урок цвета 1 клас

You might also like

You are on page 1of 8

План - конспект уроку

з англійської мови у 1 класі з теми

« Colours»
Тема: Colours
Мета:

учбова : закріплення ЛО з теми «Привітання»

ознайомити з лексичними одиницями з

теми «Кольори»

розвиток навичок усної мови та аудіювання

намалювати, розфарбувати малюнки та

скласти власну пісню за прикладом

розвиваюча: розвиток творчих здібностей дітей

розвиток комунікативних навичок

розвиток мислення та уваги

виховна: навчити працювати в групах, колективі

вчити управляти емоціями під час ігрових

ситуацій

інтеграція:

музика – виконання пісень

малювання – розфарбування малюнків

Обладнання: проектор, комп'ютер, презентація,

відеоролик, карточки з кольорами, підручник, картинки (небо,

сонце, трава, яблуко, жаба, м'ячик, лимон, фарби, карточки зі

словами – назвами кольорів на англійській мові, розмальовки )

Перебіг уроку.

1. Організаційний момент. The beginning point.


Т. – Good morning, children.

Let’s greet your friends with our song.

(Діти разом із вчителем співають пісню “Good morning”, та виконують певні


рухи;)

Good morning! Good morning!

I’m glad to see my friends. twice

Good morning! Good morning to you!

Hello, Inga. Hello, Vova. Hello, Sasha. Hello, Masha.

Good morning! Good morning!

I’m glad to see my friends.

Good morning! Good morning to you!

And you, and you, and you.

2. Занурення у тему. Warming up activity. Listening.

T. - My friends sent me an interesting film. Let’s watch it


together. Watch the film and find the main words. Please,
repeat after me.
(учні дивляться фільм про кольори, називають головні слова з фільму:
блакитній колір, жовтий колір, зелений колір, червоний колір, небо, сонце,
трава, яблуко. Вчитель закріплює на дошці зображення предметів та
кольорів.)
T. – Good pupils! So, the topic of our lesson is “Colours”.
At the end of the lesson you should be ready to draw and
paint the pictures and then compose your own song.
3. Опрацювання ЛО. Lexicon.

T. – Listen to me and repeat after me: sky, sun, grass, apple,


blue, yellow, green, red.
(вчитель промовляє слова, виконує певні рухи, демонструючи слова та
показуючи картинки. Діти повторюють за
вчителем.)
T. – And now, kids tell me: what is “grass”, “apple”, “sky”, “sun”.
(вчитель показує дітям зображення яблука, неба, трави, сонця та просить
учнів назвати ці слова англійською.)

T. – Show me “an apple” “grass”, “the sky”, “the sun”. Answer my


questions:
- What is it? It is an apple.
What colour is an apple? It’s red.
What is red? An apple is red.

- What is it? It is the sky.


What colour is the sky? It’s blue.
What is blue? The sky is blue.

- What is it? It is the grass.


What colour is the grass? It’s green.
What is green? The grass is green.

- What is it? It is the sun.


What colour is the sun? It’s yellow.
What is yellow? The sun is yellow.
4. Закріплення. Гра. Consolidation. Moving. Activity.
T. – Open your books, page twelve, exercise two.
We are going to play and sing our song.
Let’s sing this song and play.
T. – Listen to the song, repeat and act.
(учні слухають пісню,– 2 рази)

5. Розробка індивідуальної траєкторії.


Developing individual trajectory. Group work.

T. – The little bird has brought some pictures. Take any


picture you like.
T. - Who has got a frog? Come to me.
Tell me, what colour is the frog? It’s green.
Take your seats at the green table.
T. - Who has got an apple? Come to me.
Tell me, what colour is an apple? It’s red. Take your
seats at the red table.
T. - Who has got the lemon? Come to me. Tell me, what
colour is the lemon? It’s yellow. Take your seats at
the yellow table.
T. - Who has got the ball? Come to me. Tell me, what
colour is the ball? It’s blue. Take your seats at the
blue table.
(діти розділяються на 4 групи, сідають за столи, з’єднують лінії малюнка та
розфарбовують малюнок.)
T. - Before you colour your pictures let me show you an interesting trick.
You have your water colours. But we don’t have the green colour.
Do you know how ow can we get it using our colours? We need to
mix:

T. - You are given 3 minutes to draw and colour your


pictures.
6. Підсумки уроку. Sum up.
T. – Now, show me your pictures. What colour is your frog (apple, ball,
lemon)? So, using your pictures let’s compose your song.
(учні співають пісню, використовуючи малюнки, демонструють свої малюнки)

What colour is your ball?


It’s blue. It’s blue. It’s blue.
The ball is blue. The ball is blue.
(показують малюнок)
What colour is your lemon?
It’s yellow. It’s yellow. It’s yellow.
The lemon is yellow. The ball is blue.
(показують малюнки)
What colour is your frog?
It’s green. It’s green. It’s green.
The frog is green. The lemon is yellow.
The ball is blue. (показують малюнки)
What colour is your apple?
It’s red. It’s red. It’s red.
The apple is red. The frog is green.
The lemon is yellow. The ball is blue.
(показують малюнки)

T. – So, children, you are great artists and composers. Now you can use
any word in your song. Thank you very much for the lesson. Say good
bye to each other.

7. Reflection.
T. – Do you like our lesson? (show me)
(учні разом із вчителем співають пісню «Good bye»)

You might also like