You are on page 1of 20

Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Raffay Lajos Tagiskolája

Báránd 4161 Kossuth út 53-55.

Magyar irodalom (olvasás)


óraterv

Rácz-Nagy Zsuzsa
Oktatási azonosító: 72298006546
A pedagógus neve: Rácz-Nagy Zsuzsa
Tantárgy: magyar nyelv és irodalom (olvasás)
Osztály: 2. osztály
Az óra témája: Hervay Gizella: Elfelejtő-mese c. szöveg gyakorlása csoportmunkában
Az óra cél- és feladatrendszere:

- probléma- és feladatmegoldó gondolkodás képességének fejlesztése,


- beszéd- és szövegértés képességének fejlesztése,
- néma- és hangos olvasási készség fejlesztése,
- ismeretek bővítése,
- szókincsfejlesztés,
- kooperáció társakkal,
- egymás segítése, tiszteletben tartása,
- tolerancia fejlesztése csoportokban,
- figyelem felkeltése, emlékezet fejlesztése,
- irányított tanulás (együttműködés) elősegítése,
- munkafegyelem fejlesztése,
- pontos munkavégzésre, és feladatmegosztásra szoktatás

Az óra didaktikai feladatai: motiválás, beszédművelés, új ismeretek átadása, megfigyelés, elemzés, alkalmazás, rendszerezés, rögzítés,
differenciálás, visszacsatolás, önellenőrzés, értékelés

Tantárgyi kapcsolatok: környezetismeret, dráma és tánc, testnevelés, etika, informatika (IKT tábla használata)
Felhasznált források: dokumentum végén
Dátum: 2021.09.20.
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
ÓRA ELŐTTI SZERVEZÉSI FELADATOK
Az első év után
- szellőztetés Olvasókönyv, megtanult módon
- IKT eszközök, feladatok, feladatlapok Munkafüzet,
ellenőrzés Tanítói jelentenek a hetesek,
előkészítése, Nálam van kártyák beállítják az
feladatok, Nálam van kártyák,
kiosztása, szerepkártyák felragasztása időjárásállomásunkat és
előkészület feladatlapok,
a padra. naptárunkat. (saját
csendmanók, készítésű fali
szerepkártyák, tolltartó applikáció).
Mondatalkotás
gyakorlása a napi
interaktív tábla időjárással
kapcsolatosan. Fontos a
2 perc - Hetesek jelentése, vendégek
frontális környezetvédelem és
köszöntése, időjárásnaptár beállítása környezettudatossághoz.
osztálymunka
egyéni munka

Tantárgyi koncentráció:
interaktív tábla környezetismeret
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
BEVEZETÉS, ELŐKÉSZÍTÉS
interaktív tábla Csendmanók kiosztása.
1. Nálam van kártya  játék
Játék frontális
Ahhoz, hogy az órát elkezdhessük, be osztálymunka Az eddig tanult
olvasmányokból
kell lépni mindenkinek egy kis Eddig tanult
szavak gyűjtése,
ismeretek
beléptető nálam van kártyával! A rajta ismétlése. A hangos
elmélyítése
2 perc olvasás gyakorlása.
játékosan.
levő színezőt ki lehet majd színezni!
Figyelem,
Ki tudná elmondani a szabályokat?  koncentráció
fejlesztése Helyes szép, artikulált
ismétlés
Beszédművelés, beszéd, és a
szép kiejtés szabálytudat fejlesztése
Figyelj, mert ha elrontod, akkor állva
fejlesztése,
maradsz és ki kell váltani magad a Szép kiejtés frontális
fejlesztése
feladat végén!

Mit vettél észre? Honnan voltak

ismerősek ezek a szavak?  Szól a értékelés, dicséret

csengő, kezdődik az iskola című

fejezet olvasmányaiból

Ügyesek vagytok! értékelés, dicséret


Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
2. Artikulációs gyakorlat interaktív tábla
Figyeld a táblát, s a felvillanó hosszú frontális Ismeretlen szavak
szavakat rajta vezényszóra olvassátok fel! osztálymunka, elmélyítése.
egyéni Szókincsbővítés
3 perc Alkossunk mondatot a szóval!  Figyelem, koncentráció
Megfigyelőképesség fejlesztése.
- harmadszor,
figyelem- és Először közösen
- villamos, koncnetráció olvasnak, majd
- útkereszteződés, fejlesztése egyesével, végül
- kifelejtette, mondatba foglalják.

