You are on page 1of 3

Тема: Звуки [ц], [ц′].

Позначення їх буквами Ц, ц  («це»)


Мета: навчити розрізняти в мовленнєвому потоці звуки [ц], [ц′], читати слова з новою буквою;
розвивати фонематичний слух, дикцію, розширювати кут зору; виховувати бажання піклуватися
про власне здоров’я, дотримуватись правил ввічливої поведінки під час спектаклю.
Обладнання: буквена каса; зображення цвіркуна, цирку, ціпка, великої і малої букви «це»; під-
готовлена завчасно дошка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Шановні діти! Я запрошую вас усіх взяти участь у інтелектуальній грі «Найрозумніший». Правила
дуже прості: за добру поведінку і правильні відповіді, активну участь кожен отримуватиме фішку.
По закінченню гри ми визначимо найрозумнішого учня класу за кількістю фішок. Щасти вам!
(Бажано, щоб учитель зумів кожному учневі протягом уроку дати фішку.)
II. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи
— Підведіть руку, хто чув коли-небудь пісню цвіркуна. (Учитель демонструє малюнок.) Хто може
зімітувати його спів? Спробуймо разом! (Ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц)
— Який звук [ц] — голосний чи приголосний? (Приголосний) Чому? Що заважає струменю повітря
вільно виходити? (Звук [ц] приголосний, бо язик і зуби створюють перешкоду на шляху струменя
повітря.)
— Знайдіть звук [ц] у вірші.
Як на сцену на цеглину
Сів цвіркунчик біля тину.
Цвіринчить і цвіринчить,
Не на мить не замовчить!
— Назвіть слова із звуком [ц]. (Сцена, цеглина, цвіркунчик, цвірінчить) Вимовте слова сцена і
цвіркун. Порівняйте звук [ц] у них. Чим вони відрізняються? (Один з них м’який, інший — твердий.)
— Промовте слова цирк та ціпок. (Учитель демонструє малюнки.) У якому слові чується звук [ц′]?
(Ціпок) У якому слові перший звук твердий? (Цирк)
— Покажіть картку для позначення звука [ц′]. (=) А тепер — звука [ц]. (–)
— Пропоную вам завдання на увагу. Я читатиму слова, а ваше завдання — показати картку «=»,
якщо почуєте [ц′], або картку «–», якщо почуєте [ц].
Цап, цукерка, квочка, ціна, сцена, стілець, гречка, цуценя, криниця, цегла, олівець.
— Складіть звукові схеми слів цукерка і криниця. (Учитель записує слова на дошці.) Перевірте одне
одного.
— Утворіть злиття звука [ц] та того, який називатиму я: [а], [у], [е], [и], [о].
— А тепер утворіть злиття зі звуком [ц′]: [у], [а], [о], [і].
— Складіть слова зі звуком [ц] на початку, в середині слова. (Цуценя, цап, сцена, концерт) Утворіть
слова зі звуком [ц′] на початку, в середині, у кінці слова. (Ціпок, танцювати, працювати, продавець,
горобець)
III. Ознайомлення з буквою Ц, ц  («це»)
— Звуки [ц], [ц′] позначаються на письмі буквою «це». (Учитель показує велику і малу літери «це».)
— Чим схожі і чим відрізняються ці букви між собою? (За формою однакові, а за розміром різні.)
— Прочитайте утворені склади за таблицею.
а ю о я у і и

— Позначте звук [ц] або [ц′] у кожному стовпчику відповідним знаком: «=» або «–». (Учитель
викликає окремих учнів.)
Фізкультхвилинка
— Послухайте текст фізкультхвилинки ще раз і назвіть слова зі звуком [ц] або [ц′]. (Лице, деревце,
вітерець)
— Яке слово утвориться, якщо зменшити слово вітерець на три останні літери? (Вітерець — вітер)
— Чим вони відрізняються? (Вітерець маленький, слабкий, а вітер — великий, сильний.)
— Прочитайте слова.
СТІ ОЛІ ЦЕ ЦА ЦУ

КОР РІВНА ЛЕЦЬ МЕНТ ВЕЦЬ

— Послухайте і скажіть, що не так.


