You are on page 1of 6

«____»___________20___ року

Конспект уроку української мови (читання) з використанням навчально-


методичного комплекту з навчання грамоти 1 клас К. Пономарьової -
«Буквар»: підручник для 1 класу у 2-х частинах; «Я читаю»: буквар у 2-х
частинах; «Супутник букваря»: зошит з читання; методичні рекомендації
до уроків читання за букварем «Я читаю».

Урок № 4.
Тема. Слова, які відповідають на питання який? яка? яке? які? Тема для
спілкування: Правила дорожнього руху.
Мета: сформувати в учнів уявлення про слова, які відповідають на
питання який? яка? яке? які?, навчити ставити до них питання; активізувати
слова тематичної групи «Кольори»; удосконалювати вміння складати
речення, виконувати завдання на встановлення відповідності, складати
розповідь за серією малюнків; розвивати спостережливість, уміння
аналізувати, порівнювати, робити посильні висновки; закріпити знання учнів
про правила дорожнього руху, виховувати усвідомлення необхідності їх
дотримуватись.
Очікувані результати: здобувач освіти отримує уявлення про слова,
які відповідають на питання який? яка? яке? які?, вчиться ставити до них
питання; збагачує словниковий запас; вчиться відповідати на запитання
вчителя, виконувати сприйняті на слух завдання, орієнтуватися на сторінці
букваря; вчиться користуватись підручником і навчальним приладдям.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить вчитель; створити
умови, що сприяють появі інтересу до навчальної книги — букваря,
бажання вчитися; контролювати й оцінювати свої результати; розвивати
спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне
мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до
навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в
парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко,
повільно, виразно, витримувати паузи);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з
однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до
однокласників та членів родини;
здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час
читання;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати
інформацію з підручника.

Обладнання: малюнок із зображенням світлофора; таблички для стіни


слів; набір LEGO «Шість цеглинок»; мультимедійний комплект.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, здоров’язбережувальна,
громадянська.

Хід уроку

І. Вступна частина.

1. Організація класу.

Слайд 1-2. Організація класу.


Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався —
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.

2. Психологічне налаштування на урок. Вправа «Очікування від


подорожі».
Слайд 3. Психологічне налаштування на урок. Вправа «Очікування від
подорожі».
Сьогодні на уроці я пропоную вам здійснити подорож безмежним
океаном Країни Знань. Але подорожуючи, ми обираємо якийсь вид
транспорту. Сьогодні ми поїдемо потягом. Оберіть собі вагон, в якому би ви
хотіли подорожувати.
Якщо ви обрали ЧЕРВОНИЙ ВАГОН, то для вас очікують на уроці –
гарні знання; ЖОВТИЙ ВАГОН – вас очікує гарний результат на уроці;
СИНІЙ ВАГОН – вас очікують на уроці позитивні емоції; ЗЕЛЕНИЙ ВАГОН
– вас очікують нові знання.
3. Актуалізація отриманих знань.
а) Назви кожний предмет. Постав питання що?
Слайд 4. Назви кожний предмет. Постав питання що?
б) Розгляньте малюнок. Назвіть членів родини. Хто?
Слайд 5. Розгляньте малюнок. Назвіть членів родини. Хто?
в) Поставте питання хто? або що? до кожного з об’єктів.
Слайд 6. Розгляньте малюнок. Назвіть членів родини. Хто?
Слайд 7. Фізкультхвилинка для очей.
2. Повідомлення теми уроку. Очікування.

Слайд 8. Повідомлення теми уроку. Очікування.


Сьогодні на уроці ми згадаємо кольори, повторимо правила дорожнього
руху.

3. Робота над загадкою.

Слайд 9. Робота над загадкою.


В нього троє оченят,
Всі по черзі горять.
Як червоне загориться,
Треба зразу зупиниться.
Як моргне зеленим світлом,
Можна йти спокійно дітям.
(Світлофор)

4. Оформлення стіни слів: колір, світлофор, зебра, правила, дорожній


рух. Доповнення новими словами.

Слайд 10. Стіна слів. Словникова робота.


Учитель поповнює стіну слів новими словами: колір, світлофор, зебра,
правила, дорожній рух.

ІІ. Основна частина.


