You are on page 1of 6

Розробка уроку української літератури у 8-Б класі

Тема: Життєпис поета (арешт, перебування у казематі, заслання).


«Думи мої, думи» (1847)

Мета: навчальна: поглибити знання здобувачів освіти про життя та творчість


Т. Шевченка, зокрема про причини його покарання царем, перебування у
засланні; проаналізувати програмову поезію поета; розвивальна: розвивати
вміння висловлювати власні думки, пам'ять та увагу; збагачувати
словниковий запас здобувачів освіти; сприяти розвитку вміння аналізу
художнього тексту в контексті з біографією; виховна: виховувати інтерес до
непересічної постаті Т.Шевченка; виховувати культуру спілкування;
корекційна: корегувати навички виразного читання, переказування, усне
мовлення.

Тип уроку: комбінований

Матеріально-технічне обладнання: комп’ютер з доступом до мережі


Інтернет, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, акустична система

Хід уроку

Є в Шевченка народження дата,


дати смерті в Шевченка нема
Л. Костенко

І. Загальнокорекційний етап (2 хв.)

1. Організація роботи

Слово вчителя

Доброго ранку! Сьогодні у нас на уроці присутні гості, привітайтеся з ними


також. Бажаю вам гарного настрою та продуктивної роботи, прихопіть із
собою уважність та активність! А щоб краще налаштуватися на урок, давайте
прослухаємо аудіозапис.

2. Нервово-психологічна підготовка здобувачів освіти

 Прослуховування аудіозапису Слайд 2

ІІ. Основний етап

1. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання (3 хв.)


Ми прослухали з вами аудіозапис шуму річки. Всім нам відомо, що
найбільшою водною артерією України є річка…

А хто у своїх творах дуже часто згадував про могутній, широкий Дніпр?

На минулому уроці ми вже почали говорити про життєвий шлях Тараса


Шевченка і ви отримали від мене домашнє завдання. Яким воно було?

Пропоную кожному із вас взяти участь у вікторині. Таким чином ми


перевіримо, чи уважно ви опрацювали заданий додому матеріал. Серед
запропонованих відповідей потрібно обрати одну правильну. Будьте уважні!

Слайд 3

(гіперпосилання на платформу LearningApps.com:


https://learningapps.org/display?v=pbqczp8d219)

2. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку (5 хв.)

В історії назавжди залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам’ятає та


шанує людство. До них належить і ім’я Тараса Григоровича Шевченка.
Прочитаймо епіграф до сьогоднішнього уроку. Як ви розумієте цей вислів?

Слайд 4

 «Мозковий штурм»
(Нині Шевченко став духовним символом українського народу, незважаючи на те, що
пройшло вже більше ніж 200 років від дня його народження – його ім’я залишається на
слуху. Ми вивчаємо його творчість кожного року, згадуємо про нього у назвах вулиць,
бачимо його зображення у пам’ятниках, на портретах та навіть на грошовій купюрі).

Сьогодні ми уявно перенесемося у далеке 19 століття, коли в житті Т.


Шевченка настала подія, що внесла в його душу цілу гаму незнаних доти
радощів, а разом з ними і нових смутків – це викуп із неволі, арешт, каземат,
заслання, а також поговоримо про мотиви поезії «Думи мої, думи мої…».

Розгорніть, будь ласка, свої зошити та запишіть тему уроку. Слайд 5

3. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу (10


хв.)

 Слово вчителя Слайд 6

Викуп із кріпацтва не тільки приніс Тарасу Шевченкові волю, а й відкрив


можливості для розвитку таланту. Сам Тарас писав: «Велике щастя бути
вільним чоловіком, робиш, що хочеш, ніхто тебе не спинить». Зараз ми
переглянемо відеофрагмент, з якого дізнаємося про життя Тараса після
отримання свободи від пана. У цьому відео ви почуєте слово
«самодержавство». На минулому уроці ми з вами говорили про історичну
добу, в якій жив Тарас Шевченко і вже чули слово «самодержавство». Хто
пригадає, що це слово означає? Самодержавство – це форма правління
державою з необмеженою владою однієї особи.