- visszafelé, Megfigyelőképesség,
logikus gondolkodás
- ellenőrzőjét, fejlesztése.
- legközelebb,
- megcsóválta, Memória, emlékezet
fejlesztése
- számtanfüzetet, frontális
- csütörtökön,
- ceruzáját
értékelés, dicséret

csoportmunka interaktív tábla


Helyes viselkedési
normák elsajátítása.
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
3. látószögnövelő gyakorlat interaktív tábla
Olvasd fel az egyre bővülő, hosszabb Perifériás látás
fejlesztése
szavakat! gyorsolvasás frontális
fejlesztése, osztálymunka Helyes hangképzés
2 perc Hol bújtam meg az olvasmányunkban? Ki megfigyelés
Olvasástechnika
találja meg a teljes mondatot? Húzzuk alá szemléltetés fejlesztése
egyéni
a mesében!  jutalom bagolytallér értékelés, dicséret Csoportszabályok
betartása,
összedolgozás, egymás
meghallgatása, segítése

Szókincsfejlesztés
szavak, mondatok
szintjén.
4. Helyes vagy helytelen játék? interaktív tábla
Ha helyes a képen a gyermek viselkedése,
tevékenykedtetés
akkor mutass szívet, ha nem helyes takard frontális Erkölcsi érzék
2 perc
Kommunikáció osztálymunka fejlesztése,
el a szemedet! Tapsra mutasd! fejlesztése kifejezőkészség.
Vita kialakítása,
beszélgetés
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
5. Játsszuk el - gyakorlat
Húzzatok egy borítékot! Játék interaktív tábla Kommunikáció
fejlesztése.
Játsszuk el szerepek szerint, hogy mi Dramatizálás, Koop.
történik az iskolában, amikor te is otthon szerepjáték csoportmunka
hagytad az olvasókönyvet! Képzelőerő, Érdekegyeztetés,
Mi a helyes viselkedés tanító, feledékeny kreativitás egymás véleményének
gyerek vagy az osztály részéről?  fejlesztése meghallgatása,
véleménynyilvánítás elfogadása.

5 perc Kompromisszumkész-
vélemények
ség fejlesztése.
ütköztetése
Logikus
gondolkodás Tantárgyi
elmélyítése koncentráció: hit- és
erkölcstan
értékelés, dicséret
megfigyelőképesség,
figyelem-
koncnetráció
fejlesztése
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
CÉLKITŰZÉS olvasókönyv, Irányított differenciált
munkafüzet, interaktív csoportalakítás
A mai órán csoportban fogjuk feldolgozni tanítói közlés frontális
tábla
az előző órai olvasmányunkat! Mi is volt osztálymunka Helyes viselkedési
a címe?  Elfelejtő-mese normák elsajátítása
csoportban.
Jelre rendeződjetek csoportba! Keressétek
3 perc a padon a neveteket! irányított Csoportszabályok
csoportalakítás betartása
Mi a csoportfelelősök feladata? 
beszámoló, írnok, kistanár, csendfelelős, Szabályok,
időfelelős csoportfelelősségek
tudatosítása.
Figyelem a csendfelelősök munkáját!

FŐRÉSZ interaktív tábla, A csoportok


Tartalmi megértés elmélyítése olvasókönyv, forgószínpad szerűen
Tanítói irányítás
csoportmunkával forgószínpad szerűen. munkafüzet, feladatlapok időre oldják meg a
feladatokat közösen!
1. csop.  IKT feladat
differenciált Zenére váltanak.
https://view.genial.ly/61478472ae7dec0dd432deb
csoportmunka Kommunikáció
18 perc 2/interactive-content-elfelejto-mese-gyakorlas tevékenykedtetés
fejlesztése.
2. csop.  Mf.10.o./5.fel.
Az eszközökért a
Nyissátok ki a Mf. 10. oldalán, s közösen egyéni
kistanár érte megy, a
oldjátok meg az ötödik feladatot! segítségnyújtás
feladatokat kiosztja és
Segítsétek egymást!
Néma olvasás közösen megoldják a
fejlesztése feladatot.
Együttműködés
fejlesztése
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
interaktív tábla,
olvasókönyv, munkafüzet Szövegalkotás szóban.
3. csop.  Időrendbesorolás események sorba
rendezése,
Tegyétek a történéseket időrendi sorba!
tartalommondás
differenciált
önálló
csoportmunka
4. csop.  Vázlatírás
emlékezet
Közösen írjátok le az olvasmány fejlesztése, rész-
vázlatát! egész viszonyok,
tanulság levonása
összegzés,
rendszerezés
ELLENŐRZÉS Szóbeli
frontális kifejezőkészség
Kérem, a beszámolókat jöjjenek ki a osztálymunka fejlesztése.
2 perc táblához, és ellenőrizzük a munkátokat! beszámoló
Figyelj az artikulált, hangsúlyos beszédre! Bátorság, szereplés
gyakorlása.
Egymás meghallgatása
Melyik csapat dolgozott hibátlanul, ön/értékelés,
legcsendesebben?  jutalmuk dicséret frontális Visszacsatolás
bagolytallér és mosolygós ötös
osztálymunka motiválással.
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
BEFEJEZÉS, ÖSSZEFOGLALÁS
Tudatosítás interaktív játékokkal
emlékezőképesség frontális, olvasókönyv, interaktív Hangos olvasás
Játék visszacsatolás, egyéni, tábla fejlesztése, megértés
rendszerzés ellenőrzése
 Mondatkiegészítése (learning.apps) páros interaktív tábla
fejlesztése
https://learningapps.org/watch?v=p7ww2
elmélyítés, Megfigyelő és
4 perc 62v521(2021.09.20.) tudatosítás rendszerező képesség
Ki mondta? - csoportosító (wordwall) interaktív fejlesztése
https://wordwall.net/hu/resource/21928219 feladatokkal
(2021.09.20.) tevékenykedtetés
ellenőrzés
folyamatosan

