You are on page 1of 15

ДНЗ «Нововолинський ЦПТО»

Розв’язування задач і вправ


Методична розробка уроку

Г.І. Панас, викладач математики


Тема уроку. Розв’язування задач і вправ
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми
«Основи математичної статистики», формувати навички і вміння
розв’язувати вправи; викликати в учнів зацікавленість предметом
математика, бажання вивчати його; стимулювати пізнавальну діяльність
учнів, сприяти формуванню і розвитку системних знань, колективних і
міжособистісних відносин, самостійності у виборі засобів, форм і методів
навчання.
Розвивати увагу, пам'ять, спостережливість, уміння робити висновки,
спираючись на відомі факти; виховувати наполегливість у досягненні мети,
акуратність.
Розвивати вміння узагальнювати, мислити логічно, робити висновки,
чітко висловлювати свою думку; виховувати відповідальність, уміння
працювати самостійно й у групі.
Очікувані результати: учні повинні розуміти що таке генеральна
сукупність та вибірка, означення середнього значення, моди та медіани
вибірки; пояснювати зміст середніх показників і характеристик вибірки;
вміти знаходити числові характеристики вибірки даних; застосовувати
ймовірнісні характеристики навколишніх явищ для прийняття рішень.
Основні поняття: статистика, математична статистика, статистичне
спостереження, генеральна сукупність, вибірка, розмах вибірки, гістограма і
полігон, мода, медіана, середні значення величин, варіаційний ряд,
статистичні таблиці.
Обладнання: картки-завдання, картки для індивідуальної роботи,
тестові завдання, мультимедійна презентація до уроку, мультимедійна
дошка, учнівські міні-реферати.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форми роботи: індивідуальна , колективна, самостійна робота, тестова
перевірка знань.

