, Powerpoint
IV. PAMAMARAAN
A. Panimulang Gawain:
Balik-aral:
Aram ba nindo an kawat na “4 pics one word”
Ini an kawat na huhulaan nindo kung ano an tataramon kan
nasa apat na litrato: Igwa akong inihanda na mga clue para
madali nindo ining mahulaan.
Handa na ba kamo?

1. An harigi kan harong.

2. An ilaw kan tahanan.

3. Saro sa nagpapaogma satuya.

4. Nakakatanggap ika kaini kada birthday o


Pasko.

5. May ikog kan aki pa, biglang nawara kan nagdakula na.

6. Saro sa pinaka maogmang okasyon kan


kada barangay.May pa banderitas saka pabayle pa.

Basahon ta an mga simbag nindo:

ama ina barkada regalo talapang piyesta


An mga tataramon na ini ay halimbawa kan ano?
Ano an Pangngaran?
a. Pagsisimula sa Bagong-Aralin:

Siisay saindo an harani o madali na mag birthday?


Nakaranas naman kamo na pighandaan kada kamo ma
birthday?
Ano an mga gusto nindong handa? Sisay an gusto
nindong imbitaran?

B. Paghahabi sa layunin ng aralin: Panuto: Hanapon sa hanay B an parehas na kahulugan


kan tataramon na may gurit sa hanay A.
A B
1. Inistimar ki maray ni Goryo a. kompleanyo
An mga bisita.
2. Kan kaaldawan ko, dakul akong b. Nagduman
inimbitar na mga barkada ko.

3. Nag-atindir kami sa kasal ni Mila c. sinabihan na


kasuhapon. magatindir
4. Kaaldawan ngunyan kan d. inasikaso
Sakuyang ina.

a. Ipahiling an Litrato:
C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagong-ara lin

Ano an napapansin nindo sa litrato?


Aramon ta kung siisay an aki na uni sa litrato?
Ano kayang okasyon an isinisilebrar nya?
Aramon ta kun sairisay an saiyang inimbita?

Pagbasa kan istorya:

An Kaaldawan ni Marites
Amay nagmata an saiyang ama saka ina para
maghanda sa kaaldawan ni Marites. Ngunyan na aldaw an ika-
pitong kaaldawan ni Marites. Maogmahon siya ta dakulon
siyang handa.Dakol din siyang inimbitaran na bisita.Magalang
niyang inistimar an mga ini.
Sa inot na lamesa nakatukaw an saiyang
lola,ate, tiya saka an saiyang ninang.
Sa ika-duwang lamesa yaun an saiyang lolo,
tiyo,kuya saka ninong.
May lamesa man para sa saiyang kaklase, kabarkada
saka kapitbahay.
May lamesa man na pinagpatungan kan mga regalo
saka pagkaon.
Bangui na natapos an okasyon.Nagtarabang an
magturugang sa paglinig kan mga kalat,hiniwalay ninda an
mga basura saka itinapok sa tamang basurahan, pagkatapos
naghugas sinda kan mga plato na pinagkaonan. Pinadarahan
man ni Marites kan handa niya an saiyang mga kabistado na
dai nakaatindir kan saiyang kaaldawan.

Mga Tanong:
1. Ano an pangaran kan aki sa istorya?
2. Anong okasyon an isinisilebrar ni Marites?
3. Pirang taon na si Marites?
4. Kaya mo kayang isurat ang bilang pito sa pisara?
5. Sairisay an mga bisita na nakatukaw sa inot na
lamesa? Pira gabos sinda? Ika-duwang lamesa? Ika-
tolo? Ano naman an laog sa ika-apat na lamesa?
6. Ano an ginibo ni Marites sa saiyang mga bisita?
7. Tama ba an ginibo ni Marites?
8. Ano naman an ginibo kan mga tugang ni marites
pagkatapos kan party?
9. Tama din ba an ginibo kan saiyang mga tugang na
ihiniwalay an basura?
(Permi ta tandan na dapat ihiwalay an nabubulok sa
hindi nabubulok na basura)
10. Kun ika si Marites gigibuhon mo man an ginibo niya sa
mga bisita niya? Ipaliwanag an simbag.
11. Anong klaseng aki si Marites? An saiyang mga tugang?
12. Bukod sa pagiging magalang ano pa an mga katangian
ni Marites saka an katangian kan saiyang mga tugang?
13. Ngata kaipuhan ta na igalang an mga bisita ta?

D. Pagtalakay ng bagong konsepto at paglalahad ng Natatandaan pa kaya nindo an mga pangngaran na


bagong kasanayan #1 ginamit o nabanggit sa istorya?
Anu-ano an mga pangngaran kan tawo na nabanggit sa
istorya?
May mga pangngaran ki bagay kaya na nabanggit sa
istorya? Hayop? Lugar? Pangyayari?

Aram ba nindo na an Pangngaran ay may apat na


kasarian?
Inot an :
1. Kasariang Pambabayi-Ini an mga pangngaran na
ginagamit o tumutukoy sa ngaran na pambabayi.