ÉRTÉKELÉS Interaktív tábla Értékelések


meghallgatása.
Egyénileg és osztályszinten értékelés.  értékelés közösen és frontális
Hogy éreztétek magatokat az órán? egyénileg osztálymunka szóbeli
2 perc kifejezőképesség
Pörgesd meg a szerencsekereket!  megbeszélés fejlesztése
https://wordwall.net/hu/resource/21939247
Az ügyesen dolgozó
gyerekek jutalma:
bagolytallér
Tantárgyi
koncentráció: dráma
Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Időkeret Az óra menete Tanulói
Módszerek Eszközök
munkaformák
ÓRA VÉGI BEFEJEZÉS
A tanóra lezárása a tanult mondókával  tanítói utasítás frontális Mondóka közben
osztálymunka, mindenki rendet tesz
Tettünk-vettünk, serénykedtünk.
egyéni maga körül és a
1 perc Építettünk-szépítettünk.Megpihen a teremben. Utána
két kezünk, elégedett a szívünk! kimennek levegőzni. A
hetes kinyitja az
Majd a terem rendbetétele, elpakolás, ablakokat és
előkészület a következő órához a lekapcsolja a villanyt.
Rendrakó versike segítségével 
Az asztalról gyorsan elpakolok,
Tanító néninek szótfogadok.
Rend a lelke mindennek,
Van helye könyvnek, füzetnek.
A tolltartót is összerakom,
Ne legyen a pad alatt papírhalom.
Folyton azon jár az eszem,
Hogy az üzenőben csillag legyen.
Mellékletek:
1. Játékok
https://learningapps.org/watch?v=p7ww262v521(2021.09.20.)
https://wordwall.net/hu/resource/21928219 (2021.09.20.)
2. Feladatlapok
https://view.genial.ly/61478472ae7dec0dd432deb2/interactive-content-elfelejto-mese-gyakorlas (2021.09.20.)
3. Szerepkártyák a csoportmunkához
4. Nálam van kártya…
5. Óra végi értékelés
https://wordwall.net/hu/resource/21939247 (2021.09.20.)
6. Felhasznált források
- A. Jászó Anna: A Magyar Nyelv Könyve Trezor Kiadó Budapest, 2001. Hatodik kiadás
- Hétszínvarázs olvasókönyv 2. OH-MIR02TB Tanmenetjavaslata: Oktatási Hivatal
https://www.oktatas.hu/kozneveles/kerettantervek/2020_nat/mintatanmenetek/tanmenet_2evf (2021. 08.23.)
- Fegyverneki Gergő: IKT-s ötlettár, Neteducatio Kft, Budapest, 2016.
- Kerettanterv az általános iskola 1-4. évfolyama számára https://www.oktatas.hu/kozneveles/kerettantervek/2020_nat/kerettanterv_alt_isk_1_4_evf
(2020.08.27.)
- Nemzeti Alaptanterv Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet https://ofi.hu/nemzeti-alaptanterv (2020.08.27.)
- Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Pedagógiai Programja (Raffay Lajos Tagiskola honlapján) http://www.altisk-
barand.sulinet.hu/?page_id=2185 (2020.08.27.)
- Szautner Jánosné Szigeti Gizella: Tanulásmódszertan tanítóknak, Marketing Műhely kft., Szolnok,
- Székely Balázsné: (R) észképességek I. Gyakorlófeladatok 8 éves kortól Műszaki Könyvkiadó Budapest 2018.

You might also like