Ідея уроку:
“... для того, щоб оцінити смак супу,
зовсім не обов’язково з’їсти його повністю,
необхідно гарно перемішати його і
скуштувати лише одну ложку”.
( Інститут Геллапа)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Один із директорів інституту досліджень громадської думки
Геллапа (США) промовив таку фразу : “... для того, щоб оцінити смак супу,
зовсім не обов’язково з’їсти його повністю, необхідно гарно перемішати його
і скуштувати лише одну ложку”.
Кравці за звичай мають справо із супом лише вдома на кухні, але ця
ідея відображає завдання і цілі нашого уроку.
«Статистика знає все», - стверджували І. Ільф і Є.Петров у своєму
знаменитому романі «Дванадцять стільців» і продовжували: «Відомо, скільки
якої їжі з’їдає за рік середній громадянин республіки… Відомо, скільки в
країні мисливців, балерин… верстатів, велосипедів, пам’ятників, дівчат,
маяків і швейних машинок. Як багато життя, повного запалу, пристрастей і
думки, дивиться на нас із статистичних таблиць! ».
Ви зрозуміли, що завдання на сьогодні – переконатися і довести собі,
що основні поняття статистики і її характеристики можна застосовувати у
повсякденному житті.
Отже, тема уроку «Розв’язування задач і вправ».
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вчитель. На початку вивчення теми ви отримали завдання підготували
повідомлення «З історії розвитку статистики» (Додаток 1) і «Завдання
математичної статистики та сфери її застосування» (Додаток 2).
Прошу учнів до виступу.
(Учні роблять повідомлення).
Вчитель. А зараз повторимо вивчене на минулому уроці.
Інтерактивна гра «Закінчи речення…» (завдання проектуються на
екран)
- Математична статистика – розділ математики, присвячений ….
(математичним методам систематизації, обробки та дослідження
статистичних даних для наукових і практичних висновків).
- Статистичне спостереження – це спланований, … (науково
організований збір масових даних про соціально-економічні явища
та процеси).
- Всю сукупність, з якої роблять вибірку називають … (генеральною
сукупністю).
- Середнім значення вибірки називають… (середнє арифметичне усіх
її значень).
- Мода вибірки – це … (те значення ознаки, яке трапляється частіше,
тобто має найбільшу частоту).
(Після запитання що таке мода, в клас з словами «Мода – це ЯЯЯЯЯ»
вривається «модна» дівчина, яка коментує своє вбрання від відомих фірм і
дизайнерів) Після цього звучить правильна відповідь.
- Що таке бісектриса? (Учні дають відповіді: 1. Бісектриса – це така
криса, яка бігає по сторонам і ділить кут пополам. 2. Бісектриса – це
відрізок, який ділить кут пополам. )
Вчитель. Не даремно кажуть , що мода робить нас збиває з ніг. Ось і я,
збентежена нашою модницею, задала вам не правильне запитання.
- Медіана вибірки – це… (число яке «поділяє» навпіл упорядковану
сукупність).
(Спочатку звучить відповідь - Медіана – відрізок що сполучає
вершину трикутника із серединою протилежної сторони. І лише
потім правильна.)
Вчитель. Нарешті ми розібралися із правильністю відповідей.
( Вчитель коментує відповіді учнів).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель.
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics. Це
висловлення приписують прем’єр - міністру Великої Британії Бенджаміну
Дізраелі. («Існують три види обману: неправда, нахабна неправда й
статистика» )
Наше завдання – це заперечити.
Зараз ви усі отримаєте тестові завдання з теоретичними і практичними
питаннями. На все про все - ____ хвилин. (Учні отримують картки із
завданнями і працюють. Додатково завдання проектується на екран).
(Додаток 3)
 Тестова самостійна робота на тему «Елементи статистики»
1. Мода – це
а) найбільше значення частоти;
б) середнє арифметичне всіх значень вибірки;
в) значення варіанти, яка зустрічається найчастіше.
