You are on page 1of 4

Тема: Зовнішність

Мета: ознайомити з новими лексичними одиницями, активізувати вивчений


лексико-граматичний матеріал, продовжувати формувати вміння та навички
читання, письма, усного мовлення; розвивати логічне мислення, увагу,
комунікативні здібності учнів; виховувати зацікавленість у розширенні своїх
знань, загальну культуру учнів.
Обладнання: підручник, інтерактивна дошка, ноутбук, слайди, картки з
завданнями та малюнками,
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting.
T: Good morning, pupils!
P: Good morning, teacher!
T: I’m glad to see you!
P: We’re glad to see you, too!
T: How are you?
P: We’re fine, thank you. And how are you?
T: I’m fine, too, thank you. Sit down, please.
2. Warm-up.
T: A teddy bear is our guest today. You can ask him about himself.
P: What is your name?
P1: How old are you?
P2: Where are you from?
P4: Have you got a brother or sister?
3. Aim.
Look at the blackboard. What do you see at the blackboard? You are right. Today we
speak about appearance. You’ll learn how to describe people and toys, get to know
some new words, and practice them in exercise, games.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Phonetic drills.
T: Look at the blackboard. Listen and repeat after me.
I [ai] – hi, five, nine
A [ei] – Kate, name, game
Oo [u:] – school, room, spoon
Wh [w] – why, when, what
T: Now you read.
2. Presenting vocabulary.
Ex. 1 p. 56
What do you see? What does she have?
(hair, an eye, a nose, a mouth, a lip, a head, an ear, a cheek)
Презентація

3. Гра «Touch your … »


(2 учні по черзі дають команди)
4. Reading
Ex. 3 p.57
4.1. Повторення вивченого матеріалу з теми «Кольори»
1) Pre-Reading Activity.
Бесіда з учнями
T: What do you see at the exercise 3?
P: I see a teddy bear.
T: Do you like it?
5. Physical Activity
6. Speaking and writing
T:You should describe a photo. (Опис зовнішності Білосніжки)
Повторити Алфавіт – Пісня
Повторити Нумерацію, Дні тижня – пісні
Пори року , кольори
7. Checking the new words
(Слова на картках з пропущеними буквами)

Ha*r A *ose A h*ad A m*uth


A c*eek A li* An e*r An *ye

ІІІ. Заключна частина уроку


1. Home work
Ex. 1 p. 56 вивчити нові слова, принести та вміти описати зовнішність
улюбленої іграшки.
2. Summarizing
What about did we speak today?
Did you like our guest?
What task did you like the most?

You might also like