You are on page 1of 3

Урок № 97. Пишу службові слова окремо від інших.

Мета: формувати в учнів уявлення про службові слова; учити розрізняти їх, знаходити службові слова в
тексті; вміти писати службові слова окремо від інших; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пошукову
діяльність; формувати комунікативну компетентність спілкуватися українською мовою; виховувати любов
до всього прекрасного, тварин.
Обладнання: мультимедійний комплект.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Вступна частина.

Доброго дня, діти! Мене звати Артур Віталійович.


(організація класу)
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
З маминої ласки.
Зі шкільної казки.
Всі за парти ми сідаємо.
До роботи приступаємо.
Щоб помилок уникати
Треба пильність розвивати.

І сьогодні ми з вами дізнаємося, що службові слова пишуться окремо від інших слів у реченні, але перед
тим як почати працювати, давайте пригадаємо, які
слова ми називаємо службовими (службові слова не відповідають на питання.Вони служать для зв'язку
слів у реченні.)
(перевірка домашнього завдання)
… Молодці діти! Зараз я пропоную, щоб ви показали емоції, які будуть зображені на дошці, але спочатку
скажіть мені - що це за тварина? (лев)
Молодці,а тепер повторіть по черзі емоції звіра починаючи з першої(діти показують)
ІІ. Основна частина.

А зараз ми з вами виконаємо вправу “Вирости речення” У нас є два слова. Скажіть, яке з них службове?
(на). Молодці, а тепер давайте виростим з цих слів повноцінне речення.
А яке в нас може бути небо? (блакитне)
Що у нас є на небі? (сонце)
Так, а що воно робить? (світить)
А як воно світить? (яскраво)
Подивіться, яке у нас вишло речення! давайте його разом прочитаємо
(на блакитному небі світить яскраве сонце)
Молодці, діти!
А зараз ми виконаємо вправу “Встанови відповідність за допомогою лего”
Які слова у нас написані на цеглинках (службові)
Давайте разом їх прочитаємо (читаю)
Як ви гадаєте, яка цеглинка підходить до першого слова? (на книжці)
До другого? (біля лісу)
До третього? (за сонцем)
До четвертого? (через паркан)
До п'ятого? (під деревом)
До шостого? (у кишені)

Молодці діти! А тепер відкривайте зошити, записуйте число, класна робота та каліграфічну хвилинку
(записують) Діти, чи любите ви загадки? Про що найбільше? Можливо про школу чи тварин?
Запишіть про що вам найбільше подобаються загадки.
А зараз давайте допоможемо друзям Родзинки відгадати загадку.
В кожушку рудому
вирушає з дому
припасти в комору
на зимову пору:
шишки та горішки,
і грибочків трішки.(Білочка)
Молодці діти! А тепер давайте проведемо дослідження
Які в цій загадкі є службові слова? (В, з, в. на, та, і)
Молодці, а тепер погляньте, як пишуться службові слова в реченні?(окремо)
Давайте перевіримо за правилом. Службові слова пишемо (окремо) від інших слів у реченні
Запам'ятайте це діти!
А зараз складемо речення про білочку зі службовим словом його буде потрібно підкреслити!
В кожушку рудому вирушає білочка збирати шишки, грибочки.(вставити та)
Не забудьте підкресилити службове слово!
А наш Щебетунчик запропонував свою загадку, перевірте дітки, чи правильно він її записав.
Прийшла кума з віником
На бесіду з півником,
Схопила півня на обід
І замела мітлою слід.(лисичка)
Діти, давайте поглянемо на запис цієї загадки. Щебетунчик ще не дуже добре володіє правилом, яке ми
щойно вивчили. Давайте запишемо в зошити вправа 3 та допоможемо йому правильно записати загадку.
(виконуєм усно, потім записуємо)
(руханка)
Гаджик теж вирішив записати свою загадку, але зовсім загубив усі службові слова.
Чи не здається вам дивним таке формулювання речень? Я не знаю як вам, але мені зовсім не зрозуміло,
які листя, які гілки. Звичайно це все тому що наш Гаджик забув про службові слова.
Але у нас є довідник в якому записані службові слова, які нам потрібно вставити.
Допоможемо йому вірно записати загадку?(між, і, по, з, на)
Між листям і гілками
По лісових доріжках
Біжить клубок з голками
На коротеньких ніжках.(їжак)
Зверніть увагу діти, що коли ми вставляли слова з довідки, ми їх писали окремо від інших слів.
Обов”язково це запам”ятайте та не робіть помилок.
Діти, хто хоче вийти до дошки та побудувати звуковий аналіз на слово-відгадку?(пишуть)
ІІІ. Заключна частина
(пояснення домашнього завдання)
Домашнє завдання на сторінці 107 вправа 8. Читалочка вирішила вас заплутати, але ви ж розумні діти
та зможете легко виконати це завдання
Живе в лісі під кущем.
Ховається від вовка і лисиці.
(Не забудьте написати відгадку!)
Отже, діти, про що ми дізналися на сьогоднішньому уроці?
(службові слова не відповідають на питання.Вони служать для зв'язку слів у реченні,потрібно писати
окремо від інших слів)
Молодці, запам”ятайте це правило та не робіть помилок!
Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
Покажіть цеглинку, яка відповідає вашому настрою на уроці.

You might also like