2. Відносна частота – це
а) відношення значення варіанти до частоти;
б) відношення значення варіанти до об’єму вибірки;
в) відношення частоти до об’єму вибірки.
3. Варіанта – це
а) одне із значень елементів вибірки;
б) кількість елементів вибірки;
в) впорядкована множина елементів вибірки.
4. Розмах вибірки – це
а) середнє арифметичне найбільшого і найменшого значень вибірки;
б) різниця між найбільшим і найменшим значенням частоти;
в) різниця між найбільшим і найменшим значенням вибірки.
5. Середнє значення вибірки – це
а) середнє арифметичне всіх значень вибірки;
б) серединний елемент у вибірці;
в) середнє арифметичне частот.
6. Полігон частот має вигляд
а) східчастої фігури; б) множини точок координатної площини; в) ламаної.
7. Щоб побудувати гістограму, потрібно мати
а) дискретний розподіл; б) інтервальний розподіл; в) варіаційний ряд.
8. Мода вибірки 3, 1, 0, 2, 1, 4, 5, 3, 1, 1 дорівнює
а) 4; б) 1; в) 3.
9. Мода вибірки 5, 1, 5, 2, 3, 1, 4, 6 дорівнює
а) 5; б) 5 і 1; в) 6.
10. Медіаною вибірки 5, 1, 7, 3, 4, 8, 4 є
а) 3; б) 4; в) 3,5.
11 . Медіаною вибірки 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1, 4 є
а) 1; б) 2 або 3; в) 2,5.
Отже, ви повторили основні питання теорії і виконали елементарні
вправи. (Черговий учень збирає завдання)
ІV. Закріплення знань , умінь і навичок розв’язування вправ
Вчитель. Кажуть, що уроки математики бувають нудними. А давайте
спробуємо погратися. Пропоную гру. (На перших партах учні отримують
завдання по варіантах. Перший учень виконує першу вправу, передає
другому, далі – третьому і так до кінця. Виграє той ряд, який швидше
справився з роботою, і звичайно усе розв’язав вірно)
Математична естафета «Хто швидше?» (Додаток 4)
В-1 В-2
1 Дано вибірку розмірів Дано вибірку кількості
проданих магазином сорочок: сонячних днів у кожному місяці
38,39,43,41,40,42. Знайдіть протягом одного року :
розмах цієї вибірки. 12,8,16,20,25,24,26,19,18,14,12,13.
Знайдіть розмах цієї вибірки.
2 Дано вибірку продажі цукру Дано вибірку кількості пар
( в кг) магазином протягом взуття, проданого магазином
тижня: 49,51,48,49,52,48,49. протягом одного тижня:
Знайдіть моду і медіану цієї 54,64,48,54,52,60,62,56. Знайдіть
вибірки. моду і медіану цієї вибірки.
3 Дано вибірку маси ( в П’ять учнів отримали на ЗНО
грамах) п’яти яблук: такі результати у балах: 176, 178,
258,234,246,220,242. Знайдіть 164, 170, 172. Знайдіть середнє
середнє значення цієї вибірки. значення цієї вибірки.
4 Знайти центральні Знайти центральні тенденції
тенденції вибірки : вибірки : 1,3; 1,8; 1,2; 3,0; 2,1; 5;
2,4; 1,2; 3,2; 1,2; 4; 2,4.
1 , 4, 2, 5, 3, 6, 1,3,5,4,5
Вчитель. Продовжуємо нашу роботу. На партах у вас міні - збірники
задач і вправ до теми. (Додаток 5) (Умови усіх задач проектуються на
екран.)
Розв’язати вправу №1 запрошую до дошки_________.
1.Виробникам треба знати, скільки одягу треба випускати того чи
іншого розміру. Опитали 50 жінок, розміри їх одягу такі: 44, 50, 48, 48, 52,
50, 52, 48, 46, 50, 50, 52, 54, 46, 48, 48, 54, 52, 46, 50, 52, 48, 46, 50, 52, 50, 48,
50, 54, 48, 48, 50, 52, 46, 52, 56, 50, 44, 56, 50, 52, 48, 56, 54, 46, 54, 50, 56, 54,
50. Скласти частотну таблицю.
Наступна вправа №4.
4. На І курсі наш психолог проводила соціологічне опитування у вашій
групі для визначення коефіцієнта інтелектуальності. Отримала такі
результати:
95,75,90,76,87,96,91,108,97,96,91,96,95,91,96,90,82,92,87,96,79,87,95,87.
Упорядкувати ці дані за спаданням. Побудувати варіаційний ряд.
Визначити розмах вибірки, моду, медіану.
Біля дошки працює _________ .
13.Три магазини спеціалізуються на продажі суконь. У таблиці подано
відомості про ціну й кількість проданого товару. Визначте середню ціну
реалізованого товару. Зробіть висновки.

