You are on page 1of 6

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра російської філології та зарубіжної літератури

План-конспект залікового уроку

на тему: Оскар Уайльд «Портрет Доріана Ґрея»

проведеного у 10 класі

Підготувала:

студентка 5 курсу групи

ЗАМ-16

факультету іноземних мов

Бурман С.С.

Вчитель-предметник:
Маховицька Л.М.

Кривий Ріг

2020
Урок № 1
Дата: 19.11.20
Клас: 10
Тема: Оскар Уайльд «Портрет Доріана Ґрея»
Мета: навчальна: знання про життя та творчість О. Уайльда, зацікавленість
ними; усвідомлення ідейно-художніх особливостей «Передмови» до роману
«Портрет Доріана Ґрея»; розуміння місця роману «Портрет Доріана Ґрея» у
творчому доробку митця як вершини творчості; уміння розкривати зміст
афоризмів, пояснювати парадокси;
розвивальна: розвивати логічне й образне мислення; формувати навички
виразного читання, переказу тексту, коментування ключових епізодів,
висловлення своєї думки про прочитане;
виховна: виховувати допитливість, прагнення до навчання, розширення
кругозору учнів.
Обладнання: ілюстрації до твору, роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Евристична бесіда
Пригадайте визначення понять декаданс, модернізм, символізм, назвіть їх
ознаки.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Робота з портретом письменника
Чим привертає вашу увагу зовнішність письменника?
2. Вступне слово вчителя
— Оскар Уайльд одноосібно здійснював революцію в англійському
суспільстві — революцію в моді. Він з’являвся на суд публіки в ним самим
вигаданому запаморочливому вбранні. Це могли бути і короткі штани з
шовковими панчохами, і розшитий квітами жилет з рукавичками лимонного
кольору в поєднанні з пишним мереживним жабо, і черевики зі срібними
пряжками Неодмінним аксесуаром його одягу була лілія (символ смерті) у
петлиці або квітка соняшника (жага життя) у руці. А найбільш разюче — це
те, що у цьому не було жодної клоунади: бездоганний смак давав змогу
Уайльду поєднувати непоєднуване. Уайльд навіть життя сприймав як
різновид мистецтва: завдання художника (та й кожної людини) письменник
убачав у тому, щоб стати творцем свого життя. Можливо, тому біографія
самого митця схожа на легенду, що ожила.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з підручником (запис до зошитів)
За підручником складіть тези про життєвий шлях О. Уайльда.
2. Евристична бесіда
· Чи схоже життя Уайльда на легенду?
· Які сторінки його біографії здаються неймовірними?
· Легенда життя письменника сумна чи щаслива?
· Чому не можна дати однозначної відповіді на це запитання?
· Де майбутній письменник здобував освіту?
3. Слово вчителя (запис до зошитів)
— Естетизм виник в Англії наприкінці XIX ст. як реакція на пуританський
стиль вікторіанської доби. Художнім чинником зародження таких поглядів
була ідея «мистецтва заради мистецтва», що існувала ще з античних часів.
Естетизм виник на противагу реалізму, який висвітлював соціальні
проблеми. Прихильники естетизму вважають, що література не повинна
виконувати моральну місію, навчати добра, справедливості, що вона байдужа
до проблем добра і зла. Мистецтво має служити красі, яка є вищою за життя.
Представники: Волтер Пейтер, Алджернон Чарлз Свінберн, Артур Саймонс,
Джон Раскін, Обрі Бердслі, Оскар Уайльд.
У трактаті «Занепад брехні» О. Уайльд сформулював основні принципи
естетизму:
• велич і вічність мистецтва;
• самодостатність мистецтва;
• вищість мистецтва над істиною та мораллю;
• захоплення прекрасним;
• естетична увага до відчуттів, вражень людини;
• зображення краси в усіх її проявах;
• проголошення насолоди як найвищого сенсу існування (гедонізм).
«У своє життя я вклав увесь мій геній, у свої твори я вклав тільки талант»: ці
слова належать Оскарові Уайльду — видатному британському прозаїку,
драматургу, поету, естету кінця XIX ст.
4. Словникова робота (запис до зошитів)
Аморалізм — заперечення моралі, відмова від принципів совісті, честі,
справедливості.
Гедонізм — ідеалістичний напрям в етиці, за яким задоволення, насолода є
найвищим благом, метою життя.
Естетика — наука про мистецтво, про форми прекрасного в художній
творчості, у природі та суспільстві.
Етика — наука про мораль, її походження, розвиток і роль у суспільному й
особистому житті людей.
Парадокс — думка, судження, що суперечить здоровому глузду (іноді тільки
на перший погляд).
Пуританізм — релігійно-політичний рух буржуазії в Англії та Шотландії
XVI-XVII ст. за дотримання чистоти звичаїв, високої моральності.
Симфонія — гармонійне поєднання множини різноманітних звуків, кольорів,
тонів тощо.
5. Повідомлення учнів (за випереджальним домашнім завданням)
«Портрет Доріана Ґрея» — єдиний роман О . Уайльда, задум якого виник
1884 р. Про це розповідає автор книги «Життя О. Уайльда» Хескет Пірсон:
«Уайльд мав звичку зазирати до майстерні художника Безіла Ворда, одним із
натурників якого був юнак разючої краси... Після завершення портрета юнак
пішов, і Уайльд вигукнув:
— Ах, як шкода, що таке прекрасне створіння рано чи пізно постаріє!
— На жаль,— погодився художник, а потім додав: — Як було б добре, якби
його зовнішність ніколи не змінювалася, а замість нього старів і вкривався
зморшками його портрет!
Оскар Уайльд подякував своєму другові за ідею, надавши художнику в
романі ім’я Безіла Голворда».
Твір, який посів почесне місце серед найвизначніших шедеврів світової
літератури, було написано 1890 р. лише за три тижні. Після його публікації в
суспільстві зчинився скандал. Англійська критика одностайно визнала роман
аморальним. Окремі критики навіть вимагали заборонити його, а автора
засудити. Уайльда звинувачували в образі суспільної моралі. Однак пересічні
читачі сприйняли твір із захопленням.
6. Аналіз тексту літературного твору
· Прочитайте «Передмову» до роману О. Уайльда «Портрет Доріана Ґрея».
Чи все вам зрозуміло? Чи з усіма наведеними твердженнями ви згодні? Якщо
не згодні, то з якими? Відповідь аргументуйте.
(Учитель спрямовує учнів до обговорення принципів, проголошених О.
Уайльдом у «Передмові».)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ
Аналітичне коментування
· Прокоментуйте твердження О. Уайльда (або проведіть міні-диспут за одним
із висловлювань):
• «Митець — творець прекрасного»;
• «Немає книг моральних або неморальних. Є книги добре написані або
погано написані»;
• «митець не має етичних уподобань»;
• «Будь-яке мистецтво не дає жодної користі».
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Евристична бесіда
· Визначте провідну думку «Передмови» до «Портрета Доріана Ґрея».
(Утвердження вічності й величі мистецтва.)
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
За підручником опрацювати біографію О. Уайльда, естетичну програму
митця. Прочитати роман «Портрет Доріана Ґрея».

You might also like