You are on page 1of 18

1

MINGGU
ORIENTASI

10 - 14 MAC 2024
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 21 MAC 2024 MINGGU : 2 HARI : KHAMIS / THURSDAY
TEMA : MINGGU ORIENTASI SUBTEMA: KENALI SEKOLAH
HADIR T.HADIR
L P L P

6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:

Sakit
Urusan keluarga
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3.
(20 MINIT) 4. The teacher tells the activity to be conducted today.
5. Provide time and space for students to adapt.
FIZIKAL SP : FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai aktiviti yang MOD PEMBELAJARAN:
melibatkan penggunaan motor halus Kajian Projek
Eksperimen KBKK
( 30 MINIT ) KSP: BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan
Lawatan Simulasi
memberi respons secara bertatasusila terhadap: Perbincangan Lain2
(ii) arahan yang mudah ITHINK:
Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF : Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Menjalankan aktiviti menggentel dan Peta Peta Pokok
merenyuk kertas mengikut arahan yang Bulatan
diberi. Peta Peta Titi
Dakap
AKTIVITI : KBAT:
Mencipta Menaakul
1. Murid dibawa keluar kelas Menilai Teknik
2. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan Penyoalan
3. Murid diberikan kertas untuk mereka Menganalisis Inkuiri
menjalankan aktiviti menggentel dan Mengaplikasi Kreativiti
merenyuk kertas. Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
4. Murid melakukan aktiviti mengikut giliran.
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
ABM : Kertas Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
NILAI Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
 Mendengar arahan
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai
kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU )
( 60 MINUTE )
SP : SA 2.2.1 Membanding dan membezakan objek MOD PEMBELAJARAN:
– objek mengikut satu ciri. (i) Warna Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba
(BERSEPADU) sesuatu tugasan yang baharu. Perbincangan Lain2
ITHINK:
Peta Buih Peta Buih
SAINS DAN OBJECTIVE:
Berganda
TEKNOLOGI At the end of learning, student able to: Peta Alir Peta Pelbagai
 Recognise and distinguish the object by a Alir
feature. (colour) Peta Peta Pokok
Bulatan
Peta Peta Titi
Dakap
ACTIVITY:
1. Pupils name the colour shown by teacher KBAT:
then, recognise and isolate the LEGO by Mencipta Menaakul
colour. Menilai Teknik
Penyoalan
ABM :
Menganalisis Inkuiri
 LEGO Mengaplikasi Kreativiti
VALUE Penyelesaian masalah
 Keyakinan diri KEMAHIRAN ABAD KE 21:
REFLECTION: PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
TM(3) _____/13
Mahir Kerja
SM(2)_____/13 berkomunikasi sepasukan
BM(1)_____/13 Bersifat ingin Penyayang/
** Students who have not mastered the skills Tahu prihatin
taught will be guided up from time to time Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : BI 3.1.3 Engage in hand – eye coordination MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI Through scribbling, drawing lines and Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN patterns.
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) KSP: PM 11.1.2 Mengamalkan sikap rajin dalam Perbincangan Lain2
melaksanakan tugasan. ITHINK:
KOMUNIKASI OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
 Draw lines and pattern by join the dots
Alir
ACTIVITY: Peta Peta Pokok
1. Pupils draw lines and patterns in the Bulatan
worksheet given. Peta Peta Titi
2. Pupils colour the picture. Dakap
KBAT:
ABM :
Mencipta Menaakul
 worksheet Menilai Teknik
VALUE Penyoalan
 Keyakinan diri Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
REFLECTION: Penyelesaian masalah
TM(3) _____/13 KEMAHIRAN ABAD KE 21:
SM(2)_____/13 PROFIL MURID
BM(1)_____/13 Berdaya Tahan Pemikir
** Students who have not mastered the skills taught will be Mahir Kerja
guided up from time to time berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : KE 3.3.2 Menghasilkan karya kreatif melalui MOD PEMBELAJARAN:
aktiviti Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI menggambar.
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) (iii)Berkeyakinan ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
KREATIVITI DAN At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
ESTETIKA  Produce creative work through drawing.
Alir
Peta Peta Pokok
ACTIVITY: Bulatan
1. Pupils do their own creative drawing. Peta Peta Titi
Dakap
ABM : KBAT:
 Drawing paper Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
Penyoalan
VALUE Menganalisis Inkuiri
 Keyakinan diri Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
REFLECTION:
TM(3) _____/13
SM(2)_____/13
BM(1)_____/13 KEMAHIRAN ABAD KE 21:
** Students who have not mastered the skills taught will be PROFIL MURID
guided up from time to time Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
BAHASA SP : BI 2.2.5 Recognise and sound out letters of the MOD PEMBELAJARAN:
INGGERIS alphabet Kajian Projek
Eksperimen KBKK
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) KSP: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin Perbincangan Lain2
ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
 Recognise and sound out 4/ 5 letters of the
Alir
alphabet. Peta Peta Pokok
Bulatan
ACTIVITY: Peta Peta Titi
1. Gather real object or print them out and Dakap
KBAT:
cut them.
Mencipta Menaakul
2. Lay the real object or picture out on the Menilai Teknik
floor or a table. Penyoalan
3. Pupils say the name of the things based on Menganalisis Inkuiri
the display. Mengaplikasi Kreativiti
4. Put letters in a pile on the other side of the Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
room.
PROFIL MURID
5. Pupils match the letters with first words. Berdaya Tahan Pemikir
Apple – A , Book – B, Car – C, Doll – D, Ear – Mahir Kerja
E berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
ABM : REFLECTION:
 Picture card TM(3) _____/25
 worksheet SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
 stationery
** Students who have not mastered
the skills taught will be guided up
VALUE from time to time
 Keyakinan diri
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU )


