You are on page 1of 4

План-конспект на урок по български език за шести клас

Притежателни местоимения. Упражнение.


Предварителна подготовка на учителя: да се подберат подходящи
задачи за упражнения, които водят до усвояване на същността,
особеностите и формите на притежателните местоимения, които поводят
до формиране на умения за тяхното използване в речта.

Предварителни задачи към класа: шестокласниците да преговорят


изученото за притежателните местоимения.

I . Тема на урока – Притежателни местоимения. Упражнение .

II. Вид на урока – упражнение.

III. Цели на урока :

1. Лингвокогнитивни :

- да се разширят и затвърдят знанията на учениците за притежателните


местоимения ;

- да се покаже в кои случаи се употребяват притежателните местоимения и


кога тяхната употреба е неуместна

2. Лингвокултурологични:

- да се изгради умение за правилна и уместна употреба на притежателните


мeстоимения ;

- да се повиши езиковата култура на учениците .

3. Лингвопрагматични :

- да се обогати речевото общуване на учениците във всички сфери и


области на живота ;

- да се използват тези знания .при обучението по синтаксис;

IV. Основни методи, форми и похвати :

- методи: репродуктивен, частичноизследователски, изследователски;

-форми: беседа, самостоятелна работаупражнение;


- похвати: съобщение на учителя, работа с учебника и учебната тетрадка,
задачи за упражнения;

V. Ход на урока :

1. Актуализация на стари знания :

- Нека сега си припомним кои видове местоимения сте изучили досега .

- Какво представлява притежателното местоимение ?

- Каква служба изпълняват притежателните местоимения в изречението ?

- Избройте ми формите на притежателните местоимения !

2. Поставяне на новата тема и работа по нея :

- През този час ще продължим работата си върху притежателните


местоимения. Запишете заглавие в тетрадките за работа в клас :

Притежателни местоимения. Упражнение.

-Ще се упражняваме върху задачите, дадени в учебника и учебната


тетрадка.

Упражнение 1 : Открийте ГРЕШНО написаните местоимения.

(Общо условие за задачи 1 и 2.)

1.

А) мой тайни В) твой проблем

Б) свой човек Г) свои хора

2.

А) нейни грижи В) нейно постижение

Б) нейн брат Г) неин успех


Учениците работят самостоятелно в тетрадките си, а през това време на
дъската се изпитват ученици да попълнят таблицата с формите на
притежателните местоимения .

Упражнение 2 : Попълнете таблицата с формите на притежателните


местоимения !

лице Число Единствено число Множествено Кратки


число форми
М.р. Ж.р. Ср.р.
1. Ед.ч.

2. Един
притежател
3.
1. Мн.ч.

2. Много

3. притежатели

Задават им се допълнителни задачи.

Упражнение 3:

1. В кое съчетание има притежателно местоимение?

А) казаха ми В) къщата ми

Б) подариха ми Г) изпратиха ми

2. В кое съчетание формата за притежателното местоимение е за


единствено число?

А) нашите успехи В) техните оценки

Б) моите приятели Г) вашият адрес

Упражнение 4 : Напишете текста :


Върнах се към картите и ето я Флора, в рокля, зелена като морето, точно
както си я бях спомнил предишната вечер; а после идваше чернокосо
момиче със същите сини очи, косата й беше пусната дълга и тя цялата бе
облечена в черно, с колан от сребро около кръста. Очите ми се напълниха
със сълзи, без да знам защо. Името й беше Дирдри. След нея бе Файона, с
коса като на Блийс или Бранд, моите очи и седефен тен. В секундата , в
която обърнах картата , вече я мразех. Следващата беше Луела, чиято коса
беше същата като нефритените й на цвят очи, облечена в блещукащо сиво
и зелено със светлолилав колан, тъжна и вяла на вид. Знаех, че тя не е като
нас останалите. Но също ми беше сестра.

нефрит - скъпоценен камък , зелен на цвят.

(откъс от произведение на Роджър Зелазни – „ Принцовете на Амбър „)

Открийте в текста 8 форми на личното местоимение и 5 - на


притежателното и определете граматичните им категории.

Заключителна част : Ако на учениците не стигне времето да извадят


всички местоимения от текста и да определят граматичните им категории ,
упражнението остава за домашна работа и се проверява следващия час .

You might also like