2. Kasariang Panlalaki-Ini an mga pangngaran na


ginagamit o tumutukoy sa ngaran na panlalaki.

3. Kasariang Di-tiyak – ini an mga pangngaran na


pwedeng gamiton sa lalaki o para sa babayi.

4. Warang Kasarian- Pangngaran na tumutukoy sa


lugar o bagay na warang buhay saka warang
kasarian.

A. Gibuhon:
Panuto: Bumunot ki sarong flashcard sa kahon
dangan tukuyon kung ano ang kasarian kan
pangngaran saka idukot in isa tamang hanay
sa tsart.
E. Pagtalakay ng bagong konsepto at paglalahad ng
bagong kasanayan # 2 Show Me Board:
Basahon an Pangungusap.Tukuyon an kasarian kan kada
pangngaran na may salungguhit. Isurat sa show me board an
PL kung an kasarian ay Panlalaki PB kung Pambabayi, DT
kung Di-Tiyak, WK kung Warang Kasarian.

____1. Dakol na mga artista an nagiba sa kampanya.


____2. Soltero na an inaanak ko.
____3. Naputol an lapis ni Karen.
____4. Maogmahon an mga daraga habang nagbabayle.
____5. Mga matibay magbasa an mga estudyante sa
Tanawan.
F. Paglinang sa Kabihasaan (Tungo sa Formative
Assessment) Pangkatang-Gawain:

Grupo 1- (Slow Learner)


Panuto: Isurat sa linyan an letrang A kung Pambabae , B kung
Panlalaki, C kung Di-Tiyak, D kung Warang Kasarian.

______1. Tsinelas

______2. Nobya

______3. parauma

_____4. Rodrigo Roa Duterte

______5. Luneta Park

Grupo 2 – (Average Learner)


Bilugan an mga pangngaran sa kada pangungusap. Dangan
Isurat sa linya an kasarian.

_________1. Mahilig si Dina sa mga hayop.


________2. Abogado an sakuyang ama.
________3. Pangarap kung magkaigwa ki gitara.
________4. Magka parandok kami kan sakuyang mga pinsan.
________5. Mahigos na hardenero si tiyo Enso.

Grupo 3: (Fast Learners)

Panuto: Basahon an istorya saka hanapon an mga ginamit na


pangngran dangan tukuyon kung ano an kasarian. Isurat ini sa
tamang hanay.
An Aki na Si Carlo
Amay nagimata an aki na si Carlo para magtabang sa
saiyang ina na magluto kan saindang pamahawan. Pagkatapos
mamahaw dali-dali niyang kinua an saiyang lapis saka papel para
magsimbag kan saiyang mga modyul.Nagpapatabang siya sa
saiyang pinsan kung dai nya masyadong naintindihan an nasa
modyul. Pagkatapos niya mag simbag kan modyul, tulos niya man na
tinabangan magsablay kan mga nilabhan an saiyang ate.
Nagtatabang din siya sa saiyang kuya na magharok ki tubig sa bubon
para panghugas sa mga plato. Gabos sinda na magturugang
mahigos asin nagtatarabangan sa mga gibuhon laog kan harong.

Kasariang Kasariang Kasariang Di- Warang


Pamababayi Panlalaki Tiyak Kasarian

G. Paglalapat ng aralin sa pang-araw-araw na buhay Ano man an ginigibo nindo para makatabang sa magurang
nindo sa harong?
H. Paglalahat ng Aralin Ano an apat na kasarian kan pangngaran?

I. Pagtataya ng Aralin Panuto: Tukuyon an mga kasarian kan pangngaran na


may kurit. Isurat sa linya an PL kun panlalaki, PB kun
pambabayi, DT kun di-tiyak, WR kung wrang kasarian.

_____1. Tinabangan kan sarong pulis an lalaki na


makauli sa saiyang harong.
______2. Dinara sa ospital an may mga helang.
______3. Nahulog an korona kan hari, habang
nagdadalagan para makatakas sa kalaban.
_______4. Sabi kan mga gurang, may engkantada na
nakaistar diyan sa bulod kan Malinao.
_______5. Dai nagkasya an bado na binakal ki Marisol.

J. Takdang-aralin/Karagdagang Gawain Magtao ki tig-limang halimbawa kan mga pangngaran na may


kasariang pambabayi, panlalaki, di-tiyak saka warang kasarian.
V. MGA TALA
VI. PAGNINILAY
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa
pagtataya
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailanagn ng iba pang
Gawain para sa remediation

B. Nakatulong ba ang remedial?


C. Bilang ng mga mag-aaral na nakaunawa
ng aralin
D. bilang ng mag-aaral na magpapatuloy sa remediation
E. Alain sa mga Stratehiyang pagtuturo nakatulong ng
lubos? Paano ito nakatulong?
F. Anong suliranin ang aking naranasan na solusyunan
sa tulong ng aking punongguro at superbisor?
G. Anong kagamitan panturo ang aking nadibuho nan ais
kong ibahagi sa mga kapwa ko guro?

Prepared by:

CHERRY MAE C. CANICULA


Teacher

NOTED:

MEDALLA Z. ANCHETA
Principal I

You might also like