Ми із братом для зубів
Робимо зарядку:
Він з’їдає тільки пів‚
А я цілу шоколадку.
— Скажіть, чи корисна така зарядка для зубів? (Ні) Чому? (Солодощі псують зуби.) Як ви
доглядаєте за своїми зубами? (Відповіді учнів.)

Фізкультхвилинка
— Знайдіть відповідне слово.
— Уявіть, що ви у залі, перед вами — велика світла сцена, на ній — казкові герої серед декорацій
чарівного замку. Оцініть події, що відбуваються серед глядачів, словами можна, не можна.
Голосно говорити, тихо сидіти, їсти цукерки, говорити по телефону, гукати друга на іншому ряду,
тихенько пропускати глядачів на їх місця, займати чуже місце.
— Усі ви знаєте правила поведінки під час спектаклю, а хто з вас не дотримується цих правил,
підніміть руки!
— За вашу вихованість пропоную вам скоромовку, аби наш язичок теж завжди нас слухав.
Погляньте на дошку! (Учитель читає скоромовку.)
Цілитель Цибуля цікавиться цілющим цвітом акації.
— Які слова вам не зрозумілі? (Цілитель, цілющий) Хто знає значення цих слів? Цілитель — це
людина, яка виліковує хворих. Як ще можна назвати людину цілителя? (Лікар) Цілющий — це
властивість предмета, яка має лікувальні властивості; наприклад: цілющий сироп — сироп, що
допомагає видужати. Слово цілющий можна замінити словом лікувальний.
— Промовте лише звуки, які позначає буква «це» у скоромовці. ([ц′], [ц], [ц′], [ц′], [ц], [ц′])
— Прочитаємо скоромовку разом. Тепер самостійно, пошепки. Кожен ряд окремо. Хто бажає
прочитати скоромовку сам? (Учні читають у швидкому темпі.)
Пальчикова гімнастика
СТІЛЕЦЬ
Варіант 1
Вихідне положення: ліву долоню поставити вертикально, пальці уверх — це «спинка» стільця. До
неї приставити кулачок правої руки — це «сидіння».
Нумо, дітки, молодці,
посідаймо на стільці.
Небагато треба вміння —
Зробим спинку і сидіння.
— Відгадайте загадку.
Довгі вуха, куций хвіст,
До мисливства в нього хист:
Все знаходить навмання
Це маленьке... (цуценя).
— Який звук стоїть на початку слова? ([ц]) Дайте йому характеристику. (Приголосний твердий) У
слові цуценя є ще один звук [ц]? (Так) Де він знаходиться у слові? (Усередині)
— Побудуйте в парах звукову схему до слова цуценя на парті. Скільки букв у слові? (6) А звуків? (6)
Який голосний наголошений? ([а])
— Які склади утворюють звук [ц] та голосні звуки [у], [е] у слові цуценя? (цу, це)
— Які слова можна утворити, додавши склад цу?
— Утворіть слова, додавши склад це.
— Наступна загадка!
Я у кожній є квартирі:
Сидіння та ноги чотири.
Для комфорту спинку маю,
Багато місця не займаю. (Стілець)
— Який останній звук у слові стілець? ([ц′]) Дайте йому характеристику. (Приголосний, м’який)
— Утворіть слова, додаючи звук [ц′].
— У парах на партах побудуйте слово гаманець та його звукову схему.
— Якою буквою позначаються звуки: приголосний твердий [ц] та приголосний м’який [ц′]? (Буквою
«це»)
— Повторимо правило! (Буква «це» на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [ц]
і м’який [ц′].)
V. Підсумок уроку
— З якою буквою ознайомилися на уроці?
— Які звуки позначає буква «це» на письмі?
— Нагадайте правило.
— Що корисного дізналися сьогодні?
— Які слова з буквою «це» запам’ятали?
— Визначимо переможця гри «Найрозумніший». Ним стає той учень, у якого одна і більше фішок.
Покажіть свої фішки! Отаке, погляньте у нас найрозумніший клас!

You might also like