8. Взуттєвий цех має випустити 2000 пар жіночих туфель певної


моделі. Для визначення того, скільки пар взуття необхідно випустити і якого
розміру, було встановлено розмір взуття у 100 жінок, вибраних випадково.
Розподіл розміру взуття за частотами подано у таблиці.

Скільки туфель різного розміру треба виготовити працівникам цеху?


(учениця за комп’ютером розв’язує вправу – складає таблицю,
використовуючи програму Microsoft Excel, пояснює хід роботи, складає
гістограму; результат її роботи демонструється на екрані).
V. Домашнє завдання
Вчитель. Виходячи із побаченого і почутого, я зрозуміла, що
необхідно негайно у нашому центрі відкрити управління Статистики.
Пропоную організувати три відділи (по рядах) і керуючими назначити
___________, ___________, ____________.
Ми з вами вели сьогодні мову про одяг, сукні, взуття, інтелект. Це все
що потрібно кожній дівчині. Але до повного щастя бракує – квітів, цукерок і
прикрас.
Тому , керівники відділів отримують перше професійне завдання –
зібрати інформацію про улюблені квіти в усіх присутніх осіб прекрасної
половини людства. (хлопці записують інформацію на аркуші паперу).
А тепер вас чекає домашнє завдання, яке кожен відділ виконує вдома
колективно (спроектувати на екран завдання).
1. ЗАДАЧА. Зберіть інформацію про улюблені квіти у присутніх осіб
прекрасної статі. Складіть таблицю розподілу. Вважаючи цю
вибірку репрезентативною, з’ясуйте, скільки букетів певних квітів
необхідно замовити у магазині для привітання жіночого
колективу, якщо магазин щодня продає у середньому по 100
букетів.
2. Перефразуйте наступну фразу: “... для того, щоб оцінити смак супу,
зовсім не обов’язково з’їсти його повністю, необхідно гарно
перемішати його і скуштувати лише одну ложку”.
3. Повторити правило побудови полігону частот і гістограм.
Інформацію про домашнє завдання __________ поширить у групі.
VI. Оцінювання учнів. Підсумок уроку
Вчитель. Ми «перемішали суп» усі разом і кожен спробував свою
ложку. Комусь він був до смаку, комусь не дуже…
Але кожен із вас буде оцінений на наступному уроці (за усні відповіді,
за тести, за індивідуальні завдання, і виконане домашнє завдання). Вдячна
усім за активність і креативність, сміливість і винахідливість, і за знання.
У ВІКІПЕДІЇ зазначено, що Наполеон Бонапарт називав статистику
«бюджетом речей».
Нехай усе почуте і зроблене сьогодні допоможе вам керувати власним
«бюджетом речей».
СТАТИСТИКА нам двері одчиняє
У світ безкраїх величин.
І кожному в житті допомагає,
Вона найкраща з-поміж всіх перлин!!
СТАТИСТИКА дарує всім невичерпні знання,
Потрібні кожному для гідного життя.
Тому із цього висновок такий:
СТАТИСТИКА-талант, а ти ним володій!!!

А зараз замість квітів хлопці пригостять дівчат цукерками із


квітковими назвами.
ДОДАТКИ ДО УРОКУ

Додаток 1

З історії розвитку статистики


Статистика виникла з практичних потреб людини, її господарської
діяльності, необхідністю обліку земельних угідь, майна, кількості населення,
вивчення його занять, вікового складу тощо.
Статистика має багатовікову історію. Найперші згадки про
підрахунки населення, худоби, земельних угідь і майна відносяться до XIII
ст. до н. е. (Китай). В міру розвитку рівня організації суспільства
збільшувались потреби в статистичній інформації, розширювалася сфера
застосування статистики, удосконалювалися її методи багатьма видатними
вченими і практиками.
Уже в країнах Стародавнього світу склалися розвинені системи
державного і адміністративного обліку. Це відображено у священних книгах
різних народів. Наприклад, у Біблії у Четвертій книзі Мойсея «Числа»
розповідається про облік чоловічого населення, здатного носити зброю. Із
часів Середньовіччя залишилася унікальна пам’ятка – «Книга страшного
суду», де подано зведення даних перепису населення Англії та його майно.
Поступово збирання даних про масові суспільні явища набуло регулярного
характеру.
Цікаво, що в Англії в XVII ст. людей, які займалися цими питаннями,
називали “політичними арифметиками ”.
У ХХ столітті статистичні методи було запроваджено майже в усі
галузі знань.
Статистика використовується під час вивчення народонаселення,
життєвого рівня різних груп населення в країнах, громадської думки з
приводу оцінки подій і явищ у суспільстві, в біології, медицині, агротехніці, в
оцінюванні підприємницьких і фінансових ризиків, у маркетингу,
страхуванні.