( 60 MINUTE )
SP : SA 2.2.1 Membanding dan membezakan objek MOD PEMBELAJARAN:
– Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI objek mengikut satu ciri. (i) Warna
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba ITHINK:
sesuatu tugasan yang baharu. Peta Buih Peta Buih
SAINS DAN Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
TEKNOLOGI OBJECTIVE:
At the end of learning, student able to: Alir
 Recognise and distinguish the object by a Peta Peta Pokok
Bulatan
feature. (colour) Peta Peta Titi
Dakap
ACTIVITY: KBAT:
2. Pupils name the colour shown by teacher Mencipta Menaakul
then, recognise and isolate the LEGO by Menilai Teknik
Penyoalan
colour.
Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
ABM : KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 LEGO PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
VALUE berkomunikasi sepasukan
 Keyakinan diri Bersifat ingin Penyayang/
REFLECTION: Tahu prihatin
TM(3) _____/13 Bermaklumat Berprinsip
SM(2)_____/13 Patriotik Lain - lain
BM(1)_____/13
** Students who have not mastered the skills
taught will be guided up from time to time
SP : KE 3.3.2 Menghasilkan karya kreatif melalui MOD PEMBELAJARAN:
aktiviti Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI menggambar.
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) (iii)Berkeyakinan ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
KREATIVITI DAN At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
ESTETIKA  Produce creative work through drawing.
Alir
ACTIVITY: Peta Peta Pokok
2. Pupils do their own creative drawing. Bulatan
ABM : Peta Peta Titi
 Drawing paper Dakap
KBAT:
NILAI
Mencipta Menaakul
 Keyakinan diri Menilai Teknik
Penyoalan
REFLECTION: Menganalisis Inkuiri
TM(3) _____/13 Mengaplikasi Kreativiti
SM(2)_____/13 Penyelesaian masalah
BM(1)_____/13 KEMAHIRAN ABAD KE 21:
** Students who have not mastered the skills taught will be PROFIL MURID
guided up from time to time Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : BI 3.1.3 Engage in hand – eye coordination MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI through Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN scribbling, drawing lines and patterns.
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) Perbincangan Lain2
KSP: PM 11.1.2 Mengamalkan sikap rajin dalam ITHINK:
BAHASA DAN melaksanakan tugasan. Peta Buih Peta Buih
KOMUNIKASI OBJECTIVE: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
At the end of learning, student able to:
Alir
 Draw lines and pattern by join the dots Peta Peta Pokok
Bulatan
ACTIVITY: Peta Peta Titi
1. Pupils draw lines and patterns in the Dakap
KBAT:
worksheet given.
Mencipta Menaakul
2. Pupils colour the picture. Menilai Teknik
Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
ABM :
Mengaplikasi Kreativiti
 worksheet Penyelesaian masalah
NILAI
 Keyakinan diri

REFLECTION: KEMAHIRAN ABAD KE 21:


TM(3) _____/13 PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
SM(2)_____/13
BM(1)_____/13 Mahir Kerja
** Students who have not mastered the skills taught will be berkomunikasi sepasukan
guided up from time to time Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain

PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.


