You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 121

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: I


Школа: Наставник:
Наставна тема/област: Књижевност хуманизма и ренесансе
Наставна јединица: Хуманизам и ренесанса – појмови и одлике
Тип часа: Обрада
Ученици усвајају одлике хуманизма и ренесансе у Европи, с посебним освртом на значај књижевности старог
Циљ часа: Дубровника, која у епохи хуманизма и ренесансе својом уметничком вредношћу представља високе естетске
домете стваралаштва једног тока српске културе и књижевности.
Ученик ће бити у стању да:
‒ објасни стваралачку улогу епохе хуманизма и ренесансе;
Очекивани исходи ‒ анализира промене у односу на претходну епоху средњег века;
на крају часа: ‒ образложи на примерима важност свеукупног културног заокрета који се догодио у епохи хуманизма
и ренесансе;
‒ наведе основне одлике и временски лоцира хуманизам и ренесансу и објасни разлике међу њима.
Наставне методе: текстуална, монолошка, дијалошка, демонстративна.
Облици рада: фронтални, индивидуални, групни.
Наставна средства: Читанка 1; Д. Живковић, Теорија књижевности.
Међупредметне компетенције: естетичка компетенција, компетенција за учење, комуникација, сарадња, дигитална компетенција.
Међупредметно повезивање: Историја, Ликовна култура (историја уметности, сликарство, вајарство), Верска настава, Географија.
Кључни појмови: хуманизам, ренесанса, хуманисти, антички узори, латински језик, уметност, нормативна поетика.
Наташа Станковић Шошо, Бошко Сувајџић, Славко Петаковић, Читанка за први разред гимназије, Београд,
Литература за ученике:
Нови Логос, 2019.
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ Обнавља са ученицима одлике књижевности Ученици обнављају одлике књижевности средњег
средњег века и наговештава крупне промене у свету века.
које су условиле развој епохе хуманизма и ренесансе Уочавају важност открића штампарске машине, која
(откриће штампарске пресе око 1450. год, Колумбово је учинила да књиге постану доступније већем броју
откриће Америке 1492. год.) људи, као и промену у перцепцији света открићем
Уводни део часа
‒ Истиче да је дотадашњу појаву да један човек новог континента.
(5–10 минута)
чита наглас окупљенима заменило индивидуално
читање „у себи”.
‒ Објашњава културни заокрет према човеку, који
постаје средиште пажње у овој епохи (за разлику од
средњовековног фокуса на Бога).
Главни део часа ‒ Наводи циљ и исходе часа. Прате упутства и сугестије наставника.
(25–30 минута) ‒ Помаже ученицима да повежу градиво из различитих Проучавају текстове из Читанке 1.
епоха. Анализирају делове текста, налазе аргументе и
‒ Објашњава да су се хуманизам и ренесанса најпре закључују.
развили у Италији. Средиште културних збивања била Објашњавају да се хуманизам развија између 14. и
је Фиренца. Из Италије се покрет ширио ка Шпанији, 15. века. Деценијама је трајао постепени развој
Француској, Португалији, Енглеској, Немачкој и
градова – државица, у чијем је средишту био двор
другим земљама.
владара. Тако су се лагано развијали: државни апарат,
‒ Упућује ученике на текстове из Читанке 1: Хуманизам
друштвени слојеви и занимања. Појединац је,
(стр. 275) и Ренесанса (стр. 279).
‒ Поставља питање: Због чега институционализовани независно од сталешке припадности, могао да увећа
универзитетски центри, међу којима су Болоња, своју имовину.
Париз и Оксфорд, који су већ постојали у доба Универзитетски центри су тековина средњег века и
хуманизма, нису средишта новог таласа? под снажним су утицајем религиозног духа. Због тога
‒ Објашњава да су хуманисти нови људи на које се се на дворовима племића и црквених
ослањају целокупно друштво и култура. Из редова великодостојника окупљају интелектуалци и
грађана полако се формира интелектуална елита. уметници и размењују своја знања и искуства.
Типична девиза новог доба јесте: „Врлина побеђује Одговарају на питање да је у књижевности разлика
срећу”. Овако схваћена, врлина је подразумевала између средњег века и хуманизма у поимању света.
ангажовање укупних људских могућности за личну и Средњовековна поетика није допуштала да се
општу корист. Суштински, то је стална тежња ка представи живот световног човека, нити призори
највећој мери човечности (лат. humanitas – човечност, свакодневице. Теме су биле искључиво религиозне;
људскост). ликови оличавају моралне вредности у складу са
‒ Поставља захтев да ученици прочитају текст на стр. мерилима хришћанске етике. Најчешћи књижевни
276 у Читанци 1 и објасне разлику између поступак у средњовековној књижевности је
књижевности средњег века и хуманизма. алегорија, пошто се свака слика тумачила појмовима
‒ Објашњава позицију аутора дела: у средњем веку он божанског, универзалног и надиндивидуалног.