Додаток 2
Завдання математичної статистики та сфери її застосування
Завдання математичної статистики полягає в тому, щоб на основі
властивостей деякої вибірки елементів, узятих з генеральної сукупності,
зробити певні висновки про властивості всієї генеральної сукупності. У
повсякденному житті кожен з нас якоюсь мірою стикається зі збиранням
інформації та її опрацюванням.
У повсякденному житті кожен з нас якоюсь мірою стикається зі
збиранням інформації та її опрацюванням.
Математичну статистику широко застосовують соціально-економічні
дисципліни та інші галузі, а саме: астрономія (розподіл і рух зірок у
небесному просторі),фізика (термодинаміка), біологія (закони спадковості),
гідрологія (прогноз погоди), індустрія (контроль якості виробів) і таке інше.
Прикладами статистичних спостережень можуть бути: щоденний облік
відвідування; облік успішності за семестр; перепис населення; анкетування;
перелік релігійних громад країни; обстеження фінансової діяльності
інвестиційної компанії; реєстрація шлюбів у загсах; опитування окремих
учасників презентації; облік числа зареєстрованих злочинів; реєстрація рівня
цін на сільськогосподарські продукти; телефонне опитування та інші.
Статистичний метод застосовується у всіх масових спостереженнях за
зовнішнім середовищем для обґрунтування вірогідності результатів
досліджень. Він потрібний для вивчення захворювань, народжуваності,
смертності та фізичного розвитку населення , які є показниками стану
здоров’я нації.
Економічними прикладами досліджень можуть бути вивчення
тенденцій попиту і пропозиції, розробка та прийняття оптимальних рішень на
всіх рівнях комерційної діяльності на ринку товарів та послуг.
Економічна статистика вивчає зміну цін, попиту та пропозиції на
товари, прогнозує зростання і падіння виробництва і споживання. Медична
статистика вивчає ефективність різних ліків і методів лікування, імовірність
виникнення деякого захворювання в залежності від віку, статі, спадковості,
умов життя, шкідливих звичок, прогнозує поширення епідемій.
Демографічна статистика вивчає народжуваність, чисельність населення,
його склад (віковий, національний, професійний). А є ще статистика
фінансова, податкова, біологічна, метеорологічна…
У зв’язку з розвитком підприємства, коли товари виготовляються
великими партіями, постає дуже важливе завдання : визначити якість
продукції, дослідивши невелику вибірку з неї…
Методи математичної статистики приносять велику економію, вони
поширено використовуються в економіці і називаються статистичними
методами контролю.
Статистичні методи також використовуються в теорії надійності, яка
дає змогу визначити ймовірність передчасного виходу із ладу певних
виробів.

Додаток 3.
 Тестова самостійна робота на тему «Елементи статистики»
1. Мода – це
а) найбільше значення частоти;
б) середнє арифметичне всіх значень вибірки;
в) значення варіанти, яка зустрічається найчастіше.
2. Відносна частота – це
а) відношення значення варіанти до частоти;
б) відношення значення варіанти до об’єму вибірки;
в) відношення частоти до об’єму вибірки.
3. Варіанта – це
а) одне із значень елементів вибірки;
б) кількість елементів вибірки;
в) впорядкована множина елементів вибірки.
4. Розмах вибірки – це
а) середнє арифметичне найбільшого і найменшого значень вибірки;
б) різниця між найбільшим і найменшим значенням частоти;
в) різниця між найбільшим і найменшим значенням вибірки.
5. Середнє значення вибірки – це
а) середнє арифметичне всіх значень вибірки;
б) серединний елемент у вибірці;
в) середнє арифметичне частот.
6. Полігон частот має вигляд
а) східчастої фігури; б) множини точок координатної площини; в)
ламаної.
7. Щоб побудувати гістограму, потрібно мати
а) дискретний розподіл; б) інтервальний розподіл; в) варіаційний ряд.
8. Мода вибірки 3, 1, 0, 2, 1, 4, 5, 3, 1, 1 дорівнює
а) 4; б) 1; в) 3.
9. Мода вибірки 5, 1, 5, 2, 3, 1, 4, 6 дорівнює
а) 5; б) 5 і 1; в) 6.
10. Медіаною вибірки 5, 1, 7, 3, 4, 8, 4 є
а) 3; б) 4; в) 3,5.
11 . Медіаною вибірки 5, 4, 3, 2, 1, 1, 1, 4 є
а) 1; б) 2 або 3; в) 2,5.

