You are on page 1of 3

PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE

Škola: JU Druga osnovna škola Brčko

Redni broj časa: 3

Razred: VIII (osmi)

Datum:

Nastavna tema: Nasilje

Nastavna jedinica: Nasilje:Oblici nasilja, posljedice nasilja, kako reagovati na nasilje,


inkluzivna škola – škola za sve

Tip časa: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Metode zasnovane na razgovoru

Nastavni oblici: Grupni oblik rada

Nastavna sredstva: Priručnik za nastavnike o prevenciji nasilja, 4 portfolija, markeri

Ciljevi časa:
1. Odgojni: Razvijanje mišljenja i samopouzdanja kod učenika, prihvatanje tuđeg
mišljenja
2. Obrazovni: Učenici poslije časa znaju šta je inkluzivna škola i koje su osobine takve
škole
3. Funkcionalni: Razvijanje psihomotornih funkcija kod učenika, razvoj rada u grupi
itd.

Nastavnik: Melisa Alić

TOK ČASA

1. Uvodni dio

Na početku časa (5 do 10 minuta) učenicima u kratkim crtama izložim osnovno o nasilju,


vrstama i osobinama nasilja. Podstičem učenike da se uključe tako što iznesu svoje mišljenje i
stavove o nasilju i da govore o vrstama nasilja koja se dešavaju u našoj školi.

Pored toga učenicima izlažem osnovno o inkluzivnoj školi, pojam i osobine takve škole,
naglašavam da je to škola u kojoj će svi biti ravnopravni i u kojoj će svi biti jednako
uvažavani, kako zaposleni tako i učenici.

2. Glavni dio
Učenike podijelim u 4 grupe i svakoj grupi podijelim unaprijed pripremljen portfolij na koji
učenici pišu svoje stavove i mišljenja o nasilju, inkluzivnoj školi, pišu svoje stavove i kritike o
svojoj školi.

Portfolij sadrži vremenske crte od 2000-2005, 2005-2010 i budućnost. Učenici svoje


komentare na mišljenja i stavove drugih učenika mogu iznijeti samo pisano. Sve aktivnosti
treba da se odvijaju u što je moguće većoj tišini.

Ova aktivnost treba da traje maksimalno 15 minuta i za to vrijeme svi učenici barem jednom
treba da priđu portfoliju i napišu svoje stavove. Ovaj oblik rada pomaže da i učenici koji nisu
aktivni izraze svoje mišljenje.

Poslije toga svaka grupa čita napisane izjave sa portfolija i svi zajednički odaberemo jednu
temu o kojoj ćemo dalje diskutovati. Na ovaj način otvaramo mnoge teme koje su sami
učenici iskazali i naveli.

Diskusija traje oko 15 minuta.

3. Završni dio

Nakon završetka glavne aktivnosti i diskusije izvodimo zaključak i još jednom ističem cilj i
svrhu ove lekcije. Naglasim da nam nije bio cilj da osuđujemo sistem obrazovanja nego da
zajednički dođemo do nekog rješenja i zajedničkog poboljšanja naše škole. Naglašavam
osnovne stavove učenika o tome kako bi naša škola mogla postati ŠKOLA ZA SVE.

Portfolij (Radni list)

2000-2005 2005-2010 Budućnost

You might also like