је у позадини, често изоставља чак и своје име, док се Поетика књижевности хуманизма је нормативна и
у доба хуманизма писац бори за песничку славу и заснива се на начелу подражавања узора из антике.
друштвени престиж. Да би то постигао, морао је Тежи се формалном савршенству и пишу се: оде,
имати подршку кнежева и владара, па се развија
елегије, епитафи, љубавна лирика, епистоле,
меценство као потпора уметника. У складу са
сатиричне песме, епиграми, расправе, трактати итд.
интересовањем за античку културу, аутори пишу на
Одговарају на питање да термин ренесанса значи
латинском језику. Сматрано је да дела високе естетске
вредности није могуће писати на народном језику, јер препородити се, поново се родити, васкрснути, те да
је латински једини погодан као изражајно средство се односи на период од средине 15. до краја 16. века.
учености и уметности, високе културе. Уз то, постојала Проналазе одговор на питање о темама у доба
је идеја о кретању учених људи широм Европе ради ренесансе у Читанци 1, на стр. 278. Опевају се
стицања знања. Међутим, то је донело и ограничења, интимна осећања и љубавно искуство, лепота
јер је могућност стицања знања припадала људског тела, узимају се идеје из појавне стварности
елитистичким круговима. уопште: описују се пејзажи, представљају ликови и
‒ Упућује ученике да на стр. 278 у Читанци 1 открију појаве из свакодневице и др.
шта означава термин ренесанса. Објашњава да Извештавају о прочитаном тексту. Дубровачка
разделну црту између хуманизма и ренесансе република је спорадично признавала формалну власт
налазимо у односу на тумачење појма подражавање. Млетака, Угарске и Турске, али је суштински била
За хуманисте то је формално опонашање античких независна све до свог гашења, почетком 19. века.
узора у поезији и стварање на латинском језику. Објашњавају утицаје трговачке моћи Дубровника као
Књижевнике зрелије ренесансе занима подражавање града-државе и Венеције. Подсећају се политичке
природе (у духу Аристотелове Поетике). Они су моћи Дубровника, његовог утицаја на околне земље
певали на народном језику. Према Аристотелу, и на читаву Европу.
уметник подражава универзално, опште и заједничко; Дају осврт на чувену дубровачку књижевност и
може се препустити имагинацији у границама приказ њеног значаја као једног тока српске културе и
вероватног. књижевности. Наводе да је језик којим су говорили
‒ Поставља питање: Које су нове теме у књижевности житељи Дубровачке републике био штокавски
ренесансе? источнохерцеговачки дијалекат ијекавског изговора.
‒ Јужнословенске земље су од 12. века почеле да Дубровчани су у писаним документима и објављеним
потпадају под туђу власт. Далмација и Котор су књигама тај језик називали: дубровачки, нашки,
почетком 15. века потпали под власт Млетачке српски, словински, илирски и, понекад, хрватски.
Републике, а Србија је падом Смедерева, 1459.
године, пала под власт Турака. Једини простори на
којима је било могуће да се препород несметано
развија под утицајем италијанске ренесансе, од оних
који су важни за српску традицију и културу, били су
самостална Дубровачка република и Бока Которска.
‒ Поставља захтев да ученици прочитају у Читанци 1,
на стр. 280, текст: Дубровник и Бока Которска.
Завршни део часа ‒ Обнавља са ученицима најважније карактеристике  Ученици образлажу своје утиске о хуманизму и
(5 минута) књижевности хуманизма и ренесансе. ренесанси и излажу резиме наученог садржаја.
Начини провере
‒ Посматрање активности и ангажовања ученика на часу, као и усменог одговарања.
остварености исхода:
Оквир за преиспитивање
оствареног часа:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Хуманизам и ренесанса – појмови и одлике


Хуманизам – период између 14. и 15. века (humanitas – човечност, људскост)
‒ Окупљање интелектуалаца и уметника на дворовима племића и црквених великодостојника: размена знања и
искуства; развој меценства.
‒ Поетика књижевности хуманизма: нормативна, подражавање античких узора, тежња ка формалном савршенству.
Књижевне врсте: оде, елегије, епитафи, љубавне лирске песме, епистоле, сатиричне песме, епиграми...
‒ Разделна црта између хуманизма и ренесансе налази се у тумачењу појма подражавање:
хуманизам – формално опонашање античких узора у поезији, стварање на латинском језику;
ренесанса – подражавање природе (у духу Аристотелове Поетике), стварање на народном језику.
‒ Ренесанса – период од средине 15. до краја 16. века (препород, поновно рођење).
‒ Теме: интимна осећања и љубавно искуство, лепота људског тела; пејзажи, ликови и појаве из свакодневице...
‒ Дубровачка књижевност као један ток српске културе и књижевности; језик – штокавски источнохерцеговачки
дијалекат ијекавског изговора.

ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

You might also like