 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

TEACHERS NOTED:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 18 MAC 2024 MINGGU : 2 HARI : ISNIN / MONDAY
TEMA : MINGGU ORIENTASI SUBTEMA: UCAPAN BERTATASUSILA
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:

Sakit
Urusan keluarga
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
4. Provide time and space for students to adapt.
(20 MINIT)
P.ISLAM
( 30 MINIT )  Diajar oleh Ustaz Terlatih

MAIN BEBAS/  Students do their on favorite activities or KAEDAH PEMERHATIAN GURU:


FREE PLAY play, monitoring by teachers and PPM Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
( 20 MINIT )
Skala kadar
Senarai semak
SP : KM 1.1.1 Bercerita tentang diri sendiri MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN/ KSP: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
Lawatan Simulasi
LEARNING Perbincangan Lain2
ACTIVITY OBJECTIVE: ITHINK:
( PENDEKATAN At the end of learning, student able to: Peta Buih Peta Buih
BERTEMA )  Telling about theirself (eg name, age, Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
gender, race and hobbies).
Alir
( 40 MINIT ) ACTIVITY: Peta Peta Pokok
1. Students see the teacher introduces himself Bulatan
and tells the story about hobbies and Peta Peta Titi
favorite foods. Dakap
KBAT:
2. Then the students introduced themselves in
Mencipta Menaakul
turn. Menilai Teknik
3. Colour the picture given. Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Picture card Mengaplikasi Kreativiti
 worksheet Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 stationery PROFIL MURID
VALUE Berdaya Tahan Pemikir
 Keyakinan diri Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
REFLECTION: Bersifat ingin Penyayang/
TM(3) _____/13 Tahu prihatin
SM(2)_____/13 Bermaklumat Berprinsip
BM(1)_____/13 Patriotik Lain - lain
** Students who have not mastered the skills taught will be
guided up from time to time
BAHASA SP BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan MOD PEMBELAJARAN:
MALAYSIA menyebut Kajian Projek
Eksperimen KBKK
abjad
( 30 MINIT ) Lawatan Simulasi
KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
ITHINK:
(iii) berkeyakinan
Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mengecam dan menyebut abjad a, Alir
b, Peta Peta Pokok
Bulatan
c, d, e dan f
Peta Peta Titi
Dakap
KBAT:
Mencipta Menaakul
AKTIVITI: Menilai Teknik
1. Murid menyanyikan lagu “abc”. Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
2. Murid mengecam dan menyebut abjad Mengaplikasi Kreativiti
a,b,c,d,e dan f. Penyelesaian masalah
3. Murid menulis abjad a,b, c, d, e dan f di KEMAHIRAN ABAD KE 21:
udara. PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
ABM :
berkomunikasi sepasukan
 Kad abjad Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
NILAI Bermaklumat Berprinsip
 Keyakinan diri Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
TM(3) _____/13
SM(2)_____/13
BM(1)_____/13
**murid yang belum menguasai kemahiran yang
diajar akan diberi bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU )


( 60 MINIT )
SP : BM 3.1.5 Mengkoordinasi mata dengan tangan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI mengikut arah yang betul. Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : (i)
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) sabar Perbincangan Lain2
ITHINK:
BAHASA DAN OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
KOMUNIKASI Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mengkoordinasi mata dengan tangan
Alir
mengikut arah yang betul. Peta Peta Pokok
Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid menyambung titik dan mewarna Dakap
gambar. KBAT:
Mencipta Menaakul
ABM : Menilai Teknik
 lembaran kerja Penyoalan
NILAI Menganalisis Inkuiri
 kesabaran Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
REFLEKSI: KEMAHIRAN ABAD KE 21:
TM(3) _____/13 PROFIL MURID
SM(2)_____/13 Berdaya Tahan Pemikir
BM(1)_____/13 Mahir Kerja
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan berkomunikasi sepasukan
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : MA 1.1.4 Memadankan objek berdasarkan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI (i) Warna Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN (ii) Bentuk
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) (iii) saiz Perbincangan Lain2
KSP: SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang ITHINK:
SAINS DAN dikenalpasti Peta Buih Peta Buih
TEKNOLOGI) OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Memadankan objek berdasarkan Peta Peta Pokok
warna/bentuk/saiz Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid memilih lembaran kerja ikut Dakap
kefahaman sendiri sama ada ingin KBAT:
Mencipta Menaakul
memadankan objek berdasarkan warna, Menilai Teknik
bentuk atau saiz Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 lembaran kerja Mengaplikasi Kreativiti
NILAI Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
REFLEKSI: Mahir Kerja
TM(3) _____/13 berkomunikasi sepasukan
SM(2)_____/13 Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/13 Tahu prihatin
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
Bermaklumat Berprinsip
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
Patriotik Lain - lain