Також отримуйте завдання від мене. Запишіть у свої зошити у стовпчик такі
дати: Слайд 7

1840
1843, 1845
1846
1847

Переглянувши відео, ви маєте знати, що відбулося того чи іншого року у


житті Т.Шевченка

 Перегляд відеофрагменту
 Бесіда
- Який навчальний заклад став відвідувати Тарас Шевченко? Слайд 8
- Що відбулося 1840 року? Слайд 9
- 1843, 1845 роки – це час, коли… Слайд 10
- Яка подія сталася у житті Шевченка у 1846 р.? Слайд 11

Кирило-Мефодіївське братство було таємною політичною організацією. В


основному документі цього товариства можна було прочитати такі слова:
«недалеко той час, коли в Україні всі люди будуть вільні та рівні, і не мала б
Україна над собою ні царя, ні пана, опріч Бога Єдиного…». Участь Тараса
Шевченка у діяльності цієї організації не була доведена, проте він цілих 10
років пробув на засланні. Через що? Дізнаємося, прочитавши матеріал у
наших підручниках

 Читання вголос здобувачами освіти (ст.76) Слайд 12


 Бесіда
 Як звучало головне звинувачення, висунуте проти Тараса Шевченка?
 Що стало причиною особистого обурення царя?
 Де відбував заслання Тарас Шевченко?
 Які обставини дещо полегшували умови служби Тараса?
 Скільки років загалом пробув Т.Шевченко у неволі?

4. Фізкультхвилинка (2 хв.) Слайд 13


Після роботи з підручником необхідно дати перепочинок нашим очам. Тому
слідкуйте за зірочкою на екрані з користю для зору.

5. Вивчення нового матеріалу (ознайомлення з новим навчальним


матеріалом (віршованим твором) та навичками виразного читання)

 Проблемне питання Слайд 14


Чи міг би Шевченко уникнути арешту?
 Слово вчителя
На далекому засланні в уяві Шевченка постійно виникали картини
рідного краю. Далеко були і широкий Дніпро, і біленькі українські хатки, і
вишневі садки. А навкруги виднівся тільки голий степ, брудні солдатські
казарми.

 Яким чином Шевченко міг висловити свої душевні переживання?


 Скільки саморобних книжечок з’явилося під час заслання? Яку вони
мають назву? Чому?

Першою до «захалявної книжечки» 1847 року записана сумна поезія «Думи


мої, думи мої». На думку літературознавців, «цей вірш є своєрідним
заспівом до всією «невольницької» поезії.

Зараз ви вперше прослухаєте поезію. Задумайтеся, чи всі слова у вірші вам


зрозумілі

 Аудіозапис поезії Слайд 15

Киргизи – в оренбурзьких степах жили казахи, їх називали киргизами

 Читання поезії здобувачами освіти (ст.83) Слайд 16


 Бесіда
- З яким проханням поет звертається до дум? (це свідчить про самотність
поета)
- Про яку лиху годину згадує Шевченко у творі?
- Через що поет заздрив киргизам?
- Поясніть, який настрій ліричного героя та чим він викликаний
- Що для Шевченка означало бути вільним?

6. Уточнення та доповнення матеріалу

 Розповідь вчителя та здобувачів освіти


Узагальнюючи відомості про Т.Шевченка, хотілося б розповісти вам про
цікаві факти, яких ви не знайдете у своїх підручниках. Кожен з вас
підготував для своїх однокласників цікаву інформацію про видатного поета
та художника. Тож, почнемо з … Слайди 17-28

Тарас Шевченко був людиною середнього зросту. За докуметальними


даними його зріст становив приблизно 165 см.

Традиційно на портретах у підручниках Тарас постає людиною похилого віку


у високій шапці та кожусі. Проте, насправді Тарас любив одягатися модно.
Після звільнення став портретистом, мав добрий прибуток. У своєму
щоденнику описує придбання ним за 100 карбованців нового плаща.