ГРУПА__________ ПРІЗВИЩЕ ___________________

Додаток 4.
Математична естафета «Хто швидше?»
ГРУПА__________
ПРІЗВИЩЕ _____________________________________________________
_____________________________________________________________
В-1
1 Дано вибірку розмірів проданих
магазином сорочок:
38,39,43,41,40,42. Знайдіть розмах
цієї вибірки.

2 Дано вибірку продажі цукру ( в


кг) магазином протягом тижня:
49,51,48,49,52,48,49. Знайдіть моду і
медіану цієї вибірки.

3 Дано вибірку маси ( в грамах)


п’яти яблук: 258,234,246,220,242.
Знайдіть середнє значення цієї
вибірки.

4 Знайти центральні тенденції


вибірки :1 , 4, 2, 5, 3, 6, 1,3,5,4,5

ОЦІНКА_______, _________, __________, ____________

ВИКЛАДАЧ_____________________________________

Математична естафета «Хто швидше?»


ГРУПА________
ПРІЗВИЩЕ ___________________________________________________
____________________________________________________________
В-2
1 Дано вибірку кількості сонячних
днів у кожному місяці протягом
одного року : 12,8,16,20,25,24,26,19,
18,14,12,13. Знайдіть розмах цієї
вибірки.
2 Дано вибірку кількості пар
взуття, проданого магазином
протягом одного тижня:
54,64,48,54,52,60,62,56. Знайдіть
моду і медіану цієї вибірки.

3 П’ять учнів отримали на ЗНО


такі результати у балах: 176, 178,
164, 170, 172. Знайдіть середнє
значення цієї вибірки.

4 Знайти центральні тенденції


вибірки : 1,3; 1,8; 1,2; 3,0; 2,1; 5; 2,4;
1,2; 3,2; 1,2; 4; 2,4.

ОЦІНКА_______, _________, __________, ____________

ВИКЛАДАЧ___________________

Додаток 5.
Міні-збірник задач і вправ по темі
1.Виробникам треба знати, скільки одягу треба випускати того чи
іншого розміру. Опитали 50 жінок, розміри їх одягу такі: 44, 50, 48, 48, 52,
50, 52, 48, 46, 50, 50, 52, 54, 46, 48, 48, 54, 52, 46, 50, 52, 48, 46, 50, 52, 50, 48,
50, 54, 48, 48, 50, 52, 46, 52, 56, 50, 44, 56, 50, 52, 48, 56, 54, 46, 54, 50, 56, 54,
50.
Скласти частотну таблицю.

2. За зміну 10 працівниць ПАТ «Нововолинська швейна фабрика»


пошили таку кількість робочих курток.
Номер у
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
списку
Кількість
5 2 3 4 4 3 5 3 2 3
курток
Визначити центральні тенденції.

3.У таблиці наведено дані про продаж чоловічих костюмів у деякій


крамниці протягом тижня.
Розмір костюмів 46 48 50 52 54
Кількість 10 20 15 6 1
проданих костюмів
Визначити центральні тенденції.

4. На І курсі наш психолог проводила соціологічне опитування у вашій


групі для визначення коефіцієнта інтелектуальності. Отримала такі
результати:
95,75,90,76,87,96,91,108,97,96,91,96,95,91,96,90,82,92,87,96,79,87,95,87.
Упорядкувати ці дані за спаданням. Побудувати варіаційний ряд.
Визначити розмах вибірки, моду, медіану, середнє значення.

5. Нехай дано вибірку 2, 3 , 4, 4, 6, 6, 6, 7, 7, 8. Знайдемо центральні


тенденції вибірки.