SP : FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan MOD PEMBELAJARAN:


AKTIVITI tangan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN dan kemahiran motor halus melalui
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) pelbagai aktiviti. Perbincangan Lain2
KSP: SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang ITHINK:
FIZIKAL dikenalpasti Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Menunjukkan koordinasi mata dan tangan Peta Peta Pokok
melalui aktiviti menguntai. Bulatan
Peta Peta Titi
AKTIVITI: Dakap
1. Murid mengenalpasti kad yang mempunyai KBAT:
Mencipta Menaakul
bentuk dan warna yang sama,kemudian Menilai Teknik
menguntainya ke dalam tali yang sama. Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Tali, kad pelbagai warna dan bentuk Mengaplikasi Kreativiti
NILAI Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
REFLEKSI: Mahir Kerja
TM(3) _____/13 berkomunikasi sepasukan
SM(2)_____/13 Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/13 Tahu prihatin
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
Bermaklumat Berprinsip
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
Patriotik Lain - lain

PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.


 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH : 19 MAC 2024 MINGGU : 2 HARI : SELASA / TUESDAY
TEMA : MINGGU ORIENTASI SUBTEMA: PERATURAN SEKOLAH
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:

Sakit
Urusan keluarga
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.

FIZIKAL SP : FK 2.1.4 Melakukan pergerakan dalam laluan: MOD PEMBELAJARAN:


( i ) lurus (ii) melengkung Kajian Projek
Eksperimen KBKK
( 30 MINIT ) (iii) spiral (iv) Zig - Zag
Lawatan Simulasi
KSP:BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan Perbincangan Lain2
memberi ITHINK:
respons secara bertatasusila Peta Buih Peta Buih
terhadap: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
(ii) arahan yang mudah
Alir
OBJEKTIF : Peta Peta Pokok
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Bulatan
1. Melakukan pergerakan dalam pelbagai Peta Peta Titi
laluan seperti, lurus, melengkung, spiral Dakap
dan zig - zag KBAT:
Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
AKTIVITI : Penyoalan
1. Murid dibawa keluar kelas Menganalisis Inkuiri
2. Murid melakukan pergerakan Mengaplikasi Kreativiti
dalam Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
pelbagai laluan mengikut kumpulan
PROFIL MURID
secara bergilir. Berdaya Tahan Pemikir
ABM : Mahir Kerja
kon, tali, gelung, wisel berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
NILAI Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
 Mendengar arahan Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
TM(3) _____/13
SM(2)_____/13
BM(1)_____/13
**murid yang belum menguasai kemahiran yang
diajar akan diberi bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU )
( 60 MINIT )
SP : BM 3.1.5 Mengkoordinasi mata dengan tangan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI mengikut arah yang betul. Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : (i)
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) sabar Perbincangan Lain2
OBJEKTIF: ITHINK:
BAHASA DAN Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Buih Peta Buih
KOMUNIKASI 1. Mengkoordinasi mata dengan tangan Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
mengikut arah yang betul.
Alir
AKTIVITI: Peta Peta Pokok
1. Murid menyambung titik dan mewarna Bulatan
gambar. Peta Peta Titi
ABM : Dakap
 lembaran kerja
NILAI
 kesabaran