Усього Шевченко написав 237 віршів та поем, з них 235 українською та 2


російською мовами. А вірш «Заповіт» перекладений понад 100 мовами світу.

До наших часів дійшло 835 картин Шевченка. Їх виконано олією, аквареллю,


олівцем та в інших техніках. Проте незначна частина художніх творів має
авторські підписи, а дати створення – ще менше.

В останній рік свого життя Тарас Шевченко власним коштом видав


«Букварь южнорусскій», за якими мали навчатися грамоті дорослі у
недільних школах.

Найбільший портрет Шевченка було намальовано у Харкові в жовтні 2014


року на стіні 17-поверхівки. Це графіті занесене до Книги рекордів України.
Силует малювали по ночах більше, ніж два тижні. Ширина готового
зображення – 12 метрів, висота – 43 м.

На початку 70-х років минулого століття вдалося вперше зблизька


сфотографувати Меркурій. Космічна станція зафіксувала близько 300
кратерів, один з яких назвали на честь Тараса Шевченка. Його діаметр –
137 кілометрів. А у грудні 1976 р. Кобзарем було названо астероїд.

Про значну популярність Кобзаря свідчить велика кількість пам’ятників, що


встановлені в усіх обласних центрах України, багатьох містах і селах
держави, а також у численних столицях і містах за кордоном. Загалом, в
Україні та світі є 1384 пам'ятники нашому видатному митцеві, з них 1256
— в Україні та 128 — за кордоном у 35 країнах. Це найбільша у світі
кількість монументів, встановлених діячеві культури. А з 1939 року ім’я
Тараса Шевченка прикрашає вершину висотою 4200 метрів на північному
схилі Великого Кавказу. Таку назву вершині дали дніпропетровські
альпіністи, які першими в світі підкорили безіменний пік

Я також підготувала для вас цікаву інформацію. Компанія «Київстар» на


основі почерку видатного поета та художника створила унікальний шрифт,
який має назву «KobzarKS». Для того щоб створити цей шрифт були
оцифровані рукописні тексти Шевченка. Тож кожен з нас має змогу записати
свої думки почерком великого Кобзаря.

https://rentafont.com.ua/fonts/kobzarks/regular?sample_text=%D0%94%D1%8F
%D0%BA%D1%83%D1%8E
%20%D0%B7%D0%B0%20%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA

7. Систематизація знань та узагальнення вивченого (3 хв.) Слайд 29

Наостанок давайте пограємо у знайому вам гру «Так чи ні». Якщо


твердження, яке є говорю є правильним, то зелені картки вгору мають
підняти… Якщо є говорю неправдивий факт, то про це нам будуть
сигналізувати червоні картки в руках…

 Перша надрукована збірка поезій Шевченка складалася з 8 поезій (так)


 Після викупу з кріпацтва Шевченко не повертався в Україну (ні)
 Приводом для арешту стала участь Т.Шевченка у Кирило-
Мефодіївському товаристві (так)
 Шевченка заарештували у 1847 році (так)
 На засланні Шевченкові заборонено було писати, малювати цар йому
дозволив (ні)
 Тарас Григорович пробув на засланні 5 років (ні)
 Перша поезія, написана у захалявній книжечці, має назву «Думи мої,
думи мої» (так)
 У поезії Тарас Шевченко описує природу Оренбурзького краю (ні)

8. Підведення підсумків уроку (3 хв.) Слайд 30

 Рефлексія
Метод незакінченого речення
Сьогодні на уроці ми дізналися про…
Найбільш цікавим було…
Якби я мав змогу, то запитав Т.Шевченка про…
 Інформація про домашнє завдання
Читати ст. 78-79, переказувати
 Оцінювання Слайд 31

Дякую за вашу сумлінність та зацікавленість! Сподіваюся, що сьогодні ви


дізналися більше про того, кого називають батьком нашої нації. І не
забувайте слова Тараса Григоровича, звернені до нащадків:

…Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь!

You might also like