1. Робота за підручником (с.8-9).
Розгляньте малюнки. Чим відрізняють клоуни один від одного?
Слайд 11-12. Чим відрізняють клоуни один від одного?
Вчитель пропонує розглянути клоунів на с. 8 і запитати, чим вони
відрізняються (Перший клоун який? – Веселий. Другий який? – Сумний.
Третій який? – Серйозний). Потім можна запитати, який у клоунів ніс
(червоний, круглий), яка шапочка (зелена), яке волосся (руде).
2. Завдання на встановлення відповідності.
Слайд 13. Якого кольору олівці на малюнку?
Слайд 14. Назвіть предмети що зображені. Як ці предмети можна назвати
одним словом? (Овочі). Добір слів , які відповідають на питання що? який?
яка? (колір, форма, смак).
Слайд 15. З’єднайте колір олівця та колір овоча.
Перед виконанням завдання на встановлення відповідності варто
пригадати назви кольорів. Запитати, якого кольору олівці на малюнку. Потім
назвати предмети під олівцями (помідор, огірок, баклажан, цибуля).
Запитати, чи знають учні, як усі ці предмети можна назвати одним словом
(овочі). Далі проводиться робота над добором слів, які відповідають на
питання який? яка? (наприклад: помідор який? – червоний, круглий,
соковитий, смачний, стиглий, кислий, свіжий; цибуля яка? – жовта, кругла,
гірка, соковита). Потім учні з’єднують стрілочками предмети однакового
кольору. Після цього можна запропонувати дітям знайти в класі предмети
тих кольорів, які мають олівці.
3. Вправа на розвиток умінь спостерігати, порівнювати, знаходити
відмінні ознаки. Чим відрізняються об’єкти на малюнку?
Слайд 16. Чим відрізняються об’єкти на малюнку? Який перший будинок?
Який другий будинок?
Слайд 17. Чим відрізняються об’єкти на малюнку? Який собачка? Який
котик?
Слайд 18. Чим відрізняються об’єкти на малюнку? Який перший м’ячик?
Який другий м’ячик?
Слайд 19. Чим відрізняються об’єкти на малюнку? Який вовк? Яка лисичка?
Наступне завдання передбачає розвиток умінь спостерігати,
порівнювати, знаходити відмінні ознаки і пояснювати свою думку, будуючи
речення чи невеликий зв’язний текст. Працюючи над цим завданням, варто
сказати учням, що вони мають порівняти спочатку два будинки: перший
який?, а другий який? (великий і малий, багатоповерховий і одноповерховий,
міський і сільський, жовтий і рожевий тощо). Потім діти аналогічно
порівнюють м’ячі, песика і котика, вовка і лисицю.
Слайд 20. Фізкультхвилинка.
4. Завдання на вилучення зайвого в групі однакових предметів.
Слайд 21-23. Що зображено на малюнку? Які вони? Який предмет зайвий?
Вчитель пропонує колективну роботу над аналізом зображених
предметів (назвати предмети, поставивши питання що? або хто?, та їх
ознаки, поставивши питання який? яка? яке?) далі - самостійно знайти
зайвий предмет у кожному ряду. Якщо вони з цим не впораються, тоді
вчитель зауважує, що в першому ряду треба звернути увагу на колір
предметів (яблуко червоне, а інші фрукти жовті), у другому – на температуру
(усі страви гарячі, а морозиво холодне), у третьому – на розмір (мишка мала,
а інші тварини великі).
5. Завдання на повторення правил дорожнього руху.
Наступні два завдання передбачають повторення правил дорожнього
руху. Під час розпізнавання персоніфікованих букв варто запитати, чому
буква ж тримає жовтий кружечок, ч – червоний, а з – зелений. Що вони
хочуть зробити з цими кружечками? Допоможіть їм – покажіть стрілочкою
місце кожного кружечка на світлофорі або зафарбуйте віконечка світлофора
відповідними кольорами.
Слайд 24. Чи впізнаєш ти ці букви? Назви їх.
Слайд 25. Зафарбуйте кружечки світлофора.
Слайд 26-28. Доберіть інші слова на ці букви.
6. Робота за серією малюнків.
Слайд 29. Робота за серією малюнків. Які об’єкти ви бачите? Поставте до
них питання.
Завдання компетентнісно орієнтоване. Воно мотивує дітей пригадати
правила переходу вулиці на пішохідному переході зі світлофором. Спочатку
учні розповідають, що відбувається на першому малюнку (Сергійко із
песиком підійшли до пішохідного переходу. Сергійко зупинився, бо побачив
на світлофорі червоне світло. А песик не знає правил дорожнього руху, тому
кинувся на дорогу. Але хлопчик його зупинив.). Продовження розповіді діти
здійснюють за другим малюнком (Як думаєте, що пояснює Сергійко
песикові.) Потім учні від імені Сергійка розповідають песикові, як треба
переходити вулицю.
Вчитель пропонує учням назвати предмети, зображені на серії
малюнків, і дібрати до них слова, які відповідають на питання який? яка?
яке? які? (дерева які? – зелені, машина яка? – червона, штани в Сергійка які?
– сині і тощо).
8. Стіна слів. Словникова робота.
Слайд 30. Стіна слів. Словникова робота. Складіть із словами речення.
Вчитель з’ясовує, як учні засвоїли вивчені слова, пропонує пояснити їх
значення або скласти з ними речення.
Слайд 31. Рухлива вправа.

ІІІ. Заключна частина. Рефлексія.

1. Підсумок уроку. Виконання інтерактивного онлайн завдання.

Слайд 32. Online завдання.

2. Рефлексія «Незакінчене речення».

Слайд 33. Вправа «Незакінчене речення».


Сьогодні на уроці я дізнався/дізналась про…
Найбільш цікавим було…
Урок запам'ятався мені тим, що …
Вдома я розкажу про …
3. Рефлексія. Оберіть відповідну цеглинку LEGO.
Слайд 34. Рефлексія. Оберіть відповідну цеглинку LEGO.
Цеглинку ЛЕГО підніміть, зустріч нашу оцініть!
Все було легко! Я трошки втомилась! Було цікаво! У мене все вийшло! Було
складно!
4. Завдання для цікавої перерви. Розфарбуйте малюнок «Світлофор».
Слайд 35. Завдання для цікавої перерви. Розфарбуйте малюнок «Світлофор».

You might also like