REFLEKSI: KBAT:
TM(3) _____/13 Mencipta Menaakul
SM(2)_____/13 Menilai Teknik
BM(1)_____/13 Penyoalan
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan Menganalisis Inkuiri
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : MA 1.1.4 Memadankan objek berdasarkan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI (iv) Warna Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN (v) Bentuk
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) (vi) saiz Perbincangan Lain2
KSP: SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang ITHINK:
SAINS DAN dikenalpasti Peta Buih Peta Buih
TEKNOLOGI) OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Memadankan objek berdasarkan Peta Peta Pokok
warna/bentuk/saiz Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid memilih lembaran kerja ikut Dakap
kefahaman sendiri sama ada ingin KBAT:
Mencipta Menaakul
memadankan objek berdasarkan warna, Menilai Teknik
bentuk atau saiz Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 lembaran kerja Mengaplikasi Kreativiti
NILAI Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
REFLEKSI: Mahir Kerja
TM(3) _____/13 berkomunikasi sepasukan
SM(2)_____/13 Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/13 Tahu prihatin
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
Bermaklumat Berprinsip
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa Patriotik Lain - lain

SP : FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan MOD PEMBELAJARAN:


AKTIVITI tangan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN dan kemahiran motor halus melalui
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) pelbagai aktiviti. Perbincangan Lain2
KSP: SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang ITHINK:
FIZIKAL dikenalpasti Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Menunjukkan koordinasi mata dan tangan Peta Peta Pokok
melalui aktiviti menguntai. Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid mengenalpasti kad yang mempunyai Dakap
bentuk dan warna yang sama,kemudian KBAT:
Mencipta Menaakul
menguntainya ke dalam tali yang sama. Menilai Teknik
ABM : Penyoalan
 Tali, kad pelbagai warna dan bentuk Menganalisis Inkuiri
NILAI Mengaplikasi Kreativiti
 Keyakinan diri Penyelesaian masalah

REFLEKSI:
TM(3) _____/13
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
SM(2)_____/13
PROFIL MURID
BM(1)_____/13
Berdaya Tahan Pemikir
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
Mahir Kerja
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
P.ISLAM
( 30 MINIT )  Diajar oleh Ustazah Terlatih

REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

SP : KM 2.2.2 Mematuhi peraturan sekolah MOD PEMBELAJARAN:


AKTIVITI Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN/ KSP: BM 1.2.4 Mendengar dan memberi respons
Lawatan Simulasi
LEARNING dengan bertatasusila terhadap (i) arahan Perbincangan Lain2
ACTIVITY ITHINK:
( PENDEKATAN OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
BERTEMA ) Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mematuhi peraturan sekolah.
Alir
( 60 MINIT ) AKTIVITI KELAS: Peta Peta Pokok
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang Bulatan
kad gambar yang ditayangkan oleh guru. Peta Peta Titi
( Peraturan dalam kelas ). Dakap
2. Murid membuat simulasi mengikut arahan KBAT:
Mencipta Menaakul
guru tentang peraturan yang perlu dipatuhi Menilai Teknik
seperti minta kebenaran sebelum keluar Penyoalan
kelas. Menganalisis Inkuiri
AKTIVITI INDIVIDU: Mengaplikasi Kreativiti
1. Murid mewarna gambar yang menunjukkan Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
peraturan kelas yang perlu dipatuhi.
PROFIL MURID
ABM : Berdaya Tahan Pemikir
 Kad gambar Mahir Kerja
NILAI berkomunikasi sepasukan
 Keyakinan diri Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
REFLEKSI:
Patriotik Lain - lain
TM(3) _____/13
SM(2)_____/13
BM(1)_____/13
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa

PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.


 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do extra
worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and given
remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH : 20 MAC 2024 MINGGU : 2 HARI : RABU / WEDNESDAY
TEMA : MINGGU ORIENTASI SUBTEMA: SAYA DAN PRASEKOLAH
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:

Sakit
Urusan keluarga
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
4. Provide time and space for students to adapt.
(20 MINIT)
P.ISLAM
( 30 MINIT )  Diajar oleh Ustazah Terlatih

MAIN BEBAS/  Murid melakukan aktiviti diluar kelas


FREE PLAY mengikut pilihan masing – masing dengan KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
Rekod Anekdot
( 20 MINIT ) dipantau oleh guru dan ppm. Rekod Berterusan
Skala kadar
Senarai semak

AKTIVITI SP : KM 2.2.3 Memerihal tentang sekolah MOD PEMBELAJARAN:


PEMBELAJARAN/ Kajian Projek
Eksperimen KBKK
LEARNING KSP: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
Lawatan Simulasi
ACTIVITY Perbincangan Lain2
( PENDEKATAN OBJEKTIF: ITHINK:
BERTEMA) Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Buih Peta Buih
1. Memerihal tentang sekolah Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
( 40 MINIT )
Alir
AKTIVITI KUMPULAN: Peta Peta Pokok
1. Murid dibawa melawat ke sekitar kawasan Bulatan
sekolah untuk mengenali kawasan – Peta Peta Titi
Dakap
kawasan tertentu yang terdapat dalam KBAT:
sekolah. Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
2. Murid perlu bergerak mengikut kumpulan
Penyoalan
masing – masing. Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
AKTIVITI INDIVIDU: Penyelesaian masalah
1. Murid diminta menyebut kawasan – KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
kawasan dan objek- objek yang mereka
Berdaya Tahan Pemikir
nampak semasa lawatan. Mahir Kerja
2. Murid diminta menceritakan pengalaman berkomunikasi sepasukan
dan berkongsi perasaan. Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
ABM : Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
 Kawasan sekitar sekolah ( bahan Maujud ) REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
NILAI BM(1)_____/25
 Keyakinan diri **murid yang belum menguasai
kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa

BAHASA SP BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan MOD PEMBELAJARAN:


MALAYSIA menyebut Kajian Projek
Eksperimen KBKK
abjad
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) Perbincangan Lain2
KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : ITHINK:
(iii) berkeyakinan Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Mengecam dan menyebut abjad a, b, c, Peta Peta Pokok
d, e dan f Bulatan
Peta Peta Titi
AKTIVITI: Dakap
1. Murid menyanyikan lagu “abc”. KBAT:
Mencipta Menaakul
2. Murid mengecam dan menyebut abjad Menilai Teknik
a,b,c,d,e dan f. Penyoalan
3. Murid menulis abjad a,b, c, d, e dan f di Menganalisis Inkuiri
udara. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
ABM :
PROFIL MURID
 Kad abjad Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
NILAI berkomunikasi sepasukan
 Keyakinan diri Bersifat ingin Penyayang/
REFLEKSI: Tahu prihatin
TM(3) _____/13 Bermaklumat Berprinsip
SM(2)_____/13 Patriotik Lain - lain
BM(1)_____/13
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI SP : KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu: MOD PEMBELAJARAN:


PEMBELAJARAN/ (iv) Tolong - menolong Kajian Projek
Eksperimen KBKK
LEARNING KSP: BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan
Lawatan Simulasi
ACTIVITY memberi Perbincangan Lain2
respons secara bertatasusila ITHINK:
( PENDEKATAN terhadap: Peta Buih Peta Buih
BERTEMA ) (ii) arahan yang mudah Berganda
OBJEKTIF: Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
( 60 MINIT ) Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Peta Peta Pokok
1. Menunjukkan sikap positif seperti tolong – Bulatan
menolong. Peta Peta Titi
AKTIVITI INDIVIDU: Dakap
1. Murid diminta mengenalpasti kad gambar KBAT:
Mencipta Menaakul
yang berkaitan dengan sekolah. Menilai Teknik
2. Murid diminta mewarna gambar tersebut Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
AKTIVITI KUMPULAN: Mengaplikasi Kreativiti
1. Murid diminta berkumpul mengikut kad Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
gambar yang diperolehi. PROFIL MURID
2. Murid melakukan simulasi seperti dalam Berdaya Tahan Pemikir
kad gambar yang diperolehi. Mahir Kerja
3. Gotong- royong mengemas kelas. berkomunikasi sepasukan
ABM : Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
 Kad gambar Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
NILAI
 Keyakinan diri

REFLEKSI:
TM(3) _____/13
SM(2)_____/13
BM(1)_____/13
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar
akan diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.
 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

REFLEKS
KELAS :
TARIKH :
HARI : I
SLOT/ NAMA CATATAN/REFLEKSI/TINDAKAN SUSULAN
AKTIVITI
1

3
4

10

*** diisi mengikut keperluan, sekiranya ada.


Disediakan oleh: Disemak oleh:

________________________ _________________________________
(GURU PRASEKOLAH ) (PENTADBIR/PEMANTAU/PENCERAP)

LAMPIRAN 1

KEMAHIRAN ABAD KE
21

You might also like