6. Знайти центральні тенденції вибірки:


12, 17, 11, 13, 14, 15, 15, 16, 13, 13.
7. У результаті статистичних досліджень отримані певні числові
значення:
а) 5, 8, 6, 6, 2, 7, 7, 7, 4, 4, 1;
б) 5, 5, 6, 6, 7, 7;
в) 1, 2, 3, 4, 5;
г) 1, 2, 2, 3, 4, 4.
Знайдіть центральні тенденції цих вибірок.
8. Взуттєвий цех має випустити 2000 пар жіночих туфель певної
моделі. Для визначення того, скільки пар взуття необхідно випустити і якого
розміру, було встановлено розмір взуття у 100 жінок, вибраних випадково.
Розподіл розміру взуття за частотами подано у таблиці.

Скільки туфель різного розміру треба виготовити цеху?

9.Молокозавод випускає молоко, що має різний вміст жиру. У


магазинах було проведено опитування 75 покупців, вибраних випадково, про
те, молоку якої жирності вони віддають перевагу. Результати опитування
подано у таблиці.

Дайте рекомендації молокозаводу щодо обсягу випуску молока різної


жирності, якщо молокозавод повинен випускати 3000 л молока щодня.

10.Серед випадковим чином вибраних 50 хлопців, які носять


бейсболки, провели опитування про колірні переваги для цього виду
головних уборів. Результати опитування подано у таблиці.

Надати рекомендації швейній фабриці щодо кількості випуску


бейсболок кожного кольору, якщо фабрика має випустити 10000 бейсболок.

11. Для вибірки заданої рядом 4; 5; 3; 2; 1; 2;0;7;7;8 складіть


статистичний ряд, знайдіть моду, медіану, середнє значення.

12. Протягом тижня у майстерні було пошито партію із 25 чоловічих


концертних сорочок таких розмірів:
39;41;42;41;40;44;41;41;42;40;41;42;43;39;40;40;40;40;41;42;40;41;43;41;41.
Складіть варіаційний ряд, зробіть статистичний розподіл даних і побудуйте
полігон частот.

13.Три магазини спеціалізуються на продажі суконь. У таблиці подано


відомості про ціну й кількість проданого товару. Визначте середню ціну
реалізованого товару. Зробіть висновки.
14. Взуттєвий цех повинен випустити 1000 пар кросівок молодіжного
фасону. Для визначення того, скільки кросівок і якого розміру потрібно
випустити, були виявлені розміри взуття у 50 випадковим чином вибраних
підлітків. Розподіл виявлених розмірів за частотами подано в таблиці:

Скільки кросівок різного розміру буде виготовляти фабрика.

15. Економіст, аналізуючи тарифні розряди робітників цеху, виписав


тарифні розряди 20-ти осіб: 4; 4; 3; 2; 5; 2; 3; 5; 4; 3; 3; 2; 5; 4; 5; 4; 6; 3; 4; 5.
Запишіть статистичний ряд цієї вибірки й складіть таблицю розподілу
робітників за тарифними розрядами.

16. Задану вибірку 4; 5; 3; 2; 1; 2; 0; 7; 7; 6. Скласти частотну таблицю й


таблицю відносних частот. Побудуйте гістограму й полігон частот.

17. Знайти розмах, моду, медіану й середнє значення ряду даних деякої
випадкової величини Х: 1; 1; 2; 2; 2; 2; 3; 4; 4; 5.

18. Знайдіть розмах, моду, медіану й середнє значення сукупності


значень випадкової величини Х, заданої таблицею розподілу за частотами.

19.На уроці фізкультури учениці вашої групи , стрибаючи у висоту,


показали такі результати (у см): 90; 125; 125; 130; 130; 135; 135; 135; 140;
140;140. Знайдіть моду, медіану й середнє значення цієї сукупності даних.
20. Знайти моду, медіану, середнє значення вибірки:
1). 0,98; 0,95; 1,02; 1,06; 0,98; 1,0; 1; 0,1; 0,98; 0,95.
2). 1,15; 1,12; 0,94; 1,04; 1,15; 0,96; 0,94; 1,25; 1,04; 0,94; 0,95.

You might also like