You are on page 1of 2

PISMENA PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

Razred: VII
Nastavno područje: Književnost
Nastavna jedinica: Lektira: Vauvan, Irfan Horozović
Tip sata: Obrada lektire
Ciljevi
 Obrazovni: Usvajanje znanja o piscu I. Horozoviću , te analiza njegovog najljepšeg
romana za djecu, koja podrazumijeva uočavanje fabule i kompozicije djela, izdvajanje
teme i ideja romana, likova u romanu, te s tim svim u vezi - isticanje nevjerovatne
povezanosti stvarnog i fantastičnog svijeta u ovom romanu
 Odgojni: Razvoj radnih navika i pozitivnog odnosa prema postavljenim zadacima, razvoj
ljubavi prema književnosti kroz isticanje umjetničkih vrednota pročitanog romana
 Funkcionalni: Razvoj pažnje, pamćenja i mišljenja, razvoj sposobnosti uočavanja važnih
pojedinosti u obradi lektire, te pokazivanje svoga doživljaja romana i njegove teme,
samim tim i provjera sposobnosti čitanja sa razumijevanjem kod učenika
Nastavna sredstva: Knjige i sveske za lektiru
Nastavne metode: Razgovor, pisanje zadane teme, usmeno izlaganje učenika
Oblici rada: Frontalni, individualni
Tok sata – 1. sat
 Uvodni dio: Razgovor
- Šta su romani kao književna vrsta?
- Koje ste dosad romane čitali?
- O čemu su oni govorili?
 Glavni dio: Najava cilja
 Danas ćemo analizirati lektiru, to je roman Vauvan kojeg je napisao Irfan Horozović. (na
tabli naslov) Slijedi prvo nekoliko važnih biografskih podataka o piscu (učenici):
I. Horozović je rođen u Banjoj Luci 1947. godine. Poznat je pjesnik, pripovjedač, dramski
pisac, ali i kritičar. Poznata djela: Zvečajsko blago (poezija), Karta vremena, Talhe ili
šedrvanski vrt (proza), Rea, Kalfa (romani).
Najpoznatiji roman za djecu, a ujedno i najinteresantnije njegovo djelo, svakako je roman za
djecu Vauvan.
Slijedi analiza kroz razgovor:
Tema: Avanture Djeda Badema Aziza Tamovića i Vauvana sa ostalim saputnicima
Kompozicija: UVOD – Pisac se prisjeća Djeda, Djed se vraća i u vrtu pronalaze Vauvana
ZAPLET – Polazak u pustolovinu
VRHUNAC – Gospodarica Boa ih zarobljava
RASPLET – Uspijevaju se osloboditi i pobjeći iz Prijestolnice
KRAJ – Vauvan nestaje, a za njim i Djed
Likovi: Učenici za svaki lik pronalaze citate – Djed, Vauvan, Pisac, Nina (pozitivni likovi),
Biberovi, Gospodarica Boa (negativni likovi), ...
Jezik i stil: Piščev jezik je vrlo jednostavan, prilagođen dječijem uzrastu i shvatanju, a koristi
dosta poređenja, onomatopeja, uz stalno personificiranje (sam Vauvan je mješavina biljnog,
životinjskog i ljudskog svijeta)
Ideja: U životu treba težiti ka ostvarenju ciljeva i biti istrajan u tome; Djeca neka maštaju, ali
ipak neka budu svjesni i stvarnosti u kojoj žive.
Toka sata – 2. sat
Vježba – GRUPA A: Svijet fantastike u romanu Vauvan
GRUPA B: Stvarni svijet u romanu Vauvan
 Završni dio: Nastavnik ocjenjuje učenike, te najavljuje sljedeću lektiru.

You might also like